فاطمه عزیزی هرمز در دیدار با مادر شهید «امیر الهیاری» به مناسبت ولادت حضرت فاطمه زهرا(س) و روز زن و تقدیر از ایشان توسط معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی همدان، با تأکید بر یادآوری رشادت های شهدا اظهار کرد، خانواده شهدا با یادآوری خاطراتشان برای جوانان امروزی، موجب الگو قرار دادن این جوانان برای آنها خواهند داد و طریق الی الله را به آنها معرفی کرده تا راه درست برای پشتیبانی از ولایت فقیه را بپیمایند


به گزارش ایکنا از همدان، فاطمه عزیزی‌‌هرمز در دیدار با مادر شهید «امیر الهیاری» به مناسبت ولادت حضرت فاطمه زهرا(س) و روز زن و تقدیر از ایشان توسط معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی همدان، با تأکید بر یادآوری رشادت‌های شهدا اظهار کرد: خانواده شهدا با یادآوری خاطراتشان برای جوانان امروزی، موجب الگو قرار دادن این جوانان برای آنها خواهند داد و طریق الی‌الله را به آنها معرفی کرده تا راه درست برای پشتیبانی از ولایت‌فقیه را بپیمایند.


وی ادامه داد: بی‌تردید در تمامی وصایا و مبانی فکری شهدا زمینه طی طریق الی‌الله که همان پشتیبانی از ولایت‌فقیه محسوب می‌شود، معرفی شده است.


عزیزی‌هرمز خاطرنشان کرد: شهدا گرچه برگزیده خداوند بودند اما افرادی نبودند که جدای از ما باشند بنابراین این نسل هم می‌تواند رهروی این شهیدان باشند چرا که اگر شهید نشویم، می‌میریم.
معاون فرهنگی جهاددانشگاهی همدان به زندگی سردار شهید حاج‌حسین همدانی اشاره کرد و گفت: ایشان همواره در آرزوی شهادت بودند و در نهایت هم به این خواسته نائل آمدند بنابراین جوانان امروزی هم می‌توانند به این خواسته‌ها دست یابند.
وی با تأکید بر بازگویی از خودگذشتگی‌های شهدا تصریح کرد: شهید حاج‌ستار ابراهیمی‌هژیر پنج فرزند داشتند در حالیکه هیچ چیزی در دنیا شیرین‌تر از جان و فرزند انسان نیست اما با وجود این همه تعلقات دنیایی راه شهادت و دفاع از میهن را پیمودند بنابراین وجود چنین اشخاصی وظیفه ما جوانان را سنگین‌تر می‌کند.
مادر شهید امیر الهیاری نیز در ادامه با اشاره به اینکه فرزندش در سال 88 توسط گروه پژاک در درگیری های مرزی به شهادت رسیده است، گفت: پسرم 22 ساله بود متولد 1366که توسط این گروهک به شهادت رسید.

پس از رفتن امیر به سربازی منتظر شنیدن خبر شهادتش بودم
وی با اشاره به اینکه امیر به امام حسین(ع) ارادت ویژه‌ای داشت، افزود: پس از رفتن او به سربازی هر زمانی‌که تلفن با شماره‌ای غریب به صدا درمی‌آمد منتظر شنیدن خبر شهادتش بودم.
وی با بیان اینکه امیر همواره می‌گفت اگر من به سربازی بروم، حتما مانند دایی‌ام شهید می‌شوم، خاطرنشان کرد: امیر سربازی‌اش را در روانسر پاوه به سر می‌گذراند و آخرین بار در یازدهم فروردین سال 88 برای مرخصی آمده بود. او همیشه به محض رسیدن پیش از هر کاری به دیدار مادربزرگش که در طبقه بالای منزل ما بود، می‌رفت.


وی به بیان خاطرات روز آخر دیدار با شهید پرداخت و اظهار کرد: روز آخری که امیر برای رفتن آماده می‌شد دل‌دل می‌کرد و بر خلاف همیشه که سریع برای رفتن حاضر می‌شد، این‌بار طور دیگری بود و استرس داشت.
این مادر شهید با بیان اینکه همواره پس از شهادتش حضورش را در خانه احساس می‌کنم، افزود: چندی پس از شهادتش برای نماز صبح که بیدار شدم، وضو گرفتنش را می‌دیدم.


