شهرستان دورود یکی از شهرهای لرستان است که به واسطه داشتن آبشارهای زیبا و جاذبه های گردشگری طبیعی فراوان و طبیعی بکر و زیبا پایتخت طبیعت ایران نام گرفته و همواره در ایام نوروز میزبان مسافران داخلی و خارجی بسیاری است


شهرستان دورود یکی از شهرهای لرستان است که به واسطه داشتن آبشارهای زیبا و جاذبه‌های گردشگری طبیعی فراوان و طبیعی بکر و زیبا پایتخت طبیعت ایران نام گرفته و همواره در ایام نوروز میزبان مسافران داخلی و خارجی بسیاری است. ۰۷ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۲ استانها لرستان گردشگری ایران نظرات

به گزارش خبرگزاری تسنیم از دورود، شهرستان دورود از نظر جاذبه‌های طبیعی یکی از زیباترین شهرهای استان لرستان محسوب می‌شود و دارای طبیعی بسیارزیبا است به‌ طوری‌که از این شهرستان به‌ عنوان پایتخت طبیعت ایران یاد می‌شود.

این شهرستان در منطقه‌ای دشت مانند واقع‌شده و بخش کوچکی از آن بر کوهپایه قرار دارد و همین امر سبب شده که از زیباترین شهرستان‌های ایران محسوب ‌شود و به دلیل داشتن طبیعتی دیدنی و سرسبز دارای شهرت بسیاری در میان علاقه‌مندان به گردشگری طبیعی در اقصی نقاط دنیا است.

آبشار بیشه، زیباترین آبشار کشور

image

آبشار بیشه یکی از زیباترین آبشارهای کشور است که در 65 کیلومتری  خرم‌آباد و در همسایگی شهرستان دورود در کنار راه‌آهن تهران- جنوب و نزدیکی ایستگاه بیشه قرار دارد که سالانه پذیرای مسافران زیادی از سراسر کشور است.

آبشار بیشه با چشم‌اندازی زیبا با ارتفاع 48 متر و عرض  20 متریکی از عریض‌ترین آبشارهای کشور است؛ در بالای آبشار چشمه‌های پُر آب متعددی از دل کوه می‌جوشد و زمزمه‌کنان در وسط ایستگاه قطار آبشار بیشه را تشکیل می‌دهند.

در کنار کوه‌های بلند و جویبارهای زلال، نسیم خنکی در دل درختان سرسبز می‌تراود که بیشه را دل‌نشین تر می‌کند و رودخانه و نهرهای خروشان این منطقه جنگلی- کوهستانی را دیدنی‌تر می‌کند.

image

دریاچه گهر، نگین فیروزه‌ای اشترانکوه

دریاچه گَهَر در 35 کیلومتری جنوب شرقی شهر دورود قرار گرفته و از مرتفع‌ترین دریاچه‌های ایران محسوب می‌شود؛ این دریاچه بزرگ با مساحت 100 هکتار، دو تا 28 متر عمق، 400 تا 800 متر پهنا و 500 هزار متر درازا یکی از زیباترین دریاچه‌های کوهستانی کشور محسوب می‌شود که از ذوب برف‌های اشترانکوه و انباشت آب آن در پشت سد یا آب‌بندی که از ریزش کوه پدید آمده است.

زیبایی چشم‌نوازی در منطقه‌ این دریاچه دیده می‌شود به‌ طوری‌که آب این دریاچه از چشمه‌ها، آبشارها و سراب‌های اشترانکوه پُرشده و انواع بوته‌ها، درختان، گیاهان و گل‌های زیبایی اطراف این دریاچه را پوشانده است.

image

دریاچه گهر بر اثر وقوع زمین‌لرزه‌ای بزرگ به وجود آمده و بر روی گسل اصلی زاگرس قرار دارد این دریاچه در سایر نقاط دارای ساحل صخره‌ای و جنگلی انبوهی است.

دریاچه گهر همچون نگینی فیروزه‌ای، از جاذبه‌های طبیعی و بکر استان لرستان در شهرستان دورود محسوب می شود، گهر همچون آبگیری است که از چشمه‌ها، آبشارها و سراب‌های اشترانکوه پرشده و آب آن در تابستان و زمستان ثابت است و بیش‌تر سطح دریاچه گهر در زمستان یخ می‌بندد.

