حسین گیل در سال 1319 در تهران متولد شد


حسین گیل در سال ۱۳۱۹ در تهران متولد شد. وی بازی در سینما را از سال ۱۳۴۴ با نقش کوتاهی در «رانندگان جهنم» به کارگردانی «رضا فاضلی» آغاز کرد. او همچنین مدیر و مؤسس شرکت سینمایی «طلوع فجر» در دوران دفاع مقدس بوده است.

بعد از انقلاب

حسین گیل که در نقش‌های منفی فیلم‌های سینمای پیش از انقلاب ظاهر می‌شد، پس از انقلاب به جمع انقلابیون پیوست، وی که از ورزشکاران رزمی بود و با تسلطی که به فنون رزمی داشت به سربازان سپاه آموزش دفاع شخصی داد و در زمان شروع جنگ ایران و عراق به جبهه رفت.

بعدها به پاس خدمات بی شائبه وی به انقلاب اسلامی در عرصه جنگ به درجه سرداری نائل گردید، او بر خلاف بازیگران نامدار هم دوره اش که بعد از انقلاب از کار هنری منع و دیگر در سینما دیده نشدند، از سینما فاصله نگرفت و در چند فیلم به دور از نقش‌ها و چهره منفی گذشته اش در سینما به ایفای نقش و بازیگری پرداخت.

فیلمهای سینمایی حسین گیلفراربزرگ (۱۳۷۶)تهاجم (۱۳۷۵)اعاده امنیت (۱۳۷۴)پاتک (۱۳۷۴)هفت گذرگاه (۱۳۷۴)شب بیست و نهم (۱۳۶۸)مسافران مهتاب (۱۳۶۶)جمیل (۱۳۶۶)پلاک (۱۳۶۴)سفر سنگ (۱۳۵۶)Missile X: The Neutron Bomb Incident
(۱۹۷۸ میلادی، محصول مشترک ایران و هالیوود)حرمت رفیق (۱۳۵۶)به دادم برس رفیق (۱۳۵۶)طوطی (۱۳۵۶)غربتی‌ها (۱۳۵۶)پشمالو (۱۳۵۵)پیش‌کسوت (۱۳۵۵)غرور و تعصب (۱۳۵۵)کینه (۱۳۵۴)مجازات (۱۳۵۴)ابرمرد (۱۳۵۳)بنده خدا (۱۳۵۳)شکست ناپذیر (۱۳۵۳)صلات ظهر (۱۳۵۳)نبرد عقاب‌ها (۱۳۵۳)یاور (۱۳۵۳)بندری (۱۳۵۲)دشمن (۱۳۵۲)سراب (۱۳۵۲)غول (۱۳۵۲)مردها و نامردها (۱۳۵۲)مکافات (۱۳۵۲)دشنه (۱۳۵۱)ساعت فاجعه (۱۳۵۱)مرد (۱۳۵۱)پل (۱۳۵۰)حیدر (۱۳۵۰)سه قاپ (۱۳۵۰)وحشی جنگل (۱۳۵۰)طوقی (۱۳۴۹)قهرمانان نمی‌میرند (۱۳۴۹)آخرین مبارزه (۱۳۴۸)گربه را دم حجله می‌کشند (۱۳۴۸)سالار مردان (۱۳۴۷)شب فرشتگان (۱۳۴۷)یک آمریکایی در ایران (۱۳۴۶)سوغات فرنگ (۱۳۴۶)رانندگان جهنم (۱۳۴۵)شارلاتان (۱۳۴۴)تلویزیونسالنامسمتکارگردانتوضیحات۱۳۸۰حمله‌داربازیگرجعفر سیماییشبکه ۳۱۳۷۴–۱۳۷۵تنهاترین سرداربازیگرمهدی فخیم‌زادهشبکه ۱۱۳۵۸–۱۳۶۶هزاردستانبازیگرعلی حاتمیدر نقش «سید مرتضی»۱۳۵۰ایران در جنگ جهانی دومبازیگرجعفر توکل«رفیع حالتی»، «فیروز بهجت‌محمدی» و «محمد مطیع»
هم در این مجموعه مستند تلویزیونی ۱۲ ساعته حضور

داشتند.

