سرانجام پس از سالها پیگیری، دکتر صائبی به عنوان مخترع خانه های ضدزلزله و ضد حریقی که در ظرف 24 ساعت ساخته می شوند، موفق شد مجوز اصولی خود برای فعالیت در ایران را کسب کند! از این پس ایرانیان می توانند منتظر مالکیت "خانه های ضدزلزله ارزان قیمت" باشند


سرانجام پس از سالها پیگیری، دکتر صائبی به‌عنوان مخترع خانه‌های ضدزلزله و ضد حریقی که در ظرف ۲۴ ساعت ساخته می‌شوند، موفق شد مجوز اصولی خود برای فعالیت در ایران را کسب کند! از این پس ایرانیان می‌توانند منتظر مالکیت "خانه‌های ضدزلزله ارزان قیمت" باشند. ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۶ اجتماعی شهری علمی نظرات

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ پیش از این در قالب گزارش مشروحی با عنوان صفر تا صد اختراع "ساخت خانه‌‌های ضدزلزله‌ در 24 ساعت" که توسط یک ایرانی عملیاتی شد + فیلم و تصاویر به بررسی جزئیات اختراع سازه‌های نوین با تکنولوژی نانو توسط یک مخترع ایرانی به نام "دکتر ناصر صائبی" پرداختیم.

دکتر صائبی به‌عنوان مخترعی در جهان شناخته می‌شود که توانسته یک "سیستم سازه ساختمانى کاملاً جدید ضدزلزله" ابداع کند که این خانه‌ها در کمتر از 24 ساعت، ساخته و آماده سکونت می‌شود و علاوه بر ضدزلزله، ضد حریق و طوفان بودن، ساخت آنها بسیار ارزان نیز تمام می‌شود!

در گزارش مورد اشاره گفته شد که این مخترع برتر و بزرگ کشورمان به دلیل علاقه وافر به کشور و مردم این دیار برای اجرای این پروژه‌های ساختمانی ضدزلزله در کشورمان، از سال 93 درگیر‌و‌دار رفت‌وآمدهای نفس‌گیر به مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی برای اخذ مجوز فعالیت خود در ایران بوده و این در حالیست که این مخترع ایرانی در سال 2004 یعنی 14 سال پیش موفق به اخذ گواهی ICC از امریکا شده و با استفاده از این تکنولوژی نوین، خانه‌های متعددی را در امریکا و کشورهای مختلف جهان ساخته است.

اما سرانجام و پس از سالها پیگیری، دکتر صائبی در هفته گذشته موفق شد مجوز اصولی خود برای فعالیت در ایران را نیز از مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی کسب کند!

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با ترتیب دادن نشستی برای اعلام این خبر خوش، گفته بود: "برای نخستین بار است اجازه استفاده و بهره‌برداری از سازه‌های سبک و مقاوم در برابر زلزله را در این ابعاد می‌دهیم؛ در این مرحله، تاییدیه فنی به این گروه اعطا کرده‌ایم تا با نوآوری که در دنیا حاصل کرده‌اند، شروع به ساخت واحدهای مسکونی یک طبقه کنند و قطعا در ادامه مسیر با توجه به آزمایشها و مدل‌سازی‌هایی که انجام می‌‌دهیم محدودیت‌های موجود در تاییدیه اول را برخواهیم داشت."

از جمله ویژگیهای منحصر به‌فرد سازه‌های ضدزلزله اختراعی دکتر صائبی که در دنیا به اسم (SABS (Saebi Alternative Building System شناخته می‌شود، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. وزن سبک؛ بیشتر حجم این سیستم را "پلی‌استایرن" منبسط‌شده تشکیل می‌دهد که در حدود 95.8 درصد آن هوا است.

2. عایق حرارتی و صوتی

3. مقاوم در برابر زلزله

4. صددرصد قابل بازیافت (سازگار با محیط زیست)

5. مقاوم در مقابل طوفان

6. قابلیت طراحى و اجرا به‌هرشکلى

7. سرعت عمل و اجراى بسیار بالا.

در ادامه 2 فیلم کوتاه از گزارش شبکه CBS و FOXNEWS درباره این سازه‌های ضدزلزله مخترع ایرانی را می‌بینیم:

 

سیستم ساختمانی SABS  اختراعی دکتر صائبی از لایه پلی‌استایرن منبسط‌شده (EPS) تشکیل شده که به‌عنوان یک هسته مهم در همه اعضای ساختمانی شامل دیواره‌ها، کف و سقف به‌کار گرفته می‌شود.

