خیابان و بازار میان میدان قدس و میدان تجریش در روزهای عادی هم شلوغ است چه برسد به روزهای پایانی سال


خیابان و بازار میان میدان قدس و میدان تجریش در روزهای عادی هم شلوغ است چه برسد به روزهای پایانی سال.   به گزارش ایسنا، خیابان و بازار میان میدان قدس و میدان تجریش در روزهای عادی هم شلوغ است چه برسد به روزهای پایانی سال. همهمه و صدای فریاد فروشنده‌ها که به قول خودشان آتش زده‌اند به اجناسشان تا زودتر به خانه بروند، سیل جمعیت که در پیاده‌رو و گوشه خیابان راه می‌روند و جمعیتی که هر چه ساعت به غروب نزدیکتر می‌شود، زیادتر می‌شوند، بازار تجریش را در این روزهای پایانی سال ۹۶ متمایز کرده است.

 

منبع: فرارو

خبر بعدی:

روستای کوستوریتسا؛ از خیابان فلینی تا میدان کیارستمی

کمتر فیلمسازی را می‌توان یافت که به اندازه امیر کوستوریتسا (که به غلط با تلفظ کاستاریکا یا کوستاریکا هم شناخته می‌شود) به ستایش زندگی نشسته باشد؛ در "زیرزمین" و "گربه سیاه، گربه سفید"، "دوران کولی ها"، "زندگی یک معجزه است" و حتی این اواخر "در راه شیری"، دنیای پرورده این فیلمساز دنیایی است بس آزاد و رها که ظاهراً هیچ دغدغه و ذهن مشغولی آزارنده‌ای در آن وجود ندارد، هر چند فیلمساز همواره در حال روایت مصائب بشری است - به ویژه جنگ که در غالب فیلم هایش سایه گسترانیده-، اما شخصیت‌های او آنقدر بی خیال و آزاد به نظر می‌رسند که هیچ مصیبتی (حتی به ویرانگری جنگ) آسیب عمیقی به آن‌ها نمی‌زند. به تعبیری فیلم‌های کوستوریتسا ستایشی است از زندگی و دم را غنیمت شمردن و به شکلی خیام وار زیستن.

به گزارش بی بی سی، همین ویژگی‌ها را در شخصیت خودش هم می‌توان سراغ کرد؛ فیلمساز شصت و چهار ساله‌ای که حالا پس از دو نخل طلای جشنواره کن و همین طور جوایز ونیز و برلین، بیشتر مستند می‌سازد، در گروه موسیقی اش می‌نوازد و این سال‌ها ساکن کوستندورف شده است: روستایی سینمایی که خود کوستوریتسا در کوه‌های صربستان، در دویست و پنجاه کیلومتری بلگراد برای ساخت فیلم "زندگی یک معجزه است" بنا کرده بود و نامش هم برگرفته از ابتدای نام خانوادگی او باضافه کلمه آلمانی دورف به معنی روستاست.

این روستای شگفت انگیز حالا دوازده سال است که میزبان جشنواره‌ای سینمایی است به همین نام که هر سال تعداد قابل توجهی از اهالی سینما را به خود جذب می‌کند؛ از جیم جارموش، کیم کی دوک، نوری بیلگه جیلان، جانی دپ و مونیکا بلوچی که طی سال‌های قبل به این جشنواره سفر کرده اند تا مت دیلون که امسال میهمان ویژه جشنواره بود؛ و از اصغر فرهادی (۲۰۱۰) تا عباس کیارستمی (۲۰۱۱) که هر دو در این جشنواره متفاوت شرکت کردند تا مرجان ساتراپی که در سال ۲۰۱۰ ریاست هیات داوران را به عهده داشت و لیلا حاتمی که در سال ۲۰۱۲ جزو هیات داوران بود.

