به گزارش ایسکانیوز، دکتر آرش ستاری در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی به تشریح آخرین دستاورد علمی خود پرداخت و اظهار کرد: «خوشبختانه گروه تحقیقاتی این جانب در ایالت اوهایو آمریکا توانست سه نشانگر زیستی یا Bio marker را شناسایی کند که می‌توان از آنها برای تشخیص زودهنگام سرطان کبد استفاده کرد؛ تشخیص زودهنگام هم می‌تواند باعث آغاز درمان در همان مراحل نخست شود و هم از پیشرفت بیماری جلوگیری کند.»

ستاری افزود: «گروه تحقیقات ما مدت‌هاست که مشغول مطالعه و پژوهش بر روی انواع سرطان‌ها از جمله سرطان خون و سرطان کبد است. با توجه به اینکه محققان سراسر دنیا به دنبال تشخیص این نوع سرطان‌ها پیش از وقوع هستند، تصمیم گرفتیم به سمت پیش‌ تشخیص آنها برویم و بر این اساس تحقیقات خود را در این زمنیه متمرکز کردیم و خوشبختانه نتایج تحقیقات هفته گذشته در یکی از معتبرترین ژورنال‌های تخصصی منتشر شد.»

وی خاطرنشان کرد: «تحقیقات این طرح به طور مشترک و با همکاری میان دانشگاه فرارا ایتالیا و دانشگاه اوهایو آمریکا انجام شده است؛ مطالعات این طرح به پایان رسیده و نتایح آن نیز منتشر شده و قابل دسترس است. بنابراین به لحاظ تحقیقاتی فعالیت ما خاتمه یافته و مراحل تولید و ارائه به بازار مربوط به آینده و منوط به حرکت در مسیر تجاری سازی است.»

عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرگان بیان کرد: «تحقیقات زیادی در زمینه پیش تشخیص سرطان‌ها از سوی محققان گذشته انجام شده است. نکته حائز اهمیت این است که این تحقیقات چه مقدار به مرحله عمل می‌رسد یا به عبارت دیگر عملیاتی و تجاری می‌شود که این بستگی به ارتباط و پیدا کردن یک اسپانسر قدرتمند دارد تا از طرح حمایت کند.»

پژوهشگر حوزه پزشکی درباره آسیب شناسی پژوهش در کشور اظهار کرد: «کشور ما محققان زبده و باسوادی دارد و به لحاظ علمی متخصصان ایرانی نه تنها از همتایان خود در دنیا عقب‌تر نیستند، بلکه در بسیاری از زمینه‌ها جلوتر نیز هستند؛ آن چیزی که نقطه ضعف پژوهش در کشور ما محسوب می‌شود و باعث شده تا روند پژوهش کند باشد، اختصاص بودجه‌ها است. زمانی که بودجه‌‌های پژوهش ناکافی باشد، تأمین امکانات، تجهیزات، مواد موردنیاز و کیت‌های آزمایشگاهی با مشکل مواجه خواهد شد و این تأثیر منفی در پژوهش محققان نمایان خواهد شد.»

ستاری با آرزوی موفقیت برای همه محققان و پژوهشگران ایرانی گفت: «امیدوارم در آینده نه چندان دور تحقیقات را در ایران انجام بدهیم تا نتیجه آن نیز به نام کشور ما ثبت شود، نه اینکه پژوهشگران مجبور بشوند تا برای برخی حمایت‌ها به خارج از کشور بروند و چنین آینده‌ای دست یافتنی خواهد بود.»

آرش ستاری دکتری بیوتکنولوژی پزشکی و فوق دکترای ژنتیک سرطان دارد؛ وی عضو هیأت علمی و مدرس دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرگان است و ارتباط تحقیقاتی و پژوهشی خود را با دانشگاه‌های فرارا ایتالیا و اوهایو آمریکا که محل تحصیل وی نیز بوده، حفظ کرده است.

منبع: ایسکانیوز

خبر بعدی:

بررسی میزان رشد سالانه تولید مقالات علمی واحد علوم تحقیقات

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، اگر از دانشجویان دهه 50 سوال کنید که از اوضاع و احوال کنکور و دانشگاه برایتان بگویند، احتمالا با لغت پشت کنکور مواجه می شوید؛ از روزهایی می گویند که برای ورود به فلان دانشگاه حسابی درس خوانده اند، بی خوابی کشیده اند و شاید یکی دو سالی را هم پشت کنکور مانده‌اند تا بتوانند وارد دانشگاه شوند.

قدیم‌ترها اینطور نبود که داوطلبان کنکور برای ورود به دانشگاه، چندین انتخاب پیش رو داشته داشته باشند. تعداد دانشگاه‌ها در کشور اندک بود و صف متقاضیانی که قصد تحصیل در این مراکز را داشتند، زیاد؛ همین امر منجر می شد که متقاضیان برای اینکه تنها «دانشجو» شوند، یکی دو سالی را پشت کنکور بمانند. برخی هم تاب و توان چند سال جنگیدن با غول کنکور را نداشتند و قید درس و دانشگاه را می زدند و وارد بازار کار می شدند.

این روزها انتخاب های پیش روی دانشجویان بسیار گستردهتر شده است، دانشگاه‌های دولتی، غیر انتفاعی، علمی و کاربردی، پیام نور و دانشگاه آزاد اسلامی انتخاب هایی هستند که مقابل دانشجویان قرار دارند. این روزها با کمک این گستردگی انتخاب، شکست دادن غول کنکور مثل آب خوردن است؛ تازه اگر تحصیل در دانشگاه ها بر اساس سوابق تحصیلی را در نظر نگیریم.

