یک خانواده با سه معلول در یکی از شهرک های اطراف ارومیه به مصائب و مشکلات فراوانی زندگی می کنند که در فیلم و گزارش پیش رو به آن اشاره شده است


یک خانواده با سه معلول در یکی از شهرک‌های اطراف ارومیه به مصائب و مشکلات فراوانی زندگی می‌کنند که در فیلم و گزارش پیش رو به آن اشاره شده است. ۱۳ بهمن ۱۳۹۶ - ۲۰:۴۴ استانها آذربایجان غربی نظرات

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، ظهر پنجشنبه حسین بخشایشی یکی از اعضای شورای شهر ارومیه در حاشیه گفتگو با خبرنگار تسنیم در دفتر این رسانه از یک واقعه‌ای خبر داد که در یکی از شهرک‌های ارومیه از وضعیت رقت‌بار زندگی یک خانواده با سه معلول روایت می‌کرد.

خبرنگاران تسنیم به محض اطلاع از این موضوع آمادگی خود را برای پوشش خبری وضعیت زندگی این خانواده و اطلاع‌رسانی آن اعلام کردند.

در همان جلسه عضو شورای شهر ارومیه با مادر این خانواده تماس گرفت و هماهنگی‌های لازم برای تهیه گزارش اختصاصی تسنیم از این خانواده انجام شد و ساعتی بعد تیم خبری تسنیم در  آپارتمان محل سکونت این معلولان حضور پیدا کرد.

این خانواده با سه معلول حدود دو سال است که در شهرک گلمان در 15 کیلومتری شهر ارومیه در یک دستگاه آپارتمان 100 متری در یک بلوک ناقص آپارتمانی زندگی می‌کنند بطوریکه به رغم تسویه کلیه بدهی‌ها و آغاز اقساط بانکی این مجتمع فاقد آسانسور است و همه معلولان جسمی حرکتی در وضعیتی بسیار اسفناک پله‌های ان را طی می‌کنند تا در طبقه چهارم به محل زندگی‌شان برسند.

خانواده پرورش خانواده‌ای است که دارای دو فرزند پسر و یک فرزند دختر است که پس از گذر فرزندان از سن 15 سال مشکلات ژنتیکی به نام"آتاکسی فردریش"در فرزندان ایجاد می‌شود که سبب فلج فرزندان از قسمت پایین تنه می‌شود.

هیچ ارگانی از فرزندانم حمایت نمی‌کند

مادر خانواده پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با تشریح چگونگی زندگی فرزندان معلولش اظهار داشت: بیماری فرزندانم از سن 15 سالگی شروع می‌شود و متأسفانه روزبه‌روز این مریضی شدیدتر شده و در سن 20 سالگی فرزندانم را ویلچر نشین می‌کند.

وی گفت: یکی از فرزندانم 27 و دیگری 30 سال سن دارد.

وی با گلایه از اداره کل بهزیستی آذربایجان غربی افزود: تاکنون چندین بار در مورد تقبل هزینه درمانی فرزندانم از سازمان‌ها کمک خواسته‌ام ولی هیچ نهادی از ما حمایت نمی‌کند و هیچ سازمانی نیز هزینه داروها را تقبل نمی‌کند.

مادر خانواده پرورش بیان کرد: به سبب بیماری فرزندانم کارتی به ما داده شد که متأسفانه هیچ ارگانی آن را قبول نکرده و هر از گاهی دلایل مختلفی برای شانه خالی کردن درست می‌کنند.

وی گفت: ما هیچ بدهی به سازندگان این آپارتمان نداریم و ماهانه قسط‌های مربوطه را به بانک می‌پردازیم اما در یک مجتمع ناقص زندگی می‌کنیم و کسی هم نیست که به مشکلاتمان رسیدگی کند.

مشکلات مالی دلیل اصلی کاهش در خدمت رسانی

پیمانکار و سازنده آپارتمان های تعاونی 31  شهرک گلمان ارومیه نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم  اظهار داشت: این تعاونی شامل 6 بلوک است که هرکدام دارای یک آسانسور هستند و کابین و ژنراتور آن‌ها تکمیل شده و اقدامات ریل‌گذاری و آهن‌کشی نیز انجام شده است.

