بیشتر نوزادان نارس بعد از 32 هفته شدن، شانس خوبی برای زنده ماندن و رشد کردن دارندهنگامی که به 37 هفته کامل بارداری برسید، کودک شما رسیده و اصطلاحا ترم است


خبرگزاري آريا -
بيشتر نوزادان نارس بعد از 32 هفته شدن، شانس خوبي براي زنده ماندن و رشد کردن دارند
هنگامي که به 37 هفته کامل بارداري برسيد، کودک شما رسيده و اصطلاحا ترم است. اگر کودک شما قبل از اينکه 37 هفته شويد بدنيا بيايد، زايمان شما زودرس بوده است و کودکتان نارس است.
بيشتر نوزادان نارس بعد از 32 هفته شدن، شانس خوبي براي زنده ماندن و رشد کردن دارند.

مشکلات نوزاد نارس چيست؟
هرچند که مراقبت هاي شديد براي نوزادان بسيار زودرس، به طور چشمگيري بهتر شده و ميزان بقا و زنده ماندن اين نوزادان بسيار بهبود پيدا کرده است. با اين حال، گاهي اوقات ممکن است اثرات طولاني مدت براي نوزاداني که خيلي زود متولد مي شوند، شامل فلج مغزي و مشکلات يادگيري باشد. اکثر نوزاداني که نسبتا زودرس هستند و در حدود 34 هفته تا 36 هفته به دنيا مي آيند، خوب عمل مي کنند. با اين حال، آن ها مي توانند در مقايسه با نوزادان متولد شده در زمان مناسب، بيشتر در معرض مشکلات بلند مدت باشند.
به طور کلي، هر چه سن بارداري شما در نوزاد نارس بيشتر باشد، اندام هاي او بالغ تر مي شوند، ريه هايش بهتر براي تنفس آماده مي شوند و نوزاد قدرت بيشتري براي مکيدن و تغذيه دارد.
چرا زايمان زودرس اتفاق مي افتد؟
اکثريت زايمان هاي زودرس بدون پارگي کيسه آب رخ مي دهند. زايمان زودرس در بين حاملگي هاي چندقلويي رايج است، اما مهم ترين علل زايمان زودرس عبارتند از:
کشش بيش از حد رحم، اگر شما دوقلو يا بيشتر باردار باشيد و يا اگر شرايطي مانند مايع آمنيوتيک بيش از حد (polyhydramnios) داشته باشيد، بيشتر در معرض خطر قرار داريد.
ضعف سرويکس و يا طول کوتاه گردن رحم که البته سونولوژيست مي تواند اين را در اسکن اولتراسوند در اواسط بارداري تشخيص دهد.
سابقه زايمان زودرس خودبه خودي
عفونت باکتريايي
پارگي زودرس کيسه آب
خونريزي شديد
برخي از اختلالات رحم
سبک زندگي شما نيز مي تواند سبب زايمان زودرس تان شود. به طور مثال اگر شرايطي مانند:
فاصله کوتاه بين حاملگي ها
فقر مالي و عاطفي مادر
سيگار کشيدن يا مصرف مواد مخدر، به ويژه کوکائين
کمبود وزن و يا اضافه وزن بيش از حد
بارداري در نتيجه IVF
عوارض بارداري مانند: پره اکلامپسي يا ديابت
يک وضعيت پزشکي اي که در اين شرايط بدنيا آمدن نوزاد شما مورد اطمينان تر است، از اين که بارداري شما ادامه يابد.
تروما يا ضربه شديد به شکم
را داشته باشيد بيشتر در معرض زايمان زود رس خواهيد بود. به ياد داشته باشيد که داشتن يک يا چند مورد از اين عوامل به اين معنا نيست که نوزاد شما قطعا زود متولد خواهد شد. اين فقط شانس اين اتفاق را افزايش مي دهد.
علائم زايمان زودرس چيست؟
دردهاي شکمي نامنظم، لکه بيني يا خونريزي خفيف از واژن و آبريزش، از علايم زايمان زودرس مي باشد که در صورت مشاهده بايد به بيمارستان مراجعه شود. مادراني که احتمال زايمان زودرس دارند لازم است فعاليت هاي خود را کاهش دهند و تا برطرف شدن علايم، از نزديکي پرهيز کنند.

