به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، مرکز اصفهان ؛

معاون اجتماعی بهزیستی استان  اصفهان دیشب در جشن تحصیلی کودکان بی سرپرست از خیران فعال برای تاسیس خانه های کودک و نوجوان دعوت کرد و گفت: از ۴۰ مرکز یک مرکز دولتی(شیرخوارگاه) بوده و ۳۹ مرکز را    خیران   اداره می کنند.

مجتبی ناجی افزود :تعدادی ازکودکان و نوجوانان بدسرپرست و عده ای از کودکان هم بی سرپرست هستند و حضانت این گروه از کودکان با دستور قضایی به سازمان بهزیستی واگذار شده است.

وی با بیان اینکه تعدادی از کودکانی که هویت مشخصی دارند با توجه به بررسی شرایط قانونی تعریف شده در اختیار زوج های بدون فرزند قرار می گیرند افزود: گروهی از این کودکان که هنوز هویت مشخصی ندارند یا با وجود مشخص بودن هویت، والدین آنها کفایت و شایستگی لازم برای حضانت و سرپرستی ندارندبه دستور قانون در مراکز بهزیستی نگهداری می شوند.

معاون اجتماعی بهزیستی استان    با بیان اینکه ، تا کنون ۴۰ خانه کودک و نوجوان در استان  تاسیس شده  است ، در هر خانه ۱۰ تا ۱۲ کودک    نگهداری می شوند.

  آقای ناجی افزود:    آموزش، نگهداری، تربیت، فعالیت های فرهنگی،  آموزشی، ورزشی و هنری از جمله فعالیتهای این خانه ها است 

 

منبع: واحد مرکزی خبر

خبر بعدی:

علت بدرفتاري کودکان و نحوه برخورد با آنها

خبرگزاري آريا -

ترس، هراس و اضطراب کودک که به شکل بدرفتاري ظاهر مي شود
بدليل توجه نکردن به کارهاي مثبت و بازگو کردن رفتارهاي منفي آنها براي ديگران، کودک به مرور مي آموزد با رفتارهاي منفي بهتر مي تواند جلب توجه کند.
از رفتارهاي فرزندم مستاصل شدم و نمي‌دانم چه بايد بکنم؟ اصلاً چرا چنين رفتارهاي انجام مي‌دهد؟ آيا همه کودکان اينگونه هستند يا فقط فرزند من رفتارهاي ناخوشايندي دارد؟ اگر اين سوالات براي شما هم مطرح است بايد بدانيد که مراحل رشدي کودک در رفتار او تعيين کننده است.
کودکان در مراحل رشد، فرايندهاي شناختي، عاطفي و رفتاري سنين خود را دارند که با بزرگتر شدنشان مسائل و ديدگاهها را بهتر درک مي کنند و توانايي آنها گسترش مي‌يابد. بعنوان مثال در سنين 1/5 – 2 سالگي کلمه "نه" را زياد مي شنويد که نشاندهنده شکوفايي اراده آنهاست. که به دنبال خواسته هاي خود هستند. عدم شناخت والدين از فرايند رشد سنين مختلف موجب برداشتهاي غلط از رفتار کودک مي شود.
علت بدرفتاري کودکان
مسائل و مشکلات کودکان دامنه وسيعي را در بر مي‌گيرد. بسته به موقعيت و بافت خانوادگي و نوع تعاملاتي که با او داريد متفاوت است. در بسياري مواردمشکلات و بدرفتاري کودکان از مسائل شايع آنهاست. البته بعضي اوقات بدليل اختلالات رفتاري است که بايد بررسي دقيقي در مورد آنها انجام شود.
بي توجهي به کودک:
بدليل توجه نکردن به کارهاي مثبت و بازگو کردن رفتارهاي منفي آنها براي ديگران، کودک به مرور مي آموزد با رفتارهاي منفي بهتر مي تواند جلب توجه کند. بهتر است توجه مثبت به فرزند خود داشته باشيد تا او با کارهاي منفي نخواهد آنرا به دست آورد. توجه و تحسين کارهاي مثبت کودک، او را از انجام کارهاي منفي دور مي کند. تغييرات کوچک او را مورد تحسين قرار دهيد. تا متوجه شود که شما به کارهاي مثبت او علاقه داريد.
ترس در کودک:
ترس، هراس و اضطراب کودک که به شکل بدرفتاري ظاهر مي شود.
به صحبتهاي آنها گوش دهيد و از نگراني آنها بکاهيد و روشهاي برطرف کردن ترس و هراس را به آنها بياموزيد و يا از متخصص کمک بگيريد.
بي تجربگي والدين:
والدين آگاه سعي مي کنند نيازهاي رشدي هر مرحله را تشخيص دهند و درباره آنها به کودک آموزشهاي لازم را بدهند. بعنوان مثال با ورود کودک به مدرسه ممکن است در ارتباط برقرار کردن با ديگران مشکلاتي داشته باشد. با صبر و حوصله و برطرف کردن موانع، او را در اين مسئله ياري کنيد.
خشم و پرخاشگري:
بايد به کودک اجازه داد تا احساساتش را بيان کند. در عين حال با او تمرين کنيد تا نحوه صحيح بروز احساسات خود را ياد بگيرند يعني مهارت کنترل خشم را در خود و کودک تقويت کنيد.
انتظارات نامتناسب:
بدليل عدم بلوغ جسماني شما شاهد دستپاچگي و ناشيگري کودک هستيد، سطح انتظارتان را با توجه به شرايط جسماني کودک تعديل کنيد و موقعيت او را در نظر بگيرد تا با انتظارات بيجا باعث بد رفتاري او نشويد. بازيها و فعاليتهايي که در جهت بهبود آنهاست، انجام دهيد. بعنوان مثال بازي دارت ،دقت و توجه کودک و هماهنگي حرکتي چشم و دست را افزايش ميدهد.
کودک به دليل نابلدي، احساس و رفتار خود را به شکل نادرستي بيان ميکند. زمينه بيان احساسات او را فراهم کنيد. از طريق آموزش حل مسئله و دادن مسئوليت مناسب سنش، شايستگي او را تقويت و افزايش دهيد.

