بیمارستان 250 تختخوابی شهرستان کوهدشت به جای آماده شدن برای خدمات درمانی به مردم، شخم زده شده و زیر کِشت رفت! 16 اسفند 1396 - 13:29 استانها لرستان نظرات


بیمارستان ۲۵۰ تختخوابی شهرستان کوهدشت به جای آماده شدن برای خدمات درمانی به مردم، شخم زده شده و زیر کِشت رفت! ۱۶ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۹ استانها لرستان نظرات

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کوهدشت، شهرستان کوهدشت در غرب استان لرستان و سومین شهرستان پرجمعیت استان است. این شهرستان با 218 هزارنفر جمعیت تنها یک بیمارستان دارد؛ بیمارستان 120 تختی امام خمینی کوهدشت جوابگوی نیازهای درمانی مردم نیست و به گفته اغلب شهروندان در ارائه خدمات درمانی به بیماران ناتوان است.

با گذشت 24 سال از افتتاح این بیمارستان عمومی، هم چنان حفره‌های درمانی سلامت شهرستان کوهدشت را آزار می‌دهد، به‌طوری که برخی از بیماران مجبور هستند برای درمان با رنج فرسنگ‌ها راه به شهرهای دیگر بروند.

وعده‌های ساخت بیمارستان دوم کوهدشت

کمبودهای درمان و تجهیزات در شهرستان کوهدشت، مسئولان استان لرستان را برآن داشت که احداث بیمارستان دوم این شهرستان را با وعده‌های مختلفی در دستور کار خود بدهند.

«هوشنگ بازوند»، استاندار سابق لرستان در سفری به شهرستان کوهدشت در 26 مرداد 1394 وعده پیگیری ساخت بیمارستان دوم شهر که مجوز آن از ماده 215 تأمین شده بود را داد.

او در سفر خود به شهرستان کوهدشت گفته بود احداث بیمارستان دوم در کوهدشت یکی از طرح‌های بلندمدت ارتقای سلامت در این شهرستان است که به‌واسطه اخذ موافقت مجوز ماده 215 در زمره طرح‌های شناسنامه‌دار و پروژه‌های ملی با اعتباری بالغ بر 1200 میلیارد ریال قرار گرفته که تا پایان سال 94 وضعیت نقشه‌های فاز 1 و 2 آن تعیین تکلیف و در سال آینده نیز عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد!

در حالی استاندار سابق لرستان، عملیات اجرایی بیمارستان دوم شهرستان کوهدشت را به سال 95 موکول کرده بود که در وعده‌ای دیگر رئیس شبکه بهداشت و درمان این شهرستان در نشست خبری با خبرنگاران در دی 94 گفته بود که در سفر وزیر بهداشت به شهرستان کوهدشت کلنگ بیمارستان دوم کوهدشت نیز به‌زمین زده خواهد شد!

زمین بیمارستان کوهدشت به‌زیر کشت رفته است

وعده‌ها برای افتتاح بیمارستان جدید این شهرستان در حال فراموشی بود که بار دیگر در بهمن‌ماه امسال با حضور خادمی استاندار لرستان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان و مسئولان شهرستان کوهدشت کلنگ احداث بیمارستان 250 تختوابی رازی در زمینی به‌مساحت 120 هکتار در غرب میدان امام حسین کوهدشت و با اعتباری بیش از 60 میلیارد تومان به‌زمین زده شد.

هنوز دو ماه از کلنگ‌زنی بیمارستان جدید کوهدشت نگذشته که زمین اختصاص یافته برای احداث این بیمارستان شخم زده شده و به‌زیر کشت رفته و هیچ نشانی از عملیات ساخت این بیمارستان مشاهده نمی‌شود!

در حالی عملیات ساخت بیمارستان دوم کوهدشت متوقف شده که استاندار لرستان در سفر خود به شهرستان کوهدشت گفته بود که کلنگ بدون برنامه و اعتبار بر زمین زده نمی‌شود و برای همین عملیات اجرایی این بیمارستان باید هرچه سریع‌تر آغاز و پیگیری شود.