وی یادآور شد: برادرم که شهید شده بود با پسرم امیر همچون سیبی بودند که از وسط نصف کرده باشی به طوریکه خُلق‌وخوی امیر همچون برادرم بود.
وی تصریح کرد: امیر سرباز هشت‌ماه خدمت بود که روز چهارم اردیبهشت سال 88 شهید شد اما برادرم در عملیات مرصاد در سال 68 به شهادت رسیده بود.
این مادر شهید در پایان گفت: وقتی امیر سرباز شد من با امام رضا(ع) عهد کردم و گفتم که هر طور صلاح می‌دانی مراقب فرزندم باش، راضی‌ام به رضای امام رضا(ع) که زندگی فرزندم را اینطور صلاح دید.


انتهای پیام

منبع: ایکنا

خبر بعدی:

علت ممنوعیت واردات لباس‌های عملیاتی آتش‌نشانی چیست؟

خبرگزاری ایلنا: مهدی داوری درباره آخرین وضعیت دادگاه حادثه پلاسکو گفت: نظر کارشناسی اولیه اعلام شده، اما روند بررسی حادثه از سوی قوه قضاییه همچنان ادامه دارد و من اطلاع دقیقی از روند این بررسی در حال حاضر ندارم.

وی ادامه داد: پرداخت دیه به خانواده‌های شهدای پلاسکو نیز به روند دادگاه برمی‌گردد و تا زمانی که نتیجه نهایی دادگاه مشخص نشود دیه شهدای پلاسکو پرداخت نمی‌شود.

او همچنین درباره پرداخت حقوق و مزایا به خانواده‌های شهدای پلاسکو گفت: شورای شهر در حمایت از شهدای آتش‌نشانان مصوبه‌ای را تصویب کرد که براساس آن سازمان پرسنلی را که به شهادت می‌رسند، بازنشسته نمی‌کند و حقوق آن‌ها به صورت جاری به خانواده‌هایشان پرداخت می‌شود، اما در خصوص پرسنل مجرد که به شهادت می‌رسند، قانون این اجازه را به سازمان نمی‌دهد که این حقوق را به خانواده‌های آن‌ها پرداخت کند، از همین‌رو سازمان آتش‌نشانی با مصوبه هیات‌مدیره مبلغی را به عنوان کمک مستمری به خانواده‌های تمام شهدا چه متاهل و چه مجرد طی چهار الی پنج مرحله در سال پرداخت می‌کند.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران درباره عدم اختصاص کد شهادت از سوی بنیاد شهید به خانواده شهدای پلاسکو تصریح کرد: همه شهدای آتش‌نشان از جمله شهدای پلاسکو شهید خدمت محسوب می‌شوند، اختصاص عنوان شهید خدمت به شهدای آتش‌نشان به این معنی است که سازمان مربوطه باید امتیازات و کمک‌هایی که به این شهدا تعلق می‌گیرد را تقبل کند. البته بحث شهدای خدمت در دیگر سازمان‌ها نیز مطرح است و آن‌ها نیز با این مشکل مواجه هستند و کد شهادت از طرف بنیاد شهید به خانواده این شهدا تعلق نمی‌گیرد.

بی‌نتیجه بودن پیگیری‌ها برای احراز شهادت آتش‌نشانان

داوری با بیان اینکه شهدای خدمت نیز همان قدر و منزلت را در میان مردم دارند، ادامه داد: البته ما پیگیری‌هایی از طریق شهرداران برای احراز کد شهادت از بنیاد شهید داشتیم و آقای نجفی شهردار سابق نیز در این زمینه پیگیری‌هایی انجام دادند که به نتیجه نرسید. اما ما در سازمان آتش‌نشانی تا جایی که در توان داریم از خانواده شهدا حمایت می‌کنیم.

وی با بیان اینکه سازمان در حمایت از خانواده‌های شهدای پلاسکو و رفع مشکلات آن‌ها اقدامات لازم را انجام داده است، تصریح کرد: از حدود دو ماه پیش خانواده شهدای آتش‌نشان نیز تحت پوشش اداره کل ایثارگران شهرداری قرار گرفته‌اند و پرونده‌هایی برای شهدای آتش‌نشان در این اداره تشکیل شده‌است و فکر می‌کنم تا مدت زمان دیگری تمامی این اقدامات به پایان برسد.

