یکی از مهم ترین بخش های خانه تکانی تمیز کردن اتاق خواب است که ظرف کوتاه ترین مدت با این راهکارها اتاق تان مرتب می شود


رکنا: یکی از مهم ترین بخش های خانه تکانی تمیز کردن اتاق خواب است که ظرف کوتاه ترین مدت با این راهکارها اتاق تان مرتب می شود.

در ایام خانه‌تکانی احتمالاً با این مسئله رودررو شده‌اید که خانه‌تکانی قلق‌های خاص خودش را دارد. اتاق‌ خواب از آن‌ دست جاهایی در خانه است که به‌سرعت تبدیل به انباری کثیف از لباس‌ها و وسایلی می‌شود که سر جایشان نگذاشته‌اید.

در اینجا روشی سریع برای نظافت اتاق خواب را با هم مرور می‌کنیم.

وسایلی که برای نظافت لازم دارید را آماده کنید

اولین قدم در نظافت اتاق خواب این است که وسایل نظافت اتاق خواب را در دسترس قرار دهید. کمتر کسی است که وسایل نظافت اتاق‌ خواب را در خود اتاق‌ خواب نگه دارد. قبل از شروع کار همۀ وسایلی را که برای نظافت لازم دارید جمع کنید تا مجبور نشوید که برای آوردن آن‌ها مدام حواستان پرت شود و کار را نیمه‌کاره بگذارید. وسایلی که احتیاج دارید این‌ها هستند:

یک سبد بزرگ

همۀ لباس‌های کثیف را جمع کنید و در سبد بزرگ بگذارید. از‌آنجا‌که عجله دارید، وقتتان را با گلوله‌کردن جوراب‌ها یا مرتب گذاشتن لباس‌ها تلف نکنید. انجام این کارها موقع شستن لباس‌ها آسان‌تر است. فقط همۀ لباس‌ها را بردارید و در سبد بزرگ بیندازید.

همۀ لباس‌های تمیز را جمع کنید و سرجایشان بگذارید.

اگر تعداد زیادی لباس تمیز اطراف اتاق افتاده‌اند که باید تا شوند و در گنجه یا کمد قرار گیرند، این کار را به بعد موکول کنید چون زمان زیادی از شما خواهد گرفت. می‌توانید همۀ این لباس‌ها را پس از مرتب کردن تخت‌خواب به‌شکلی منظم روی آن قرار دهید تا بعداً در چند دقیقه آن‌ها را سر جایشان قرار دهید.

آشغال‌ها را جمع کنید و در سطل آشغال بریزید

الان وقت ندارید که بنشینید و فکر کنید که آیا مجله‌های کهنه یا یک جفت کفشی که دو سال است می‌خواهید تعمیرش کنید باید دور ریخته شوند یا نه. فعلاً فقط آشغال‌هایی که به چشم می‌آیند را دور می‌اندازیم و درون کمدها و جعبه‌ها را مرتب نمی‌کنیم. این کار را برای وقتی بگذارید که فرصت بیشتری دارید (اینجا را بخوانید).

تخت را مرتب کنید

بله، می‌دانم که همیشه در این‌باره تردید وجود دارد که باید تخت را مرتب کرد یا نه، چون قرار است چند ساعت بعد دوباره رویش بخوابید. اما اگر همین استدلال را برای همه‌ جای دیگر خانه هم به کار ببریم کف را هم نباید تمیز کنیم و بشقاب‌ها و لباس‌ها را هم نباید بشوییم.

از دست ندهید: یک دستورالعمل کامل برای تمیزکردن پرده‌ها

چرا باید چیزی را شست وقتی قرار است دوباره از آن استفاده کنیم؟ مرتب کردن تخت چهرۀ اتاق را دگرگون می‌کند. سبب می‌شود که اتاق خیلی چشم‌نوازتر و مرتب‌تر به‌ نظر بیاید.

وسایلی را که برای این اتاق نیستند، جمع کنید

وسایلی را که برای اتاق‌های دیگر هستند، در سبد، کیسه یا جعبه‌ای بگذارید. هرکدام را جدا‌جدا سر جای خودش نگذارید. فعلاً فقط همه را یک جا بگذارید و به بقیۀ کارها برسید.

