ایلام شهرستان ملکشاهی با داشتن 74 اثر ثبت ملی شده و قدمت بیش از سه هزار سال در انتظار گردشگران و مسافران نوروزی است، آثاری همچون سنگ نوشته آشور بانی پال که بازدید کنندگان را متحیر می کند


ایلام-شهرستان ملکشاهی با داشتن ۷۴ اثر ثبت ملی شده و قدمت بیش از سه هزار سال در انتظار گردشگران و مسافران نوروزی است، آثاری همچون سنگ نوشته آشور بانی پال که بازدید کنندگان را متحیر می کند.

خبرگزاری مهر-گروه استان ها: تالاب ها، جنگل، کوه و دشت، طبیعت چهار فصل شهرستان ملکشاهی با جاذبه های دیدنی، تاریخی و مناطق بکر گردشگری است.

طالب خزان مدیر میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شهرستان ملکشاهی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره مکان های گردشگری این شهرستان اظهار داشت: شهرستان ملکشاهی دارای ۷۴ اثر ثبتی و شناسایی شده در فهرست آثار ملی است.

وی افزود: از این آثار می توان به سنگ نوشته گل گل با قدمتی نزدیک به ۳ هزار سال نام برد، همچنین در این بین دریاچه چم گردلان، دره عمیق و زیبای دربند که در پایین دست سد چم گردلان واقع شده است را از نمونه جاذبه های دیدنی شهرستان نام برد.

خزان اضافه کرد: همچنین روستاهای گنبد خوشادول در فاصله ۲۷ کیلومتری ملکشاهی هم خوش آب و هوا و هم دیدنی هستند.

براساس مصوبه هیئت دولت در سال ۸۷ بخش ملکشاهی به شهرستان تبدیل شد. در مرکز استان ایلام و در جنوب شهرستان ایلام در فاصله ۷۲۵ کیلومتری از تهران واقع شده است.

آب و هوای شهرستان ملکشاهی معتدل کوهستانی است. اما اهمیت این شهرستان بیشتر به سبب دام و دامپروری است هر چند مردم منطقه به کارهای کشاورزی نیز اشتغال دارند.

شهرستان ملکشاهی دارای آثار تاریخی همچون سنگ نوشته آشوربانی پال در روستای گل گل متعلق به عصر آشوریان و قلعه جوق در روستای قلعه جوق مربوط به دوره ساسانی استبیش از ۹۰ درصد مساحت شهرستان ملکشاهی را عرصه منابع طبیعی از جمله کوهستان ها و جنگل ها و دره ها تشکیل داده و دارای مناظر بکر و زیبایی طبیعی و گردشگری است.

شهرستان ملکشاهی به علت قرار گرفتن در سلسله کوه های کبیرکوه از سلسله جبال زاگرس دارای طبیعت بکر و جاذبه‌های طبیعی زیبایی همچون آبشار اما، آبشار پنجه علی، دریاچه سد ایلام، ارتفاعات و دره‌های زیبای کوه پشمین، آبشار درگناو گنداب، تالاب سیاب درویش، کوه کلک، غارتایه که و آتشکده کوشک قینفر است.

شهرستان ملکشاهی دارای آثار تاریخی همچون سنگ نوشته آشوربانی پال در روستای گل گل متعلق به عصر آشوریان و قلعه جوق در روستای قلعه جوق مربوط به دوره ساسانی و برخی آثار دیگر است.

آبشار اما

از جمله شاخص ترین آثار طبیعی و گردشگری شهرستان آبشار اما و غار آقامیر است که هر دو در فهرست آثار ارزشمند میراث طبیعی کشور ثبت شده اند.

آبشار زیبای اما به شماره ۲۳۷ در فهرست میراث طبیعی ملی کشور به ثبت رسیده است، طول این آبشار ۲۹۷ متر است که در تمامی فصول سال دارای چشم اندازی زیبا برای بازدید گردشگران و طبیعت دوستان است. 