عین الله حبیبی تصریح کرد: تنها مشکل آسانسورها وصل کردن تابلوی آسانسورهاست که مشکلات را برطرف می‌کند و تمامی مشکلات موجود به دلیل فقدان منابع مالی است و اگر از نظر مالی تأمین نشویم نمی‌توانیم کاری انجام دهیم و خانواده پرورش هیچ بدهی به ما ندارد.

وی گفت هنوز اداره راه و شهرسازی تکلیف 6 واحد باقیمانده از همین بلوک را تعیین تکلیف نکرده و نه تنها به تعهدات خود عمل نکرده بلکه پول ما را بلوکه کرده‌اند و نمی‌گذارند با این پول مشکلات حداقل همین بلوک را حل کنیم.

به صورت نشسته از پله‌ها پایین و بالا می‌روم

فرید پرورش یکی از سه فرزند معلول این خانواده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: چهار دست و پا به صورت نشسته و با کمک گرفتن از دست‌هایم از پله رفت و آمد می‌کنم که کاری بسیار سخت برایم است.

وی گفت: بالا و پایین رفتن از پله‌ها برایم بسیار عذاب‌آور است و حتی بعضاً خطر مرگ و سکته قلبی نیز من را تهید کرده است اما متأسفانه کسی نیست که مشکل ما را حل کند

وی خاطرنشان کرد: اخیراً نیز به سبب مشکلاتی که برایمان پیش آمده بود ریه‌هایم عفونت کرده بود و هیچ ارگانی نیست که از ما حمایت کند.

موقع بالا و پایین رفتن از پله‌ها زمین می‌خورم

وحید پرورش نیز در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: روزانه یک تا دو مرتبه از پله‌ها پایین رفته و بالا می‌آیم و به سبب خستگی هر بار تا یک ساعت طول می‌کشد که از پله‌ها رفت و آمد کنم.

وی بیان کرد: چندین بار به سبب خستگی مفرط از پله افتاده‌ام و وقتی زمین می‌خورم کسی نیست که کمکم کند.

پرورش تصریح کرد: 62 پله تا رسیدن به طبقه چهارم تعبیه شده که با جان کندن می توانم به خانه مان برسم.

بیماری پسرعموهایم را با تمامی مسئولان و ارگان‌ها در میان گذاشته‌ام

عضوی دیگر از خانواده پرورش نیز در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: برای بیماری پسرعموهایم تا پیش نمایندگان مجلس شورای اسلامی، شهردار ارومیه، استانداری، مسکن و شهر سازی، اداره تعاون و چندین اداره دیگر مراجعه کرده‌ایم.

وی تاکید کرد: قبل از این که خانواده پسرعموهایم در این طبقه و در این محل سکوت کنند در مورد وضعیت آن‌ها سخن گفته بودیم و قول داشتن آسانسور به ما داده شده بود که متأسفانه مدتهاست این موضوع تنها یک وعده توخالی بوده است.

وی خاطرنشان کرد: رفت و آمد برای پسرعموهایم بسیار سخت است و سبب تاول زدن دست‌هایشان می‌شود و برای عمل دستان وحید از دکتر وقت گرفته بودیم که پس از اطلاع از ماجرا، دکتر تا تعبیه آسانسور در ساختمان عمل را اقدامی نابجا دانست و گفت اگر اینها را عمل کنم وضعیتشان با رفت و امدی که در پله ها دارند وخیم تر خواهد شد.

وی یادآور شد: نمی‌دانیم در این مملکت یقه چه کسی را بگیریم، شکایت خود را پیش چه کسی ببریم و حرف خود را به چه کسی بگوییم.

خبرگزاری تسنیم فقط دقایقی پس از تهیه این گزارش و حتی پیش از انتشار آن محمدمهدی شهریاری استاندار آذربایجان غربی را به هنگام برگزاری نشست خبری وی با اصحاب رسانه در جریان حال و روز این معلولان قرار داد و  آمادگی این رسانه برای تقدیم فیلم این گزارش را نیز اعلام کرد اما متأسفانه وی به دلیل گرایشات سیاسی از توجه به اصل موضوع غفلت کرد و بجای حل این موضوع دولت‌های گذشته را مقصر چنین مشکلاتی اعلام کرد اگر چه در جلسه غیر رسمی و پس از خروج از رستوارن استانداری به خبرنگار تسنیم وعده داد که به این موضوع رسیدگی خواهد کرد.

مشخصات، آدرس و شماره تماس این خانواده برای ارائه به نهادهای مرتبط و خیرین غیر دولتی برای حل مشکلات این معلولین نزد خبرگزاری تسنیم محفوظ است.

