هر کیلو گوجه فرنگی اکنون با قیمت 200 تومان در میدان میوه و تره بار میناب به فروش می رسد که 80 درصد در مقایسه با بهمن ماه کاهش دارد


هر کیلو گوجه فرنگی اکنون با قیمت ۲۰۰ تومان در میدان میوه و تره بار میناب به فروش می‌رسد که ۸۰ درصد در مقایسه با بهمن ماه کاهش دارد.
به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز خلیج فارس؛ احمد کشاورز ۵۶ مینابی که ۵۰ هکتار زیر گشت گوجه دارد می‌گوید: قیمت تمام شده هر کیلوگرم گوجه ۵۰۰ تومان است که ما باید ۳۰۰ تومان زیر قیمت تمام شده بفروشیم.


imageوی می‌افزاید: با این قیمت ها، هزینه کارگر و سبد هم بدست نمی‌آید.
این کشاورز می‌گوید: هر سبد ۱۵ کیلویی گوجه ۳ هزار تومان بفروش می‌رسد و این در حالی است که قیمت سبد خالی هزار و ۵۰۰ تومان است.
اسحاق از گوجه کاران هشتبندی می‌گوید: کشاورزان از ابتدای کاشت گوجه صدقه و خیرات نذر می‌کنند که محصولشان بفروش برسد، اما گویا سریال کاهش قیمت‌ها پایانی ندارد.
وی می‌افزاید: هنوز مشکل گوجه کاران غرب استان حل نشده است که شرق استان نیز گرفتار می‌شوند. کد ویدیو دانلود فیلم اصلی                                                                               اعتراض کشاورزان به کاهش قیمت ها
 رییس نظام صنفی کشاورزی شهرستان میناب می‌گوید: اکنون کشاورز ان محصول را ۶۰ درصد زیر قیمت تمام شده می‌فروشند.
علی رئوفی می‌افزاید: قیمت گوجه از هر کیلو هزار و ۵۰۰ تومان به ۲۰۰ تومان رسیده است که در صورت ادامه رقمی معادل ۵۷ میلیارد تومان خسارت به اقتصاد منطقه وارد می‌کند.
وی می‌گوید: برداشت همزمان گوجه در استان‌های کرمان و بوشهر و افزایش سطح زیر کشت و یکنواختی هوا باعث شده تا امسال محصول بیشتری برداشت شود.
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی هرمزگان نیز می‌گوید: امسال به علت یکنواختی هوا محصول برداشت شده ۳۰ درصد بیشتر از پارسال است.
حسینی می‌افزاید: کشاورزان هشتبندی ۵۰۰ هکتار بیش از رقم اعلام شده در طرح الگوی کشت گوجه کاشتند که بیش از ۲۰ هزار تن محصول اضافه دارد.
وی می‌گوید: اکنون ۴۵ هزار تن محصول گوجه روی زمین است که ۲۵ هزار تن بیشتر از الگوی پیش بینی شده است.image
بسته شدن مرز‌های صادرات باعث شده تا میدان تره بار میناب مرکز تجمع ماشین‌های فراوان از گوجه داران باشد.
رییس نظام صنفی کشاورزی میناب می‌گوید: افزایش تعرفه در مرز‌های افغانستان و عراق باعث شده تا امکان صادرات محصول مازاد نباشد.
افغانستان و عراق دو مرکز عمده صادرات محصولات صیفی و سبزی ایران است.
علی رئوفی می‌افزاید: بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان تعرفه در مرز افغانستان به کامیون‌های وارد شده به ایران اخذ می‌شود که باعث اعتصاب کامیون داران افغانستانی در ورود به ایران شده است.
وی می‌گوید: از هر تن گوجه در مرز عراق ۵۰۰ هزار تومان تعرفه دریافت می‌شود که برای یک کامیون ۱۰ تنی باید ۵ میلیون تومان تعرفه پرداخت.
رییس نظام صنفی کشاورزی میناب می‌افزاید: محصول فعلی به علت بذر‌های نامرغوب و ارقام متنوع امکان صادرات ندارد
رئوفی می‌گوید: با اجرای توزیع بذر یارانه‌ای اصلاح شده به کشاورزان خرده پا امکان صادرات محصول مرغوب و با بسته بندی مناسب فراهم می‌شود.
وی می‌افزاید: اکنون بیش از ۷ رقم بذر در توکهور و هشتبدی کشت شده است که تنها سه رقم قابلیت صادرات دارد.
رییس مجمع خبرگان کشاورزی هرمزگان با اشاره به اهمیت صنایع فرآوری می‌گوید: تنها راهکار موجود برای حل مشکلات صیفی توسعه صادرات و راه اندازی کارخانه‌های فراوری است.
کرامت الله وکیلی پور می‌افزاید: تنها طرح فرآوری گوجه در میناب نیز چند سال است که در کش و قوس‌های بانکی و اداری بی نتیجه مانده است.
علی نظری مجری طرح می‌گوید: بیش از سه سال است که طرح کارخانه فرآوری گوجه بخاطر نبود تسهیلات و حمایت روی زمین مانده است.
این سرمایه گذار می‌افزاید: بیش از ۴ میلیارد تومان برای راه اندازی کارخانه سرمایه لازم است که بانک‌ها با وجود وثیقه‌ها همکاری ندارد.
معاون برنامه ریزی و اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان راهکار حل مساله را عبور از کشت سنتی کشاورزی، توسعه صاردات، راه اندازی واحد‌های فرآوری می‌داند.
عادل شهرزاد می‌افزاید: افت قیمت تنها در کشت‌های سنتی ایجاد شده است و گلخانه داران به علت مرغوبت محصول دچار کاهش قیمت‌ها نشدند.
وی می‌گوید: کشاورزان در صورت رعایت الگوی کشت، فروش محصول آن‌ها تضمین می‌شود.
معاون برنامه ریزی و اقتصادی جهاد کشاورزی هرمزگان با اشاره به حمایت از تعاونی‌های روستایی افزود: تشکل‌ها و تعاونی در صورت نوسازی تجهیزات تسهیلات ۴ درصدی از محل صندوق توسعه ملی دریافت می‌کنند.
عادل شهرزاد می‌افزاید: تعاونی‌های روستایی به علت بدهی بالا و ساختار سنتی وناکارامد توانایی ورود به مشکلات کشاورزان و حل آن را ندارند.
دبیر اجرایی خانه کشاورز هرمزگان نیز می‌گوید: ضرورت دارد کمیته‌ای مشترک از آب منطقه ای، جهاد کشاورزی، ادره بازرگانی و سازمان تعاون روستایی تشکیل و طرح مهار کشت و آب را اجرا کند.
ابوطالب جوادی می‌افزاید: واحد‌های اقتصادی در جهاد کشاورزی و وزارت امورخارجه نیز باید بازار هدف برای محصولات هرمزگان فراهم کنند.
معاون بهبود تولیدات گیاهی هرمزگان با اشاره به برنامه توصیه‌ای الگوی کشت می‌گوید: کشاورزان در اجرای برنامه الگوی کشت همکاری نمی‌کنند و اگر روند به همین وضعیت پیش رود احتمال کشت اجباری وجود دارد.
سید حسن حسینی افزود: در سال آینده با همکاری وزارت جهاد کشاورزی برنامه جامع الگوی کشت در همه استان‌های کشور اجرا می‌شود.
رییس سازمان تعاون روستایی هرمزگان نیز می‌گوید: راه اندازی مجتمع بزرگ غذایی در جاده میناب و بندرعباس از برنامه‌های در دستور کار اداره تعاون است.
سیروس اسدپور می‌افزاید: طرح مطالعه و جانمایی این واحد فراوری انجام شده و در صورت تامین اعتبار ساخت ان آغاز می‌شود.
سالانه ۴۳۰ هزار تن گوجه در هرمزگان برداشت می‌شود که تاکنون ۲۵۰ هزار تن برداشت شده است.
منطقه توکهور و هشتبندی با ۳ هزار هکتار سطح زیرکشت قطب تولید محصول گوجه فرنگی در هرمزگان است.
پیش بینی می‌شود ۹۰ هزار تن گوجه برداشت شود که تاکنون ۴۵ هزار تن برداشت شده است.
فصل برداشت گوجه از ابتدای بهمن اغاز می‌شود و تا اوایل اردیبهشت ادامه دارد. کد ویدیو دانلود فیلم اصلی اعتراض گوجه کاران مقابل بخشداری توکهور و هشتبندی