آبشار اَما با ارتفاع حدود ۲۰ متر در نزدیکی روستای اَما در ۲۵ کیلومتری جنوب ایلام و پشت سد ایلام واقع شده است. برای دسترسی به این محل باید از میدان قرآن ایلام به سمت ملکشاهی حرکت کرد. بعد از روستای چشمه کبود یک مسیر فرعی بسیار زیبا وجود دارد که دارای جنگل زیبایی از درختان بلوط است. آبشار روستای اما در میان دره‌ای واقع شده و آب آن به سمت دریاچه سد ایلام جریان دارد. ادامه مسیر فوق به روستای مهر و در نهایت به شهر ملکشاهی منتهی می‌شود.

غار تایه گه

این غار در دو کیلومتری جنوب باختری روستای وری ازتوابع شهرستان ملکشاهی استان ایلام در میان دره ای که به رودخانه جنوب روستا منتهی می شود، ‌قرار گرفته و تا مرکز بخش ملکشاهی ۱۵ کیلومتر فاصله دارد.

درازای دهانه غار ۲۵ متر و پهنای (تالار) آن ۱۲۰ متر و بلندی سقف آن تا کف غار ۳۳ متر است.کف غار از شن و سنگ پوشیده شده و استالاکتیت (چکنده) و استالاگمیت (چکیده) که از رخسارهای برجسته غارهای آهکی هستند، در کف و سقف آن مشاهده می شود.در فاصله ۱۰ متری ورودی غار، استخر آبی قرار دارد که محل جمع شدن سیلابهای زمستانی است که معمولا به داخل غار سرازیر می شود.

این غار به دوران دوم زمین شناسی مربوط است. ورودی این غار از تالاری بزرگ شروع می شود و انتهای آن کم کم باریک شده و به قسمتهای نامعلومی که هنوز شناسایی نشده اند، ختم می شود. خفاش های زیادی نیز در این غار زندگی می کنند.

قلعه باستانی قله جوق

قلعه باستانی قله جوق مشرف بر سرزمینی نسبتأ هموار است و در چهار کیلومتری غرب شهر ارکواز ملکشاهی بر فراز تپه بلندی بنا شده است. در قسمت جنوبی قلعه، سه اتاقک وجود دارد که مساحت آنها مجموعأ ۲.۲۹ متر مربع است و از سنگ و گچ ساخته شده است. در قسمت فوقانی آنها آثار دو اتاق مشاهده می‌شود که مجموعأ ۹۲ متر مربع است. بنای ساختمانی این دو اتاق در مقایسه با سه اتاقک جنوبی از بین رفته و فقط چندین قطعه سنگ کوچک و گچ در بعضی قسمت‌های تحتانی آن دیده می‌شود. اتاق‌های قلعه از گچ ساخته شده است. این گچ به احتمال زیاد از سه کیلومتری شهر ارکواز به این مکان آورده شده است. این قلعه، مربوط به دورهٔ حکومت سلجوقیان است.

نقش برجسته آشوربانی پال

نقش برجسته و کتیبه گل گل یادگاری از حمله و تصرف این منطقه توسط سلسله ی آشوری در هزاره های قبل از میلاد است که در ضلع شمالی روستای گل گل بخش ملکشاهی و بر نمای شرقی صخره  و به ارتفاع حدود ۳ متر از زمین قرار دارد.

شکل عمومی کتیبه یک مستطیل به ارتفاع ۱۳۵ سانتی متر و عرض ۹۰ سانتی متر است که در وسط آن نقش نیم رخ و تمام قد پادشاه آشوری بصورت برجسته قرار دارد که کلاهی مخروطی و ردایی بلند تا روی پاها بر تن داشته و شمشیری حمایل نماد قدرتی به دست دارد که به علت تخریب شکل آن به درستی معلوم نیست.