سطوح را مرتب کنید

اگر از آخرین باری که اتاق را نظافت کرده‌اید مدت زیادی می‌گذرد، احتمالاً کلی وسیله که برای همین اتاق هستند ولی در جای خودشان نیستند، این‌طرف و آن‌طرف افتاده‌اند. نگاهی کلی به این چیزها بیندازید. اگر می‌توانید در یک دقیقه یا کمتر همه را سر جای خودشان بگذارید همین کار را بکنید. اگر نه، همه را در یک محفظه بگذارید تا بعداً به سراغشان بیایید و منظم‌شان کنید.

جارو بکشید

برای جارو کشیدن اثاثیه را تکان ندهید. فقط سریع همه‌جا جارو بکشید. اگر چند دقیقه اضافه آوردید سبدی که وسایل را در آن گذاشته‌اید بردارید و هر چیز را سر جایش بگذارید (اینجا را بخوانید).

نگذارید که این سبدها مدت زیادی به حال خود رها شوند؛ چون وسایل درون آن‌ها تلمبار می‌شود و از آن‌ها بیرون می‌ریزد و بیشتر باعث به‌هم‌ریختگی می‌شود. اگر الان فرصت این کار را ندارید زمانی دیگر مثلاً روز بعد به این کار بپردازید.

لباس‌های تمیز را فراموش نکنید. اگر تعداشان خیلی بوده و آن‌ها را روی تخت گذاشته‌اید الان باید تایشان کنید و سرجایشان قرار دهید.

وسایل نظافت را به جایشان برگردانید

نگاهی به اتاق بیندازید و ببینید که اتاقی تمیز چقدر بهتر است. اگر این کارها را به‌طور منظم انجام دهید همیشه اتاق‌خواب مرتبی خواهید داشت. آیا این همان چیزی نیست که همه‌مان می‌خواهیم؟ نظافت اتاق خواب به همین سادگی می‌تواند صورت بگیرد.

منبع: رکنا

خبر بعدی:

خواب رفتن دست و پاهایتان را جدی بگیرید

به گزارش پارس نیوز،   تا به حال شده مدت زیادی روی دست یا پا خوده بوده باشید و بعد از آن احساس کنید گزگز در آن اندام کلافه تان کرده است؟ همه ما می دانیم که به این حالت خواب رفتن دست یا پا می گویند اما علت این قضیه می تواند مهمتر از نشستن یا ثبات ماندن است. برای اینکه بدانید علت خواب رفتن دست و پا چیست این مطلب را بخوانید.

هنگام خواب شاید احساس کنید که دست های شما سوزن سوزن و بی حس می شود و بعد از بیدار شدن حتی ممکن است نتوانید به راحتی دست خود را مشت یا باز کنید. بیشتر این علایم به سرعت رفع می شود. برای رفع این حالت، به آرامی دست را باز و بسته کنید.حس ناخوشایند خواب رفتن دست و پا می تواند علل مختلفی داشته باشد. در موارد موقتی و بی خطر این حس ممکن است به علت فشار بر یکی از اعصاب به وجود آمده باشد.

به عنوان مثال وقتی دستتان زیر سرتان مانده باشد و شما به خواب رفته باشید. یا برای مدت طولانی پاهایتان را روی هم انداخته باشید و به یکی از اعصاب پا فشار وارد شده باشد. در هر دو این مثال ها حس سوزن سوزن شدن که معمولا بدون درد است پس از مدت کوتاهی که فشار برطرف شود از بین خواهد رفت . در سایر موارد خواب رفتن دست و پا ممکن است شدید و مزمن بوده و کارهای روزانه شما را مختل کند.

همچنین خواب رفتن دست و پا می تواند همراه با علائم دیگری از قبیل درد، خارش و بی حسی باشد. در این موارد خواب رفتن دست و پا می تواند به دلیل آسیب دیدن عصب بر اثر ضربه، فشار مداوم روی عصب، عفونت باکتریایی یاویروسی، قرار گرفتن در معرض مواد سمی و بیماری هایی از قبیل دیابت باشد .