امیدی که مردم را ناامید کرد!

یکی از شهروندان کوهدشت به خبرنگار تسنیم می گوید: مردم شهرستان کوهدشت منتظر احداث بیمارستان جدید کوهدشت بودند اما به یک باره شاهد شخم زدن زمین و کشاورزی در آن هستیم.

وی در حالیکه  با ناراحتی از مسئولان کوهدشت انتقاد می کند گفت: هنوز چند هفته‌ای از وعده‌های مسئولان به مردم برای حل مشکلات بهداشت و درمان شهرستان نمی‌گذرد که این اتفاق رخ داده است و زمین بیمارستان 250 تختخوابی شخم زده شد.

یکی از شهروندان کوهدشت که برای انجام چند آزمایش به خرم‌آباد رفته به «تسنیم» می‌گوید امکانات موجود در بیمارستان کوهدشت پاسخگوی نیاز مردم منطقه نیست و مشکل اصلی این بیمارستان کمبود پزشک متخصص است، به‌طوری که در کوهدشت تنها یک مطب متخصص‌ پزشک زنان وجود دارد.

آن‌طور که «اتیوند» می‌گوید مردم کم‌درآمد کوهدشت و روستاهای اطراف در کنار هزینه‌های درمان باید هزینه انتقال بیمار به مراکز استان‌های همجوار را نیز پرداخت کنند و این رفت‌وآمدها هزینه‌های مالی آن‌ها را افزایش می‌دهد.

این شهروند معتقد است اغلب بیماران در شهرستان کوهدشت مجبور هستند از ساعات اولیه‌ صبح برای نوبت‌دهی به درمانگاه تخصصی این شهرستان مراجعه کنند و به‌دلیل ازدحام مردم نوبت‌دهی به بیماران با کندی پیش می‌رود.

مردمی که سهمی از طرح تحول سلامت ندارند

یکی دیگر از شهروندان در گفت‌وگو با «تسنیم» می‌گوید در برخی از شب‌ها که برای درمان به بیمارستان کوهدشت مراجعه کرده، پزشک متخصص در بیمارستان نبوده و برای ادامه درمان مجبور شده به کلینیک‌های درمانی در خارج از استان مراجعه کند.

او معتقد است وقتی خبر ساخت بیمارستان دوم کوهدشت را پس از سال‌ها وعده از شنیده، نه‌تنها خوشحال شده، بلکه آن‌روز را در تقویم جیبی خود ثبت کرده‌است.

 به گفته«حسینی» این خوشحالی مردم از ساخت بیمارستان دوم کوهدشت دوام نیاورده و بار دیگر وعده‌ ساخت بیمارستان به‌زیر کِشت رفته تا هم‌چنان آبِ خوش از گلوی سلامت و درمان در شهرستان کوهدشت پایین نرود.

او می‌گوید پس از سال‌ها وعده بیمارستان در شهرستان کوهدشت، آیا باید این‌گونه با اختصاص زمین بیمارستان به زمین کشاورزی با درمان مردم بازی شود؟ آیا مردم کوهدشت در طرح تحول سلامت جایگاهی ندارند؟

به گزارش تسنیم، برای پیگیری این ماجرا با رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان کوهدشت تماس گرفتیم که با ادبیاتی غیرمسئولانه با خبرنگار برخورد کرده و نه تنها پاسخگو نبود بلکه با کلماتی وقیحانه خبرنگار را مورد حمله قرار داد.

 

گزارش: فاطمه نیازی

انتهای پیام/م

R41450/P1486/S6,72/CT7

منبع: تسنیم

خبر بعدی:

گذار آرام مکانیزاسیون در شالیزارهای مازندران

ساری- ایرنا- شالیکاری در مازندران در یک روند آرام در چها ردهه گذشته چهره مدرن به خود گرفته و از کشت و برداشت سنتی با دست در قطعات کوچک به استفاده از انواع ماشین ها در نشا تا برداشت شالی در اراضی نوسازی شده و در قطعات یک پارچه تغییر یافته است.