حسین گیل، همان مرد با خدای هزاردستان بود که در شهریور ۲۰ بین سربازهای مفلوک نان و خرما خیرات می‌کرد و وقتی رضا خوشنویس از بالای بالکن گراندهتل روی سنگفرش افتاد، بالای سر رضا خوشنویس آمد و با خشم از پایین به هزاردستان-عزت‌الله انتظامی- نگاه می‌کرد،

چشم‌های خشمگین گیل و عبارت «یدالله فوق ایدیهم» نمای پایانی هزاردستان بود. حسین گیل حالا هفتادساله است، نه اهل مصاحبه است نه رسانه و جنگ تلویزیونی و فرش قرمز و نه راهی دارد یا می‌خواهد داشته باشد به همایش تجلیل از پیشکسوت‌ها و…

حسین گیل قهرمان کشتی کج و بازیگر فیلم‌های به اصطلاح بزن بزنی و اکشن سینمای قبل از انقلاب بود، آخرین فیلمش قبل از انقلاب، «به دادم برس رفیق» بود (۱۳۵۷) و اولین فیلم بعد از انقلابش پلاک (۱۳۶۴)، این یعنی چهارسال وقفه، شاید خیلی عجیب و جای سوال نباشد که گیل در این چهارسال کجا رفت؟

شاید فکر کنید که حسین گیل هم مثل برخی از بازیگران سینمای قبل از انقلاب، ممنوع الکار و خانه‌نشین و منتقد شده بود و نمی‌توانست فیلم بازی کند و منتظر بود تا آب‌ها از آسیاب بیفتد تا دوباره راهی پرده جادویی شود اما واقعیت این نیست، گیل از همان ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ شروع کرد به آموزش فنون رزمی‌و دفاعی و…به رزمنده‌ها و پاسدارها و بچه‌های انقلاب بدون اینکه مزدی بگیرد یا منتظر شهرتی باشد یا کسی دعوتش کند یا…یک کار واقعا خودجوش و غیرمنتظره از یک بازیگر سینما. گیل بعد از آنکه اضطرار جنگ هم خوابید،

دوباره برگشت به سینما، این بار پای ثابت فیلم‌های حماسی و تبلیغی دهه شصت شد: همان فیلم‌هایی که دوره جنگ در مدارس و بسیج و مسجد با ویدئو نشان می‌دادند، مثل: «پلاک، هفت گذرگاه، پاتک،تهاجم، فرار بزرگ و…» و حالا مدت‌هاست که دیگر فیلم بازی نمی‌کند، راستی کسی این روزها از حسین گیل خبر دارد؟

از راست بهزاد رحیم خانی ، فرهاد خان حمیدی ، حسین گیل ، مهدی فخیم زاده ، جنتی شیرازی ، در نمایی از فیلم پیشکسوت

ساتین

منبع: ساتین

خبر بعدی:

خودکشی بازیگر زیبای سینما

سارا هایلند، بازیگر سریال Modern Family از لحظاتی که بسیار بسیار نزدیک به خودکشی اش بود پرده برداشت. وی که در برنامه تلویزیونی The Ellen DeGeneres Show حضور یافته بود از مشکلات متعدد زندگی اش گفت و این موضوع را فاش کرد که قصد داشته به زندگی اش پایان دهد.به گزارش بلاغ،او به رنج‌های زیادی که در سال گذشته متحمل شده اشاره کرد و اقرار کرد که این مسائل بر سلامت روانی وی اثر گذاشته و منجر به اتخاذ چنین تصمیمی شده است.وی افزود: «من شغل فوق العاده‌ای داشتم، سیستم حمایتی خوبی داشتم، اما بعد از ۲۶، ۲۷ سال تحمل درد مزمن و اینکه ندانی روز بعد حالت خوب است یا نه، واقعا، واقعا دشوار است.من در ذهنم نامه خودکشی ام را برای عزیزترین افرادم نوشته بودم. برای خودم دلایلی داشتم و هیچ وقت نمی‌خواستم آن نامه را روی کاغذ بنویسم، چون دوست نداشتم کسی بداند که چقدر در این خصوص جدی هستم.»سپس الن از او پرسید که چقدر به انجام خودکشی نزدیک بوده است و او پاسخ داد: «خیلی، خیلی، خیلی زیاد».اما هایلند گفت: پس از آنکه با شخصی صحبت کردم و از احساسات و دلایلم حرف زدم تصمیمم عوض شد. «سرانجام تصمیم گرفتم با کسی صحبت کنم و آن شخص به من گفت که حتما باید با یک روانکاو صحبت کنم. احساس می‌کنم دوباره باید با یک روانکاو صحبت کنم».اما وقتی با هر کسی صحبت می‌کردم آن‌ها می‌گفتند که «اوه، باید با یک رونکاو صحبت کنی و من هم به آن‌ها می‌گفتم که نمی‌خواهید به من کمک کنید.» احساس کردم که خودم باید دست به کار شوم و به عمق روح و روانم سفر کنم. چون سال‌های سال بود که این راز را پیش خود نگه داشته بودم.او امیدوار است که داستان او تجربه‌ای برای دیگران باشد تا هیچگاه تا این حد به خودکشی نزدیک نشوند.

ماجرای هاله نور احمدی‌نژاد چه بود؟ آیا محسن رضایی مالبرو وارد می‎کرد؟ سلطان قیر و شکر چه کسانی هستند؟ پرونده فساد 3 هزارمیلیاردی و بابک زنجانی چگونه افشا شد؟

تجمع مردم در اعتراض به خودروسازان+فیلم

اقدام تحسین برانگیز جوانان تبریزی پس از بی‌حرمتی به دو دختر در پارک ائل گلی +عکس

منبع این خبر، وبسایت saten.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۷۵۰۵۱۱۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • جشنواره ملی نباید میلی و سلیقه‌ای نگاه کند/ کار حوزه هنری در برپایی سینما پاتوق ارزشمند است
 • استیون سیگال این روز‌ها کجاست و چه می‌کند؟
 • شبنم مقدمی: مشاهده، مهم‌ترین ابزار کار من است
 • پولشویی در سینما شکل جدیدی به خود گرفته است؟/ وقتی بر حوزه فرهنگ هیچ نظارتی نیست
 • منتقد سینما: بازیگران بی سوادترین آدم ها هستند / سطح بی سوادی بهاره رهنما تعجب ندارد!
 • کاش به بازیگران تئاتر بهای بیشتری داده شود/درآمد تئاتر کفاف حداقل‌های زندگی معمولی را هم نمی‌دهد
 • غلامحسین لطفی: مگر چند سال از عمرم مانده که هنوز باید منتظر پیشنهاد خوب بازی باشم؟
 • افتتاح مرکز گیل بانو در رشت
 • ویدئو / گفت‌وگو با عکاس چهره‌های نوستالژیک سینما و تلویزیون
 • بازیگر زن ایرانی: می‌خواهند مجانی برایشان بازی کنم/ به جای بازیگری سراغ بیزینس رفتم
 • درآمد صنعت بازی از مجموع درآمد دو صنعت سینما و موسیقی بیشتر است
 • بيوگرافي پريسا مقتدي بازيگر و کارگردان (+تصاوير)
 • دیپلماسی فرهنگی تهران - پکن در قاب سینما
 • مرکز گیل بانو در رشت افتتاح می شود
 • سینما مهتاب قزوین از دوازدهم تا ۲۲بهمن میزبان فیلم فجر
 • معاندها از راه سینما وارد نمی‌شوند
 • چهره های مشهور سینما و تئاتر در مراسم ترحیم حسین محب اهری+عکس
 • فیلم های دهه فجر امسال در سینما انقلاب ارومیه اکران می شوند
 • پول و پورن در ایستگاه سوم فصل جدید سینما روایت