نخستین آلبوم بهرام دهقانیار، آهنگساز خاطره ساز موسیقی فیلم و سریال، با نام «بشنو از نو»، روز گذشته (جمعه 11 اسفند) در شهرکتاب دانشگاه رونمایی و منتشر شد


خبرگزاري آريا - نخستين آلبوم بهرام دهقانيار، آهنگساز خاطره‌ساز موسيقي فيلم و سريال، با نام «بشنو از نو»، روز گذشته (جمعه 11 اسفند) در شهرکتاب دانشگاه رونمايي و منتشر شد.
بهرام دهقانيار که در اين سال‌ها با ساخت موسيقي بسياري از سريال‌ها و برنامه‌هاي محبوب دهه شصت و هفتاد (خونه مادربزرگه، همسران، پدر سالار، کتابفروشي هدهد و.
..) تبديل به خاطره جمعي بسياري از ما شده، در اين آلبوم از ملودي آثار شناخته شده استفاده کرده و با تنظيم مجدد آن‌ها،‌ قطعاتي شنيدني به مخاطب ارائه کرده است.
در ابتداي مراسم که با حضور جمع زيادي از مخاطبان و هنرمندان موسيقي برگزار شد، دهقانيار سخنان خود را اين‌گونه آغاز کرد: «موسيقي به دو شاخه اصلي تقسيم مي‌شود؛ موسيقي باکلام و موسيقي خالص يا ناب که صداي خواننده يا ادبيات در آن نقشي ندارد. بنابر دلايل فرهنگي، کشور ما بيشتر متمرکز بر توليد آثار خواننده محور و مبتني بر ادبيات است. من اعتقاد داشتم گروهي از موزيسين‌ها که توانايي توليد آثار موسيقايي ناب و خالص دارند، موظفند خلاء فرهنگ شنيداري مردم را با توليد آثاري -به موازات آثار باکلام- به عنوان موسيقي ناب و خالص پر کنند.»
او با اين مقدمه درباره هدف انتشار چنين آلبومي ادامه داد: «تلاش من اين بوده که از تصانيف و تم‌هايي استفاده کنم که غالباً در قالب تصنيف شنيده شده و آنها را مجدداً به زبان سازها تنظيم و يک روايت شخصي از علايقم را هم به آنها اضافه کنم. اين آلبوم در راستاي توليد يک اثر موسيقي خالص خلق شده است.»
تم‌هاي آلبوم «بشنو از نو» در سه شاخه انتخاب شده‌اند؛ اول آثاري که توسط ملودي‌سازان برجسته پهلوي اول ساخته شد‌اند که شامل تصنيف‌هاي «ماه من، شاه من» از ساخته‌هاي مرتضي حنانه، «هزار دستان» ساخته اميرجاهد، «مرغ سحر» از آثار مرتضي‌خان ني‌داود و قطعه «ساقيانه» در بيات اصفهان. شاخه دوم شامل ترانه‌ها و تم‌هاي فولکولوريک همچون «آيريليق» ساخته علي سليمي، «ساري گلين»، «مرغ شب»، «عزيزم سوزه» و «دست به دست» با تنظيم روح‌الله خالقي براي ارکستر و نهايتاً شاخه سوم که شامل موسيقي سازي بوده و قطعه «مينياتور شماره يک» از امين‌الله حسين در اين بخش قرار گرفته است. بهرام دهقانيار اعلام کرد که نسخه دوم و سوم اين آلبوم نيز با همين منطق در آينده توليد و منتشر خواهد شد.
در بخش ديگري از اين مراسم، ماني جعفرزاده (آهنگساز و منتقد موسيقي) به عنوان يکي از سخنران‌ها صحبت کرد و گفت: «به چند دليل، از نظر من بهرام دهقانيار آهنگساز مهمي است. در واقع زماني که بسياري از آهنگسازان، کارگردان‌ها يا بازيگران امروز ايران، روبه روي تلويزيون در حال تماشاي مثلاً «زي‌زي گولو» بودند، بهرام دهقانيار آهنگساز بود و آهنگساز مهمي هم بود؛ آن‌هم در موقعيتي که خود او در آن زمان با آن بچه‌ها فاصله سني زيادي نداشت. بهرام اين بخت بلند را داشت که در چهل و اندي سالگي، «کلاسيک» شود و اين فرصتي نيست که نصيب هر آهنگسازي شود.»
جعفرزاده با اين مقدمه درباره بهرام دهقانيار، به آلبوم «بشنو از نو» رسيد و گفت: «حالا آهنگساز کلاسيکي که آثار و ملودي‌هايش توسط بسياري از گروه‌ها و آنسامبل‌هاي مختلف تنظيم و اجرا شده، اين‌بار خودش تصميم گرفته در مقام تنظيم‌کننده ملودي‌هاي هيت دوران مختلف را دوباره روايت کند و «بشنو از نو» از اين نظر آلبوم در خور اعتنايي است. پيش از هر چيز بايد بگويم که آلبوم شسته و رفته‌اي است و بسيار خوب ضبط شده و نوازندگي‌ها هم بسيار قابل تأملند. اما پيش از هر چيز، بايد گفت که بسيار خوب نوشته شده است. او در عين حالي که قطعات را تنظيم مجدد کرده، گوشه چشمي هم به کساني داشته که هميشه دوست داشته‌اند موسيقي گوش کنند اما در اين زمينه خيلي حرفه‌اي نيستند.»
جعفرزاده در انتها سخنان خود را اين‌گونه به پايان برد: «بهرام از آن دست افرادي است که دوستي او براي بخش وسيعي از جامعه هنري، مغتنم است. جزء معدود افرادي است که اين روزها کارش را درست و با جديت انجام مي‌دهد و همين چيزها براي دوستاني که چند قدم آنطرف‌تر از او ايستاده‌اند، اسباب دلخوشي و جزء لحظات سعادت‌ است.»
عليرضا ميرعلينقي (محقق موسيقي) نيز ديگر سخنران اين مراسم بود که گفت: «فکري که پشت اين کار بود، پيش از هر چيز ديگري من را جذب خود کرد. در واقع ما هر کدام از اين آهنگ‌ها را به ظاهر بارها شنيده‌ايم اما موسيقي به پوسته ظاهري و بخش وکال محدود نيست؛ موسيقي بُعدهاي بيشتري دارد و بهرام دهقانيار هم يک خوانش آگاهانه و يک گزينش زيبا از عناصري که ظاهراً پيدا نيستند اما بافت و ساخت جدي موسيقي را شکل داده‌اند داشته است.»
او با اشاره به اين موضوع که تجربيات سي و اندي ساله موسيقايي دهقانيار در اين آلبوم دروني شده، گفت: «در اين آلبوم ورزيدگي بهرام دهقانيار در ژانرهاي مختلف موسيقي -از سنتي تا موسيقي جز- به نحوي در هم ذوب شده‌اند که تماماً به قصد ايجاد زيبايي بوده و مطلقاً بازي با تکنيک و فرم در آن احساس نمي‌شود؛ يعني همان بلايي که بر سر موسيقي ما آمده و بازي با تکنيک و فرم را نشانه اعتلاي انديشه موسيقايي مي‌دانند! در حالي‌که موسيقي بايد براي جستجوي زيبايي و حال خوب باشد و من در تک‌تک قطعات آلبوم «بشنو از نو»، اين نيت شريف آرتيستيک را به نحو احسن ديدم. ما در اينجا با يک نوع خرق عادت زيبا مواجه هستم و نغماتي که بارها شنيده‌ايم را اين‌بار با يک شنود تازه‌تر و ويرايش آگاهانه و هوشمندانه مي‌شنويم. ما براي آينده موسيقي به اين بازخواني و نگاه ويژه‌اي که با اين تسلط فني و احساس خوب، ميراث ما را از نو بخواند، نيازمنديم.»
آلبوم «بشنو از نو» با حضور جمعي از بهترين نوازندگان موسيقي يعني علي جعفري پويان (ويولن)، همايون نصيري (پرکاشن)، آرين کشيشي (گيتارباس)، ترگل خليقي (تار)، سايوري شفيعي (کلارينت)، پاشا هنجني (ني) و آرمين قيطاسي توليد شده که ميکس آن در استوديو کرگدن (گنگان پارسه) و مسترينگ آن توسط حامي حقيقي انجام گرفته است. اين آلبوم که توسط نشر و پخش جوان منتشر شده، از طريق فروشگاه‌هاي فرهنگي و هنري و همچنين سايت‌هاي قانوني دانلود موسيقي قابل دسترسي است. از مخاطبان فهيم سايت «موسيقي ما» سپاسگزاريم که نسخه اصلي اين اثر را تهيه مي‌کنند و به اين ترتيب حمايت خود را از هنر و هنرمند اين سرزمين اعلام مي‌کنند.