بوی سینما
از همان ابتدا که وارد این روستای غریب بشوی- جایی که کوستوریتسا به خاطر طراحی اش جایزه معماری هم برده- حس و حال سینما و نام‌های آشنای سینماگران بر روی خیابان‌ها چشمت را می‌نوازد. در ابتدای ورود می‌رسی به خیابان فدریکو فلینی- به گمانم مهمترین استاد کوستوریتسا که بیش از همه او را تحت تاثیر قرار داده- و تالار سینمایی به نام استنلی کوبریک که کمی آن طرف‌تر راه می‌برد به خیابان نیکیتا میخالکوف و بعد اینگمار برگمان که می‌رسد به میدان عباس کیارستمی یکی از فیلمسازان محبوب کوستوریتسا. در گوشه این میدان بزرگ‌ترین رستوران روستا را می‌بینی که نام لوکینو ویسکونتی فیلمساز برجسته ایتالیایی بر آن نقش بسته و مرکز دیدار همه میهمان هاست.

در و دیوار شهر آراسته است به نقش چهره‌هایی که کوستوریتسا دوست دارد؛ از مارادونا تا چه گوارا. تصویر جانی دپ در یکی از صحنه‌های معروف فیلم کوستوریتسا، "رویای آریزونا" هم در میدان اصلی شهر چشم نوازی می‌کند. همه چیز مهیاست برای یک جشنواره یا جشن سینمایی که شباهتی به هیچ جشنواره دیگری ندارد.

فضای صمیمی
برخلاف غالب جشنواره‌ها که همیشه داوران و فیلمسازان و ستاره‌ها جدای از دیگران قرار می‌گیرند، اینجا همه دور هم هستند؛ همه در یک ساعت مشخص یک فیلم اعلام شده را تماشا می‌کنند (انتخاب دیگری وجود ندارد) و همه با هم در یک رستوران غذا می‌خورند. خود کوستوریتسا هم دائما در دسترس است و فارغ از ادا‌های آدم‌های مشهور، با همه می‌نشیند و قهوه یا نوشیدنی قوی تری سفارش می‌دهد. مهمانان که از راه می‌رسند، کوستوریتسا با یک نوشیدنی الکلی محلی از آن‌ها پذیرایی می‌کند و در روستا به جای کوکا کولا، آبمیوه‌هایی می‌فروشند که خود کوستوریستا درست کرده و عکس اش هم روی بطری آنهاست.

سکوی پرش برای فیلمسازان جوان
در این جشنواره از فرش‌های قرمز خبری نیست و بخش مسابقه آن هم تنها به فیلم‌های کوتاه اختصاص دارد. کوستوریتسا می‌گوید قصدش امکان دادن به تازه واردهاست که امسال بیست و یک فیلمساز جوان در بخش اصلی با هم رقابت داشتند.

جایزه اصلی جشنواره (تخم مرغ طلایی) به فیلم شامل همه چیز ساخته کورینا شوینگروبر ایلیک از سوئیس رسید؛ یک فیلم تجربی بدون دیالوگ که کاملاً در یک کشتی بزرگ تفریحی می‌گذرد و با زبانی طنزآلود اتفاقات روزمره مسافران کشتی را ثبت می‌کند. هرچند در نهایت تماشاگر می‌تواند قصد و غرض فیلمساز را به زیر سوال ببرد و حتی آن را نوعی فیلم تبلیغی بداند، اما نوع نگاه. روایت فیلمساز جذاب است و به راحتی تماشاگر را با خود همراه می‌کند.

جایزه دوم جشنواره (تخم مرغ نقره ای) به فیلم والس پاییزی ساخته اوگنی ین پتکوویچ از صربستان رسید؛ یک فیلم دیدنی درباره جنگ که حکایت زوجی را روایت می‌کند که می‌خواهند از شهر محاصره شده شان خارج شوند و سربازان می‌خواهند آن‌ها را به جرم سرپیچی از ممنوعیت خروج از شهر، تیرباران کنند. با آن که فیلم داستان قابل باور و واقعی‌ای را از دوران جنگ دهه نود در این کشور روایت می‌کند، اما نگاه سوررئال فیلمساز نقطه قوت آن را رقم می‌زند و در نهایت یک اتفاق ساده‌ای که مرد حتی نمی‌تواند به خاطر بیاورد، سرنوشت آن‌ها را تغییر می‌دهد.

