دره باستانی «شیرز» با جاذبه های گردشگری شگفت انگیز در شهرستان کوهدشت، یکی از مقصدهای رؤیایی گردشگران در سفرهای نوروزی است


دره باستانی «شیرز» با جاذبه‌های گردشگری شگفت‌انگیز در شهرستان کوهدشت، یکی از مقصدهای رؤیایی گردشگران در سفرهای نوروزی است. ۰۲ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۰ استانها لرستان گردشگری ایران نظرات

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کوهدشت، «دره شیرز» که در کیلومتر 55 جاده کوهدشت به چم‌آستان قرار دارد، پدیده‌ای طبیعی، فرهنگی و تاریخی بوده که در جلسه شورای ثبت و تعیین حریم آثار تاریخی در تاریخ 26 آذرماه 93 در فهرست آثار طبیعی کشور به‌ثبت ملی رسیده‌است.

تنگه شیرز در موقعیت جغرافیایی N334928 E472950 در استان لرستان و در نقطه تلاقی سه استان کرمانشاه، ایلام و لرستان واقع است. وجود سایت‌های غنی دوره‌های سنگ و دوره برتر در این دره سبب شده که سازمان میراث فرهنگی در طرح جامع گردشگری استان لرستان توجه ویژه‌ای به این منطقه منحصر‌به‌فرد در شهرستان کوهدشت داشته باشد.

گرندکانیون ایران

این دره که با صخره‌ها و دیواره‌هایی با ارتفاع 150 تا 200 متر محصور شده به‌عنوان «گرندکانیون» ایران معروف است و در امتداد آن درختانی افراشته شده‌اند که سال‌های سال آمیخته‌ای از تلاقی دل نرم و دل سخت طبیعت را به‌نمایش گذاشته‌است.

گرندکانیون دره‌ای در ایالت آریزونای آمریکاست که رود کلرادو از میان آن می‌گذرد و به خاطر تشابه ساختار زمین شناسی، دره شیرز را نیز به عنوان گرندکانیون ایران شناخته‌است تا میراث جهانی سازمان یونسکو بر ثبت آن به‌عنوان پدیده‌ای جهانی نظر ویژه‌ای داشته باشد.

تخت سلیمانی

در میان تنگه شیرز که 5 کیلومتر طول دارد، مواج رودخانه‌ای جاری است که از ورودی شیرز سرچشمه گرفته و به رودخانه سیمره ریخته می‌شود تا آب، باد و خاک در این تنگه رام‌شده و بر تخت سلیمانی طبیعت سوار شوند.

دیواره‌های آهکی چین‌خورده در دره شیرز که سر بر فلک گذاشته‌است به‌مرور بارندگی‌ها به شکل پوسته‌ای سیاه‌رنگ درآمده و تماشای آسمان در میان این دره‌ها به‌سکون می‌رسد؛ کوه و کوه و کوه در صلابت شیرز آوای بدون تکرار و بدون بازگشت حیرت زمین و امواج رودخانه‌ای است که حتی اگر چند بار هم در آن قدم بگذاری، مسیر آب تازه از سقوط سنگ‌هایی است که بستر رودخانه را عوض کرده‌اند.

جاذبه‌های ژئوتوریستی

تنگه شیرز در مجاورت رودخانه سیمره و در منطقه‌ای به نام اولادقباد واقع است. این تنگه در امتداد روستای گدارگه ضرون تا اطراف جنوب شرقی، شمال غربی سیمره کشیده شده و یکی از کم‌نظیرترین جاذبه‌های ژئوتوریستی را در چین‌خوردگی زاگرس پدید آورده‌است.

در کنار جاذبه‌های ژئوتوریستی ویژگی‌هایی چون وسعت، زیست گیاهی و جانوری و چشم‌اندازهای طبیعی دره شیرز را در ردیف ژئوپارک‌های جهانی قرار داده و کارشناسان میراث فرهنگی و فعالان محیط زیست استان لرستان برای ثبت آن به‌عنوان پدیده‌ای جهانی در تلاش هستند.