گزارش و فیلم: محمد آقایی پر، علی آقایاری و یوسف عباسی

انتهای پیام/ ت

R41361/P1336/S6,48/CT7

منبع: تسنیم

خبر بعدی:

بهترین راه برای جلوگیری از نیش و گزیدگی حشرات

علائم نیش حشرات، سرنخ‌هایی را در مورد علت و شدت گزش ارائه می‌دهند. برای مثال نیش اغلب حشرات باعث قرمزی پوست به همراه درد، خارش یا سوزش می‌شود. نیش برخی از حشرات هم ایجاد تاول، ورم و آبله می‌کند.

۱. چگونگی تشخیص نیش و گزیدگی‌های شایع انواع حشرات

گزیده شدن توسط یک حشره میتواند تجربه وحشتناکی باشد؛ بخصوص اگر ندانید کدام حشره شما را با آن پوست قرمز و خراشیده و ورم کرده ترک کرده است. وحشت زده نشوید. اغلب نیش‌ها و گزش‌های حشرات معمولی بی ضرر هستند و به سرعت بهبود خواهند یافت. اما برخی از گزش‌ها و نیش‌ها که به طور مثال از مورچه آتشین یا مورچه قرمز، زنبور‌های سرخ و زنبور‌های عسل باشند ممکن است درد شدید یا حتی یک واکنش آلرژیک ایجاد کند. نیش سایر حشرات مثل عنکبوت سمی، نیاز به مراقبت‌های اورژانسی فوری دارند.

علائم نیش حشرات، سرنخ‌هایی را در مورد علت و شدت گزش ارائه می‌دهند. برای مثال نیش اغلب حشرات باعث قرمزی پوست به همراه درد، خارش یا سوزش می‌شود. نیش برخی از حشرات هم ایجاد تاول، ورم و آبله می‌کند. گزش کنه Tick می‌تواند باعث بیماری لایم Lyme با یک *راش rash (محل خارش یا تحریک روی پوست) شبیه به چشم گاو شود. نیش حشرات اغلب مستقیماً از خود حشره سرایت می‌کنند، و اغلب گزیدگی‌ها در بیرون از خانه رخ می‌دهد. اما دو مورد استثنایی هم وجود دارد. مایت‌های کوچک Mite که در رختخواب و نزدیک به آن زندگی می‌کنند، و شپش‌ها lice که از طریق تماس با فرد آلوده، شانه یا برس آلوده فرد منتقل می‌شود.

*راش یا جوش یا دانه rash: بثورات موقتی برروی پوست که معمولاً با سرخی یا خارش همراه است. راش به هر تغییری در پوست مانند رنگ، نما و بافت قابل که منطقه بزرگی از پوست را درگیر می‌کند اطلاق می‌شود.

بهترین راه برای جلوگیری از نیش و گزیدگی حشرات:
از ورود آن‌ها به داخل منزل جلوگیری کنیم
پوشیدن لباس‌هایی که از ما محافظت کنند
استفاده از حشره کش‌ها
نخوردن غذا‌های محرک حشرات
عدم استعمال عطر‌هایی که باعث جذب حشرات می‌شوند
داشتن اطلاعات شخصی در مورد خود و خانواده در مورد داشتن عکس العمل آلرژیک نسبت به نیش حشرات

از آنجا که بعضی از نیش‌ها می‌توانند بیماری‌هایی را منتقل کنند، خوب است که بدانید کدام حشره شما را نیش زده است. یادگیری شناسایی گزش حشرات با توجه به اینکه چگونه به نظر می‌آید و یا چه احساسی دارید (بطور مثال خارش، سوزش، درد وغیره)، به شما کمک میکند تا بدانید که آیا باید در جستجوی مراقبت‌های پزشکی باشید یا فقط یک نیش پشه معمولی است و درخانه درمان می‌شوید.

برخی بیماری‌ها و ویروس‌هایی که توسط حشرات منتقل می‌شند:
- ویروس زیکا Zika (توسط پشه منتقل می‌شود)

- ویروس نیل غربی West Nile (توسط پشه منتقل می‌شود)

- *بیماری لایم Lyme (که از یک کنه پا سیاه Black-legged ticks منتقل می‌شود)

- بیماری تب کوه‌های راکی Rocky Mountain spotted fever (از نوعی کنه به نام سگ امریکایی dog ticks منتقل می‌شود)

- بیماری چاگاس Chagas (که از نوعی حشره به نام ساس‌های بوسه زن Kissing bugs انتقال می‌یابد)

*بیماری لایم Lyme:این بیماری شایعترین بیماری عفونی ناشی از نیش کنه در نیمکره شمالی است.