انواع بوته‌ها، درختان تنومند بید، گیاهان و گل‌های زیبای پیرامونی، اطراف دریاچه را به‌ صورت یک پارک طبیعی شگفت‌انگیز درآورده است.

آبشار تله زنگ، نیاگارای ایران

image

آبشار شوی و تله‌زنگ با بلندای 100 متر و پهنای 40 متر یکی از بزرگ‌ترین و زیباترین آبشارهای ایران است که از آن به‌ عنوان بهشت ایران یا نیاگارای ایران یاد می‌شود که در دامنه سالن کوه (ایستگاه تنگ هفت از توابع شهرستان دورود) واقع‌شده است.

آبشار تله زنگ در رشته‌کوه زاگرس و منطقه سردشت در مسیر راه‌آهن سراسری تهران- جنوب در دره‌ای بین کوه چهل‌ویک و سالن کوه قرار دارد.

تله زنگ که  در گویش محلی به "طاق شوی" معروف است، آبشاری زیبا و دلنشین بوده که از غاری بیرون می‌جهد و از گردنه‌ای بلند به پایین سرازیر می‌شود؛ در نزدیکی آن، آبشار بزرگ دیگری وجود دارد که گاه از آن به آبشار دوم شوی یاد می‌شود.

آبشاز ازنادر، جاذبه طبیعی و جذاب دورود

image

آبشار ازنادر یا دره‌ اسپر، یکی از جاذبه‌های طبیعی و زیبای شهرستان دورود است که اطراف این آبشار را کوهستانی عظیم و زیبا احاطه کرده است.

آبشار زیبای دره‌ اسپر از جاذبه‌های طبیعی و جذاب لرستان است که در هفت کیلومتری جنوب خاوری دورود در دره اسپر قرار دارد که در اطراف این آبشار جنگل‌های سرسبز با درختانی تنومند وجود دارد.

کوهستان‌های عظیمی در اطراف این آبشار قرار دارد که دامنه‌های آن محل جوشش چشمه‌های فصلی و دائمی متعددی است که طراوت خارق‌العاده‌ای به این منطقه بخشیده اند.

image

این اثر خارق‌العاده در حاشیه‌ی روستایی به همین نام، در شرق تنگه‌ای موسوم به ازنا واقع‌شده است؛ اطراف منطقه آبشار دره‌اسپر را کوهستانی عظیم و زیبا احاطه کرده است که دامنه‌های آن محل جوشش چشمه‌های فصلی و دائمی متعددی است.

آب آبشار دره‌اسپر، پس از فوران از ارتفاعات کوهستان، در بستر جویباری دل‌فریب به حرکت درمی‌آید و طراوت دره‌اسپر را صدچندان می‌کند.

وقت و ساعت، چشمه‌ای جوشان از دل پریزکوه

image

پریز کوه با ارتفاع 3095 متر در 10 کیلومتری جنوب شرقی دورود قرار دارد که یکی از معروف‌ترین قله‌های آن «کر و دختر» است، چشمه زیبای «وقت و ساعت» در دل این کوه جوشان است و میزان آب این چشمه در فصل‌های مختلف سال متفاوت است.

جریان آب در این چشمه اسرارآمیز به‌گونه‌ای است که  40 دقیقه آب آن کاملاً قطع می‌شود و در 10 دقیقه 50 درصد از حجم آب به‌ طور شگفت‌انگیز از چشمه می‌جوشد و جریان دارد، بعد از 45 دقیقه آب این چشمه به‌ طور کامل قطع می‌شود و دوباره برای 10 دقیقه کمی بیشتر از قبل یعنی حدود 60 تا 70 درصد حجم آب در چشمه جریان پیدا می‌کند.

غار وقت و ساعت، اسرارآمیزترین غار لرستان

image

غار وقت و ساعت در نزدیکی یکی از طولانی‌ترین و زیباترین دره‌های زاگرس به نام دره نگار قرار گرفته است؛ این غار در فضایی با کانی‌های آهکی به عرض هفت متر، طول 20 متر، و ارتفاع هشت متر پدید آمده است و در گوشه سمت راست آن مجرای چشمه‌های دائمی قرار دارد.

