شب چله عروس ، هدیه شب چله برای داماد ، خرید شب یلدا برای داماد ، لیست وسایل شب یلدا برای عروس ، خرید شب چله برای عروس ،کادو شب یلدا برای عروس ، کادو خانواده عروس به داماد ،تزیین هدایای شب یلدا برای عروس

شب یلدا یکی از قشنگ‌ترین شب‌ها برای تازه عروس‌هاست. در این شب، خانواده داماد براساس یک رسم کهن ایرانی، به منزل خانواده تازه عروس رفته و هدایای مختلفی را به عروس خانم پیشکش می‌کنند.

در این شب خانواده عروس خودشان را آماده می‌کنند تا از خانواده‌ای که به تازگی با آن‌ها وصلت کرد‌ه‌اند، یعنی خانواده تازه داماد پذیرایی کنند. در چنین شبی، طبق قراری نانوشته اما مرسوم، دو خانواده و آشنایان نزدیک دور هم جمع می‌شوند و بلندترین شب سال را با خوشحالی و شادی را به شیوه دیگری جشن می‌گیرند. در این میان هدایایی نیز از طرف خانواده داماد به عروس خانم تقدیم می‌شود که این هدایا در اساس رسوم خانواده‌ها در شهرهای محتلف کم‌و بیش متفاوت هستند.

شب یلدا در قدیم، طبق کشی به خانه عروس!

در گذشته، خانواده داماد هدایایی که برای عروس تهیه کرده بودند را بر روی سینی بزرگی قرار می‌دادند که به این سینی طبق گفته می‌شد و داماد این طبق را بر روی سرش قرار می‌داد و راهی منزل خانواده عروس می‌شد اما این روزها در شهرهای بزرگ دیگر این رسم و رسوم فراموش شده یا رنگ و بویی مدرن گرفته‌اند. البته هنوز هم هستند خانواده‌هایی که سعی می‌کنند تا حد ممکن به برخی از این سنت‌ها پای‌بند بوده و با برگزاری مراسم مختلف، خوشحالی خودشان از ورود تازه عروس به خانواده خود را نشان دهند. هنوز هم برخی از خانواده‌ها هدایای عروس را بر روی طبق‌های کوچک‌تر یا سبدهای چوبی، کالسکه‌های تزیین شده، صندوقچه‌های کوچک و بزرگ و … چیده و به منزل عروس می‌برند. این هدایا با پارچه‌ها و روبان‌های رنگارنگ تزیین می‌شود و به دست عروس خانم سپرده می‌شود.

در بعضی از فرهنگ‌ها به این مراسم، “شب چله ای” می‌گویند و خانواده‌ها تا پاسی از شب در کنار هم بیدار می‌مانند و تنقلات، آجیل، شام و شیرینی می‌خورند و جشن می‌گیرند.

هدیه شب یلدا عروس چه چیزی است؟

هدایا و وسایل شب یلدا عروس که خانواده داماد و داماد برای عروس خانم تهیه می‌کنند در بیشتر فرهنگ‌ها تقریبا به یک شکل است یعنی مقادیری آجیل و میوه تزیین‌شده یک پای ثابت هدایای شب یلدا عروس هستند به شکل زیبایی تزیین شده و در کنار چیزهای دیگری مانند سکه طلا، لباس‌های زمستانی، کفش، پارچه و … پیش‌کش عرس خانم می‌شوند.

بسته به رسم و رسوم خانواده‌‌ها گاهی برخی افراد برای عروس چند تکه طلا مثل دستبند یا النگو و … نیز می‌خرند. گاهی هم دیوان حافظ در کنار سایر هدایا قرار می گیرد و زینت بخش هدایای عروس خانم می‌شود.

البته در این میان، خانواده‌هایی که از سلیقه عروس خانم مطمین نیستند و یا فرصت کافی برای خرید ندارند، هدیه‌ای نقدی در نظر می‌گیرند و به عروس تقدیم می‌کنند تا با میل خودش هرچه دوست دارد بخرد. کله قند تزیین‌شده، نقل و شیرینی و پشمک تزیین شده نیز به مفصل‌ترشدن هدایای یلدا کمک می‌کنند.



