آبشار بیشه یکی از زیباترین آبشارهای کشور است که جاذبه‎ای بی‌نظیرترین و دیدنی را در دل کوه‌های زاگرس ایجاد کرده است. ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۲ استانها لرستان گردشگری ایران نظرات

به گزارش خبرگزاری تسنیم ازخرم‌آباد، استان لرستان با طبیعتی بکر و زیبا در دامنه کوه‌های زاگرس قرار دارد که نگین طبیعت ایران به شمار می‌رود و بیش از 50 آبشار زیبا و شگفت‌انگیز با گستره‌ای وسیع چشم‌ها را به مهمانی تلاقی آب و صخره فرامی‌خواند.

آبشار بیشه با چشم‌اندازی زیبا یکی از جاذبه‌های بی‌نظیر و نادر در استان لرستان است، این آبشار یکی از زیباترین آبشارهای ایران در نزدیکی شهرستان دورود است که سالانه پذیرای مسافران زیادی از نقاط مختلف کشور می‌شود.

آبشار بیشه جاذبه‌ای بی‌نظیر

آبشار بیشه در مسیر راه‌آهن خوزستان - تهران در شهرستان دورود واقع‌شده است، فاصله این آبشار تا شهرستان دورود که یکی از مسیرهای ارتباطی آن است 30 کیلومتر است و امکان برقراری ارتباط در این مسیر فقط از طریق راه‌آهن امکان‌پذیر بوده و راه ارتباطی آن با خرم‌آباد از طریق ایستگاه سپیددشت است.

این آبشار زیبا با ارتفاع 48 متر در منطقه‎ کوهستانی و دامنه‎های رشته‌کوه زاگرس قرار دارد، راه دسترسی به این آبشار بسیار سرسبز با آب و هوایی خنک است که پس از طی مسافتی بسیار زیبا و سرسبز دامنه کوه را در برمی‌گیرد.

موسیقی گوش نواز آب از دل سنگ و صخره

در کنار کوه‌های بلند و جویبارهای زلال، نسیم خنکی در دل درختان سرسبز می‌تراود که بیشه را دل‌نشین می‌کند و رودخانه و نهرهای خروشان این منطقه جنگلی- کوهستانی را دیدنی‌تر می‌کند.

وجود چشمه‌های خروشان، جنگل‌های بلوط و روستای سرسبز و بسیار دیدنی بیشه زیبایی خاصی به این منطقه بخشیده است؛ در شرق آبشار بیشه تپه‎های کلاه کوه و در شمال کوه ازگن به آن مشرف شده است.

آبشاری مرتفع در دل رشته‌کوه زاگرس

در بالای آبشار چشمه‌های پر آب زیادی دیده می‌شود که از دل کوه می‌جوشند و زمزمه‌کنان از وسط ایستگاه قطار عبور می‌کنند و آبشار بیشه را جاری می‌سازند؛ تاج آبشار همچون نگینی می‌درخشد و هر نظاره‌گری را غرق زیبایی خود می‌کند.

هم‌جواری این آبشار با چندین مجموعه زیبا همچون جنگل‌های پهناور بلوط، روستای زیبای بیشه و چشم‌انداز ایستگاه راه‌آهن بیشه و از طرفی هوای خنک و با طراوت، سرسبزی و شادابی کوه‌های بلند و دل‌نشین، بیشه را به یک منطقه دیدنی و جذاب برای گردشگران تبدیل کرده است.

سمفونی ناب آب و صخره

موسیقی گوش نواز آب در لابه لای صخره های زاگرس هر ساله طبیعت گردان را از جای جای دنیا به دیار بهشتی لرستان می کشاند؛ در پائین ایستگاه و در دل درختان بلند جویبارهای صاف و زلال، اقامتگاه‌های چوبی و زیبایی در اختیار گردشگران قرار می‌گیرد.

در مسیر شهرستان دورود به‌طرف آبشار بیشه مناطق دیدنی وجود دارد که در کنار رودخانه سزار واقع‌شده‌اند که می‌توان به آبشارهای فصلی و دائمی، آبشارهای یخی در زمستان و درختان متنوع اشاره کرد.

