احمد زیدآبادی در کانال تلگرامی خود نوشت، دوستی می گفت، "در سال 57 هنگامی که تظاهرات مردمی در خیابان های تهران روز به روز گسترده تر می شد، در لندن به سر می بردم


به گزارش جماران؛ احمد زیدآبادی در کانال تلگرامی خود نوشت:

دوستی می گفت: "در سال 57 هنگامی که تظاهرات مردمی در خیابان های تهران روز به روز گسترده تر می شد؛ در لندن به سر می بردم. از آنجا که مدافع شعارهای انقلاب بودم؛ روزی زنی از حامیان جنبش های چپ اروپایی از من پرسید؛ برنامۀ نیروهای دخیل در انقلاب ایران برای ادارۀ اقتصاد کشور پس از پیروزی احتمالی چیست؟ در پاسخ گفتم؛ واضح است! برقراری عدالت اجتماعی! بار دیگر پرسید؛ مختصات این عدالت اجتماعی نزد آنان چیست و آیا در این مورد، همۀ گروهها به توافق رسیده اند؟ گفتم؛ نه! فقط همه دنبال عدالت اجتماعی اند! در این هنگام؛ طرف سری از روی اظهار تأسف تکان داد و گفت؛ با این حساب، خرخرۀ یکدیگر را خواهید درید!"

متأسفانه پس از گذشت 40 سال از آن تاریخ، به رغم فراز و فرودها و بحث و جدل های فراوان، هنوز جامعۀ ایرانی به درک شفاف و مشخص و واقع بینانه ای از الگوهای مختلف اقتصادی و پیش نیازها و پیامدهای آنها دست نیافته است.

متهم اصلی در این میان، بسیاری از فعالان عرصۀ سیاست و مدیران کشورند که علاقه ای به تعیین موضع اقتصادی خود ندارند و اغلب چنان کلی گویی می کنند که پنداری در آنِ واحد کمونیست و سوسیالیست و لیبرال و کاپیتالیست هستند!

همۀ ما می دانیم که هر نگاه و مکتب اقتصادی ضرورتاً دارای پیامدهایی به نفع یا ضرر قشر یا اقشاری از جامعه است و تاکنون الگویی در زندگی بشر کشف نشده است که قادر به نفع رسانی یکسان به تمام طبقات و اقشار اجتماعی باشد.

بدبختانه نوع نظام انتخاباتی در ایران که همۀ گروهها و جناح های سیاسی را مشتاق جذب آراء همۀ طبقات و اقشار جامعه می کند؛ نیروهای سیاسی را به مسیری هدایت کرده است تا طبق علایق عموم مردم سخن بگویند و خود را حامی منافع اقتصادی همگان معرفی کنند. این است که معمولاً از کلی گویی های بی پایه و تناقض آمیز پا فراتر نمی گذارند.

این وضع در بارۀ نیروهای منتقد و مخالف نظام سیاسی هم تا همین اندازه مصداق دارد. آنها نیز به پیش نیازها و پیامدهای غیر قابل گریزِهر نوع سیاست اقتصادی حمله می کنند تا خود را محبوب قلوب همۀ اقشار جامعه قرار دهند.

سالهاست که تمام عرصه های رسانه ای کشور سرشار از شعارهای متناقض اقتصادی سیاستمداران، مدیران و حتی بسیاری از اقتصاددانان است. گویی همکان، هم از سرکوب قیمت ها انتقاد می کنند و هم از بالا رفتن قیمت ها، هم از فربه شدن دولت انتقاد می کنند و هم از تعدیل نیروها. هم رشد صادرات را می طلبند و هم از آزادسازی بهای ارز نگران هستند. هم کاهش هزینه های دولت را می خواهند و هم از تقلیل یارانۀ آب و برق و گاز و سوخت بیمناکند. هم از لزوم حمایت از صاحبان سرمایۀ صنعتی سخن می گویند و هم خواهان افزایش هنگفت حقوق کارگران هستند. هم با رانت اقتصادی دشمنی می ورزند و هم با خصوصی سازی بنگاههای اقتصادی مخالفند. هم از لزوم امنیت سرمایه حمایت می کنند و هم صاحبان ثروت را غارتگر و چپاولگر به شمار می آورند. هم خواهان جذب سرمایۀ خارجی هستند و هم هرگونه تعدیل قوانین و مقررات را در این باره تاب نمی آورند. هم دولت را به صرفه جویی فرا می خوانند و هم از کاهش بودجۀ برخی نهادها و سازمان ها فغان سر می دهند....

جالب اینکه خودِ دولت ها نیز در این تناقضات اسیرند و هیچکدام تا کنون شهامت آن را نداشته اند تا از یک برنامۀ اقتصادی مشخص با تمام پیش نیازها و پیامدهایش بی لکنت زبان دفاع کنند!