علت های مهم که نباید از آن غافل شوید

اگر خواب رفتن دست و پا مکررا اتفاق می افتد، یافتن علت اصلی آن بسیار مهم است زیرا اگر در ابتدای بروز مشکل آن را تحت کنترل خود درآورید از عواقب جدی آن در آینده در امان خواهید بود.

آرتریت :

بیماری آرتریت باعث التهاب و درد مفاصل بدن می شود. این بیماری باعث تحریک و آسیب اعصاب در ناحیه مفاصل نیز می شود.

سندرم به دام افتادن عصب:

شامل اختلالاتی مثل سندرم تونل کارپال، فلج عصب اولنار (ulnar) (از اعصاب مهم اندام فوقانی)، فلج عصب پرونئال (peroneal) (شاخه ای از عصب سیاتیک) و فلج عصب شعاعی است .

بیماری های سیستماتیک:

این بیماری ها شامل انواع اختلالات کلیوی، بیماری های کبد، آسیب های وریدی و بیماری های خونی، آمیلوئیدوز (amyloidosis) ، بیماری های بافت هم بند و التهابات مزمن، عدم تعادل هورمون ها (مثل کم کاری تیروئید)، تومورهای خوش خیم که به اعصاب حمله می کنند و سرطان ها می شوند .

کمبود ویتامین:

ویتامین های E ، B1 ، B6 ، B 12 و نیاسین (niacin) برای عملکرد سالم عصب، ضروری هستند. کمبود ویتامین B 12 می تواند به کم خونی خطرناک منجر شود و این کم خونی از علل مهم نوروپاتی محیطی است. اما برعکس، ازدیاد ویتامین B 6 باعث خواب رفتن دست و پا می شود .

ترکیبات سمی (زهرابه) :

در فلزات سنگین مثل سرب، آرسنیک، جیوه و ترکیبات تالیوم، برخی مواد شیمیایی صنعتی و زیست محیطی وجود دارد. البته برخی داروها به ویژه داروهای شیمی درمانی که مخصوصا برای سرطان ریه استفاده می شوند و بعضی داروهای ضدویروسی و آنتی بیوتیک ها هم حاوی این مواد هستند .

عفونت ها:

مثل بیماری لایم (Lyme) ، زونا (آبله مرغان یا زوستر)، عفونت سیتومگالوویروس (cytomegalovirus) ، ویروس هرپس سیمپلکس (herpes simplex) اپشتین بار ویروس (Epstein-Barr) و ویروس بیماری ایدز .

بیماری های خودایمنی:

انواع این اختلالات شامل سندرم گلین باره (Guillain-Barre) ، پلی نوروپاتی التهابی میلین زدای مزمن (نوعی از گلین باره)، لوپوس (lupus) و روماتیسم مفصلی .

اختلالات ارثی:

شامل مواردی است که در علائم حسی و حرکتی خود را نشان می دهد و رایج ترین نوع این اختلال به عنوان بیماری شارکو ماری توث (Charcot-Marie-Tooth) شناخته می شود .

جراحات:

اغلب مربوط به تروما، تحت فشار بودن اعصاب، خرد شدن عصب ها یا آسیب دیدن آنها شده، که منجر به درد عصب می شود. مثل فشار ناشی از باد فتق که به دیسک کمر وارد می شود یا دردها و آسیب های ناشی از دررفتگی استخوان.

چطور خواب رفتن دست و پا را درمان کنیم؟

موفقیت در درمان خواب رفتن دست و پا به تشخیص دقیق نوع و علل اختلال مورد نظر بستگی دارد، هرچقدر زمینه ی بروز مشکل درست و دقیق تر تشخیص داده شود درمان مؤثرتر خواهد بود. اگر به موقع به پزشک مراجعه شود و پیگیری دقیق صورت بگیرد احتمال اینکه سلول های عصبی محیطی از بین نرفته باشند، بیشتر است و می توانند دوباره ترمیم شوند .

