"دریاچه گهر" نگین زیبای اشترانکوه لرستان که به "آلپ ایران" معروف است زیباترین دریاچه کوهستانی کشور بوده و سالانه میزبان گردشگران داخلی و خارجی است. ۰۲ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۱ استانها لرستان گردشگری ایران نظرات

به گزارش خبرگزاری تسنیم از دورود، شهرستان دورود با داشتن 450 اثر تاریخی و گردشگری همواره گردشگران بی‌شماری را از سراسر کشور و حتی سایر کشورها به سوی خود جذب می‌کند یکی از جاذبه‌های گردشگری این شهرستان دریاچه گهر است که در میان رشته کوه اشترانکوه لرستان و در  ارتفاع 2350 متر از سطح دریا واقع شده است.

این دریاچه در منطقه حفاظت شده اشترانکوه بین بخش زز و ماهروی الیگودرز و شهرستان دورود قرار دارد و به نگین اشترانکوه معروف است و به سبب نداشتن راه ماشین رو تا حد زیادی از خرابی و آلودگی به دست انسان به دور مانده‌است.

پوشش گیاهی گهر

وجود انواع بوته ها، درختان تنومند بید، گیاهان و گل های زیبا در اطراف دریاچه گهر، آن را به صورت یک پارک طبیعی شگفت انگیز در آورده است؛ دریاچه گهر در واقع مانند آبگیری است که از چشمه ها، آبشارها و سراب های اشترانکوه پر شده و آب آن در تابستان و زمستان ثابت است.

زیبایی خیره کننده و چشم اندازهای بدیع دریاچه سبب شده سالانه بیش از 70 هزار گردشگر از سراسر کشور به این منطقه زیبا سفر کنند.

چگونگی ایجاد گهر

دریاچه گهر به احتمال زیاد در اثر وقوع زمین لرزه‌ای بزرگ به وجود آمده‌، این دریاچه بر روی گسل اصلی امروزی زاگرس قرار دارد و احتمالاً در اثر جنبش گسل و رویداد یک زمین لغزش سنگ ریزش تشکیل شده‌ است.

گهر شامل 2 بخش به نام‌های گهر بزرگ (کله گهر) و گهر کوچک (کره گهر) است، گهر بزرگ حدود 1700 متر طول و 400 تا 800 متر عرض و 4 تا 28 متر عمق دارد.

موقعیت جغرافیایی دریاچه

 اگر از الیگودرز به سمت گهر بروید ابتدا گهر کوچک را با طولی در حدود 500 متر و عرضی در حدود 150 متر می‌بینید سپس به گهر بزرگ در مرز شهرستان دورود می‌رسید.

ولی اگر از دورود حرکت کنید پس از کمی پیاده روی به سمت کیگوران به دریاچه گهر بزرگ در الیگودرز می‌رسید.

ساحل این دریاچه به جز قسمت مدخل دریاچه (ضلع غربی) و قسمت مقابل‌اش (ضلع شرقی) ساحلی ماسه‌ای دارد  و در سایر نقاط دارای ساحلی صخره‌ای است، در قسمت پایین و بالای دریاچه جنگلی انبوه وجود دارد که جلوه ای باشکوه به آن بخشیده است، از قسمت بالا، جوی آبی به دریاچه می‌ریزد که ادامه آن به دریاچه‌ای دیگر منتهی می‌شود.

با حدود 40 دقیقه پیاده روی می‌شود به گهر دوم یا گهر پایین رسید که عمق آن کم است و ماهیان کف دریاچه را با کمی دقت می‌شود به خوبی دید؛ جریان ورودی آب دریاچه 10 فوت مکعب بر ثانیه و جریان خروجی آن حدود 20فوت مکعب بر ثانیه است که علت افزایش حجم آب خروجی دریاچه وجود چشمه‌های در قسمت تحتانی آن است.

منبع اصلی تامین آب گهر

آب اصلی تامین کننده دریاچه از طریق رودخانه ورودی آن یعنی رودخانه تاپله‌ است که دارای آبی بسیار خنک و رنگی شفاف و بلورین با بستری مملو از سنگ ریزه یا قلوه سنگ است که بدون افت و با کمی شتاب وارد دریاچه کوچک می‌شود و پس از طی مسافتی کوتاه وارد دریاچه گهر می‌شود.