پل خدا

به گفته زمین‌شناسان سنگ‌های رسوبی دره شیرز در دوران سوم زمین‌شناسی یا مزوزوئیک در یک محیط دریایی، نهشته شده‌ و به سازندهای آسماری که از آهک‌های ماسه‌ایِ ضخیم‌لایه و فسیلِ نرم‌تنان به‌وجود آمده، شهرت دارند. این سازندها در نزولات جوی مقاومت ندارند و با ضربه‌های باران شکل‌های گوناگونی را خلق می‌کنند.

در تنگه شیرز غارها، آبشارها و ستیغ صخره‌ها به تماشای پلی می‌رسد که در میان غاری به طول 150 متر است و برای عبور از آن باید آب سردی را سهل بر جسم کرد تا استالاگتیت‌های پل، پرده از خلقت و رمزوراز آفرینش بردارد و آن‌جاست که بومی‌های منطقه بر این پل، بهترین نام را پل خدا دانسته‌اند تا شگفتی‌های آن سرسپرده به بیکران خالق باشد.

جاودانگی طبیعت و زمین

شیرز واژه‌ای ترکیبی از «شی» و «رِز» است و در باور عامیانه به جایی که شیر در آن زادوولد می‌کند و یا شیرزاد که نام پادشاهی است، گفته می‌شود. در میان این دره مناره‌ای سنگی به قطر 10 متراست که در طی قرون و اعصار به‌دست باد و زلزله خلق شده و راه عبور صخره‌نوردان را به خاطر موقعیت آن دشوار ساخته‌ و آن‌ها که مشتاق به فتح هستند با صخره‌های شیرز در نبردی بین سنگ و ستیغ قرار می‌گیرند.

مأمن امن پرندگان

چشمه‌ها، آبشارهای کوچک و بزرگ و ستیغ کوه‌های این دره مأمن امن برای پرندگانی است که در نوک کوه‌ها آشیانه ساخته‌اند، گو این که آن‌ها می‌گویند در میان صخره‌های سربه‌فلک شیرز دست‌های سخاوتمندی‌ نهفته است که در سایه‌سار آن درخت‌های وحشی با ثمرهای انجیر، انگور و گلابی راه گردشگران را به سرزمین جاودانگی طبیعت، تاریخ و زمین هموار می‌کند.

گزارش: فاطمه نیازی

R41450/P1336/S6,72,1381/CT16

منبع: تسنیم

خبر بعدی:

هنرنمایی شگفت‌انگیز پیانیستی که تنها ۴ انگشت دارد

اسپوتنیک: یک نوجوان آمریکایی با اجراهای منحصر به فرد خود در زمینه موسیقی کلاسیک موجب شگفتی شیفتگان موسیقی شده است. این جوان معلول که در دستان خود معلولیت دارد به نواختن پیانو می‌پردازد. اجرای قطعات زیبای کلاسیک موسیقی نیاز به تبحر و مهارت خاصی دارد ولی داریوس سیمونز (Darrius Simmons) تنها با ۴ انگشت و باوجود کمک از پای مصنوعی چنان به اجرای موسیقی می‌پردازد که توجه هنرمندان و مشتاقان موسیقی را به خود جلب کرده است تا جایی‌که بیش از صد هزار نفر به صفحه مجازی او در یویتوب برای نمایش هنرنمایی‌اش سرک کشیدند و شگفت زده شدند.

این نوجوان ۱۷ ساله که به صورت خود آموخته به هنر موسیقی وارد شده خود به یک منبع الهام تبدیل شده است و باعث شده که علاقمندان زیادی تمایل به دیدن اجرای زنده هنر او داشته باشند، اجرایی که تنها با سه انگشت در دست راست و یک انگشت در دست چپ به روی پیانو انجام می‌شود.