۵۰ درصد مجلس به دنبال فروپاشی نظام؟| چرا قوه قضائیه مستندات کریمی‌قدوسی را مطالبه نمی‌کند؟

گرانی آجیل و راه‌حل رئیس انجمن پسته: مردم امسال گرانی پسته را درک و تحمل کنند!

قیمت سکه و طلا 22 آذر 97

منبع: خبرگزاری آریا

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۷۴۹۲۷۶۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • آشفته‌گی به آخرین مراحل صداگذاری رسید
 • جشنواره «موسیقی مقاومت» باید احیا شود/ برداشتی غلط از کلیپ‌سازی در ایران
 • اولین ویدئو از فیلم آشفتگی جیرانی منتشر شد +فیلم
 • همدان| ایستگاه قطار در نهاوند با اعتبار ۱۷۰ میلیارد تومان کلنگ‌زنی می‌شود
 • «شعر زن» با صدای حسین علیشاپور منتشر شد
 • خالص‌ترین نژاد قوچ اوریال در پناهگاه حیات وحش حیدری زیست می‌کند
 • رشد 124 درصدي خالص سود بانک سينا در 6 ماهه اول امسال
 • زنجان| جدال حساس و نفس‌گیر صدرنشینان در مسابقات لیگ دسته اول
 • رشد 124 درصدی خالص سود بانک سینا
 • اثر هنرمندان قزوینی در جشنواره سینما حقیقت به اکران در آمد
 • اثر هنرمند قزوینی در جشنواره سینما حقیقت به اکران در آمد
 • ۱۰۱ اثر به دبیرخانه هفتمین جشنواره موسیقی کردی ارسلل شده است
 • دانلود آلبوم جديد محي بنام حسودي
 • روایت اعضای سابق سازمان مجاهدین خلق در مستند تلویزیونی «به نام خلق»
 • آلبوم «آبی دور» پس از چند سال انتظار منتشر شد
 • «به نام خلق» روی آنتن شبکه 3
 • ماسکی که به طرز معجزه آسا پوست را مرطوب می‌کند
 • روایت اعضای سابق سازمان مجاهدین خلق در مستند «به نام خلق»
 • روایت اعضای سابق سازمان مجاهدین خلق در شبکه سه
 • ۱۰۱ اثر به دبیرخانه جشنواره موسیقی کردی ارسال شد