یکی از دره‌های بسیار زیبا اطراف دریاچه گهر به دره نی‌گاه معروف است که پوشیده از شقایق‌های رنگی و لاله واژگون است  که در فصل بهار دارای چشم اندازی خیره کننده است.

منطقه حفاظت شده اشترانکوه در محدودهٔ شهرستان‌های الیگودرز و دورود واقع شده‌است.

چگونگی کشف دریاچه

اغلب اروپائیان و جهان گردان این دریاچه را به نام دریاچه ایران می‌شناسند که این شناخت حاصل معرفی یک زن انگلیسی بنام ایزابلالوسی بیشوپ است که در سال 1890 میلادی توانست مدت 3ماه در این منطقه تحقیق کرده و 1000 کیلومتر راهپیمایی کند.

ولی باتوجه به اسناد معتبر تاریخی نخستین کسی که موفق به کشف دریاچه گهر شد یک زمین شناس اتریشی به نام (آ-رودلر) بود که در سال 1888 میلادی موفق شد نام خود را به عنوان کاشف دریاچه گهر در تاریخ ماندگار کند.

وی در هنگام کشف این دریاچه از سمت الیگودرز حرکت کرده بود، اولین و قدیمی ترین تصویر مستند تهیه شده از این دریاچه نیز در سال 1891 میلادی گرفته شده‌است که به یک سیاح فرانسوی بنام ژان ژاک دومرگان تعلق دارد.

پوشش گیاهی منطقه

سراسر این منطقه پوشیده از درختان بلوط، بید، بادام، پسته وحشی، گلابی وحشی، چنار، نارون، بلوط مازو، گردو، انجیر، زبان گنجشک، سیب، زالزالک، ارژن، کنار کهور، انار، گز، و موی وحشی است و  وجود لاله های واژگون، شقایق، زنبق و لاله وحشی تاج خروسی و اختر زیبایی بی نظیری به آن بخشیده اند.

حیات وحش گهر

دریاچهٔ گهر زیستگاه مناسبی برای آبزیان و دیگر حیوانات وحشی است، منطقه حفاظت شده اشترانکوه با حیات وحش متنوع شامل حیواناتی از قبیل بز، قوچ، آهو، کل، پلنگ، گرگ، گراز، خرس قهوه‌ای، کفتار، روباه، شغال، خرگوش و انواع پرندگان مانند عقاب، کبک، شاهین، تیهو است و آبزیانی همچون مارماهی، لاک پشت، قورباغه و ماهی قزل آلای رنگین کمان و خال قرمز در این دریاچه زیست می‌کنند.

مسیرهای دسترسی

برای رفتن از مسیر طیان می‌توان از راه‌آهن تهران - خرمشهر استفاده کرد و در ایستگاه دربند بعد از ایستگاه ازنا از قطار پیاده شد.

 راه رسیدن به دریاچه گهر از شهرستان الیگودرز، تقریبا 70 کیلومتر است که هشت کیلومتر آن، مسیری با شیب ملایم به صورت مالرواست، این مسیر به خانواده‌ها توصیه نمی‌شود زیرا از امنیت کافی برخوردار نیست و محیطبانان و نیروی انتظامی حضور ندارند ضمن اینکه از ضلع شرقی دریاچه وارد می‌شوند که از جایگاههای مخصوص وسرویسهای بهداشتی بی بهره است.

مسیر دورود (مسیر معدن کارخانه سیمان و پارک جنگلی و سپس رسیدن به کوهپایه اشترانکوه) در نقاطی چون پنبه کار اندکی صعب العبور است اما به دلیل داشتن پارکینگ برای ماشین‌ها و امنیت کافی بیشتر افراد از این مسیر به دریاچه گهر می‌روند، مسیر دسترسی دورود به دریاچه گهر تقریبا30دقیقه با ماشین و حدود 3 ساعت پیاده روی است.

به شهرستان دورود که سفر کردید حتما بازدید از پایتخت طبیعت ایران را در برنامه های خود بگنجانید.

انتهای پیام/ح

R41450/P1357/S6,72,1381/CT6

منبع: تسنیم

خبر بعدی:

بازگشت 75 کودک گمشده مسافران به آغوش خانواده

فرمانده انتظامی شهرستان دیلم گفت: از ابتدای تعطیلات نوروز امسال تاکنون 75 کودک گمشده مسافران، توسط ماموران این فرماندهی به خانواده هایشان تحویل شدند.