تزیین هدیه شب یلدا عروس (وسایل شب یلدا برای عروس)

یکی از مهم‌ترین نکات در رابطه با هدیه شب یلدا عروس یا وسایل شب یلدا عروس، صرف نظر از نوع هدیه یا هدایا، تزیین زیبا و چشم نواز آن‌هاست. معمولا خانواده‌های خوش ذوق و هنرمند خود مقداری روبان‌ و تورهای رنگارنگ و سایر ابزار تزیینی خریداری نموده و هدایا را به زیبایی تریین می‌کنند. در این میان اغلب اوقات از وسایل قرمز رنگ برای تزیین استفاده می‌شود تا در کنار قرمزی انار و هندوانه، ترکیب رنگی زیبا ایجاد شود. از طرفی، برخی از خانواده‌ها با پرداخت مبلغی مشخص و دادن ایده مورد نظر، تزیین هدایای عروس را به افراد باتجربه مثل افرادی که کار طراحی و تزیین سفره عقد و گل آرایی مجالس را انجام می‌دهند می‌سپارند.

میوه‌آرایی نیز یکی دیگر از المان‌های تزیین هدیه و وسایل شب یلدا عروس است که جلوه‌ای باشکوه و زیبا به این مراسم می‌بخشد.



شب یلدا عروس برای عروس چی میبرن؟

هدایای شب یلدا عروس بسته به فرهنگ هر شهر و منطقه و خانواده متفاوت است. اما مهمترین لیست هدایای شب یلدا برای عروس در زیر ذکر شده است.  فراموش نکنید که تزیین همه این موارد باید باسلیقه و زیبا انجام شود.

– آجیل

– میوه های تزئین شده (هندوانه، انار، کدو تنبل، لبو، موز، آناناس و … )

– لباس زمستانی یا پارچه و یا طلا و یا هدیعه نقدی

– کله قند تزئین شده

– نقل و شیرینی

 

هزینه تزیین میز شب یلدا عروس

گزارشی از هزینه های شب یلدا برای خانواده داماد در شهر تهران جمع آوری شده که بر اساس این گزارش با وجود اینکه این رسم دیرینه برای عروس و داماد خوش یمن است اما اخیرا با چشم و هم چشمی و تجملات بیش از حد شب یلدا هزینه های هنگفتی روی دست داماد میگذارد؛ این روزها در بازار شاهد انواع خدمات تهیه خوراکی های شب یلدا همچون حکاکی هندوانه، کدو حلوایی و تزئینات میوه و آجیل هستیم که بسته به انصاف فروشنده ها و میزان تجملات به کار رفته ، نرخ های متفاوتی دارد.




هزینه تزیین شب یلدا عروس ۱۸ میلیون!

این گزارش حاکی از آن است که در محله های اعیان نشین شهر به طور مثال یک بسته هدیه لوکس شب یلدا برای عروس خانم شامل یک سبد گل لیلیوم و ارکیده، انواع اقسام آجیل و شکلات خارجی،میوه های پرتقاضا این شب و شیرینی و کیک مخصوص، ماهی و مرغ در ظرف های سنتی خاتم همراه با حکاکی ، کتاب نفیس دیوان حافظ و دیگر خرید ها ۱۸ میلیون تومان برای داماد هزینه در بر دارد!! همچنین در یک مورد دیگر هزینه سبد گل رز و لیلیوم، آجیل و شیرینی، حکاکی لبو، کدو حلوایی، هندوانه با دیگر میوه های مخصوص این شب ۳ میلیون تومان عنوان می شود.

 



قیمت تزیین وسایل شب یلدا عروس

بر اساس این گزارش در محله های متوسط قیمت ها کمی منطقی تر به نظر می رسد چراکه عموم مردم یا توان خرج چند میلیونی برای رسم شب یلدا را دارند و یا صرف این هزینه هنگفت را برای یک شب مناسب نمی دانند.