اکثريت زايمان هاي زودرس بدون پارگي کيسه آب رخ مي دهند
راه هاي پيشگيري از زايمان زودرس چيست؟
* براي پيشگيري از تولد نوزاد نارس، نکات پراهميتي وجود دارد که رعايت کردن آن ها مي تواند تا حد زيادي از تولد نوزاد نارس پيشگيري کند و احتمال تولد نوزاد را در زماني زودتر از زمان طبيعي به حداقل ممکن برساند.
* در طول دوران بارداري، ارتباط خود را با پزشک قطع نکنيد. به او مراجعه کنيد و روند رشد جنين و علائم عمومي بدن خود و جنين تان را بررسي کنيد. با کنترل بيماري‌هاي مادر و کنترل تغذيه و تأمين شرايط مناسب براي حاملگي مي توان از تولد نوزاد نارس جلوگيري کرد.
* قبل از مصرف هرگونه دارو، حتي مسکن ها با پزشک تان مشورت کنيد و از مصرف داروهاي شيميايي و گياهي بدون مشاوره با پزشک پرهيز کنيد.
* رژيم غذايي خود را دست کم نگيرند و مصرف خوراکي ها و مواد غذايي سالم را فراموش نکنيد.
* وزن خود را در شرايط طبيعي نگه داريد و مراقب باشيد که در دوران بارداري بيش از حد دچار اضافه وزن و چاقي نشويد.
* از استعمال سيگار و قرار گرفتن در محيطي که در آن افراد سيگاري حضور دارند، پرهيز کنيد.
* در مورد مادران افسرده و مضطرب، اگر پزشک متخصص با اين افراد گفتگو کند مي‌تواند ترس و اضطراب آنها را به حداقل برساند. حمايت و نقش پدر نيز در کاهش اين نگراني‌ها بسيار تاثيرگذار است.
* از آن جا که عفونت‌هاي دهان و دندان يکي از دلايل زايمان پره ترم است، توصيه مي‌شود قبل از باردار شدن نسبت به درمان آن اقدام کنيد.
آيا نوزاد زنده مي ماند؟
متأسفانه، نوزاداني که قبل از 22 هفته کامل بارداري متولد شده اند، بعيد به نظر مي رسد که قادر به ادامه حيات باشد. نوزادان متولد شده در 23 هفته يا 24 هفته ممکن است زنده بمانند، اما بستگي به وزن تولد و سلامت آنها در هنگام تولد دارد. هرچه سن بارداري شما بيشتر باشد شانس نوزاد افزايش مي يابد.
بهترين شرايط براي مراقبت از نوزاد نارس چيست؟
تغذيه شير مادر براي همه نوزادان مهم است، اما شايد حتي بيشتر در نوزادان نارس، که در معرض خطر بيشتر عفونت هستند، بسيار اهميت يابد. تغذيه با شير مادر باعث محافظت بيشتري در برابر عفونت مي شود و همچنين تمام مواد مغذي مورد نياز نوزادتان فراهم مي شود. ممکن است کودک شما کوچک باشد تا بتواند به نوک پستان برسد، اما ماما قادر خواهد بود تا شما را در شير دادن به اين نوزادان کمک کند و به شما آموزش دهد. بعضي اوقات نوزادان نارس نياز به يک لوله تغذيه کوچک از بيني به معده خود دارند. از طريق اين لوله، شير مي تواند منتقل شود.
منبع: bartarinha.ir


منبع: خبرگزاری آریا

خبر بعدی:

اجرای طرح پیشگیری از اعتیاد در ۴۰ مسجد قم

به گزارش خبرنگار مهر، رضا سیار در دهمین جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان قم که بعد از ظهر شنبه در سالن جلسات فرمانداری قم برگزار شد، با اشاره به اینکه دشمن در خواب خیالی خودش به دنبال برگزار نکردن جشن‌های پیروزی انقلاب توسط مردم است، گفت: حمایت مردم از انقلاب و نظام را در ۲۲ بهمن خواهیم دید.

وی در ادامه  پیگیری و اجرای درست و اثربخش کارگاه‌های آموزش و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی را مسئله مهمی دانست و اظهار داشت: با همکاری و هم‌افزایی پایگاه‌های بسیج و سایر دستگاه‌های عضو، هماهنگی لازم انجام‌شده که می‌توانیم شاهد اثربخشی کمی و کیفی این دوره‌ها باشیم.

فرماندار قم ادامه داد: در خیابان‌ها و محله‌ها انواع آسیب‌ها مردم را در سنین مختلف را تهدید می‌کند و به همین دلیل احتیاج به روشنگری و توجیه مردم نسبت به توطئه‌های دشمن‌ داریم.

وی افزود: اعتیاد و بحران‌های اجتماعی یکی از توطئه‌های فرهنگی دشمن است و از ۲۰ سال پیش آغاز شده و اثراتش را امروزه می‌بینیم که راه‌حل آن آگاهی دادن به مردم است.

سیار با تأکید بر پیگیری و اجرای درست و اثربخش کارگاه‌های آموزشی و کلاس‌های پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، گفت: اجرای طرح پیشگیری از اعتیاد در ۴۰ مسجد از مساجد قم نمونه‌ای از کارهای انجام‌گرفته در زمینه آسیب‌های اجتماعی است.

وی گفت: با توجه به گزارش‌های بخشداران استان قم کلاس‌های سبک زندگی، تربیت فرزند و همسرداری مورد استقبال مردم قرار گرفته است و در زمینه مقابله با اعتیاد آگاهی عمومی کفایت می‌کند.

فرماندار قم تأکید کرد: در روستاها و محله‌های آلوده به اعتیاد باید تخصصی‌تر کار شود و خانواده‌های درگیر با معتادین آموزش روش برخورد با این بیماران را بیاموزند، هم‌چنین برای بهبود یافته آزاد شده از کمپ، باید زمینه اشتغال فراهم کرد.