۲. علائم نیش یا گزیدگی پشه

نیش پشه به صورت یک دایره خارش دار، قرمز، و یا برآمدگی صورتی رنگ در محل گزش ظاهر می‌شود. معمولا بدون ضرر است، اما گاهی اوقات می‌تواند یک بیماری جدی ایجاد کند؛ مثل ویروس زیکا (که بخصوص برای زنان باردار دردناک است)، ویروس نیل غربی و یا مالاریا.

ویروس زیکا
برای اکثر افراد ویروس زیکا، علائمی شبیه به بیماری آنفلوآنزا ایجاد می‌کند؛ اما در زنان باردار مبتلا به عفونت ویروس زیکا، افزایش نگران کننده‌ای در مورد نوزاد‌هایی که با بیماری میکروسفالی Microcephaly (یک اختلال رشد عصبی است که در آن سر (مغز) بیمار کوچکتر از معمول است.) به دنیا می‌آیند وجود دارد. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها CDC در سال ۲۰۱۶ به زنان بارداری که قصد سفر به مناطقی مثل امریکای لاتین و یا حوزه کارائیب را داشتند، هشدار داد؛ چرا که در آن مناطق ویروس زیکا فعال بود.

ویروس نیل غربی
در حدود ۲۰۰۰ امریکایی در سال ۲۰۱۴ و بنا به گزارش CDC مبتلا به ویروس نیل غربی شناخته شدند. ۱۴-۲ روز پس از نیش زدن پشه، علائم ظاهر می‌شود که شامل سردرد، بدن درد، تب، اسهال، استفراغ و راش یا بثورات پوستی است. افراد مبتلا به عفونت شدید نیل غربی ممکن است دچار *مننژیت meningitis یا *انسفالیت encephalitis شوند و علائمی مثل سفتی گردن، سردرد شدید، اختلال در تمرکز، تب بالا و تشنج داشته باشند.

مالاریا
نیش یک پشه آلوده به انگل می‌تواند باعث مالاریا شود. در یک اتفاق نادر در ایالات متحده برطبق گزارش CDC هر سال حدود ۱۵۰۰ مورد مبتلا به مالاریاگزارش می‌شود. علائم آن شبیه آنفلوآنزا است و می‌تواند شامل تب، سردرد، درد عضلانی، تهوع و استفراغ برای ۱۰ روز تا ۴ هفته پس از نیش زدن پشه باشد. مالاریا جدی است؛ اما بنا به گفته CDC قابل پیشگیری و درمان است.

*مننژیت یا سرسام یا آماس سر Meningitis:التهاب پرده‌های محافظی مغز و نخاع می‌باشد. این التهاب ممکن است عامل ویروسی، باکتریایی، یا سایر ریزاندامگان داشته باشد، و در موارد کمتری در اثر تجویز دارو‌های خاصی به وجود آید.

*التهاب مغز یا آنسفالیت Encephalitis: به معنی التهاب حاد بافت مغزی است. شایع‌ترین نوع آن آنسفالیت ویروسی می‌باشد. ویروس خود را از طریق خون به مغز می‌رساند و در عملکرد آن اختلال ایجاد می‌کند

۳. علائم نیش یا گزیدگی حشره تختخواب یا ساس Bed Bug
به احتمال زیاد زمانی که ساس شما را بگزد، دردی احساس نمی‌کنید؛ اما ممکن است روی پوست خود یک یا چند نشانه قرمز ببینید. برخی از افراد بین ۲۴ ساعت تا سه روز بعد از گزش، یک واکنش آلرژیک خفیف یا شدید، نسبت به بزاق ساس نشان می‌دهند. این می‌تواند منجر به تورم، قرمزی یا رنگ صورتی پوست شده و برای چند روز خارش داشته و ملتهب باشد. بنا به هشدار آکادمی پوست امریکا American Academy of Dermatology، این می‌تواند شامل چند کهیر باشد و شاید به معنی این باشد که برای دریافت مراقبت‌های بهداشتی، باید به متخصص مراجعه کنید. نیش زدن ساس می‌تواند در هر جایی از بدن رخ دهد، اما معمولا نواحی بدون پوشش مثل گردن، صورت، بازو‌ها و یا دست‌ها مورد گزش قرار می‌گیرند. بر طبق نظر CDC اگر چه ساس‌ها رایج هستند، اما خبر خوب این است که نیش آن‌ها باعث بیماری شما نمی‌شود.