انتهای پیام/ ت

R41450/P1336/S6,72,1381/CT6

منبع: تسنیم

خبر بعدی:

بهار ۹۸|آبشار مینیاتور ایران; چشمه‌ای که حکایت‌ها از سیرابی مبارزان جنگ دارد+ تصاویر

آبشار آتشگاه لردگان به طول ۳ کیلومتر طولانی‌ترین آبشار ایران بوده که به آبشار مینیاتوری ایران معروف است. ۰۵ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۳:۲۹ استانها چهارمحال و بختیاری نظرات - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شهرکرد، صدای دلنشین پرندگان، به هم خوردن شاخه‌ها و برگ‌های درختان، شرشر آبشارها، جوش و خروش رودخانه‌ها و وزش نسیم ملایم؛ این‌ها تصوراتی است که از فصل بهار و تابستان در ذهن انسان‌ها نقش می‌بندد.

در طبیعت، نواها و آواهای آرامش بخش زیادی به گوش می‌رسد که طعم واقعی و شیرین حیات را به انسان می‌نمایاند و وجود پر برکت و رحمت الهی را به او اثبات می‌کند.

کسانی که به دنبال آرامش، لذت طبیعی و ماجراجویی هستند، بیشتر از سایر افراد سفر می‌کنند و در دل کوه و جنگل و رود به دنبال آرامش می‌گردند و آن را می‌یابند.

گاهی برخی انسان‌ها آرامش خود را در صدای خروشان رود و آبشار جست و جو می‌کنند. برخی افراد نیز در جنگل و نوای پرندگان و حیوانات به دنبال آرامش هستند. افرادی هم با صدای شاخ و برگ درختان به آرامش می‌رسند.

این بار پیشنهاد می‌کنم کوله بار سفر نوروزی خود را ببندید، به طبیعت و مناطق گردشگری استان چهارمحال و بختیاری، شهر لردگان سفر کنید و آرامش و لذت واقعی را در آن طبیعت خدادادی تجربه کنید.

شهر لردگان با 1700 متر ارتفاع از سطح دریا در 160 کیلومتری جنوب شرقی چهارمحال و بختیاری قرار گرفته و قدیمی‌ترین شهرستان این استان است. مردم لردگان به زبان لری، گویش بختیاری سخن می‌گویند. قالی بختیاری، گلیم، چنته، لباس‌های محلی، نمکدان، قارا- بنه، مفرش کشک و پسته وحشی انواع سوغات این شهرستان هستند. جالب است که در گذشته و متون تاریخی از لردگان به نام لردجان نام برده شده است.

آبشار آتشگاه

آبشار آتشگاه لردگان به طول 3 کیلومتر طولانی‌ترین آبشار ایران است که به آبشار مینیاتوری ایران معروف می‌باشد. این آبشار در 190 کیلومتری شهرکرد و 40 کیلومتری شهر لردگان، در روستای آتشگاه قرار دارد و به دره‌ای می‌ریزد که در پستی و بلندی‌های آن، رودهای زیادی ایجاد شده است.

لازمه رسیدن به این آبشار، پیمودن مسیر پیاده روی است که می‌توان در حین پیاده‌روی از مناظر چشم‌نواز، گونه‌های گیاهی کهنسال و آبشارهای پلکانی زیادی دیدن کرد.

عده‌ای معتقد هستند 7 آبشار در این منطقه وجود دارد و عده‌ای دیگر تعداد 10 آبشار را بیان می‌کنند که این اختلاف به دلیل تغییر حجم آب در فصول مختلف سال است.

عناصر زیبا و طبیعی دره، سبزه‌زار، اقلیم مناسب و سنگ‌های گچی و آهکی باعث شده تا همه ساله گردشگران بسیاری به این منطقه سفر کرده و از جاذبه‌ها و آب و هوای خنک آن بهره کافی را ببرند.

بهار 98 -128| باشگاه گردشگری دوستداران چابهار راه‌اندازی شدبهار 98- 102|استان بوشهر دارای ظرفیت مهم گردشگری است+فیلمبهار 98- 92|سفر به دل زیبایی‌های طبیعت؛ تماشای جاذبه‌های رؤیایی لرستان با قطار گردشگری

منطقه حفاظت شده سبز کوه

منطقه حفاظت شده سبزکوه در فاصله 150 کیلومتری شهرکرد و 30 کیلومتری شهر لردگان واقع شدهاست. این منطقه به علت مساحت 56308 هکتاری در شهرستان‌های بروجن، لردگان و کیار قرار دارد و دارای چشم اندازهای طبیعی، جنگلی، مرتعی و کوهستانی می‌باشد.

