تپه حصار در حاشیه جنوبی شهر دامغان قرار دارد که برای نخستین بار توسط اریخ اشمیت از دانشگاه پنسیلوانیا در سال 1312 مورد کاوش قرار گرفت


تپه حصار در حاشیه جنوبی شهر دامغان قرار دارد که برای نخستین بار توسط اریخ اشمیت از دانشگاه پنسیلوانیا در سال ۱۳۱۲ مورد کاوش قرار گرفت. ۰۶ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۴ استانها سمنان گردشگری ایران نظرات

به گزارش خبرگزاری تسنیم از دامغان، این کاوش‌ها نشان داد این میراث کهن سه دوره اصلی فرهنگی از اواخر نوسنگی تا پایان عصر مفرغ را پشت سر گذاشته است.

از زمان کاوش‌های اشمیت در تپه حصار این محوطه به‌عنوان یکی از محوطه‌های مبنا برای شناسایی فرهنگ‌های هم‌زمان در فلات مرکزی ایران مورد استناد باستان‌شناسان است.

پس از آن و در سال 1355 هیئتی از باستان‌شناسان دانشگاه پنسیلوانیا، تورین ایتالیا و مرکز باستان‌شناسی ایران به سرپرستی رابرت دایسون و موریتزیو توزی کاوش‌هایی در تپه حصار انجام دادند.

تپه حصار مرکز انواع اقلام صادراتی اشیای سنگی و فلزی در فلات ایران

هدف از این کاوش‌ها بازنگری مواد به‌دست‌آمده و دوره بندی فرهنگی توسط اشمیت بود. براثر این کاوش‌ها روشن شد که تپه حصار در هزاره‌های چهارم و سوم قبل از میلاد یکی از مراکز مهم تولیدی برای ساخت انواع اقلام صادراتی نظیر اشیای سنگی و فلزی در فلات ایران بوده است.

در سال 1373 تپه حصار برای سومین بار مورد کاوش قرار گرفت. در آن سال قرار بود خط دوم راه‌آهن تهران- مشهد که در زمان پهلوی اول در دل تپه حصار ایجادشده بود ساخته شود.

کشف گل نبشته 2000 ساله به خط میخی بابلی قدیم در تپه حصار دامغان

این کاوش‌ها به سرپرستی احسان یغمائی، نتایجی قابل‌توجه در برداشت ازجمله کشف شماری گل نبشته به خط میخی بابلی قدیم که هنوز خوانده‌نشده است.

این گل نبشته‌ها که قدمت آنها به سال‌های 2000 تا 2200 قبل از میلاد برمی‌گردد، شاهد بسیار خوبی بر وجود مبادلات فرهنگی بین تمدن‌های بین‌النهرین و فلات ایران است که جزئیات آن هنوز بر ما روشن نیست.

بر اساس یافته‌های به‌دست‌آمده و سن سنجی‌های مطلق به روش کربن 14 تاریخ قدیمی‌ترین لایه‌های تپه حصار به اواسط هزاره پنجم قبل از میلاد بازمی‌گردد.

استقرار در تپه حصار در ظاهر تا حدود 1700 قبل از میلاد به‌طور پیوسته ادامه داشته است و پس‌ از آن هیچ‌گاه مورد سکونت قرار نگرفت. باوجود این در دوره ساسانی ساختمانی بزرگ دارای گچ‌بری‌های زیبا در فاصله حدود 200 متری تپه حصار ساخته شد.

در گمانه‌زنی‌های سال 1385 به‌منظور تعیین محدوده واقعی این محوطه، با کشف گورستانی از عصر آهن (550 تا 1500 پیش از میلاد) در غرب تپه‌حصار مشخص شد که این محوطه، برخلاف آنچه تصور می‌شد، پس از عصر مفرغ نیز مورد سکونتِ اقوامی بوده است.

انتهای پیام/ح

R41366/P1357/S6,64,1381/CT16

منبع: تسنیم

خبر بعدی:

طراحی سوخته؛ پشت پرده اعتراضات كارگری هفت‌تپه

به گزارش ایکنا از خوزستان‏، مستند طراحی سوخته، با موضوع اعترافات دو نفر بازداشتی اعتراضات كارگری هفت‌تپه، از شبكه‌های صدا و سيما به روی آنتن رفت كه ابعاد جديدی از موضوع را به نمايش گذاشت.

در ماه‌های گذشته شاهد اعتراضاتی در شوش و هفت‌تپه بوديم كه از سوی رسانه‌های بيگانه، بسيار مورد حمايت قرار گرفت و داستان شكنجه اسماعيل بخشی و اظهارات سپيده قليان، به تيتر نخست اين رسانه‌ها تبديل شد. مستند طراحی سوخته كه شب گذشته از شبكه‌های تلويزيونی پخش شد، پشت پرده ماجرای اسماعيل بخشی و سپيده قليان را به نمايش گذاشت.