اگرچه عملا درمانی برای انواع نوروپاتی محیطی که زمینه ی ارثی دارند وجود ندارد، اما در عوض بسیاری از انواع اکتسابی این نوع اختلال، قابل درمان و بهبودی است. به عنوان نمونه، اگر این بیماری ناشی از دیابت باشد کنترل درست قند خون می تواند پیشرفت این نوروپاتی دیابتی را کُند یا متوقف کند و همین طور مصرف مکمل های ویتامین در بهبود افراد مبتلا به نوروپاتی محیطی ناشی از کمبود ویتامین، مؤثر است .

انجام تمرینات ورزشی مناسب زیر نظر پزشک معالج، رعایت رژیم غذایی سالم و حفظ وزن متعادل بدن، قرار نگرفتن در معرض سموم مختلف و اجتناب از مصرف الکل می تواند در عدم پیشرفت یا درمان این اختلال مؤثر باشد. از طرفی پزشکان توصیه می کنند که افراد سیگاری مبتلا به نوروپاتی، کشیدن سیگار را ترک کنند، چون مصرف دخانیات باعث انقباض عروق خونی و اختلال در جریان خون می شود

که این امر مانع از تأمین مواد مغذی مورد نیاز اعصاب محیطی خواهد شد . در برخی موارد خواب رفتن دست و پا یا سایر علائم نوروپاتی محیطی ممکن است به وسیله ی روش ها و داروهایی که برای درمان تشنج و افسردگی پیشرفته تجویز می شود هم کاهش یابد.

 

افشاگری کی‌روش علیه تاج و سلطانی‌فر: بعد از پیام رهبری، وزیر دیگر ما را نخواست| تاج اطلاعات را از من پنهان کرد| از این به بعد جام ملت‌های واقعی شروع می‌شود| حمله دوباره به برانکو

پیروانی خطاب به کی‌روش: حواست را جمع کن!

اتفاق پرریسک بهاره رهنما/ سانسور مشکلات مردم با مطرح کردن فیلترینگ/ میراث شوم اصلاحات ارضی

منبع این خبر، وبسایت www.rokna.net است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۷۵۳۵۶۶۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • پای نظافت چی، معتاد و کارتن خواب در اختلاس های بانک سرمایه
 • روش‌های مرتب کردن ابرو مخصوص دختران
 • خواب روز کِی، چقدر و چگونه باشد؟ 7 توصیه کاربردی از دو بنیاد علمی در آمریکا
 • مشروح دومین جلسه محاکمه ۳ متهم پرونده بانک سرمایه| ۶۰۰ میلیارد تومان به اسم معتادان و کارتن‌خواب‌ها تسهیلات اخذ شده| نقش حسین هدایتی در پرونده فساد بانک سرمایه+عکس
 • مشروح دومین جلسه محاکمه ۳ متهم پرونده بانک سرمایه| ۶۰۰ میلیارد تومان به اسم معتادان و کارتن‌خواب‌ها تسهیلات اخذ شده| نقش حسین هدایتی در پرونده فساد بانک سرمایه+نقش
 • مشروح دومین جلسه محاکمه ۳ متهم پرونده بانک سرمایه| ۶۰۰ میلیارد تومان به اسم معتادان و کارتن‌خواب‌ها تسهیلات اخذ شده| نقش حسین هدایتی
 • برای سالم ماندن به چند ساعت خواب نیاز داریم؟
 • طعنه ترامپ به پلوسی: خیابانهای سان فرانسیسکو را تمیز کنید؛ چندش‌آور است
 • چقدر خواب در طول شبانه‌روز نیاز داریم؟
 • ۱۲ علت خواب رفتن دست و پا که از آن بی خبرید!
 • مداحی امشب مدینه خواب راحت کرد با نوای محمود کریمی
 • تنظیم خواب بر اساس چراغ خواب های رنگی
 • فواید خواب کوتاه در طول روز
 • دکوراسیون و سرویس خواب اتاق کودک و نوجوان
 • عینکی که رانندگان خواب‌آلود را بیدار می‌کند+عکس
 • ترفندهای طلایی برای شستشو و تمیز کردن کفپوش و پارکت
 • خواب آشفته دشمنان انقلاب تعبیر نمی شود
 • پلمب واحدهای غیر بهداشتی در قم
 • بهداشت کالای خواب، چرا و چگونه؟