نویسنده: محمد امیرمحمدی

ظریف: عده‌ای منافعشان به خطر افتاده است| خودکشی کردن از ترس مرگ را نباید پذیرفت

فرصت افشاگری عليه پولشويی| ظريف می‌تواند بی‌پرده‌ درباره لايه‌های پولشويی سخن بگويد؟

ویدئو / تشییع پیکر رییس سازمان تامین اجتماعی و معاون پارلمانی وزیر کار

منبع: واحد مرکزی خبر

منبع این خبر، وبسایت www.iribnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۷۵۷۸۹۴۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • گرانی مجدد گوجه و افزایش قیمت آن در میدان بار
 • بیش از 22 تن گوجه فرنگی در مرز پرویزخان توقیف شد
 • حمایت مستقیم از زعفران‌کاران با عرضه پر حجم زعفران در بورس کالا
 • بررسی کشت کلزا در شوش
 • کشف بیش از ۴۴ تن گوجه فرنگی در مرز پرویزخان
 • صادارت گوجه گلخانه‌ای از تویسرکان
 • بارش نزولات آسمانی و رونق کشت غلات در چرداول
 • خوزستان| ۴۸ هزار هکتار از اراضی کشاورزی اندیمشک به کشت پاییزه اختصاص یافت
 • کلزا در چهار هزار و 700 هکتار از مزارع شوش کشت شد
 • عملیات کشت غلات در استان ایلام در ۳۳ هزار هکتار آغاز شد
 • رییس سازمان سنجش از برخی قوانین کنکور ابهام زدایی کرد
 • کشف قاچاق 22 تن گوجه و 2 هزار لیتر سوخت
 • محموله گوجه فرنگی قاچاق در مرز پرویزخان کشف شد
 • قاچاق 22 تن گوجه و 2 هزار لیتر سوخت کشف شد
 • توقیف ۲۲ تن گوجه‌فرنگی قاچاق در گمرک پرویزخان
 • بالغ بر ۲۲ تن گوجه فرنگی قاچاق توقیف شد
 • گوجه امروز در بازار میوه و تره بار تهران نایاب شد !
 • وقتی قاچاقچیان به گوجه هم رحم نمی کنند!/ توقیف 22 تن گوجه فرنگی قاچاق
 • توقیف 22 تن گوجه فرنگی قاچاق
 • ۲۲ تن گوجه فرنگی قاچاق توقیف شد