یکپارچه سازی شالیزارها از مهم ترین راهکارها برای بهبود روند تولید برنج است و عملیاتی شدن این طرح در سالهای اخیر کاهش هزینه ها، افزایش تولید، کاهش مصرف آب و نیز اسان شدن کشت برنج را در پی داشته است.
به گزارش ایرنا، استان مازندران 11 درصد ارزش افزوده اقتصادی تولیدات بخش کشاورزی کشور را در اختیار دارد که حدود 4.5 برابر میانگین کشور و حائز رتبه اول است و ' برنج ' به عنوان گل سرسبد کشاورزی مازندران با تولید بیش از یک میلیون تن برابر با حدود 42درصد مورد نیاز کشور در این استان تامین می شود.
برنج از محدود محصولات کشاورزی است که در هر سه مرحله کاشت، داشت و برداشت با مشقت فراوانی همراه است و کشاورزان برنج کار همواره از مرحله شخم و شیار، خزانه گیری تا برداشت و تبدیل آن به برنج سفید باید شبانه روزی تلاش و مراقبت کنند تا بتوانند محصول قابل قبولی را تولید کنند.
اهمیت کشت شالی به عنوان یک ماده غذایی استراتژیک و نقش آن در امنیت غذایی کشور در مازندران همواره مورد تاکید بوده و بر همین اساس مکانیزه کردن هر چه بیشتر برنجکاری با بکارگیری ماشین های مدرن سبب شد تا دغدغه کشاورزان برخلاف سال های پیش از انقلاب به حداقل ممکن برسد.
هزینه بالای تولید، پایین بودن عملکرد، عدم کنترل و مدیریت آب در مزارع و اتلاف آن، مصرف بی رویه نهاده ها،نداشتن جاده دسترسی به مزارع و عدم بهره وری مطلوب از منابع آب و خاک اجرای طرح تسطیح و نوسازی شالیزارهای مازندران را امری اجتناب ناپذیر کرده بود و به همین دلیل اگرچه این طرح به کندی پیش می رود، اما همواره در دهه های گذشته مورد توجه بوده است.
طرح تسطیح و یکپارچه سازی اراضی شالیزاری به عنوان مهمترین زیرساخت و اثرگذارترین عامل برای دستیابی به خوداتکایی در تولید برنج از دهه 70شمسی مورد توجه قرار گرفته و امروز حدود 30 درصد از 220 هزار هکتار شالیزارهای استان مازندران مجهز به این طرح شدند.
دولت 85 درصد هزینه اجرای طرح تسطیح و یکپارچه سازی اراضی شالیزاری را پرداخت می کند و فقط 15 درصد آن را کشاورز با شرایط خاص متحمل می شود.
ذکر این نکته مهم است اگر یک کشاورز حتی کمترین زمین را در منطقه اجرای طرح تسطیح داشته باشد ولی مخالف اجرای آن باشد، به دلیل خلا قانونی تا زمانی که کشاورز راضی نشود، نمی توان طرح را اجرا کرد و مسئولان یکی از دلایل کندی اجرای پروژه را همین عامل عنوان می کنند.
به گفته کارشناسان، افزایش تولید در واحد سطح ،کاهش هزینه، حفظ کاربری اراضی کشاورزی، صرفه جویی 25 درصدی در مصرف آب، کاهش سختی کار، اجرای عملیات مکانیزاسیون ،افت 20 درصدی ضایعات محصولات و از همه مهم تر کشت مجدد برنج از مزیت های اجرای طرح تجهیز و نوسازی شالیزارها است.
طرح تجهیز و نوسازی اراضی شالیزاری شمال کشور از سال 70 آغاز شد و تاکنون 60 هزار هکتار در مازندران اجرایی شده است.
هر چند طرح تسطیح یکپارچه سازی زمین های شالیزاری به دلایل مختلف تا حدودی به کندی پیش می رود اما مسئولان با پرداخت تسهیلات در خرید ادوات و تجهیزات کشاورزی، علاوه بر اینکه امروز تا 95درصد شخم و شیارها با تراکتور انجام می شود ، 30درصد نشاء کاری و 90 درصد برداشت نیز به صورت مکانیزه انجام می شود.
بر پایه آمار سازمان جهاد کشاورزی مازندران طی سال های 92 تاکنون بیش از هشت هزار و 852دستگاه انواع ماشین آلات شامل تراکتور، انواع نشاکار و کمباین های مخصوص برداشت برنج به ناوگان کشاورزی استان اضافه شده است.