تا سال آینده سایبان در مزار شهدا نصب کنیم

مدیر عامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران همچنین درباره یکی از خواسته‌های خانواده شهدای پلاسکو مبنی بر مسقف کردن مزار شهدای پلاسکو گفت: در بهشت زهرا (س) حدود سی هزار شهید با شرایط مختلف مدفون هستند، بنابراین ایجاد تغییرات در مزار شهدا باید با هماهنگی باشد، در این خصوص رایزنی‌هایی را انجام داده‌ایم و امیدوارم تا اوایل سال آینده بتوانیم سایبانی با یک طرح خاص در مزار شهدای پلاسکو نصب کنیم تا خانواده‌ها نیز در راحتی و آسایش باشند.

حادثه پلاسکو نباید هیچ‌گاه فراموش شود

داوری در بخش دیگری از صحبت‌هایش در پاسخ به این سوال که آیا تجهیزات و وسایل آتش‌نشانی به گونه‌ای است که در صورت بروز حادثه‌ای مشابه پلاسکو بتوانیم از پس اطفاء آن برآییم؟ توضیح داد: بعد از حادثه پلاسکو که دو سال پیش اتفاق افتاد، حوادثی مانند آن در شهر تهران کم نبوده است، حوادثی مانند آتش‌سوزی در ساختمان برق حرارتی یا حریق در برج پارامیس در منطقه ۲۲. آتش‌نشانان با تلاشی که داشتند، توانستند از عهده این حوادث برآیند، اما نکته مهم این است که وقتی بحث از حادثه پلاسکو می‌شود، باید این را مدنظر داشته باشیم که حادثه پلاسکو هیچ‌گاه نباید فراموش شود و باید از آن بیاموزیم.

ساختمان پلاسکو از تجهیزات عادی برای مواجه با حادثه محروم بود

وی با بیان اینکه آمادگی نیرو‌ها و بروز‌رسانی تجهیزات یک سوی مواجهه با حادثه است، تصریح کرد: مهمترین دلیلی که باعث شد، آن فاجعه در ساختمان پلاسکو رخ دهد، در حقیقت نابسامانی‌ها و عدم آمادگی ساختمان و اهالی آن در برابر چنین حادثه‌ای بود. متاسفانه ساختمانی که فعالیت‌های مهم اقتصادی در آن انجام می‌شد و انبارهای بزرگ در آن قرار داشت از ابتدایی‌ترین تجهیزات برای مواجهه با یک آتش‌سوزی محروم بود.

مدیر عامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران تاکید کرد: درست است که سازمان آتش‌نشانی باید از تجهیزات بروز برخوردار باشد و طبیعتا این سازمان به دنبال بروزرسانی و تکمیل تجهیزات است و طی یکی دو سال گذشته اتفاقات خوبی در این زمینه رخ داده است، اما امیدواریم که مسئولان و مردم هم به ایمنی ساختمان‌ها توجه بیشتری داشته باشند و همچنین آگاهی نسبت به ایمنی در بین شهروندان ارتقا یابد تا دیگر شاهد چنین حوادثی نباشیم.

تلاش برای به‌روز‌رسانی تجهیزات ادامه دارد

داوری با بیان اینکه برنامه‌های ما برای به‌روزرسانی تجهیزات آتش‌نشانی همچنان ادامه دارد، افزود: از هر فرصتی برای تکمیل تجهیزات استفاده می‌کنیم، البته تحولات اقتصادی کمی روند به‌روزرسانی تجهیزات سازمان آتش‌نشانی را کند کرده است. از آنجا که بیشتر تجهیزات سازمان آتش‌نشانی وارداتی است، بنابراین وابستگی زیادی به شرایط ارزی دارد، اما ما همچنان به تلاش‌مان برای تامین تجهیزات ادامه می‌دهیم و برنامه‌های تامین تجهیزات سازمان کاملا مشخص است و از سوی شورای شهر و شهرداری تهران نیز حمایت‌های لازم برای تامین این تجهیزات انجام می‌شود.

وی تصریح کرد: زمانی که می‌خواستیم نردبان‌های اطفاء حریق را وارد کنیم، در ابتدا این نردبان‌ها در اولویت ۴ واردات کالایی قرار داشت، اما با مساعدت‌هایی که در دولت انجام شد این نردبان‌ها در ردیف ۲ کالا‌های وارداتی قرار گرفت و ما توانستیم از سامانه نیما ارز برای واردت این نردبان‌ها بگیریم و با قیمت مناسب‌تری آن‌ها را وارد کنیم.