سینمای ایران
سینمای ایران از حیطه‌های مورد علاقه کوستوریتساست و امسال هم دو سینماگر جوان ایرانی در این جشنواره حضور داشتند: سامان حسین پور و آکو زندکریمی، دو فیلمساز اهل سنندج که با فیلم "ذبح" به کوستندروف سفر کردند. این فیلم که به تازگی در یک جشنواره دانشجویی در بلغارستان حایزه بهترین فیلم خارجی را برده برد، یکی از بیست و یک فیلم بخش مسابقه بود که برای دریافت جوایز رقابت می‌کرد، اما نصیبی از آن‌ها نبرد.

فیلم داستان محلی ساده‌ای را دنبال می‌کند که حول و حوش فروش یک گاو توسط یک خانواده فقیر شکل می‌گیرد. در ابتدای فیلم پسر خانواده- به عنوان شخصیتی که گاو را دوست دارد و می‌خواهد سرنوشت او را عوض کند- بخش اصلی درام را پیش می‌برد، اما بعدتر این شخصیت به طرز غریبی از گردونه حوادث بیرون می‌رود و در نهایت پایان بازی برای فیلم رقم می‌خورد که شخصیت اصلی - و البته تماشاگران- راه حل مشخصی برای آن ندارند.

یکه‎تازی خودروسازان در فشار به مردم| سایپا شبانه قیمت خودروها را دوباره افزایش داد!+لیست قیمت‌های جدید

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

تعطیلی مدارس یکشنبه ۳۰ دی ۹۷

منبع این خبر، وبسایت fararu.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۷۷۷۳۳۸۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تل‌آویو مدارس «آنروا» در قدس اشغالی را می‌بندد
 • پیشنهاد اضافه شدن نام ری و تجریش به برنامه سوم شهرداری تهران رد شد
 • ابراز نگرانی‌ کسبه بازار از بی‌توجهی شهرداری به ‌‌آسفالت خیابان شهید عدالت بهبهانی
 • نشست ورشو؛از گروگانگیری ژئوپلتیک تا یادآوری روزهای سخت لهستان
 • رد پیشنهاد اضافه شدن نام ری و تجریش به برنامه سوم شهرداری تهران
 • مگر چند سال از عمرم مانده که هنوز باید منتظر پیشنهاد خوب بازی باشم؟/آخر سر جنازه‌ام را جلوی در تالار وحدت می‌گذراند و تمام
 • اراک| روزهای ناسالم و آلوده کلانشهر اراک ۲۱ درصد کاهش یافت
 • نصیحت دیرین دیرین برای روزهای آلوده + فیلم
 • کاهش 9 درصدی روزهای آلوده در اراک/پرونده قضایی ایرالکو همچنان باز است
 • روایت اسناد ساواک از روزهای پس از فرار شاه از ایران
 • حقوق مردم شهرری و تجریش در برنامه سوم پایتخت دیده نشده است
 • شروع پرده اصلی نمایش بزرگان آسیا
 • حلقه مفقوده پایش باقی مانده سموم در محصولات کشاورزی
 • «محمودرضا» به عشق ظهور به سپاه قدس پیوست
 • زنگ آخر ، مشق شهادت
 • بی‌توجهی دانشجویان به فرجه میان دو ترم/ فرصتی که راحت از دست می‌رود
 • روایت میرسلیم از روز آخر حیات هاشمی و فوت او در استخر
 • میرسلیم: نامزدی جهانگیری ظاهرسازی بود؛ شورای نگهبان باید بیشتر دقت می‌کرد/ ناگفته‌های آخرین جلسه با مرحوم هاشمی در روز آخر حیات
 • علیرضا فغانی داور بازی اردن-ویتنام در مرحله یک هشتم پایانی جام ملت های آسیا