کارشناسان معتقدند به دلیل کوچک و خرد بودن زمین های شالیزاری به کارگیری ماشین آلات پیشرفته سخت و تا حدودی غیر قابل اجراست و به همین دلیل اجرای طرح تسطیح و یکپارچه سازی زمین های شالیزاری همواره باید مورد توجه باشد.
سرانه زمین های شالیزاری در مازندران هفت هزار متر مربع است و بیش از 350 هزار برنجکار در 220 هزارهکتار زمین به عنوان بهره بردار امر معاش می کنند.
انجام عملیات تسطیح و یکپارچه سازی زمین های شالیزاری شمال در 2 برنامه پنجم و ششم توسعه کشور مورد توجه جدی تر قرار گرفته است بطوریکه بر اساس برنامه ششم توسعه،یکصد هزار هکتار از اراضی شالیزاری استان های مازندران و گیلان یکپارچه سازی ، تجهیز و نوسازی می شود و شورای اقتصاد نیز برای اجرای این طرح هشت هزار و 500 میلیارد ریال اعتبار پیش بینی کرده است.
سهم سالانه هر یک از 2 استان شمالی مازندران و گیلان طی سال های برنامه ششم توسعه در تسطیح ونوسازی اراضی شالیزاری 10 هزار هکتار است.
همزمان با اجرای طرح تسطیح و یکپارچه سازی شالیزاری، آبگرفتگی اراضی کشاورزی پایین دست از دغدغه های کشاورزان و مسئولان استان نیز مورد توجه قرار گرفت و زهکشی235هزار هکتار از اراضی زراعی استان به عنوان مهمترین طرح های زیر ساختی در سند توسعه کشاورزی مازندران شروع شده است.
از سوی دیگر توجه به ارقام کم آب بر و سد سازی برای مهار آب های سطحی و لایروبی رودخانه ها و آببندان ها نیز به عنوان دیگر طرح های مهم زیر ساختی برای برنج کاری در مازندران است بطوریکه در هر یک از این بخش ها شاهد پیشرفت هایی هستیم.
در سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی هشت سد کوچک و بزرگ در مازندران مانند سد شهید رجایی در ساری و البرز درسوادکوه احداث و مشکل آب زراعی بخشی از زمین های استان رفع شد.
ساخت سد بر روی رودخانه پر آب هراز در آمل با گرفتن خط اعتباری ویژه در حال ساخت است که با بهره برداری از این سد ،مهار آب سطحی پشت سدهای استان از 10 درصد فعلی به 30 درصد افزایش می یابد.
مازندران یکی از مناطق پر آب ایران به شمار می آید، اما به دلیل این که از آب های سطحی این استان استفاده مطلوبی نمی شود و حجم وسیعی از این منابع آبی بدون بهره برداری مفید به دریای خزر می ریزد، در مواقعی از سال کشاورزان این منطقه با مشکل کم آبی مواجه می شوند.
بر اساس آمارهای رسمی، توان بالقوه آب مازندران در حد 6 میلیارد و ‎ 600میلیون مترمکعب است که از این مقدار چهار میلیارد و ‎ 900میلیون مترمکعب آب های سطحی و بقیه آب های زیرزمینی است .
به طور میانگین سالانه حدود یک میلیارد و ‎ 550میلیون مترمکعب آب در بخش آب های سطحی و یک میلیارد و ‎ 350میلیون مترمکعب در بخش آب زیرزمینی بهره برداری می شود و بقیه آب سطحی طی سال به صورت هرز به دریا می ریزد.
**توجه جدی به آببندان های شمال
بر اساس آمار رسمی ، مساحت کل آب بندان های استان های گلستان ، مازندران و گیلان حدود 33 هزار هکتار است که آب آبیاری حدود 150 هزار هکتار اراضی شالیزاری را تأمین می کند.
استان مازندران حدود 800 قطعه آببندان دارد ولایروبی آببندان ها و بازگرداندن آنها به زنجیره تولید یکی از محوری ترین برنامه های دولت است.
بر اساس برنامه دولت، کار لایروبی این ذخیرگاههای آبی کشاورزی شمال به همراه سردهنه های زراعی با بهره گیری از فناوری های جدید و تامین اعتبار در حال اجرا است.