در محله های متوسط تهران قیمت تزئین انواع میوه  در این شب بسته به سلیقه مشتری و انصاف فروشنده متفاوت است اما به طور متوسط نرخ حکاکی هندوانه ۳۰ تا ۵۰ هزار تومان، کدو حلوایی ۳۰ تا ۴۰ هزار تومان و سبد میوه شامل انار ،اناناس، خرمالو، موز ،هندوانه، نارگیل ۱۰۰ هزار تومان تا ۴۰۰ هزار تومان است.

همچنین قیمت تزئین سبد آجیل و شیرینی را از ۸۰ هزار تومان تا ۲۰۰ هزار تومان و اگر تمامی خدمات اگر همراه با گل آرایی باشد هزینه ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار تومانی اضافه دارد.

اگر تازه عروس هستید در بخش نظرات برای ما بنویسید دوست دارید شب یلدای شما چطوری برگزار شود؟ و برای ما بگویید این مراسم در شهر شما چطور برگزار می‌شود؟

منبع: ساتین

خبر بعدی:

آذر شادمانی در چهارشنبه آخر سال

ارومیه - ایرنا - آیین «چهارشنبه سوری» سنتی دیرینه و یادگاری ماندگار از نیاکان این مرز و بوم است که ‌نشاط اجتماعی را به ارمغان می آورد و آذر شادمانی مردم آذربایجان را در هر کوی و برزن شعله ور می کند.

به گزارش ایرنا چهارشنبه آخر سال با برگزاری جشن های ویژه ای در جای جای این سرزمین کهن همراه است که برخی از آنها همچون «روشن کردن آتش»، «هدیه دادن»، «خونچه فرستادن»، «شال اندازی»، «فال گوش ایستادن»، «کوزه شکنی» و «رفتن سرچشمه» همچنان در آذربایجان غربی رواج دارد.

** روشن کردن آتش
زنان و‌ مردان، دختران و ‌پسران از گذشته های دور در این روز دور آتش حلقه شادی می زنند و اولین کسانی که از روی آتش می پرند، معمولا دختران و پسران دم بختی هستند که ‌با گفتن عبارت فولکلوریک «آتیل باتیل چارشنبه بختیم آچیل چارشنبه» به زبان محلی، به تحرک و شادمانی می پردازند.
حلقه شادمانی مردم در هوای خنک آذربایجان غربی دور آتش چهارشنبه سوری با صدای هلهله زن و ‌مرد و دختر و ‌پسر در دل کوچه می پیچید و ‌نوید بهار را می دهد؛ کشمش، آونگ، گردو، سنجد، انار و سیب هم در «کوفته شورباسی» یا «دولمه برگ مو» سفره های مردم این استان را تزئین می کند.

** هدیه بردن یا « چرشنبه لیق»
هدیه بردن یا «چرشنبه لیق» رسم زیبای چهارشنبه سوری است و در قالب آن برادر به خواهر خود هدیه ای می برد و در مقابل خواهر نیز پیراهن و جوراب یا هدیه ای دیگری به برادر می دهد.
عیسی عزیزنژاد، ‌مردم شناس اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی معتقد است که این آیین سنتی به تقویت روابط بین اعضای خانواده منجر می شود و از گذشته های دور رواج داشته است.

**خونچه فرستادن
به گفته این کارشناس و مردم شناس، خونچه فرستادن خانواده داماد به خانواده عروس هم از رسم های دیرینه این روز است و این خونچه را آئینه، لباس، طلا و شیرینی تشکیل می دهد.
عزیزنژاد بیان کرد: خانواده داماد در شب چهارشنبه سوری خونچه را به منزل دختر تازه نامزده شده می برد و این عمل تا حدود زیادی در میان تمام خانواده های در اشکال مختلف رایج است؛ اگرچه در برخی از موارد تشریفات نیز بر این آیین سایه افکنده است.