۴. علائم نیش یا گزیدگی عنکبوت

اغلب نیش‌های عنکبوت سمی نیستند و فقط علائم جزئی مثل قرمزی پوست، تورم و درد در محل گزش ایجاد می‌کنند. اما گزش برخی عنکبوت ها، یک حالت اورژانس واقعی است. اگر شما نسبت به گزش یک عنکبوت، واکنش آلرژیکی با نشانه‌هایی از قبیل: احساس تنگی در قفسه سینه، مشکلات تنفسی، مشکلات بلع یا تورم در صورت داشته باشید، به مراقبت‌های فوری پزشکی نیاز دارید. از آنجا که گزش عنکبوت‌ها میتواند آلوده به قارچ باشد، CDC همچنین توصیه می‌کند که هر ۱۰ سال یک بار، یک واکسن ضد کزاز بزنید.

نیش یک نوع عنکبوت سمی به نام "بیوه سیاه " black widow و نوع دیگری به نام "منزوی قهوه ای" brown recluse بسیار خطرناک است و می‌تواند باعث واکنش شدید شود. نیش عنکبوت بیوه سیاه که به شکل ۲ سوراخ داغ است، ممکن است در ابتدا دردناک باشد و امکان دارد دردناک هم نباشد، اما ۴۰-۳۰ دقیقه بعد، شما حتما احساس درد داشته و یا در آن منطقه دچار تورم پوست می‌شوید. در عرض ۸ ساعت، شما ممکن است درد عضلانی و سفتی، درد معده و پشت و حالت تهوع و استفراغ و نیز مشکلات تنفسی را تجربه کنید. ممکن است عنکبوتی را که نیشتان زده، نبینید، اما بلافاصله باید به پزشک مراجعه کنید تا اگر احیانا سمی بوده، مراقبت‌های لازم را دریافت کنید. می‌توانید با اورژانس منطقه خود تماس بگیرید تا راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید.

۵. علائم نیش یا گزیدگی عنکبوت منزوی قهوه‌ای Brown Recluse Spider

این عنکبوت سمی است و معمولا در جا‌های تاریک و متروکه زندگی می‌کند. واکنش افراد به درد گزش این عنکبوت متفاوت است. بعضی از افراد احساس نیش یا سوزش کوچکی را که یک درد شدید به دنبال خود دارد، تجربه می‌کنند؛ در حالی که برخی دیگر ممکن است تا چند ساعت بعد نیز متوجه نشوند که نیش این عنکبوت را تجربه کرده اند. ۸-۴ ساعت بعد از آن، ممکن است گزش دردناکتر شده و یک کبودی یا تاول همراه با یک منطقه با رنگ آبی – بنفش در اطراف آن ظاهر می‌شود. بعد از آن محل گزش شروع می‌کند به تیره‌تر شدن و پوسته پوسته می‌شود.

علائم نیش یا گزیدگی عنکبوت منزوی قهوه‌ای در عرض چند ساعت ظاهر می‌شود:
تب
لرز
خارش
تهوع
تعریق
بر اساس کتابخانه پزشکی ملی NIH از آنجا که برخی افراد دارای واکنش‌های جدی هستند که می‌تواند به نارسایی کلیه، تشنج و کما منتهی شود، دریافت فوری مراقبت‌های پزشکی بسیار مهم است. مراقب باشید که بلافاصله به پزشک مراجعه کنید تا اگر توسط این عنکبوت سمی گزیده شده باشید بتوانید در اسرع وقت مراقبت‌های لازم را دریافت کنید.

۶. علائم نیش یا گزیدگی کنه Tick

نیش برخی از کنه‌ها می‌تواند خطرناک باشد، چون آن‌ها ممکن است ناقل بیماری باشند. "کنه پا سیاه Black-legged ticks" که قبلا به نام "کنه آهو deer ticks" نامیده می‌شد، ممکن است ناقل بیماری لایم Lyme باشد و نوعی کنه به نام سگ امریکایی dog ticks می‌توانند باعث گسترش بیماری تب کوه‌های راکی Rocky Mountain spotted fever شوند. در ایالات متحده هرساله بالای ۳۰ هزار مورد از بیماری لایم گزارش می‌شود.