تجهیزات آتش‌نشانی جزء کالا‌های اولویت ۴ در واردات هستند

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با بیان اینکه تجهیزات آتش‌نشانی جزو کالا‌های با اولویت چهار است، خاطرنشان کرد: برای نردبان‌ها توانستیم از ارز نیما استفاده کنیم، اما قطعا برای تامین لباس‌ها و تجهیزات حفاظت فردی و بسیاری دیگر از تجهیزات می‌تواند در گروه دو قرار گیرد تا هم مساعدتی به کل سازمان‌های آتش‌نشانی کشور شود و هم اینکه توان خرید برای سازمان‌ها ایجاد شود. سازمان قبل از تغییر شرایط اقتصادی در کشور توانسته بود خرید‌های خوبی در زمینه لباس و تجهیزات فردی انجام دهد و طی یک سال و نیم قبل از تغییرات اقتصادی در مجموع سه هزار دست لباس آتش‌نشانی خریداری و به آتش‌نشانان تحویل داده شده بود، اما این روند به‌روز‌رسانی باید ادامه داشته باشد. لباس‌های عملیاتی ما در ردیف کالایی چهار است یعنی جزء کالا‌هایی است که ورود آن‌ها به کشور ممنوع است.

قوانین برای تامین تجهیزات آتش‌نشانی بازنگری شود

وی ادامه داد: خواستار این هستیم که دولت در حوزه واردات بازنگری در خصوص نیاز‌های آتش‌نشانی داشته باشد، چراکه بستر تولید لباس‌های آتش‌نشانی در کشور آماده نیست، یا اینکه لباس‌های تولید داخل استاندارد‌های لازم را دارا نیست. شغل آتش‌نشانی شغل بسیار حساسی است و آتش‌نشانان در شرایط سخت فعالیت می‌کنند. ما در هر جایی که لازم باشد توضیحات‌مان را در خصوص اینکه شغل آتش‌نشانی جزء مشاغل سخت است ارائه خواهیم داد، این خواسته همه آتش‌نشانی‌های کشور است که مساعدت بیشتری شده و در بروز‌رسانی تجهیزات کمک بیشتری شود، اینکه اعتبار در اختیار آتش‌نشانی‌ها قرار بگیرد یک بعد قضیه است از سوی دیگر باید امکان دست‌یابی به تجهیزات برای سازمان آتش‌نشانی فراهم شود و باید تا جایی که امکان دارد به آتش‌نشانی در این زمینه کمک شود.

ساختمان آلومینیوم ایمن‌سازی شد

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با بیان اینکه ساختمان پلاسکو در یک پروسه ۱۵ الی ۲۰ ساله بیش از ۲۰ اخطار و دستورالعمل از ماموران آتش‌نشانی دریافت کرده بود، تصریح کرد: بعد از حادثه پلاسکو با توجه به شرایطی که ایجاد شد، تعدادی از ساختمان‌ها اقدامات لازم را برای افزایش ایمنی ساختمان انجام دادند به طور مثال ساختمان آلومینیوم اقداماتی را برای ایمن‌تر کردن ساختمان انجام داد. خوشبختانه یک هماهنگی خوبی بین سازمان آتش‌نشانی، شهرداری، قوه‌قضاییه و نیروی انتظامی ایجاد شد و برخی از این ساختمان‌ها که خطر خیلی زیادی داشتند را پلمپ کردیم و صاحبان این ساختمان‌ها تعهد دادند که مشکلات این ساختمان‌ها برطرف شود و اصلاحاتی را نیز انجام دادند.

وجود خلاء قانونی در خصوص برخورد با ساختمان‌های متخلف

داوری با اشاره به طرح نظام بازرسی ایمنی ساختمان‌ها گفت: این طرح توسط آتش‌نشانان در مناطق مختلف تهران انجام می‌شود و دستورالعمل برای ساختمان‌ها صادر می‌کنند، اما باید توجه داشته باشید که سازمان آتش‌نشانی ضابط قانونی نیست و نمی‌تواند به طور مستقل با ساختمان‌هایی که موارد ایمنی را رعایت نمی‌کنند، برخورد کند همانطور که در خصوص پلاسکو نتوانسته بود از لحاظ قانونی با ساختمان قبل از حادثه برخورد کند، در حالی‌که قبل از حادثه به این ساختمان بار‌ها تذکر داده بود. معتقدم خلا‌ء‌های قانونی دراین زمینه وجود دارد و این خلاء قانونی باعث می‌شود روند به نتیجه رسیدن ایمنی ساختمان‌ها با کندی پیش می‌رود و معتقدم این اصلاح قوانین باید روزی اتفاق بیفتد.