به گزارش ایسنا، سرهنگ رضا اسماعیلی عنوان کرد: خانواده های این کودکان اذعان داشتند که به فرزندانشان آموخته اند نیروی انتظامی را امین و مطمئن بدانند.

وی افزود: نیروی انتظامی این شهرستان همگام و همراه با مسئولان ستاد خدمات سفر این شهرستان به شکل شبانه روزی، همه توان و تلاش خود را برای خدمت رسانی و تامین امنیت و آرامش هموطنان به کار می برند. 

فرمانده انتظامی شهرستان دیلم خاطرنشان کرد: از هموطنان و اهالی این شهرستان و همچنین گردشگران درخواست می شود از زینت کردن کودکان به طلا و وسایل قیمتی اجتناب نموده و شماره تلفن همراه خود را در یادداشتی به فرزندان خود تحویل دهند تا در زمان گم شدن با مشکل مواجه نشوند. 

وی تاکید کرد: با توجه به هشدارهای هواشناسی مبنی بر بارش های سیل آسا، این فرماندهی آمادگی لازم برای امدادرسانی به مسافران و گردشگران نوروزی را دارد و در این ارتباط موارد لازم به مجموعه ی نیروهای شهرستان ابلاغ شده است. 

فرمانده انتظامی دیلم گفت: رانندگان با رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی، سلامت سفر خود و سرنشینانشان را تضمین نمایند. 

سرهنگ رضا اسماعیلی یادآور شد: از هموطنان انتظار می رود در شرایط جوی نامساعد از سفرهای غیرضروری بپرهیزند. 

انتهای پیام

سیل در شیراز؛ ١٩ کشته و ده‎ها نفر مصدوم شدند| بیش از ۱۰۰ خودرو‌ گرفتار در سیل+فیلم و عکس

سیل در شیراز؛ ١٩ کشته و ده‎ها نفر مصدوم شدند| ۱۰۰ خودرو‌ گرفتار در سیل+فیلم و عکس

هشدار سونامی در بوشهر + فیلم

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۷۷۹۲۱۸۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • بارش شدید باران و طغیان رودخانه بهشت آباد 200 تن ماهی را تلف کرد
 • روستاهای دورود در محاصره سیل قرار گرفت؛ پل ارتباطی روستای کول‌آباد تخریب شد
 • «‌دربند» تخلیه می‌شود/ وضعیت بحرانی در لرستان و کهگیلویه و بویراحمد/ کشته شدن یک نفر در کهگیلویه و بویراحمد
 • لرستان|ساکنان مجاور رودخانه تیره‌رود دورود منازل خود را تخلیه کنند
 • آنچه از سیلاب به جا ماند؛ خسارت به تاسیسات، جاده‌ها، پل‌ها، منازل و مزارع لرستان+ تصاویر‌
 • هشدار به ساکنان اطراف رودخانه تيره در شهر دورود
 • سفری اعجاب‌انگیز در عمق غارهای خراسان جنوبی
 • آب‌گرفتگی ۱۴روستا در دورود؛ ۱۰۰هکتار از اراضی دچار خسارت شد
 • زیبایی‌های طبیعت جذاب در قم/ دره ریواس را در نوروز تماشا کنید
 • رها سازی آب سد قلعه چای به دریاچه ارومیه
 • بهار ۹۸|سفری به سرزمین چهار فصل ایران؛ سفر نوروزی به آئینه تمام‌نمای طبیعت را از دست ندهید+تصاویر
 • روستایکارخانه سفیدکن دورود در محاصره سیل قرار گرفت
 • نجات فرد گمشده توسط امدادگران هلال احمر در فنوج
 • دریاچه کوه گل متفاوت از دیگر دریاچه‌ها
 • آتش بازی و جشنواره بادبادک در دریاچه شهدای خلیج فارس/استقبال چشمگیر گردشگران
 • برگزاری جشنواره بادبادک در دریاچه شهدای خلیج فارس
 • آتش بازی و جشنواره بادبادک در دریاچه شهدای خلیج فارس
 • دریاچه‌ای حیرت انگیز در کالیفرنیا + فیلم
 • دستگیری سارقان منزل و مغازه در دورود