معاون موسسه تحقیقات برنج کشور مستقر در آمل با اشاره به طرح تجهیز و نوسازی زمین های شالیزاری در استان گفت: تامین اعتبار و همکاری بیشتر شالیکاران می تواند عملیات تسطیح و یکپارچه سازی شالیزارهای مازندران را دو چندان کند چراکه اگر این طرح به صورت کامل اجرا شود، علاوه بر افزایش تولید و مکانیزه شدن تمامی فرایند تولید به طور یقین مصرف آب تا نصف یعنی از 2میلیارد متر مکعب به یک میلیارد متر مکعب کاهش می یابد.
**معرفی 53 رقم برنج
بررسی ها نشان می دهد که اگرچه ایستگاه تحقیقات برنج مازندران از سال 1342 در آمل ایجاد شده اما از سال 1373 با انجام تحقیقات ، در معرفی انواع ارقام برنج، مقابله با آفات و بیماری ها ،کاهش مصرف سموم کشاورزی و کاهش محسوس ضایعات برنج و مکانیزاسیون شالیکاری تلاش فراوانی صورت گرفته است.
معاون موسسه تحقیقات برنج کشور مستقر در آمل با بیان اینکه در سه دهه اخیر تاکنون 53رقم در موسسه تحقیقات برنج کشور معرفی شد که 25رقم آن در شعبه آمل توسط کارشناسان تولید شده است.
عبدالرحمان عرفانی به خالص سازی رقم برنج طارم محلی به عنوان مهمترین و غالب کشت برنجکاری شمال اشاره کرد و گفت: امروز طارم صدری و محلی مازندران زبانزد است.
عرفانی مهمترین دستاوردهای سال های اخیر این موسسه را تولید سالانه 40 تا 50 تن بذر مادری شالی برنج در استان عنوان کرد و گفت: اگرچه هنوز به نسبت نیاز استان فاصله زیادی داریم اما این دستاورد بسیار مهمی برای افزایش تولید در شالیکاری است.
معاون موسسه تحقیقات برنج کشور با اعلام این که راهبرد وزارت جهادکشاورزی برای خوداتکایی کشور به محصول برنج داخلی بر محور بالا بردن بهره وری مصرف آب و افزایش بازده تولید در سطح استوار است، گفت: همسو با این رویکرد موسسه تحقیقات در صدد معرفی ارقام کیفی پرمحصول متناسب با شرائط جدید اقلیمی شمال کشور است.
وی اضافه کرد: در یک دهه اخیر چندین رقم پرمحصول کیفی در موسسه تحقیقات برنج کشور به کشاورزان معرفی شد، اما به دلیل واردات بی رویه، نبود خرید تضمینی با قیمت مناسب و عدم پرداخت بموقع مطالبات شالیکاران سطح کشت ارقام پرمحصول تا سال 92 تا 90 درصد کاهش یافت.
وی به وجود ارقام' شیرودی ' ، ' فجر ' و ' ندا ' به عوان رقم های کیفی پر محصول برنج اشاره کرد و بیان داشت: در سال زراعی آینده رقم ' تیسا ' به عنوان یک رقم کیفی پرمحصول برای کشت رونمایی می شود.
معاون موسسه تحقیقات برنج کشور توضیح داد: این رقم مقاوم به آفات ، کم آب بر ، دارای عملکرد هشت تا 9 تن شلتوک در هکتار، پا کوتاه و مقاوم در مقابل ورس شدن ( خوابیدگی ) است.
**کاهش مصرف سموم کشاورزی
مدیر موسسه تحقیقات برنج مازندران با معرفی ارقام مختلف مصرف سموم کشاورزی از 16تا 12هزار تن تا دهه هفتاد امروز به حدود سه هزارو 500تن کاهش یافته است، گفت:از 24 تا 26 هزار تن مصرف کل سموم در ایران،حدود سه هزارو 500 تن در سال در مازندران مصرف می شود که از این مقدار، یک هزار و 500 تا 2 هزار تن سم گرانول دیازینون برای مقابله با کرم ساقه خوار برنج است که ماده موثره آن فقط 5 تا 10 درصد است.