نزدیک پیشانی نیز تصویری تخریب شده قرار دارد که به همراه نماد دیگری در پشت سر پادشاه هلال ماه احتمالاً نمادهای خدایان و الهه های آسمانی باشند که به حمایت از پادشاه آشوری برخاسته و به او کمک نموده اند تا در جنگ پیروز شود.

زیبایی های سد چم گردلان

سد چم گردلان در فاصله ۱۸ کیلومتری از مرکز شهرستان ملکشاهی قرار دارد و تامین کننده ی آب شرب شهر ایلام است، دریاچه ی این سد به همراه درختان بلوط اطرافش و همین طور تپه های زیبای آن محیطی منحصر به فرد را به وجود آورده است.

به لحاظ وجود جنگل های بلوط در حاشیه دریاچه جزو نادرترین دریاچه های پشت سد کشور است که جنگل آن را محصور کرده است، در تمامی فصل های سال به خصوص بهار مملو از جمعیتی است که به قصد گذراندن اوقات فراغت خود این محل زیبا را انتخاب می کنند.

این سد از طرف شرق به شهر مهر و روستای اما از شهرستان ملکشاهی و از طرف غرب به روستاهای ماربره و کان گنبد از بخش صالح آباد و از طرف جنوب به ارتفاعات ویژدرون ملکشاهی و از طرف شمال به روستای گل گل علیا از توابع شهرستان ملکشاهی محدود می شود که مساحت حوزه آبی سد آن در حال حاضر در سطح تراز ۹۲۰ متر برابر با ۲۵۵ هکتار است.

این سد در بین ارتفاعات ویژدرون و شاه نخجیر قرار گرفته که پیدایش و شکل گیری ویژدرون به اوایل دوران دوم زمین شناسی با تریاس بالایی بر می‌گردد. این سد در بین ارتفاعات ویژدرون و شاه نخجیر قرار گرفته که پیدایش و شکل گیری ویژدرون به اوایل دوران دوم زمین شناسی با تریاس بالایی بر می‌گردد. در محدوده‌ سد وضعیت ارتفاعات بین ۶۰۰ تا ۱۸۰۰ متر از سطح دریان متغیر بوده و متوسط بارندگی در آن ۶۸۵ میلی‌متر است. وضعیت آب و هوای آن معتدل و در برخی ارتفاعات اطراف ییلاقی است.

منبع: مهر

خبر بعدی:

نوروز نزدیک است،‍ فرصت سوزی نکنیم

در ادامه این مطلب آمده است: نوروز 98 در پیش است و فرصت تعطیلات نوروزی باعث رونق سفر و مسافر خواهد شد، لرستان در مسیر شاهراه شمال به جنوب کشور قرار گرفته که متأسفانه یا خوشبختانه بصورت ناگزیر، پذیرای مسافران خواهد بود.
نقش مؤثر و بنیادی صنعت گردشگری به‌ویژه گردشگری داخلی و جایگاه ویژه آن در اقتصاد کشورها بر کسی پوشیده نیست، استان لرستان نیز سرشار از جاذبه‌های بسیار زیبای طبیعی و تاریخی است که در طی سالیان اخیر با ازدیاد وسایل ارتباط‌جمعی و رسانه و ... موردتوجه مسافران نوروزی قرارگرفته و بر اساس آمار اعلامی از طرف متولیان گردشگری استان، این حضور هرسال در حال توسعه است که من‌باب مثال به ذکر تعدادی از آن‌ها در سال 1397 بسنده می‌کنیم.
بر اساس اعلامی از سوی آموزش‌وپرورش لرستان، 117 هزار مسافر نوروزی در مراکز آموزش‌وپرورش اسکان داشته‌اند.
معاون اداره کل حمل‌ونقل جاده‌ای لرستان نیز از ترانسفر و جابجایی بیش از 144 هزار نفر در روزهای پایانی تعطیلات نوروزی سال 97 به‌وسیله ناوگان حمل‌ونقل مسافری استان خبر داده بود.
بنا بر اعلام مدیرکل میراث فرهنگی استان لرستان نیز در فاصله 27 اسفندماه 96 تا 13 فروردین‌ماه 97 مجموعا سه میلیون و 629 هزار و 707 نفر از جاذبه‌های تاریخی، طبیعی و بومی و دست‌ساز استان بازدید کرده‌اند.
همچنین شهرداری خرم‌آباد نیز ادعای اسکان بیش از 40 هزار مسافر در ایام نوروز را مطرح نموده که از طریق در اختیار گذاشتن و توزیع امکانات مفت و مجانی مانند چادر، پتو، وسایل گرمایشی حاصل گردیده است.
فارغ از صحت‌وسقم آمار و اخبار مذکور، آنچه اهمیت دارد وجود فرصتی بنام گردشگر نوروزی در لرستان است.
کارشناسان معتقدند با حضور هر 10 گردشگر در هر منطقه یک فرصت شغلی ایجاد می‌شود و لرستان نیز که در زمره استان‌های پیشرو در فقر و بیکاری است باید این فرصت طلایی را غنیمت شمرده و مهیای نوروز 98 و کسب درآمد و انتفاع از این فرصت باشند، فرصتی که اگر درست هدایت شود بعد از نوروز و دیگر ایام سال نیز استمرار خواهد یافت، زیرا جاذبه‌های لرستان قابلیت پذیرایی 4 فصل از گردشگران را دارا است.
اما واقعیت امر آن است که علیرغم تمام این ادعاها و مطالب متعدد رسانه‌های استانی در این خصوص، هنوز که هنوز است، مردم ما درآمدی ملموس را از محل گردشگری بر سر سفرهایشان حس نمی‌کنند.
جذب جمعیت مشتاق مسافران نوروزی، ایجاد بازارچه‌های صنایع‌دستی، سوغات و غذاهای سنتی، عکاسی با لباس محلی در کنار تلاش رسانه‌ها برای معرفی هرچه بیشتر جاذبه‌های گردشگری استان، هنوز نتوانسته به‌عنوان قدمی مؤثر در بسامان کردن گردشگر و درآمد ناشی از گردشگری تلقی شود.
این ضعف بنا بر اعتقاد عمومی به دلیل نبود امکانات زیرساختی از قبیل هتل، جاده دسترسی و امکانات رفاهی در حداقل‌های ممکن است که توان تکافویی پذیرایی از مسافران را ممکن نمی‌سازد.
علاوه بر ضعف‌های زیرساختی یاد شده که برنامه‌ریزی مدقق را طلب می‌نماید، ضعف‌های قابل و دارای فوریت نیز وجود دارند که می‌بایست هر چه سریع‌تر نسبت به رفع آن‌ها اقدام کرد که اجمالاً به آن‌ها اشاره می‌شود:
*تابلوهای راهنما:
مسیر خیابان‌ها را به‌درستی نشان نمی‌دهند، گردشگران در خرم‌آباد به علت وفور خیابان‌های یک‌طرفه سردرگم می‌شوند و به‌طور مثال برای رسیدن به قلعه فلک‌الافلاک چند مسیر را باید طی کنند و ... تا فرصت باقی است باید نقشه‌های شهرها بازنگری و اصلاح‌شده و به‌موازات آن تابلوهای راهنما در شهر نصب گردد.
* پارکینگ‌های ویژه گردشگران:
ظرفیت کافی ندارند و مکان‌های تعبیه‌شده برای پارکینگ‌های عمومی در ایام نوروز ظرفیت پذیرش وسایل نقلیه گردشگران را ندارد. متأسفانه روند غیرمنطقی و ناهنجار دیگری که در سالیان اخیر شکل گرفته مبحث هجوم همشهریان به مراکز سیاحتی استان در ایام نوروز است.