علائم بیماری لایم Lyme:
علائم بیماری لایم شامل یک بثورات پوستی با الگوی حلقوی، بسیار شبیه به چشم گاو در یک هدف است که ظرف یک ماه پس از گزش کنه، ظاهر می‌شود. شما ممکن است همچنین دارای تب، خستگی، سردرد، درد عضلانی، و درد مفاصل و نیز ریتم‌های نامنظم قلب باشید؛ اما ۳۰-۲۰ درصد از افرادی که گزیده شده اند، هرگز دارای بثورات پوستی نمی‌شوند. علائمی مانند مفاصل متورم و دردناک، از دست دادن حافظه و یا سایر پاسخ‌های خود ایمنی که مشابه بیماری‌های دیگر است، ممکن است بعد‌ها و در زمانی که بیماری لایم در مراحل پیشرفته قرار می‌گیرد، خود را نشان دهند. تشخیص ممکن است ناشناخته باقی بماند، زیرا بسیاری از پزشکان این علائم را جزو علائم بیماری لایم نمی‌دانند.

علائم بیماری تب کوه‌های راکی Rocky Mountain spotted fever:
تب کوه‌های راکی از نیش یک حشره نادر است که هر ساله در امریکا در حدود ۲۵۰۰ مورد گزارش می‌شود. این بیماری می‌توان باعث تب، سردرد، درد عضلانی و خارش پوست شود؛ و بثورات rash بعد از چند روز تب، در مچ پا و مچ دست شروع می‌شود و بعد به سایر نقاط دیگر بدن گسترش پیدا می‌کند. در برخی از افراد بثورات هرگز گسترش پیدا نمی‌کند. بر اساس CDC اگرچه این عفونت می‌تواند شدید یا حتی کشنده باشد، اما قابل پیشگیری است و می‌تواند با مراقبت‌های پزشکی با موفقیت و بسرعت درمان شود.

۷- علائم نیش یا گزیدگی کک

علائم گزش کک ممکن است در عرض چند ساعت پس از گزش شما توسط آن، شروع شود. گزش‌ها ممکن است در گروه‌های سه یا چهارتایی جوش مانندی پیدا شوند. شما ممکن است متوجه شوید که خارش، تاول، تورم در اطراف محل گزش، زخم یا کهیر و یا بثوراتکوچک قرمز دارید که شاید خون ریزی کنند. گزش کک‌ها معمولا روی مچ پا، زیر بغل، اطراف کمر، خمیدگی زانو و آرنج بیشتر است. بثورات نیش کک وقتی که روی آن فشار می‌دهید، سفید شده و مدتی بعد این سفیدی گسترش پیدا می‌کند. بر طبق NIH خاراندن بثورات می‌تواند منجر به عفونت پوست شود و ممکن است به مراقبت‌های پزشکی نیاز داشته باشید.

در موارد بسیار نادر، نیش کک‌ها به باکتری‌هایی مثل طاعون آلوده شده و باعث می‌شود که بیماری را از جوندگان وحشی به حیوانات خانگی و سپس به انسان منتقل کنند. بر اساس CDC ظرف ۱۰ سال گذشته، در حدود ۱۷ مورد طاعون در ایالات متحده گزارش شده است. بیشتر این موارد در مناطق روستایی غرب مشاهده شده است.

علائم طاعون:
- تورم غدد لنفاوی
- سردرد
- تب و لرز
این علائم معمولا ۶-۱ روز پس از گزش کک ظاهر می‌شود.

۸. علائم نیش یا گزیدگی زنبور عسل Bee

نیش زنبور عسل باعث درد شدید می‌شود که ممکن است برای چند دقیقه ادامه پیدا کند و سپس به یک احساس تیر کشیدن مداوم تبدیل شود. چند روز بعد ممکن است این منطقه هنوز نسبت به درد حساس بوده و تیر بکشد. در اطراف محل گزش، پوست قرمز و در دور آن سفید می‌شود، اطراف محل ممکن است خارش داشته و در هنگام لمس، گرم باشد. اگر قبلا توسط زنبور عسل گزیده شده باشید، بدن شما ممکن است دارای یک پاسخ ایمنی نسبت به سم آن باشد، که موجب تورم در منطقه‌ای که گزیده شده و خارش دارد، یا در کل بدن شود. اگر شما این پاسخ حساسیتی را که "آنافلاکسی anaphylaxis" نامیده می‌شود داشته باشید، باید بدانید که این یک حالت اورژانسی است و نیاز به درمان فوری دارد.