کودکان همه با هم فرق دارند و پدر يا مادر بايستي باهرکدام شيوه خاصي را بکار برند
تعيين حدود رفتاري
کودکان حدودي لازم دارند. آنها به مقررات (ضوابطي) که مستلزم سلامتي آنها باشد نياز دارند تا در محدوده اين ضوابط حق انتخاب و احساس مسؤليت داشته، موفقيت را تجربه نمايند.
اين حدود بايستي روشن، پا برجا و بدون دگرگوني باشد. دگرگونگي اين حدود باعث مي شود که کودکان مطمئن نباشند که چه کاري را ميتوانند و چه کاري را نمي توانند انجام دهند.
مقرراتي را که تعيين مي کنيد ساده و براي همه باشد و دليل وجودي اين مقررات را هم بيان کنيد. بدانيد که چرا يک محدوديت خاصي را قائل مي شويد و منطقي بودن آنها را رعايت نمائيد. دائما به فرزندان خود اين مقررات و حد و حدود را يادآوري کنيد.
نتيجه عدم رعايت اين مقررات بايد:
-اسرع وقت باشد
- کوتاه و سريع باشد وگرنه اثر خود را از دست مي دهد.
- با مسئله اصلي ربط داشته باشد.
- هميشه بارعايت احترام و سلامتي کودک باشد.
- جدي ولي منصف باشيد.
شما از راه هاي زير مي توانيد به کودکان ياري نمائيد:
- سخن آنان را گوش داده و راه گفتگو را همواره باز نگهداريد.
- احساسات انان را درک کنيد.
- هميشه بر مقررات و حدود خود پابرجا باشيد.
- توجه داشته باشيد که انتظارات شما واقع بينانه باشد.
- وقت و توجه خود را براي آنان صرف کنيد.
- آنان را تشويق کنيد تا مسائل خودشان را خود حل کنند.
- از رفتار پسنديده آنان تمجيد کنيد.
يادتان باشد
کودکان همه با هم فرق دارند و پدر يا مادر بايستي باهرکدام شيوه خاصي را بکار برند.
هميشه ممکن است يک روش خاص نتيجه بخش نباشد! خلاقيت به خرج دهيد.
شيوه پدري و مادري کردن با بالا رفتن سن فرزند، توانائيها و نياز هاي او بايستي فرق کند.
گردآوري: بخش کودکان بيتوته
منابع:
bringingupgreatkids.org
jamaran.ir


فردوسی‌پور: اجازه پخش برنامه 90 را ندادند| فرزندم را با پست و مقام معاوضه نمی‌کنم

رئیس بانک مرکزی: نرخ ارز به آرامی در حال کاهش است| چه کسانی می‎خواهند دلار گران شود؟

نحوه دریافت عیدی از ایرانسل

منبع این خبر، وبسایت www.iribnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۷۶۰۳۰۷۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • افزایش ۲۰ درصدی دریافتی مستمری بگیران بهزیستی
 • بازدید از مراکز بهزیستی در ایام عید/ طرح ملی عید دیدنی در همه مراکز بهزیستی اجرا می شود
 • 26 هزار کودک بی سرپرست تحت پوشش بهزیستی قرار دارد
 • بازدید معاون استاندار و فرماندار شاهرود از مراکز نگهداری کودکان بی سرپرست
 • علت‌ تاخیر در راه افتادن کودکان چیست؟
 • ساماندهی ۵۶۰ کودک در مراکز بهزیستی فارس
 • افزایش ۲۰ درصدی دریافتی مستمری بگیران بهزیستی در سال ۹۸
 • ۵۶۰ کودک در سال ۹۷ در مراکز بهزیستی فارس ساماندهی شدند
 • خانم های مجرد متقاضی کودکان بی سرپرست
 • تقاضا برای سرپرستی کودکان در خوزستان زیاد است
 • ۷۰ درصد خدمات اورژانس اجتماعی به کودکان اختصاص دارد/ حقوق مستمری‌بگیران بهزیستی ۱۴ درصد افزایش می‌یابد
 • 700 جوان از مراکز شبه خانواده بهزیستی ترخیص شدند
 • توصیه‌های بهداشتی برای خرید و نگهداری ماهی قرمز
 • استاندار البرز با کودکان بی سرپرست و بد سرپرست بهزیستی دیدارکرد
 • 24 هزار شهروند قزوینی از مراکز مشاوره بهزیستی خدمات دریافت کردند
 • تولید یخچال پیشرفته نگهداری واکسن توسط محققان پارک علم و فناوری مازندران
 • مراجعه ۲۴ هزار نفر به مراکز مشاوره بهزیستی قزوین
 • تئاتر، شگردی آموزشی برای اصلاح رفتار کودکان
 • بهترین مکان‌ نگهداری دارو در منزل؟