شهروندان نیز در این ایام به سیل گردشگران اضافه شده و در اغلب مکان‌های گردشگری از جمله دریاچه کیو و اطراف آن (که می‌بایست شاهد حضور گردشگر غیربومی باشیم) شاهد تراکم ماشین‌ها با پلاک 31 و 41 هستیم.
توصیه می‌شود که ‌تا فرصت باقی است برای رفع این نقیصه چاره‌اندیشی شود و شهروندان هم در ایام نوروز در جهت کمک به مسؤولین تلاش کنند و از تردد وسایط نقلیه شخصی خود در اماکن شلوغ شهر خودداری کنند. بقیه ایام دیگر سال شهر در اختیار ماست، بگذاریم در ایام نوروز گردشگری که خرم‌آباد را نمی‌شناسد با فراغ بال در آن سیر کند و فرصت حضور یابد.
* نظارت بر غرفه‌ها:
به‌رغم تلاش برای ایجاد غرفه‌های عرضه محصولات فرهنگی ؛ اما هر ساله در کنار این غرفه‌ها؛ غرفه محصولات غذایی شکل می‌گیرد که هم باعث بی‌نظمی می‌شود و هم اغلب اعتراض گردشگران را به دنبال دارد که از عدم نظارت بر این غرفه‌ها شکایت دارند. شناسایی فروشندگان با انصاف و مسؤولیت پذیر در کنار نظارت دائم بر این غرفه‌ها چاره‌ی کار است.
* ورودی و خروجی‌های شهر: هم که حکایتی دراز و قدیمی دارند، ساماندهی نامناسب و بی‌نظمی در این مسیرها نیز همواره مورد اعتراض گردشگران بوده است.
به نظر می‌رسد در نوروز پیش رو با افتتاح زیرگذر بهارستان شاهد تسهیل در تردد بخش جنوبی شهر خواهیم بود، اما مشکل ساماندهی این منطقه و سایر معابر همچنان وجود دارد و از هم‌اکنون باید سازمان‌ها و ارگان‌های متولی با وفاق هر چه در ساماندهی و زیباسازی این معابر اقدام نمایند.
* عرضه سوغات غذایی و صنایع‌دستی سایر استان‌ها در معابر شهر و بیرون از شهر: از مواردی است که باید به آن توجه خاص شود و با مرتکبین آن برخورد شود در این راستا این سؤال مطرح است که آیا سایر استان‌ها هم اجازه چنین کاری به ما می‌دهند؟ هر چند اعتقاد بر این است که «تمام ایران سرای من است»، اما بهتر است از عرضه محصولات سایر استان‌ها در معابر ورودی و خروجی ممانعت کرد، جایی که باید هم و غم همه عرضه محصول استانمان باشد چرا باید فلان شیرینی استان هم‌جوارمان در شهر لرستان تبلیغ و فروخته شود.
* حفظ و ارتقا کیفیت و تعداد پروازها در ایام نوروز: همه‌ی ما و خصوصاً مدیران ارشد استانی به‌خوبی می‌دانیم که توسعه گردشگری به شعار و وعده و حرف نیست، بلکه اراده می‌خواهد و عمل.
عشق می‌خواهد و ایثار، برنامه لازم دارد و مجری پای‌کار. از میان عوامل و فاکتورهای متعدد دخیل در موضوع گردشگری (همچون اطلاع‌رسانی، تبلیغات ملی و بین‌المللی، تعریف و ایجاد امنیت برای مردم و گردشگران، ایجاد هماهنگی و انسجام در بین سازمان‌های مرتبط در امور گردشگری، تعریف و تأسیس زیرساخت‌ها و امکانات رفاهی جذب گردشگر مانند هتل، رستوران، نمایشگاه و ...)، به نظر می‌رسد «توجه به حمل‌ونقل» یکی از مهم‌ترین و بارزترین عوامل برای گذار از معبر گردشگری و رسیدن به مقصد گردشگری است.
به دور از تمام تعارفات و تعریف‌های معمول، در این حوزه و به‌خصوص در بخش «حمل‌ونقل هوایی» وضع استان لرستان اسفناک است و خجالت‌آور.
در سال گذشته شاهد بودیم که فرودگاه خرم‌آباد عملاً در ایام نوروز تعطیل بود و عدم استقبال از پروازها بهانه‌ای شد برای تعطیلی پروازها، شاید اگر استاندار ما نیز از کلان‌شهری مدرن انتخاب می‌شد امروز مشاهده نمی‌کردیم که به شیوه قرن‌های گذشته، پرواز هوایی اولویت چندم مسافرت‌های استان باشد.