علائم حساسیت شدید به نیش زنبور عسل:
- کهیر
- تورم
- مشکلات تنفسی
- سرگیجه
- گرفتگی
- تهوع
- اسهال
- و یا حتی ایست قلب

۹. علائم نیش یا گزیدگی شپش Lice

گزش، باعث نقاط قرمز کوچکی بر روی شانه ها، گردن و پوست سر است که از حشرات انگلی کوچکی که شپش نامیده می‌شود و می‌توانند در لباس‌های شما یا بستر شما زندگی کنند، ناشی می‌شود. از آنجا که شپش‌ها بسیار کوچک هستند، معمولا آسیبی نمی‌رسانند، بلکه موجب خارش می‌شوند. بعضی از افراد ممکن است یک بثورات پوستی بزرگتر و ناراحت کننده‌ای از نیش شپش‌ها داشته باشند. خارش دائمی لکه‌های خارش دار، می‌تواند منجر به عفونت ناشی از تورم غدد لنفاوی و حساسیت و پوست قرمز شود. نیش شپش آلوده نیز ممکن است باعث پوسته ریزی پوست شده و باید توسط پزشک درمان شود؛ اما شپش به عنوان حشره‌ای که عامل بیماری‌های دیگری باشد، شناخته نشده است.

۱۰. علائم نیش یا گزیدگی مورچه Ant

گزیدگی و نیش مورچه معمولا دردناک است و موجب برانگیختگی پوست و قرمزی آن می‌شود. برخی از انواع مورچه‌ها مثل مورچه‌های قرمز یا آتشین fire ants سمی بوده و می‌توانند آلرژی شدیدی ایجاد کنند. نیش زدن مورچه‌های آتشین اینگونه است که آن‌ها ابتدا روی پوست حرکت کرده و سپس گاز می‌گیرند و بعد نیش خود را فرو کرده و احساس درد شدید و سوزش را باعث می‌شوند. اگر توسط مورچه آتشین گزیده شده اید، ممکن است یکی دو روز پس از گزیده شدن، تاول‌ها یا جوش‌های چرکی که درون آن مایع سفیدی دیده می‌شود روی پوست تان ظاهر شود (مانند تصویر بالا) که ۸-۳ روز ممکن است طول بکشد و ممکن است زخم شود. کبودی‌ها ممکن است خارش داشته و قرمز باشند و شاید باعث تورم در ناحیه اطراف گزش شود. کالج امریکایی آسم، آلرژی و ایمونولوژی the American College of Allergy, Asthma, and Immunology هشدار می‌دهد که نباید تاول‌ها و جوش‌های چرکی را با فشار تحریک کرده و باز کنید، زیرا ممکن است عفونت کرده و آلوده شوند. گزش مورچه‌ها دردناک است، زیرا با نیش خود اسید فسفریک را به درون پوست اسپری می‌کنند که موجب این سوزش می‌شود.

۱۱. علائم نیش یا گزیدگی مایت Mite و چیگر Chigger (نوعی حشره شبیه به کنه)

گزش مایت معمولا بیماری را گسترش نمی‌دهند، اما می‌توانند باعث تحریک و خارش شدید پوست شوند. مایت‌ها معمولا از حشرات تغذیه می‌کنند، اما حیوانات دیگر و انسان‌ها را نیز نیش می‌زنند. معمولا گزش آن‌ها تا زمانی که به خارش نیفتاده اند، توجهی به آن نمی‌شود؛ این گزش‌ها قرمزی ایجاد کرده و ممکن است شبیه بثورات پوستی باشند.

چیگر Chigger نوعی مایت است که بزاق خود را بر روی پوست می‌ریزد تا پوست مرطوب شده و بتواند پوست را بخورد. در پاسخ به نیش چیگر، پوست اطراف محل گزش، سفت، ملتهب و دارای خارش قرمز رنگی می‌شود (مانند تصویر بالا).