این منطقه از سال 1370 به منطقه حفاظت شده تبدیل شده است و گونه‌های متنوع پلنگ، خرس قهوه‌ای، گرگ، خرگوش، 272 گونه گیاهی از 50 خانواده و همچنین انواع پرندگان وجود دارد. البته قابل ذکر است به دلیل صعب العبور بودن منطقه، هنوز برخی از گونه‌های جانوری، گیاهی و پرندگان شناسایی نشده‌اند.

چشمه بَرم لردگان

چشمه با صفای برم با جوش و خروش خود در مرکز شهر لردگان به جاذبه‌ای گردشگری در این منطقه تبدیل شده است.

این چشمه از همان ابتدا و منشأ زندگی مردم همراه آن‌ها بوده و شاهد رویدادهای خوب و بد بسیاری است. ای کاش این چشمه لب به سخن می‌گشود و حکایت‌هایی را از جنگ‌های آن زمان، سیرابی مسافران، پر کردن کوزه آب دختران عشایر و آب بازی طفل‌های بازیگوش نقل می‌کرد. همچنین این چشمه، مردم لردگان را در امر کشاورزی یاری نموده و یکی از سرشاخه‌های کارون محسوب می‌شود.

آبشار تنگ زندان

این آبشار در دره تنگ زندان در منطقه حفاظت شده سبزکوه و 55 کیلومتری شمال لردگان در چهارمحال و بختیاری قرار دارد.

آبشار تنگ زندان از دو طرف در میان دره‌ای عمیق با دیواره‌های سنگی بلند واقع شده است. به دلیل سختی دسترسی به این مسیر، این دره را تنگ زندان نام نهادند که مجموعه‌ای زیبا از آبشار، کوهستان، آب‌های روان، گیاهان خودرو و حیات وحش است.

ارتفاع این آبشار بسیار بلند و منظره آن دیدنی و جالب است. طول کلی آبشار 120 متر است و طی دو مرحله 50 و 70 متری سرازیر می‌شود. آبی که از بالای آبشار به سمت پایین فرو می‌ریزد، به دلیل حجم بالا باعث می‌شود قطرات و ذرات بسیار ریزی در فضا پخش شود و فضای همچون مه را ایجاد کند.

حجم زیاد آبی که از بالا سرازیر می‌شود، دسترسی نزدیک به آبشار را سخت و حتی گاهی غیر ممکن می‌کند و گردشگران باید در فاصله 10متری آن را نظاره کرده یا عکسبرداری و فیلمبرداری کنند. تنها کسانی می‌توانند کمی نزدیک‌‎تر به آبشار بروند که از پوشش کامل ضد آب یا بارانی استفاده کنند.

پارک جنگلی پَروَز

پارک جنگلی پَروَز در 50 کیلومتری شهرستان لردگان و 155 کیلومتری شهرکرد واقع شده است. طول جنگل پروز در امتداد رودخانه حدود 8 کیلومتر است و در اطراف آن چند روستا به خصوص روستای پروز قرار دارد.

پارک پروز با طبیعتی همچون بهشت در امتداد دره‌ای سرسبز قرار گرفته و سالانه میزبان گردشگران زیادی از سراسر کشور می‌باشد. درختان در آن منطقه قد برافراشته و سایه سر مسافران شده‌اند که مبادا مهامانانشان از نور زیاد خورشید اذیت شوند.

 چشمه‌های زلال، شالیزارهای سرسبز و درختان جنگلی پیرامون آن، فضای زیبایی را ایجاد کرده و جاده آسفالته، فضای سبز، سرویس بهداشتی، سکوی نشیمن، پارکینگ و دسترسی به محل‌های اسکان لردگان، شرایط را برای آسایش و رفاه هر چه بیشتر گردشگران فراهم آورده‌ است.

منطقه جنگلی بازفت

این منطقه سرسبز، با درختانی زیبا و رودهای روان در غرب شهر لردگان و 180 کیلومتری شهرکرد واقع شده است و 53000 هکتار وسعت دارد.

منطقه جنگلی بازفت از شمال به مرز لرستان، از جنوب به اردل ، از شرق به شهرکرد و از غرب به مرز خوزستان محدود می‌شود.