عاملی که این غار کوچک را منحصربه‌فرد ساخته، قطع و وصل آب چشمه آن در زمان‌های معین است که پس از یک ساعت قطع آب دوباره آب از درون چشمه به آهستگی و با سروصدا جریان می‌یابد و چشمه به اوج آبدهی خود می‌رسد سپس میزان آبدهی کم شده و بار دیگر کاملاً قطع می‌شود، هر دوره قطع و وصل کامل آب حدود یک ساعت طول می‌کشد و منظم‌ترین زمان عملکرد آن فصل پاییز است که آبدهی چشمه به حداقل می‌رسد.

چشمه اسرار آمیز "وقت و ساعت" در طول سال همیشه آب دارد و در مدت‌زمان معین سرشار از آب بوده و در مدت‌زمان دیگر کاملاً خشک می‌شود و این جوشش و بی‌آبی به‌ طور متناوب همیشه ادامه دارد.

غار ماهی کور، اولین غار ماهی حقیقی جهان

image

غار ماهی کور در نزدیکی تنگ هفت لرستان، محل زندگی نادرترین ماهی‌های جهان به نام ماهی کور است، این‌گونه ماهی دارای بدنی شفاف است که توانایی دیدن ندارد.

image

ماهی کور کاملا کور بوده و هیچ‌گونه آثاری از چشم خارجی در آن‌ها مشاهده نمی‌شود و به دلیل این‌که در آب‌های زیرزمینی و در تاریکی غارها زندگی می‌کنند به ماهی کور غاری معروف است.

غار ماهی کور اولین غار ماهی حقیقی جهان است که گونه‌ای ماهی کمیاب در آن زندگی می‌کند و تاکنون 40 گونه ماهی بدون چشم در آب‌های آن شناسایی‌شده است.

انتهای پیام/ ز

R41450/P41362/S6,72,1381/CT6

گرانی آجیل و راه‌حل رئیس انجمن پسته: مردم امسال گرانی پسته را درک و تحمل کنند!

همسر سید ابراهیم رییسی: اگر رئیسی در انتخابات پیروز می‌شد، وضعیت کشور بهتر بود

منبع: تسنیم

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۷۸۳۶۷۱۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • 180کیلوگرم زغال غیرمجاز بلوط در دورود کشف شد
 • چشمه ها پر آب شدند/افزایش دبی ۴۵۰ حلقه چشمه در مناطق عشایری استان
 • مناظری جذاب و دیدنی از طبیعت پاییزی در املش + فیلم
 • کشف ذغال قاچاق بلوط در دورود
 • سیاه گوش طبیعت شهرستان ابهر در خطر انقراض است
 • لرستان| انبار اموال مسروقه در دورود کشف شد
 • فوتبال جهان| متوقف‌کردن بازیکن مشهور روسی در فرودگاه مسکو با کلکسیون ساعت‌های لوکس
 • (تصاویر) پیرترین زن ایران پس ۱۴۰ سال درگذشت
 • آبشاری خروشان از ابرها+فیلم
 • مناظری بی‌نظیر از طبیعت پاییزی در پایتخت + تصاویر
 • جاری شده آب ۷۰ درصد از چشمه‌های خشکیده عشایر استان
 • بیش از ۷۰ درصد تولیدات آبزیان لرستان صادر می‌شود
 • دو برابر شدن سرمایه در گردش بنگاه‌های تولیدی از محل منابع صندوق توسعه ملی
 • بهسازی ۳۰۰ چشمه در مناطق عشایری
 • طبیعت چشم نواز پاییزی مازندران/ تصاویر
 • تسهیلات سرمایه در گردش صندوق توسعه ملی 2 برابر شد
 • فعالیت ۱۰۰ مبلغ بومی در شهرستان دورود
 • بهسازی ۳۰۰ چشمه در مناطق عشایری استان
 • تمرین جمعی برای پاکیزگی بیشتر پایتخت
 • آبشار اسکگوافوس در ایسلند+عکس