مایت‌ها Mite می‌توانند موجب بیماری به نام گال scabies شوند که از فردی به فرد دیگر سرایت می‌کند. مایت‌های ماده برای تخم ریزی داخل پوست پنهان می‌شوند. هنگامی که تخم‌ها می‌رسند، لارو‌ها به سطح پوست می‌آیند و شروع به تغذیه از پوست میکنند تا دوباره پوست ریزی کنند. این باعث بروز خارش پوستی می‌شود که ممکن است شبیه به جوش‌های آکنه به نظر آمده و باعث خارش شدید در هنگام شب می‌شوند. همچنین ممکن است خطوطی نازک که در نواحی پنهان از نظر مثل بین انگشتان دست، در خم مچ، زیر زانو و زیر قسمت‌هایی که توسط جواهرات پوشیده می‌شوند (حلقه و دستبند) ظاهر شوند.

۱۲. علائم نیش یا گزیدگی ساس بوسه زن kissing buds

ساس بوسه زن Kissing bug که به نام ساس قاتل assassin bug نیز شناخته می‌شود، می‌توانند انگل‌هایی را از خود به جا بگذارند، که باعث بیماری چاگاس Chagas می‌شود. بر اساس تحقیقات انجام شده توسط دانشگاه تگزاس و السالوادور در سال ۲۰۱۵ در Acta Tropica بیش از نیمی از این حشرات که دارای انگل هستند در حدود ۳۰۰ هزار نفر را به بیماری چاگاس مبتلا میکنند. ساس بوسه زن در روز پنهان می‌شود، اما در شب ظاهر می‌شود. اغلب نیش خود را روی صورت به جا می‌گذارد و باعث تورم پلک می‌شود.

در چند هفته اول پس از عفونت، علائم بیماری چاگاس:
- تب
- خستگی
- بدن درد
- سردرد
- بثورات
- کاهش اشتها
- اسهال
- استفراغ.
اما بنا به گفته CDC در بلند مدت و حتی چند دهه بعد، ۳۰ درصد افراد مبتلا به گزش ساس بوسه زن، دارای عوارض جدی بیماری چاگاس می‌شوند.

عوارض جدی بیماری چاگاس در بلند مدت:
- بزرگ شدن قلب
- نارسایی قلبی
- ریتم غیر طبیعی قلب
- بزرگ شدن روده بزرگ که به عنوان "مگا کولون" نامیده می‌شود.   منبع: سیمرغ

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

تصاویری از فقیرترین روستای آمریکا

جمال عرف معاون سیاسی وزیر کشور شد + حکم

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۷۶۱۰۳۵۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • دور باطل شاخص بورس در پله ۱۶۵ هزار واحدی
 • مرگ دردناک امیرحسین و آرمان 2 پسر مدرسه ای کمر مادر و پدرشان را شکست
 • دور باطل شاخص در پله ۱۶۵ هزار واحدی/ شاخص به رشد اندک راضی شد+ نمودار
 • توضیح آموزش و پرورش در خصوص «خودکشی دانش‌آموز» در یکی از مدارس ارومیه
 • اطلاعیه آموزش و پرورش ارومیه در مورد خبر کذب خودکشی دختر دانش‌آموز
 • دردی که رابطه زناشویی را مختل می‌کند
 • لیونل مسی به رکورد پله خواهد رسید؟
 • خراسان‌رضوی|۳ هزار معلول در مناطق محروم زندگی می‌کنند
 • پله‌: ۱۰۰ سالم که شد روپایی می‌زنم
 • مصرف گل بین دانش آموزان بیشتر شده است/ زمان دسترسی به مواد مخدر ۳۰ دقیقه
 • دعوت از 9 تیرانداز معلول برای حضور در جام جهانی/ اسم یک بانوی اصفهانی در لیست
 • چگونه خود را از آلودگی‌های زندگی روزمره حفظ کنیم؟
 • واگذاری۱۰هزار واحد مسکونی به مددجویان بهزیستی
 • هشدار وزارت آموزش و پرورش به والدین: مصرف گل بین دانش‌آموزان بیشتر شده است
 • افزایش مصرف گل بین دانش‌آموزان
 • دعوت از 9 تیرانداز معلول برای حضور در جام جهانی
 • دعوت از ۹ تیرانداز معلول برای حضور در جام جهانی امارات
 • احداث ۱۴ هزار واحد مسکونی برای خانوارهای دارای دو معلول به بالا
 • واگذاری ۱۰ هزار واحد مسکونی به مددجویان بهزیستی