وی تاکید کرد: از سوی دیگر باید تکالیف شهروندی نیز در خصوص ایمنی مشخص باشد، وقتی بستر‌های لازم برای ایمن‌سازی ساختمان از سوی یک سازمان آماده می‌شود و کارشناسی فنی و دستورالعمل‌ها، آگاهی بخشی عمومی از سوی سازمان صورت می‌گیرد، اما مردم اقدامی برای این ایمن‌سازی‌ها انجام نمی‌دهند. مردم باید بپذیرند که هزینه برای ایمنی در حقیقت نوعی سرمایه‌گذاری است و این ایمن‌سازی‌ها باعث می‌شود که جان افراد و سرمایه‌ها حفظ شود.

عدم بروزرسانی تجهیزات ما را با مشکل مواجه می‌کند

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران تاکید کرد: معتقدم حمایت از آتش‌نشانی‌ها باید از سوی دولت ادامه پیدا کند و این در یک دوره مشخص زمانی نیست. آتش‌نشانان نیروی دفاعی یک شهر در برابر حوادث هستند و باید از این نیروی دفاعی هم در بخش عملیاتی و هم در بخش پیشگیری همواره پشتیبانی کرد و با حمایت‌های قانونی که انجام می‌شود از بروز این حوادث جلوگیری کرد. اتفاقات خوبی از سوی شهرداری در سال ۹۶ و ۹۷ برای سازمان آتش‌نشانی صورت گرفت و می‌دانم که در سال ۹۸ این حمایت‌ها از سوی شهرداری ادامه دارد، اما دسترسی ما به این تجهیزات بسیار مهم است و قوانینی که اگر اصلاح نشود می‌تواند برای ما دست‌و پاگیر بوده و روند ما را در بروزرسانی تجهیزات کاهش دهد، درخواست ما این است که در اولویت‌بندی کالا‌های آتش‌نشانی بازنگری شود، چراکه عدم به‌روزرسانی تجهیزات می‌تواند ما را با مشکلاتی مواجه کند.

یکه‎تازی خودروسازان در فشار به مردم| سایپا شبانه قیمت خودروها را دوباره افزایش داد!+لیست قیمت‌های جدید

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

تعطیلی مدارس یکشنبه ۳۰ دی ۹۷

منبع این خبر، وبسایت iqna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۷۶۶۳۲۳۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • نقد و بررسی آثار برگزیده جشنواره فارابی پس از اختتامیه
 • بابلسر میزبان تیم ملی کبدی جوانان ایران
 • جشنواره فارابی بدون توجه به نگاه‌های سیاسی، آثار علمی برگزیده‌ها را اعلام می‌کند/ تکثر آرا و عقاید در این حوزه زیاد است
 • عصر شعر«چله فاتحان» با حضور شعرای آئینی در زنجان برپا می شود
 • خاطرات هاشمی رفسنجانی و چند تن از سیاسیون درباره حیات سیاسی مهدی بازرگان
 • 3 شهید دفاع مقدس بر دستان مردم شیراز تشییع شدند
 • حقوق شهدای مجرد قطع شده است/از وعده‌های توخالی خسته شده‌ایم
 • نهضت تکریم ۳۰۰۰ خانواده شهدا در زنجان آغاز می‌شود
 • چاپ ۱۴۲عنوان کتاب با موضوع شهید و شهادت در خراسان جنوبی
 • مراسم بزرگداشت آخرین شهید همدان در مبارزات انقلابی برگزار می‌شود
 • دیدار خانواده شهدا از وظایف مسئولین است/ دیدار خانواده شهداء توفیق است
 • فرمانده پلیس راه کرمان: کاروان خودروهای معاون رئیس جمهور عامل تصادف منجر به فوت نبودند +اسناد
 • پوستر یک همایش قرآنی در دیدار با خانواده شهید احدی رونمایی شد
 • وداع با شهدا، امشب در حرم شاهچراغ(ع)
 • مسیر ادامه دار؛ پویشی مردمی برای شهدای قنیطره +تصاویر
 • امنیت امروز کشور و عزت اسلام ارمغان شهدا و مکتب جهاد و شهادت است
 • دیه شهدای پلاسکو تا پایان دادگاه پرداخت نمی‌شود/پیگیری‌ها در خصوص احراز شهادت آتش‌نشانان به نتیجه نرسید/انتقاد از ممنوعیت واردات لباس‌های عملیاتی آتش‌نشانی
 • واقعا امام موسی صدر و شهید چمران با انقلاب همراه نبودند؟
 • برکات انقلاب و خون شهدا را برای جوانان بازگو شود