چنانچه کاهش پروازها در ایام نوروزی، متأثر از مشکل کمبود مسافر است، استانداری لرستان می‌بایست کَسری مسافر را جبران و برقراری پروازهای منظم در خرم‌آباد را در دستور کار قرار دهد (حتی اگر هزینه انجام این مهم از محل منابع استانداری صورت پذیرد) و اگر مشکل مربوط به حوزه و بخشی دیگر است باز هم وظیفه مقامات ارشد استان و به خصوص استاندار محترم است که این معضل را حل نماید.
فراموش نکنیم آسیب‌شناسی و عارضه‌یابی گردشگری در این حوزه یکی از مهم‌ترین اولویت‌های مطالعاتی و پژوهشی برای توسعه توریسم است و لازم است مقامات ارشد استان تا فرصت باقی است اقدام به شناسایی موانع و محدودیت‌های موجود و اولویت‌بندی آن‌ها نموده و برنامه‌ها.ی اجرایی و عملیاتی برای خروج از این وضعیت را بیابند و در دستور کار خویش قرار دهند
در ایام نوروز نیز این اوضاع نابسامان به اوج خود نیز رسیده و چنان بی متولی و بی مسئول رها شده که اگر بگوییم حمل‌ونقل هوایی جایی در گردشگری لرستان ندارد، سخنی گزاف نگفته‌ایم.
*کاهش ساعات فعالیت تعطیلی بازار در ایام نوروز به‌خصوص در مرکز استان:
از معضلات و شگفتی‌های دیگر ماست، گویا هنوز هم مردم استان و به‌خصوص خرم‌آباد هنوز هم فرصت طلایی حضور مسافران را غافلند، لذا صنوف مربوطه باید به این امر نظارت کرده و با فرهنگ‌سازی ساعات فعالیت بازار را افزایش داده و به رونق آن کمک کنند.
*انباشت زباله در محل‌های تراکم مسافر:
از دیگر مواردی است که در طول ایام نوروز مشاهده می‌شود، کارکنان خدمات شهری باید این ایام را جدا از سایر ایام سال بدانند و در مقاطع زمانی کوتاه نسبت به جمع‌آوری زباله اقدام کنند.
* حراست و حفاظت از ابنیه تاریخی: بناهای تاریخی را فدای گردشگری نکنیم، فراموش نکنیم فلک‌الأفلاک نگین لرستان و کشور است که قرن‌ها از احداث می‌گذرد. بنایی خاص با معماری ویژه و تاریخی خاص و چشم‌اندازی بدیع که جاذبه بی‌نظیری در جذب گردشگر و توریسم دارد.
سال گذشته مطلبی را تحت عنوان «جذب گردشگر یا فتح قلعه؟» به قلم «بهرام سلاحوری» منتشر کردیم که طی آن، از حضور هزاران گردشگر بر بام قلعه ابراز نگرانی و از مسؤولین درخواست شد که در حفظ و نگهداری این بنای ارزشمند، ممارست بیشتری به خرج دهند.
حتی امروزه که معماری مدرن و مستحکم به اوج شکوفایی خود رسیده، گسیل نمودن هزاران نفر بر پشت‌بام هیچ بنایی منطقی نیست چه رسد به قلعه کهنمان. بی‌شک سال جاری نیز این بنای تاریخی پذیرای بسیار از گردشگران خواهد بود، لذا به‌منظور حفظ این اثر باستانی باید محدودیت‌هایی برای ورود به پشت‌بام آن اتخاذ کرد.
* فرهنگ‌سازی عمومی و آموزش فعالان گردشگری:
چگونگی برخورد با گردشگر و کیفیت معرفی استان بسیار توسط فعالان گردشگری و حتی مردم عادی بسیار حائز اهمیت است. چه‌بسا افرادی یک‌بار در طول عمر خویش فرصت حضور در لرستان را بیابند و تا آخر عمر با همان یک برخورد ما را قضاوت کنند.
رفتار این افراد می‌تواند با عنوان نماد فرهنگ و معرفت مردم استان باشند لذا به‌کارگیری و آموزش مردم و فعالان گردشگری امری بدیهی است. صدا و سیمای استان نیز می‌بایست با ساخت برنامه‌های مخصوص این ایام و طرح پرسش‌های دارای جایزه به جا انداختن و آموزش در این خصوص مبادرت ورزد.
* کمبود سرویس‌های بهداشتی:
از قبیل دستشویی و حمام عمومی نیز از معضلات شهری در این ایام است.
تا فرصت باقی است باید در رفع این نواقص اقدام کرد زیرا‍ به‌رغم مشکلات زیرساختی در لرستان، با امکانات موجود هم می‌توانیم جزو استان‌های خوب کشور در پذیرایی و کسب درآمد از محل گردشگری باشیم که این امر محتاج همت و همیت مسئولان مربوطه است که این مشکلات را در اسرع وقت برطرف نمایند تا مسافرانی که به این استان سفر می‌کنند خود به‌عنوان سفیری فرهنگی برای لرستان عمل کنند و این استان را به عنوان یک منطقه گردشگری بشناسند.
منبع: پایگاه خبری یافته
7269/6060
انتهای پیام