در حال حاضر دانشگاه‌ها مانند گذشته آموزش محور نیستند، بلکه در مباحث پژوهشی نیز ورود کرده اند و با سایر دانشگاه های کشور در ارتباط‌‌ اند. براساس برنامه ریزی های صورت گرفته از سوی مسئولان حوزه آموزش عالی، دانشگاه‌های نسل جدید ماموریت دارند تا پژوهش‌‌ها، مقالات و پایان نامه های خود را بر اساس نیازها و مشکلات جامعه و راهکاری برای رفع آن ارائه دهند، این در حالی است که دانشگاه‌های نسل‌های پیشین بیشتر بر حوزه آموزش تاکید داشتند و تعداد مقالات تولید شده توسط این مراکز علمی چندان زیاد نبود. در گزارش زیر می‌خواهیم میزان رشد مقالات دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات را بر اساس داده های پایگاه UniRef بررسی کنیم. گفتنیست داده‌های این پایگاه در سال 97 هنور تکمیل نشده است به همین منظور بازه زمانی 85 تا 96 را در نظر گرفته ایم.

بررسی میزان رشد سالانه تولید مقالات علمی واحد علوم تحقیقات

نمودار زیر براساس تعداد مقالات منتشر شده توسط پژوهشگران واحد علوم و تحقیقات از سال 85 تا 96 را نشان می‌دهد:

این نمودار بیانگر مقالات ژورنالی و کنفرانسی پذیرفته شده پژوهشگران این دانشگاه به تفکیک سال است که براساس داده‌های پایگاه UniRef تهیه شده است. تعداد مقالات کنفرانسی پذیرفته شده دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات در بازه زمانی 85 تا 95 روند صعودی داشته است اما میزان این مقالات در سال بازه زمانی 96-95 با کاهش 370 موردی مواجه شده است.

میزان مقالات بین‌المللی واحد علوم تحقیقات در پایگاه ISI

نمودار زیر بیانگر مقالات بین المللی نمایه شده توسط دانشگاه آزاد اسلامی در پایگاه ISI طی بازه زمانی سال 85 تا 96 است:

از نمودار فوق که براساس داده های پایگاه uniref تهیه شده است، می توان دریافت تعداد مقالات نمایه شده در پایگاه ISI به از سال 85 تا 91 روند صعودی داشته و به یک هزار و 399 مقاله رسیده است، اما در سال 92 و 93 روند نمایه کردن مقاله در این پایگاه به تعداد این مقالات 1072 و 1059 رسیده است. پس از سال 93،‌ میزان مقالات نمایه شده در پایگاه ISI بار دیگر روند صعودی در پیش گرفته و در سال 96 به یک هزار و 721 مقاله رسیده است.

انتهای پیام/

31 / 279 دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات مقالات رشد بررسی سالیانه

سیل در شیراز؛ ١٩ کشته و ده‎ها نفر مصدوم شدند| بیش از ۱۰۰ خودرو‌ گرفتار در سیل+فیلم و عکس

سیل در شیراز؛ ١٩ کشته و ده‎ها نفر مصدوم شدند| ۱۰۰ خودرو‌ گرفتار در سیل+فیلم و عکس

هشدار سونامی در بوشهر + فیلم

منبع این خبر، وبسایت www.iscanews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۷۶۶۰۳۳۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • نانودارو‌های ضدسرطان چه بلایی بر سر انسان می‌آورند؟
 • نشانه‌هایی پنهان از وجود سرطان کلیه/ خستگی و بی‌حالی مداوم را جدی بگیرید
 • رقیب انتخاباتی نتانیاهو: اجازه دستیابی ایران به سلاح هسته ای را نخواهیم داد
 • با مصرف این خوراکی‌ها کبد چرب را از خود دور کنید
 • دقیق‌ترین شواهد علمی از تاثیر دمای چای داغ بر افزایش ٩٠ درصدی شانس بروز سرطان مری، ارائه شد
 • مرکز پژوهش و فناوری دانشگاه شهرکرد؛ تنها مرکز تخصصی در استان/ برای تولید محصولات دانش‌بنیان برنامه‌ریزی کردیم
 • گسترش ارتباط کشاورزان با محققان و جلوگيري از انحراف با بازرسي
 • نشانه‌های هشداردهنده سرطان مغز/ بی‌علاقگی به فعالیت‌های اجتماعی را جدی بگیرید
 • جنجال زودهنگام داوری دربی از دیدگاه سپاهانی ها
 • نگاهی گذرا به تحولات فقهی چهل ساله اخیر/ فقه و انقلاب اسلامی
 • این نوشیدنی کبد را سم زدایی می‌کند
 • کبد و کلیه قربانیان مکمل‌های ورزشی هستند
 • مسیر طولانی که برای اجرای ۴۸ طرح‌ کلان ملی طی شد/عدم اختصاص اعتبار از سال ۹۴
 • نورافکن: بازی ایران و عراق فینال زودهنگام انتخابی المپیک است
 • پلوسی خواستار دستیابی کنگره به گزارش کامل مولر شد
 • نشانه‌های "پروستات و کبد چرب"
 • تسریع غربالگری سرطان روده با دستگاه آزمایش خانگی
 • شرایط اقتصادی؛ عامل بازدارنده دسترسی بیماران به روش‌های درمانی/ داروهای جدید درمان سرطان گران هستند
 • پیشرفت قطب‌های علمی نیاز به زمان دارد/ آینده‌ پژوهش‌های علمی کشور روشن است