سیستم SABS با یک لایه اسپری‌شده از مخلوط دقیق ماسه، سیمان، الیاف شیشه و دیگر افزودنی‌ها که هر دو، یعنی لایه پلی‌استایرن منبسط‌شده و ملات اسپری‌شده یک پوسته ساختمانی را ایجاد می‌کنند، تولید شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد.

روش ساختمانی SABS قابلیت اجرا و ساخت در تمام شرایط آب‌وهوایی را دارد و از دو قسمت تشکیل شده است؛ قسمت اول مربوط به لایه پلی‌استایرن منبسط‌شده که به‌عنوان هسته با ضخامتی از2 اینچ تا 16 اینچ (51 میلی‌متر تا 406 میلی‌متر) و با دانسیته 16 کیلوگرم بر مترمکعب تا 24 کیلوگرم بر مترمکعب تولید می‌شود که البته وابسته به طراحی سازه و نیازهای عایق‌کاری محل است.

قسمت دوم نیز شامل یک پوشش بتن تقویت‌شده با ضخامت 0/25 اینچ تا 2 اینچ (4/6 تا 51 میلی‌متر) و با مخلوطی از سیمان پرتلند نوع 1، 2 و 3، ماسه سیلیکا، الیاف شیشه‌ای مقاوم در برابر قلیا و افزودنی‌های مجاز می‌شود؛ این سیستم ساختمانی مزایای بی‌شماری برای معماران، سازندگان و مالکان ساختمان‌ها دارد.

نحوه و مراحل ساخت این خانه‌ها در فیلم کوتاه زیر نشان داده شده است:

سیستم SABS موفق به دریافت تأییدیه‌های ICC و ASTM از امریکا شده همچنین این سیستم نوین ساختمانی در مناطق مختلفی از امریکا، مکزیک، فیلیپین، چین، ژاپن، هائیتی و ... اجرا شده که به‌عنوان یک ایده مناسب برای کشورهای در حال توسعه شناخته شده است.

در ادامه تصاویری از خانه‌های ساخته شده با این تکنولوژی نوین اجرایی توسط دکتر صائبی آمده است:

اما در ادامه فیلم کوتاهی هم از انجام تست موفق ضد حریق بودن این سازه‌های نوین آورده‌ایم:

در پایان امیدواریم با توجه به صدور مجوز ساخت چنین سازه‌هایی در کشورمان، هرچه زودتر شاهد اجرایی شدن پروژه‌های ساخت خانه‌های ضدزلزله، ضد حریق و طوفان توسط دکتر صائبی با همراهی تام و تمام نهادها، سازمان‌ها و ارگان‌‌های دخیل در امر مسکن کشورمان باشیم تا دیگر به واسطه بروز بلایای طبیعی مانند زلزله اخیر در کرمانشاه، شاهد جان باختن تعداد کثیری از هموطنانمان نباشیم.

گزارش از جابر سعادتی صدر

انتهای پیام/ 

Rsaadati/Psaadati/S2,25,1313/CT7 واژه های کاربردی مرتبط زلزله

منبع: تسنیم

خبر بعدی:

رشد صنعت سدسازی طی ۴۰ سال/ایران از سدسازان برتر دنیا

سدسازی پس از ساخت شهرها از سازه های بزرگ ساخت بشر است و کشورمان تا جایی در این حوزه پیش رفته است که جزو ۳ کشور پیشرو در حوزه سد سازی جهان شده و قابلیت اجرای طرح‌های بزرگ سدسازی برای سایر کشورها را دارد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری شبستان، پس از ساخت شهرها، سدها جزو اولين سازه هاي بزرگ ساخت بشر براي كنترل و تسلط بر طبيعت هستند. اولين شهرهاي جهان در خاورميانه برای  دسترسي دائم به آب آشاميدني و كشاورزي در كنار رودخانه ها ايجاد شده بود اما  از آنجايي‌كه در اين مناطق جريان رودخانه در ماههايي از سال، زياد و در ماههاي تابستان كم و ناكافي بود از این رو ايجاد سد از همان ابتداي شهرنشيني مورد توجه قرار گرفت.

 

از مهمترين دلايل ساخت سدها از آغاز تا پيش از اختراع برق را مي توان ذخيره آب، كنترل سيلاب و تنظيم و انحراف آب برشمرد كه در مناطق نيمه خشك جهان (مانند خاورميانه و شمال آفريقا) هنوز از مهمترين اهداف سدسازي است.