الگوهای انقلابی معرفی شوند

وی با اشاره به شأن استان قم و تقارن ایام پیروزی انقلاب اسلامی با ایام فاطمیه، تصریح کرد: جشن‌های پیروزی انقلاب و چهلمین سالگرد انقلاب با رعایت و مراعات این شرایط برگزار شود.

سیار اظهار داشت: برنامه سروستان با هدف ایجاد روحیه شادی و نشاط در بین مردم و بیان دستاوردهای انقلاب اسلامی تولید شده و به‌صورت زنده از سیمای مرکز قم با همکاری حوزه فرهنگی هنری شهرداری پخش می‌شود که هم‌چنین یکی از اهداف آن مقابله با آسیب‌های اجتماعی است و دستگاه‌های استان باید برای تأمین محتوای این برنامه با صداوسیما همکاری کنند.

وی با اشاره به اینکه تهیه محتوای خدمات ۴۰ ساله دستگاه‌های مختلف استان تهیه‌ شده و در قالب کلیپ برای مردم پخش شود، گفت: الگوهای موفق آزادگان، جانبازان و رزمندگان توسط بخشداران شناسایی شده و مجاهدت و ایثار این افراد در محلات بیان شود.

دستگیری ۱۸۰ خرده فروش مواد مخدر

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر قم نیز در این جلسه با اشاره به اینکه در یک طرح منطقه‌ای یک ماهه هزار و ۱۰۰ معتاد، ۱۸۰ خرده فروش مواد مخدر، ۶۰ کیلوگرم مواد مخدر از نوع شیشه، تریاک و هروئین، ۵۰ قبضه شمشیر و قمه و همچنین ۲ قبضه سلاح گرم کشف شده است.

سید برزو نوربخش ادامه داد: بیشتر معتادان دستگیر شده مواد مخدر سنتی مصرف داشتند و استعمال شیشه و مواد مخدر صنعتی در بین آنها کمتر رایج بوده است.

حضور گروه‌های صد نفری در هر یک از مساجد کارگاه پیشگیری از اعتیاد

کارشناس امور مساجد اداره کل تبلیغات اسلامی قم نیز در بخشی از این جلسه گفت: به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب طرح برپایی کارگاه‌های پیشگیری از اعتیاد در طی دو مرحله و در ۸۰ مسجد در دستور کار قرار گرفته که مرحله نخست در ۴۰ مسجد و طی سه هفته برگزار شد.

حجت الاسلام مصیب منوچهری گفت: به صورت میانگین در هر مسجد ۱۰۰ نفر در این طرح شرکت کردند، و این برنامه‌ها در ۲ مسجد به صورت زنده از شبکه‌های اجتماعی برای ۷۰ هزار نفر کاربر پخش شد.

کارشناس امور مساجد تبلیغات اسلامی قم گفت: از طرف استانداری برای اجرای مرحله آغازین طرح مذکور ۱۶۰ میلیون ریال اعتبار تخصیص داده شد، و برای مرحله دوم که تا پایان سال انجام خواهد گرفت، نیز همین میزان اعتبار پیش بینی شده است.

کد خبر 4517508

یکه‎تازی خودروسازان در فشار به مردم| سایپا شبانه قیمت خودروها را دوباره افزایش داد!+لیست قیمت‌های جدید

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

فیلم:: تعرض چندین پسر به دو دختر در ائل‌گلی تبریز

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۷۸۲۵۱۰۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • زنده ماندن این نوزاد در میان زباله ها یک معجزه است+ تصاویر
 • اجرای طرح پیشگیری از اعتیاد در مساجد قم
 • ​چهره سیاه فقر در قاره سبز/ فقرا در آمریکا و اروپا چگونه زندگی می‌کنند؟
 • فقرا در آمریکا و اروپا چگونه زندگی می‌کنند؟
 • نجات معجزه آسای نوزاد رها شده در انبوه زباله‌ها+عکس
 • مادر ملایری در آمبولانس اورژانس زایمان کرد
 • واکاوی پروژه شکست خورده ورزشگاه ۱۵هزار نفری یاسوج/پیری زودرس و فرسایش تدریجی در انتظار آشیانه پرندگان+تصاویر
 • خطر مرگ برای نوزاد در اثر خوراندن عسل
 • عوامل سکته قلبی زودرس را بشناسید
 • تولد نوزاد عجول در آمبولانس اورژانس
 • علت پوسیدگی های دندانی زودرس در کودکان چیست؟
 • علائم نزدیک شدن زایمان
 • از نوزادانی که در سطل بیمارستان رها می‌شوند تا کودکانی که از سطل آشغال غذا می‌خورند/ فقرا در آمریکا و اروپا چگونه زندگی می‌کنند +عکس و فیلم
 • کودکانی که از سطل آشغال غذا می‌خورند +عکس و فیلم
 • دلیل سکسکه در نوزادان چیست؟
 • راهکار‌هایی برای کاهش مشکل کولیک در نوزادان
 • ارائه خدمات به بیش از ۱۴۵هزار نفر در مرکز چشم پزشکی پوستچی
 • کشف جسد نوزاد تازه متولد در زباله
 • چگونه قولنج نوزادان را رفع کنیم؟