** «شال ساللاماق» یا شال اندازی
شال ساللاماق زیباترین سنت چهارشنبه سوری در دیار آذربایجان است و هنوز هم در این استان برخی ها اعتقاد دارند که در شب چهارشنبه سوری نباید درها را بست بلکه پنجره ها و درها باید باز یا نیمه باز بماند چون جوانان، زنان، دختران و کودکان برای «شال ساللاماق» یا شال اندازی می آیند و مدتی پس از شب شال های رنگانگی همانند روسری از لای پنجره یا در به اتاق انداخته می شود.
عزیزنژاد اظهار داشت: این آیین سنتی شاد با جمله های فولکلوریکی چون «بیزیم چرشنبه لیقی ورین / هدیه چهارشنبه سوری ما را بدهید» همراه است و هدیه ها شامل تخم مرغ رنگ شده، جوراب، بادام، گردو و پول از قبل آماده می شود.
وی اضافه کرد: صاحبخانه هم از گوشه شال می گیرد و هدیه ها را به آن می بندد و سپس می گوید «چَک الله مطلبین وئرسین/ یعنی بکش خدا آرزویت را برآورده کند».
زمانی دریچه های سقفی یا «باجا» در خانه های کاهگلی که دارای تنوری برای پختن نان است، بهترین مکان برای انداختن شال شب چهارشنبه سوری بود و جوانان پس از دریافت هدیه های خود، آبی را به داخل خانه می پاشند و خنده کنان پشت بام را ترک می کردند.
استاد شهریار نیز در منظومه حیدربابای خود آئین شال اندازی را در قالب شعر اینگونه آورده است:
بایرامیدی گئجه قوشی اوخوردی / آداخلی قیز بیگ جورابین توخوردی / هرکس شالین بیر باجادان سوخوردی / آی نه گوزل قایدادی شال ساللاماق / بیگ شالینا بایراملیغین باغلاماق / شال ایسته دیم من ده ائوده آغلادیم / بیر شال آلیب تئز بئلیمه باغلادیم / غلام گیله قاشدیم، شالی ساللادیم / فاطما خالا منه جوراب باغلادی / خان ننه می یادا سالیب آغلادی /
این شعر را به زبان فارسی می توان در قالب زیر معنی کرد:
عید بود و مرغ شب آواز می خواند/ دختر نامزد شده برای داماد جوراب نقشین می بافت / و هر کس شال خود را از دریچه ای می انداخت / وه چه رسم خوبی است شال اندازی / هدیه عیدی به شال داماد بستن / من هم گریه کردم و شالی خواستم / شالی گرفته و به کمر بستم / شتابان به طرف خانه ی غلام (پسرخاله ام) رفتم / و شال را آویزان کردم / فاطمه خاله جورابی به شالم بست / مادر بزرگم را به یاد آورد و گریه کرد.

** فال گوش ایستادن
کارشناس اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی اظهار داشت: دختران جوان در این آیین فالی را در ذهن خود در نظر می گیرند و ‌مخفیانه پشت در نیمه باز به انتظار می ایستند؛ ‌اگر در این هنگام حرف خوب و‌ موافقی بشنوند، آن را به حساب برآورده شدن آرزویشان می گذارند و در صورت شنیدن حرف نامناسب به این نتیجه می رسند که نیتشان عملی نخواهد شد.

** کوزه شکنی
عزیز نژاد با اشاره به نحوه اجرای آیین «کوزه شکنی» گفت: مردم پس از آتش افروزی مقداری زغال به نشانه سیاه بختی، کمی نمک به علامت شورچشمی و یک سکه به نشانه تنگدستی در کوزه ای سفالین می اندازند و هر یک از افراد خانواده یک بار کوزه را دور سر خود می چرخاند و ‌آخرین نفر کوزه را بر سر بام خانه می برد و ‌آن را به کوچه پرتاپ می کند و‌ می گوید: «درد و بلای خانه را ریختم توی کوچه» و ‌باور دارند که با شکستن کوزه، تیره بختی، شوربختی و تنگدستی ازخانه دور می شود.