 

کشورمان به دلیل موقعیت جغرافیایی و قرار گرفتن در کمربند خشک و کمبود آب،از کشورهای پیشرو در زمینه مهندسی آب بوده است. وجود سازه های آبی بزرگ و متعدد در سراسر ایران مانند قناتهای طولانی و بزرگ، سازه های آبی شوشتر، کانالها، سدها و بندهای متعدد نشان‌دهنده این امر است.

 

ایران با خودکفایی در صنعت سدسازی و دست یابی به فن آوری های نوین و پیچیده در این امر به یک شاخص مهم و اساسی برای توسعه یافتگی دست پیدا کرده و تمامی مراحل مطالعه، طراحی، نظارت، ساخت، مدیریت و بهره‌برداری از سدهای مخزنی به دست توانای مهندسین کشور صورت می‌گیرد.

 

تا قبل از انقلاب اسلامی، 19 سد مخزنی با حجم مخزن 13 میلیارد مترمکعب (معادل 25 درصد) و ظرفیت آب قابل تنظیم سالانه 14 میلیارد مترمکعب در کشور بهره‌برداری می‌شد که این میزان پس از انقلاب اسلامی و تا بهمن ماه سال 1395 به تعداد 165 سد مخزنی با حجم کل حدود 51 (معادل 75 درصد) و ظرفیت آب قابل تنظیم 37 میلیارد مترمکعب افزایش یافته است. همچنین 54 سد در برنامه پنجم از سال 90 تا 96 و 54 سد در 7 سال گذشته به بهره‌برداری رسید.

 

کشورمان تا جایی در این حوزه پیش رفته است که جزو ۳ کشور پیشرو در حوزه سد سازی جهان است که قابلیت اجرای طرح‌های بزرگ سدسازی و صدور خدمات مهندسی سدسازی برای سایر کشورها از جمله پنج کشور آفریقایی و را در کارنامه خود دارد. «محمد حاج رسولی‌ها»، مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب کشور درباره وضعیت سدسازی ایران در سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی نوشته است: «با گذشت ۴۰ سال از عمر انقلاب، دستاورد‌های بزرگ و بسیاری به دست آمده که یکی از این توفیقات را می‌توان در نهضت سد سازی و بومی کردن آن در کشور جستجو کرد. در دوران پیش از انقلاب، ۱۹ سد در کشور احداث شده بود که تمامی این سدها، به واسطه مهندسان و کارشناسان خارجی در مدار بهره برداری قرار گرفته بود در صورتی که پس از پیروزی انقلاب، تحولاتی  چشمگیر در این عرصه رقم خورد.»

 

حاج رسولی‌ها در ادامه با اشاره به بومی شدن نهضت سد سازی در کشور و تربیت و آموزش متخصصان بسیار (در حوزه مذکور) گفته است: « بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، تنها ۵۸ سد در دهه ۹۰ به بهره برداری رسیده است (که ساخت و احداث این میزان سد در بازه زمانی محدود اشاره شده، موید عمق توانمندی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در حوزه سد سازی است).»

 

براساس آمارهای موجود تعداد سدهای در دست بهره برداری پیش از پیروزی انقلاب اسلامی 13 سد بوده که با نقش مستقیم متخصصان و مستشاران خارجی احداث شده اند. در دهه اول انقلاب پروژه هایی که ساخت آنها پیش از سال 1357 با مشارکت و پیمانکاری مهندسان خارجی آغاز شده بود با واگذاری آنها به مهندسان ایرانی ادامه یافت و پنج سد تکمیل و به بهره برداری رسید.

 

در دهه دوم انقلاب، سد سازی در داخل کشور با استفاده از تخصص و توان مهندسان و پیمانکاران داخلی و با روندی پرشتاب ادامه یافت و در سال های پایانی دهه دوم با ارتقاء توان فنی، مهندسی و علمی مشاوران و پیمانکاران داخلی، نقش مشاوران خارجی کمرنگ تر شد. سد «شهید رجایی» به عنوان نخستین سدهای ساخته شده بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بودند که ساخت آنها با طراحی و توان فنی ایران صورت گرفته است.