اما سیمونز به فتح قله‌های بالاتری می اندیشد، چندی پیش آهنگی با نام رویاهایی برای همیشه که ساخته و پرداخته سیمونز بود در اینترنت دست به دست شد و در طول تنها یک هفته بازدیدی در حدود ۳.۹ میلیون بار را تجربه کرد. باز خوردی که همه از جمله خود سیمونز را نیز به تحیر واداشت. سیمونز متواضعانه مشوق‌های یروما (Yiruma) را برای نوشتن آهنگ های خودش،‌ پشتوانه این موفقیت می‌داند. یروما پیانیست و آهنگ‌ساز محبوب کره‌ای است که آلبوم عشق اول (First Love) او طرفداران زیادی از اقصی نقاط دنیا دارد.

ایده آهنگ رویاهایی برای همیشه زمانی به ذهن سیمونز رسید که او درباره ارزش زندگی فکر می‌کرد. او معتقد است که رویاها می‌توانند بهتر و بزرگ‌تر شوند. مهارت سیمونز باعث شده که علاوه بر اجراهای تک‌نوازی، در چند گروه موسیقی نیز مشغول به فعالیت باشد. او امیدوار است که با اجراهای بهتر بعد از اتمام دبیرستان بتواند بورس تحصیلی در رشته موسیقی را نیز به دست بیاورد و دنیای حرفه ای موسیقی را تجربه کند.

نقص عضو او هرگز باعث نشده که در سوال چالش برانگیز چرا من؟ اسیر شود بلکه او با دنبال کردن هدف در زندگی این مشکل را به یک فرصت تبدیل کرده است و با نوای دلنشین ساز خود به همه می‌گوید که هرگز از تعقیب هدف خویش ناامید نشوید.

 

چگونه ثروتمندترین کشور آمریکای لاتین دچار فقر و بحران سیاسی شد؟ اپوزیسیون و دولت ونزوئلا چه می‎گویند؟

طعنۀ سیاسی و زشت به علیرضا بیرانوند + عکس

قدس: فروش گوشت سگ در مشهد!

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۷۷۹۵۸۷۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • با این فناوری شگفت انگیز صف‌های طولانی را دور بزنید+ تصاویر
 • دیدنی های قشم، نگینی پنهان در دل خلیج فارس (+عکس)
 • ۲۴تن مرکبات از باغ‌های شهرستان دره شهر برداشت می‌شود
 • کشف دام‌های قاچاق در کوهدشت
 • اثر شگفت انگیز انجیر در کنترل وزن و درمان کم خونی
 • مصدومیت ۹ نفر در حادثه رانندگی محور پلدختر اسلام آباد
 • خواص شگفت انگیز ظروف مسی در سلامت بدن
 • تصاویر شگفت‌انگیز از یخ زدن آبشار نیاگارا
 • افزایش سطح آب زیرزمینی دشت کوهدشت/ پر و مسلوب المنفعه شدن ۶۲۰ حلقه چاه در استان
 • تهیه بسته تبلیغاتی معرفی جاذبه‌های گردشگری برای پخش در شبکه‌های بین المللی
 • آوای اساطیری زاگرس؛ روایت سور و سوگ در شهرستان کوهدشت
 • صید ماهی از سد شیرین دره مانه و سملقان متوقف شد
 • عکس/ مکانی شگفت انگیز در قشم
 • از خواص شگفت انگیز عسل و دارچین چه می‌دانید؟
 • 14کشته در پی آتش گرفتن 2 کشتی در تنگه کرچ
 • بازدید ۲۹ میلیون گردشگر از جاذبه‌های تاریخی خراسان رضوی
 • آخرین خبرها از پل«دره خزینه»پلدختر/ضرورت رفع مشکلات مناطق گردشگری
 • صید ماهی از سد شیرین دره متوقف شد
 • انقلاب الهی ایران هم جاذبه دارد و هم دافعه