وی از دیازینون به عنوان مهمترین سم در مقابله شیمیایی علیه کرم ساقه خوار که اصلی ترین آفت برنجکاری محسوب می شود، نام برد و ادامه داد: در یک دهه اخیر با انجام فعالیت های پیشگیری از جمله شخم زمستانه و از بین بردن علف هرز حاشیه مزارع و همچنین مبارزه بیولوژیک با استفاده از زنبور تریکو گراما ، مصرف این سموم به صورت محسوس کاهش یافته است.
معاون موسسه تحقیقات برنج کشور یکی از دستاوردهای مهم این موسسه در برنجکاری در سال های اخیر را آبیاری تناوبی در کشت برنج عنوان کرد و گفت: بر اساس بررسی های صورت گرفته ، میزان آب مصرفی اراضی شالیزاری به ازای هر هکتار به طور میانگین هشت تا 10 هزار مترمکعب است که با اعمال مدیریت و کارهای فنی و مهندسی مانند آبیاری تناوبی و پلاستیک کشی بر روی کرت ها تا 30 درصد می توان از میزان آب مصرفی کم کرد.
عرفانی توضیح داد: از آنجاییکه تامین آب 36 درصد از اراضی شالیزاری استان مازندران از طریق چاه، 15 درصد از طریق آببندان ها، 31 درصد از طریق سد و کانال و مابقی به صورت تلفیقی از منابع موجود صورت می گیرد ، مدیریت آبیاری تناوبی بر منابع آب کشاورزی استان قابل اجرا است.
**کاهش 20 تا 25درصدی ضایعات در تبدیل شالی به برنج سفید
معاون موسسه تحقیقات برنج کشور با بیان اینکه تا یک دهه پیش به دلیل فرسوده بودن واحد های شالیکوبی های مازندران تا 35درصد شالی در تبدیل به برنج سفید به صورت ضایعات از بین می رفته است، گفت: امروز با مدرن شدن حدود 350واحد از 950 واحد شالیکوبی فعال استان ضایعات در تبدیل شالی به برنج سفید در واحد های پیشرفته به زیر پنج درصد کاهش یافت.
عرفانی توضیح داد: بر اساس برنامه وزارت جهاد کشاورزی تا پنج سال آینده 300واحد دیگر شالیکوبی های این استان باید مدرن شود.
**مکانیزه شدن برنجکاری در مازندران
رئیس اداره فناوری های مکانیزه جهاد کشاورزی مازندران فرایند مکانیزه شدن برنجکاری در استان را در سال های اخیر مطلوب ارزیابی کرد و گفت: در حال حاضر 20 هزار دستگاه تراکتور در استان جود دارد که چهار هزار دستگاه آن مخصوص شخم وشیار و آب تخت کردن شالیزار است.
پرویز موسی نژاد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: تراکتورهای با قدرت 25 قوه تا کمتر از 50 قوه اسب برای شخم و شیار و آب تخت کردن شالیزارهای استان مناسب هستند .
وی با اعلام این که دولت برای خرید تراکتور تا 80 درصد قیمت آن تسهیلات پرداخت می کند، گفت که به همین خاطر هر سال بر تعداد تراکتورهای مخصوص شالیزاری درمازندران اضافه می شود.
رئیس اداره فناوری های مکانیزه جهاد کشاورزی مازندران با تاکید بر این که شالیکاری در مازندران زنجیره ای شده است و به کارگیری تراکتورهای مخصوص شالیزاری برای کشاورزان یک الزام است، توضیح داد: برای نشاء مکانیزه، زمین های شالیزاری باید از حالت باتلاقی خارج شوند و به همین دلیل شالیکاران خود به خود به سمت استفاده از تراکتورهای سبک وزن می روند.
وی ادامه داد: درحال حاضر حدود 30 درصد نشا کاری در مازندران مکانیزه و با دستگاه انجام می شود که نشان دهنده این است که بوته آن از بانک نشاء تامین می شود.
وی با بیان اینکه از سال 92 تاکنون بیش از چهار هزارو 500دستگاه کمباین مخصوص برداشت شالی وارد مازندران شده است، گفت: اکنون حدود 95درصد برداشت ها به صورت مکانیزه انجام می شود.
وی 70 درصد هزینه تولید برنج را پرداخت دستمزد کارگران در نشاءکاری و درو دانست و گفت: امروز این هزینه ها با مکانیزه شدن از دوش شالیکاران برداشته شده و کاهش یافته است.
6990/1899