** رفتن سرچشمه‌
کارشناس اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی اضافه کرد: رفتن سرچشمه ‌از دیگر آیین های سنتی این روز به شمار می رود که در روستاها هنوز هم ‌مرسوم است.
عزیزنژاد اضافه کرد: ‌سپیده دم روز چهارشنبه آخر سال زنان و ‌دختران کوزه به دست سرچشمه می روند و ‌کوزه های خود را پر از آب می کنند‌ و به خانه برمی گردند؛ اندکی از آب را بر حیاط خانه و ‌چهار گوشه اتاق ها می پاشند تا سال پربرکت و‌ خوبی داشته باشند.
بهرام اسدی، نویسنده ادبیات فولوکلور آذربایجان هم در این خصوص گفت: در فرهنگ آذربایجان در ماه اسفند چهار چهارشنبه وجود دارد که عبارتند از موشتولوقچی (خبرچی)، کول (خاکستر)، قره (سیاه) و قیزیل (چهارشنبه طلایی) که امروزه نیز به این نام ها معروف است.
وی ادامه داد: چهارشنبه آخر سال را در این منطقه آخیر چرشنبه می گویند که این چهارشنبه آخری نیز مهمتر از سایر چهارشنبه هاست و جشن های بزرگی در آن برپا می شود.
اسدی اضافه کرد: مردمان این خطه اولین چهارشنبه سال را «یئل چرشنبه سی» منسوب به باد می دانند و اعتقاد دارند که در آن روز باد خواهد وزید؛ دومین چهارشنبه را «توپراق چرشنبه سی» منسوب به خاک، سومین را «اود چرشنبه سی» یا آتش و ‌چهارمین چهارشنبه ماه اسفند را منسوب به آب می دانند و ‌معتقدند که در این زمان از یخ بستن خاک کاسته می شود و ‌زمین نفس می کشد.
به گزارش ایرنا، چهارشنبه سوری ترکیبی از چهارشنبه به عنوان پنجمین روز هفته و «سوری» که برای زبان شناسان مفهوم فراوانی دارد و ‌بیشتر آن را به معنای جشن و سرور می دانند، است؛ این جشن پیش درآمدی برای نوروز است و ریشه در باورهای کهن ایران زمین دارد.
3072/8135

مخالفت عضو مجمع با پیوستن به FATF: بگذاریم اگر قرار است خفه شویم دیگران این کار را انجام دهند| پیشنهاد حذف ریاست‌جمهوری از ساختار سیاسی کشور

مردم چرا به خود اجازه می‌دهند در کار مسئولان مملکت دخالت کنند؟!

مجری جدید کودک شو معرفی شد

منبع این خبر، وبسایت saten.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۷۷۴۵۴۲۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • قهرمانی به نام پدر/ مردی که مهربانی را از روی دست او تقلب کردیم
 • خانواده عروس داماد جوان را از مردانگی انداختند + جزئیات
 • توسعه پوست الکترونیکی با الهام از عروس دریایی
 • قتل ناموسی عروس خارجی در منطقه یعقوب آباد/ داماد ادعای عجیبی دارد!+عکس جسد 16+
 • عیدی برون در آستانه نوروز برای تازه عروس ها
 • مروری بر قاب‌های ماندگار دانشگاهی در سال ۹۷/ و سرانجام، نوبت نسل تازه فرا رسید!
 • هدیه امام جمعه موقت تهران به یک مدافع حرم
 • خصوصیات یک مادر شوهر یا مادر زن خوب چیست؟
 • خاطره بازی با نوروز/ یادی ایامی که کارت پستال هدیه می دادیم
 • هدیه روز پدر چی بخریم؟
 • آیین‌های سنتی آذربایجان در نوروز/ از تکم گردانی تا شال اندازی
 • چگونه مادر شوهر يا مادر زن خوبي باشيم؟
 • آموزش تصویری تزیین پول عیدی
 • دروغ بزرگ عروس خانواده سلطنتی/ بارداری دروغین مگان مارکل
 • عروس بانه در انتظار رخت سیاه
 • عروس کرمانی در شب جشن سیاهپوش شد / پسرها به جان هم افتادند
 • عروس دلربای زاگرس/ عکس
 • تزيين سفره هفت سين
 • نگاهی به آئین های نوروزی در غرب مازندران