یکه‎تازی خودروسازان در فشار به مردم| سایپا شبانه قیمت خودروها را دوباره افزایش داد!+لیست قیمت‌های جدید

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

تعطیلی مدارس یکشنبه ۳۰ دی ۹۷

منبع این خبر، وبسایت www.mehrnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۷۷۶۱۷۹۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • کشته شدن یک زن بر اثر سقوط سنگ در غار حرا
 • نجات 13 کوهنورد گرفتار شده در غار کلماکره
 • سقوط سنگ در غار حرا به قیمت جان زن تمام شد
 • چه کسانی به پیشواز انتخابات ریاست‌جمهوری رفته‌اند؟
 • تصویب ۱۱۰ طرح اشتغالزایی در ملکشاهی
 • کوهنوردان گرفتار در غار کلماکره پلدختر نجات یافتند
 • نجات تمام گردشگران گرفتار در غار کلماکره و پایان عملیات
 • لرستان|کوهنوردان گرفتار در غار کلماکره نجات یافتند
 • ۱۳ کوهنورد در غار کلماکره پلدختر گرفتار شدند
 • ۴۱ نفر در غار کلماکره پلدختر گرفتار شدند
 • گردشگران گرفتار در غار کلما کره نجات یافتند
 • آخرین وضعیت ۴۱ نفر گرفتار در غار کلماکره پلدختر
 • سرمای هوا ۱۳ کوهنورد را در غار گرفتار کرد
 • 13 نفر گرفتار شده در غار کلمان کره ،گردشگر هستند نه کوهنورد/ گرشگران گرفتار شده بدون هماهنگی با هیئت کوهنوردی صعود کرده اند
 • کوهنوردان گرفتار شده در غار کلماکره پلدختر سالم هستند
 • فرماندار پلدختر : اعزام تیم های امداد ونجات برای نجات گردشگران گرفتار در غار کلمانکره
 • گرفتارشدن ۱۳ کوهنورد در غار کلماکره پلدختر؛ نیروهای امدادی اعزام شدند
 • گرفتار شدن 13 کوهنورد در غار «کلماکره» پلدختر
 • یک گروه کوهنورد در غار کلماکره گرفتار شدند