تراکم درختان سبز پوش و در هم تنیده شده، کوه‌های عظیم و سفید پوش، دره‌های زیبا و آب‌های نیلگون جاری شده در دره‌ها باعث شده است این طبیعت خدادادی هر ساله گردشگران زیادی را به خود جذب کند و خاطرات ماندگاری در ذهن آن‌ها نقش بندد.

آبشار معدن

آبشار معدن نیز یکی دیگر از آبشارهای پرآب منطقه لردگان است که در نزدیکی روستای معدن و در میان صخره‌های کوهستانی منطقه واقع شده است. این روستا در فاصله 50 کیلومتری شمال لردگان قرار دارد و معادن مس و کبالت در این روستا یکی از معادن استراتژیک دنیا محسوب می‌شود.

منطقه طبیعت‌گردی ارمند نیز با عبور از روستای دوپلان در این مسیر آغاز می‌شود و در روستای معدن خاتمه می‌یابد. روستای دو پلان از جمله روستاهایی است که در این مسیر قرار دارد و به دلیل عبور از رودخانه کارون، فعالیت‌های ورزشی سقوط آزاد از دره عمیق در این روستا انجام می‌شود.

منطقه بارز و شوارز

این منطقه در فاصله 250 کیلومتری جنوب غربی چهارمحال و بختیاری واقع شده و در بین سه استان چهارمحال و بختیاری، خوزستان و کهکیلویه و بویراحمد قرار دارد.

منطقه بارز و شوارز در حاشیه روستای خِرسان و کوه قارون واقع شده و در سالیان گذشته محل عبور تجار و عشایر بوده است. مردم این منطقه معتقدند که آنجا از زمان ساسانیان وجود داشته و متعلق به آن زمان است. همچنین در این منطقه آثار تاریخی قلعه‌ای به چشم می‌خورد.

انتهای پیام/ ز

R41350/P4001/S6,54/CT6

سیل در شیراز؛ ١٩ کشته و ده‎ها نفر مصدوم شدند| بیش از ۱۰۰ خودرو‌ گرفتار در سیل+فیلم و عکس

سیل در شیراز؛ ١٩ کشته و ده‎ها نفر مصدوم شدند| ۱۰۰ خودرو‌ گرفتار در سیل+فیلم و عکس

هشدار سونامی در بوشهر + فیلم

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۷۷۵۴۰۴۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • آبشارهای لرستان، جاذبه هایی به خنکای بهار
 • دلیجان شهر جاذبه های تاریخی و طبیعی/ رویشگاه زاگرس را بیشتر بشناسیم
 • زیبایی‌های استان سمنان پیشکش می‌شود/ ۳ محور گردشگری در غرب قومس
 • سفر دل انگیز به دیار تاریخ و تمدن در چالدران/اثر جهانی قره کلیسا؛ بنایی به قدمت تاریخ ارامنه
 • روستاهای گردشگری چشم نواز نگین سرزمین ساوه/ از بالقلو تا باغ شیخ
 • گذرتان اینجاست از جاذبه ها دیدن کنید
 • مسیرهای گردشگری شمال خوزستان را بشناسید/سفر به مناطق بکر در نوروز
 • مسیرهای گردشگری شمال خوزستان را بشناسید/سفر به مناطق بکر
 • وقتی دل گردشگران برای آبشار و بوم گردی کرکبود می تپد/ سفری نوروزی به روستایی با کوه های نیلگون
 • بهار ۹۸|سفر به مهد تاریخ و طبیعت؛ بکرترین جاذبه‌های گردشگری را در خرم‌آباد ببینید+ تصاویر
 • شازند همان ادریس آباد است/شهری جذاب برای گردشگران نورزی
 • تالاب بیشه دالان، جاذبه زیبای گردشگری در استان لرستان+تصاویر
 • سامانه بارشی وارد کشور می‌شود
 • تردد در محورهای سپیددشت و بیشه ممنوع شد؛ احتمال سیلاب و ریزش کوه
 • احتمال وقوع سیل در چند استان جنوبی و غربی کشور
 • وضعیت وخیم جنگل های زاگرس/ جنگل های زاگرس وارد فاز مرگ شده است
 • جنگل‌های زاگرس وارد فاز زوال شده‌اند
 • تاریخ را در خراسان شمالی ورق بزنید
 • بهار ۹۸| سمفونی دلنواز آب و صخره؛ حیرت انگیزترین آبشارهای ایران در قلب زاگرس+ تصاویر