یکه‎تازی خودروسازان در فشار به مردم| سایپا شبانه قیمت خودروها را دوباره افزایش داد!+لیست قیمت‌های جدید

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

فیلم:: تعرض چندین پسر به دو دختر در ائل‌گلی تبریز

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۷۵۷۶۲۵۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • کشف۳۰ کیلوگرم تریاک در کوهدشت
 • فضا و کیفیت خدمات درمانی در کرمان افزایش یابد
 • واژگونی جرثقیل در «عجب‌شیر»
 • بیمارستان الکترونیک، بستر نظام درمان یکپارچه، کارآمد و موثر را فراهم خواهد کرد
 • لزوم گسترش فضا و کیفیت خدمات درمانی در استان کرمان
 • بیمارستان الکترونیک، بستر نظام درمان موثر را فراهم می‌کند
 • کمبود ۲هزار تخت بیمارستانی در گیلان/ رشت فاقد بیمارستان جامع است
 • شهر رشت حتی یک بیمارستان جامع درمانی ندارد
 • نیازمندی گیلان به ۲ هزار تخت بیمارستانی/ امید به زندگی ۲۰ سال افزایش یافت
 • برگزاری سمینار تخلیه اضطراری بیمارستان در مازندران + تصاویر
 • نجات ۳۸ کوهنورد در کوه‌های لرستان
 • شناسایی ۱۰۰۰ سوژه و مدخل برای تدوین دانش‌نامه دفاع مقدس لرستان
 • ۳۰ هزار هکتار از شالیزارهای گیلان با آب باران شخم زده شد
 • ساماندهی قراردادهای موقت در کما/ وعده ثبت الکترونیکی قراردادهای کار ۱۸ماهه شد
 • تحقق وعده‌ها در وزارت کار ادامه دارد/ انتصاب پنج مدیر زن در هلدینگ صبا جهاد
 • شخم زمستانه ۳۰هزار هکتار از شالیزارهای گیلان
 • بیمارستان آستارا کمبود پرستار دارد
 • بازدید معاون توسعه و مدیریت منابع دانشگاه علوم پزشکی ارومیه از شبکه بهداشت و درمان مهاباد
 • امور کشور نباید معطل وعده های اروپائیان بماند