در اين مستند اسماعیل بخشی، در اعترافات خود گفت: «از طریق فردی به نام علی‌نژادی با یک فرد دیگری به نام علیرضا عسگری كه ساکن سوئد است، آشنا شدم که در دهه هشتاد در تشکیل سندیکای کارگری در تهران و هفت‌تپه نقش مهمی داشت. او در جلساتی به من یاد داد که چگونه اعتصابات کارگری را شکل دهم و آن را هدایت كنم. در مورد تشکل‌یابی هم به من آموزش می‌داد و مدام تاکید می‌کرد که باید سازمان کارگری مخفی را شکل دهم. برای آموزش بیشتر هم من را با افراد دیگری آشنا كرد و جلسات را در تهران و شمال تشكيل می‌داديم.

در ادامه به گروهی به نام گروه «گام» وصل شدم که این گروه نقش واسطه بین کارگران هفت تپه و کارگران اعتراضی شرکت فولاد خوزستان و سایر اعتراضات کارگری را داشت و قصد داشتند تا این اعتراضات را یکپارچه و سراسری كنند. این گروه در ادامه شعار نان، کار آزادی اداره شورايی را مطرح کردند تا آن را زمینه‌ای برای براندازی از طریق اعتراضات کارگری قرار دهیم.

سپس با گروهی که اعضای یک نشریه بودند در تهران آشنا شدم و قرار شد تمام فیلم و عکس‌ها را در اختیار این گروه که مخالف نظام بودند قرار دهم تا آنها در فضای مجازی و شبکه‌های ماهواره‌ای انتشار دهند که من هم این کار را انجام دادم.»

در جريان اعتراضات كارگری، فرد ديگری به نام سپيده قليان نيز بازداشت شد كه رسانه‌های بيگانه جنجال بسياری در مورد او درست كردند. اين فرد نيز در مستند طراحی سوخته اعترافاتی را به شرح زير به زبان آورد:

«به جریان حزب مارکسیست کمونیستی وابسته هستم و در سه روز حضورم در متن اعتراضات کارگری هفت‌تپه، عکس‌ها و فیلم‌های زیادی را تهیه و از طریق تلگرام در اختیار دوستان‌ام در کانال تلگرامی آمدنیوز که یک کانال برانداز هست قرار دادم. این مستندات را برای استفاده در شبکه توانا که یک شبکه معاند است نیز ارسال می‌کردم که فردی بنام علیرضا اعظمی، ساکن کشور هلند آن را دریافت کرده و در سایت و شبکه توانا منتشر می‌کرد.»

اعتراضات كارگری شركت كشت و صنعت هفت‌تپه، ناشی از سوء مديريت و واگذاری نادرست شركت به بخش خصوصی بود و اعتراض كارگران نيز به‌حق بود؛ با اين وجود رسانه‌های بيگانه با تمركز بر اعتراضات صنفی و به انحراف كشيدن آن، سعی در ايجاد آشوب با هدف شوم خود داشتند و در حالی كه مسايل شركت با ورود مسئولان به موضوع، در مسير حل شدن بود، اين رسانه‌ها و كانال‌های تلگرامی با بازنشر برخی ويدئو‌ها و حمايت از رابطان خود، سعی كردند فضا را آشفته كنند.

همچنين بر اساس مستند منتشر شده، فرشته محمدی که ساکن کشور بلژیک است یکی دیگر از افرادی است که در گروه گام وظیفه داشته است که هدایت اسماعیل بخشی در جریان اعتراضات کارگری هفت تپه را انجام دهد و اعتراف کرده است که طوفان توئیتری اعتراضات هفت تپه را به عهده داشته است.

علی نجاتی نيز دیگر فردی که در این رابطه دستگیر شده بود اعتراف می‌کند که به همراه اسماعیل بخشی و رضا شهابی با افرادی به‌نام سعیدی و باقری در کانادا ارتباط داشته‌ایم و آنها از طریق ما اعتراضات کارگری هفت تپه را هدایت می‌کردند.

اسماعيل بخشی 25 روز پس از آزادی ادعا می‌كند كه در زمان بازداشت، مورد شكنجه قرار گرفته است و اين موضوع به سرعت به تيتر نخست رسانه‌های بيگانه، قرار مي‌گيرد. دور جديد عمليات روانی آغاز می‌شود و در شرايطي كه شرايط شركت رو به بهود است و حقوق كارگران نيز واريز شده است، بار ديگر رسانه‌های بيگانه تلاش مي‌كنند كه با مظلوم‌نمايی، از اسماعيل بخشی حمايت كنند و افكار عمومی را نسبت به وزارت اطلاعات و نيروی انتظامی، مخدوش كنند.