 

این در حالی است که باشگاه خبرنگاران جوان در خبری درباره سدسازی در ایران نوشته است: «ایران، تنها در طول ۳۰ سال، بیش از ۶۴۷ سد در کشور به بهره برداری رسیده است و در حال حاضر، بیش از ۱۴۰ سد نیز در مراحل اجرایی و ۵۳۷ طرح نیز، در دست مطالعه و بررسی است که این میزان از پروژه سد ساری، از دو زاویه کمی و کیفی به هیچ عنوان قابل مقایسه با دوران پیش از انقلاب نیست.

 

بنابر بررسی‌های انجام شده، مجموع حجم ۱۹ سد فعال در دوران پیش از انقلاب، ۱۳ میلیارد و ۴۴ میلیون متر مکعب و ظرفیت آب قابل تنظیم، سالیانه قریب به ۱۴ میلیارد و ۷۰ میلیون متر مکعب بوده است.

 

این در شرایطی است که مجموع حجم تنها ۱۵۵ سد کشور، ۵۰ میلیارد و ۷۳۴ میلیون متر مکعب و ظرفیت آب قابل تنظیم سالیانه ۳۴ میلیارد و ۶۴۱ میلیون متر مکعب برآورد می‌شود و با در نظر گرفتن حجم ذخیره‌ای سد‌های بسیار دیگری که در اقصی نقاط کشور احداث و به بهره برداری رسیده است، این میزان به مراتب با افزایش هر چه بیشتری همراه می شود.»

 

یادآور می شود: ایران پس از انقلاب اسلامی نه تنها در بخش سد سازی و سازه ای که در بخش غیر سازه ای آب نیز فعالیت های گسترده ای را انجام داده است. فعالیت های بین المللی، مبادله آب و مدیریت آب های مرزی، میزبانی هفتاد و سومین اجلاس کمیسیون بین المللی سدهای بزرگ جهان در سال 1383، تشکیل شورای عالی آب و تأسیس انجمن ها و کمیته های مختلف در برگیرنده سایر اقدامات انجام شده است./

 

 

پایان پیام/50

ماجرای هاله نور احمدی‌نژاد چه بود؟ آیا محسن رضایی مالبرو وارد می‎کرد؟ سلطان قیر و شکر چه کسانی هستند؟ پرونده فساد 3 هزارمیلیاردی و بابک زنجانی چگونه افشا شد؟

تجمع مردم در اعتراض به خودروسازان+فیلم

اقدام تحسین برانگیز جوانان تبریزی پس از بی‌حرمتی به دو دختر در پارک ائل گلی +عکس

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۷۷۴۹۹۸۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • مقاومت سازه های ساختمانی را با چند محصول بی نظیر بالا ببرید
 • مشهد صاحبِ «خانه‌ی ادبیات» می‌شود
 • آیا هتل‌ ها پس از طرح سفر ارزان تخفیف می‌دهند؟
 • آغاز احداث خط لوله انتقال گاز ۳۰ اینچ صنایع فولاد بوتیای ایرانیان
 • آغاز شمارش معکوس ساخت یادمان «دکتر حشمت»/انتظارها به پایان می رسد
 • همایش ملی «آب و سازه‌های هیدرولیکی» اسفندماه در دانشگاه آزاد دزفول برگزار می‌شود
 • بتن سبک سازه‌ای پرمقاومت نورگذر محققان کشور ثبت جهانی شد
 • خوش‌بینی خصوصی‌ها به طرح «سفر ارزان»
 • اختراع محققان دانشگاه تبریز ثبت جهانی شد
 • ترجمه کتاب سازه های دیاگرید
 • زندگی موقت برای ایرانیان در کانادا ممکن شد
 • خانه های ارزان قیمت در تهران/قیمت مسکن در 30 دی 97
 • از بلاتکلیفی ۲۰۰ نیروی شرکتی در شهرداری گرگان تا عدم کنترل نقشه سازه‌های ساختمانی
 • تفاوت بیمه سلامت و بیمه ایرانیان/ خدمات بیمه سلامت به ۵ گروه بیمار خاص کاملا رایگان است
 • تفاوت بیمه سلامت و بیمه ایرانیان
 • تفاوت بیمه سلامت و بیمه ایرانیان/ خدمات بیمه سلامت به ۵ گروه بیمار خاص کاملا رایگان است/// برای جمعه
 • تلألو گنبد شیشه‌ای در ساختمان‌های ایرانی
 • در اینجا با یک دلار صاحب خانه شوید+عکس
 • نشست«پیمایش ارزش‌ها و نگرش‌های ایرانیان» برگزار می شود