در این میان، وظیفۀ اقتصاددانان و کارشناسان و روزنامه نگاران حوزۀ اقتصادی روشنگری افکار عمومی در همین زمینه هاست؛ اما ظاهراً برخی از خود آنها نیز به همین بلّیۀ گرفتارند.

به نظرم زمان آن فرا رسیده که هر شخصیت، گروه و جناحی چه در داخل حکومت و چه خارج از آن، صادقانه در مقابل افکار عمومی اعلام کند که از میان الگوهای اقتصادی مرسوم در دنیا به کدامیک باور دارد و با چه مکانیسمی می خواهد آن را پیاده کند. اگر جز این باشد؛ نه فقط روند عوام فریبی سرعت می گیرد بلکه با توجه به این وضع اسفناک اقتصادی یک بار دیگر نیز خرخرۀ یکدیگر را خواهیم درید!

انتهای پیام

گرانی آجیل و راه‌حل رئیس انجمن پسته: مردم امسال گرانی پسته را درک و تحمل کنند!

همسر سید ابراهیم رییسی: اگر رئیسی در انتخابات پیروز می‌شد، وضعیت کشور بهتر بود

عکسی ناراحت کننده از زیبابروفه در مراسم تشییع پیکر همسرش

منبع: جماران

منبع این خبر، وبسایت www.jamaran.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۷۴۹۶۱۱۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • پاسخ مقام دولت به ادعای تلگرامیِ ضرغامی
 • رحمانی فضلی: دمیدن بر امواج ناامیدی به همه لطمه می زند؛ وزیر یا خبرنگار هیچ کدام نمی توانند کاری کنند
 • آشنا: دلار 4200 تومانی تصمیم همه بود؛ جز روحانی
 • آشنا: روحانی باید دنده معکوس بکشد
 • آشنا: روحانی باید دنده معکوس بکشد؛ اگر بخواهد با همین فرمان ادامه دهد، میراث بزرگی از خودش باقی نمی‌گذارد
 • آشنا: روحانی اگر بخواهد با همین فرمان ادامه دهد، میراث بزرگی از خودش باقی نمی‌گذارد / آقای جهانگیری اگر شما نمی‌توانید منشی دفترتان را عوض کنید، چرا معاون اول مانده اید؟ / جلسه دلار 4200 تومانی، فقط یک مخالف داشت که روحانی بود
 • بی‌اعتباری برچسب شبهه در قلمرو تفکر فلسفی
 • حسام‌ آشنا: روحانی سال ۱۳۹۲ کاندیدای محبوب مردم نبود/او خود را از پایه‌های نظام جمهوری اسلامی می‌داند/جهانگیری می خواست منشی بازنشسته‌اش را حفظ کند!/نیلی می گفت کار را بدهید خودم اجرا کنم/نمی‌خواهد تبعات تصمیمش در ماجرای ارز ۴۲۰۰ را بپذیرد/روحانی بخواهد ب
 • سهام هفت‌تپه را به کارگران واگذار کنند/سیاست‌های غلط و بخش خصوصی کار را به اینجا رساند/یک آلترناتیو محبوب، اداره شورایی‌ست
 • سرنوشت همۀ استیضاح‌های مجلس دهم
 • اینفوگرافی / سرنوشت همۀ استیضاح‌های مجلس دهم
 • نمایشنامه‌ای که بحران‌های اجتماعی را باورپذیر نشان می‌دهد
 • سه دهه از انقلاب را مسئولیت داشته‎اید، اما همیشه ژست اپوزیسیون گرفته‌اید/ دیروز حامی برجام بودید و امروز CFT
 • هدف غربگرایان طرفدار سازش در ایران چیست؟
 • برانکو: کدام مربی است که طارمی را نخواهد؟/ چه اشکالی دارد من سرمربی تیم ملی شوم؟/ کی‌روش به توصیه من به ایران آمد
 • به حرام آلوده نشوید تا دنیا وآخرتتان جهنم نشود
 • کدام مربی است که طارمی را نخواهد؟/ بشار از مسلمان مدرن‌تر است/ کی‌روش به توصیه من به ایران آمد
 • خطای اول در فساد اقتصادی
 • تفکر ناامیدی در شهرداری هم سرایت کرده/ شهردار تهران اصلا نمی‌دانست خط هفت مترو کجاست!/ شادی را از مردم گرفته‌اید و سرمایه‌شان را هم یک شبه به نصف تقلیل داده اید!
 • به حرام آلوده نشوید تا دنیا وآخرتتان جهنم نشود/گریه از عشق، یکی از گران‌ترین گریه هاست