مسئولان كشور نيز دستور رسيدگی به اين ادعا را صادر كردند و كميسيون امنيت ملی مجلس شورای اسلامی پس از جلسه با وزير اطلاعات، اعلام نظر كرد و هرگونه شكنجه و آزار و اذيت اسماعيل بخشی تكذيب شد. پس از مجلس نيز دولت به صراحت از كذب بودن اين ادعا خبر داد و محمود واعظی اعلام كرد: آنچه كه اسماعيل بخشی ادعا كرده بود، به هيچ وجه صحت ندارد.

قوه قضاييه نيز هياتی را برای بررسی موضوع تشكيل داده بود و نتيجه بررسی هيات را اعلام كرد. دادستان كل كشور ضمن تكذيب اين ادعا، اعلام كرد كه اين فرد جرايمی را نيز مرتكب شده و برای پوشش دادن به اين جرايم، ادعای كذب شكنجه را مطرح كرده است.

اسماعيل بخشی پس از آن در نشستی با فراكسيون اميد مجلس، عنوان می‌كند كه در دوران بازداشت، در كنار زندانيان داعشی نگهداری شده و اين موضوع را مصداق شكنجه عنوان می‌كند. اين در حالی است كه بخشی در فرم نظرسنجی در هنگام آزاد شدن با وثيقه از زندان می‌نويسد كه پيش از آن تحت تاثير حرف‌هايی بودم كه عليه اين نهاد زده می‌شد، قرار داشتم، ولی در مدت بازداشت جز برادریس و احترام نديدم.

به نظر می‌رسد آمريكايی‌ها پس از پروژه شكست‌خورده تابستان داغ، در تلاش هستند كه از هر فرصتی سوءاستفاده كرده و اهداف شوم خود در مسير به اصطلاح براندازی را پيگيری كنند. حال بايد ديد با روشن شدن پشت پرده ماجرای كارگران بازداشتی، چه برخوردی با آنها خواهد شد.

انتهای پیام

افشاگری کی‌روش علیه تاج و سلطانی‌فر: بعد از پیام رهبری، وزیر دیگر ما را نخواست| تاج اطلاعات را از من پنهان کرد| از این به بعد جام ملت‌های واقعی شروع می‌شود| حمله دوباره به برانکو

پیروانی خطاب به کی‌روش: حواست را جمع کن!

اتفاق پرریسک بهاره رهنما/ سانسور مشکلات مردم با مطرح کردن فیلترینگ/ میراث شوم اصلاحات ارضی

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۷۸۳۰۰۸۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ۷۰۰۰ جلد کتاب به کتابخانه‌های عمومی دامغان اهدا شد
 • ۱۴۰میلیون تومان به کشت گیاهان دارویی در دامغان اختصاص یافت
 • ۳۵۰ بازدید پالایش آلایندگی در واحدهای تولیدی دامغان صورت گرفت
 • ۱۳۱ واحد معدنی در دامغان فعالیت می‌کند/ استخراج ۲۴ نوع ماده معدنی
 • روح مادر شهیدان مطواعی در دامغان به شهیدانش پیوست
 • راه اندازی آبنماهای تپه‌های میدان آزادی
 • آغاز ساخت سالن ورزشی در دامغان
 • مرحله استانی مسابقات آزاد طلاسازی در دامغان برگزار شد
 • بلندترین تپه‌های ماسه‌ای جهان در ایران، بهترین جاذبه گردشگران/ کدام نقطه ایران و آمریکا شبیه یکدیگرند
 • گیاهان دارویی در 220 هکتار از مراتع دامغان کشت شد
 • کلنگ سالن ورزشی شهرک بهاران مسکن مهر دامغان برزمین زده شد+ تصاویر
 • یک باستان شناس آلمانی که دست کاوش­‌های غیرقانونی در ایران را قطع کرد
 • یک آلمانی باستان شناس که دست کاوش‌های غیرقانونی در ایران را قطع کرد
 • نجات یک تپه باستانی در همدان از نابودی
 • نگاهی به رد پای «مؤسسه برانداز توانا» در اعتصابات هفت تپه
 • برگزاری همایش فرهنگ کهن ایران زمین در تخت جمشید
 • دوره مربی گری درجه c فوتبال در دامغان برگزار شد
 • اختصاص ۵۵۰ میلیارد تومان اعتبار در سفر ریاست جمهوری به استان سمنان
 • ۱۶میلیارد تومان به ۲ طرح راه‌سازی دامغان اختصاص یافت