این روستا که در 15 کیلومتری شهرستان خمین و 80 کیلومتری شهر اراک قرار گرفته از نظر معماری، تاریخی و طبیعت گردی حائز توجه و اهمیت است و قدمت منازل آن کهن است و این منطقه را با رسومات زیبا، سوغات متنوع و مردمان خونگرم به یکی از اهداف روستاگردی استان مرکزی تبدیل کرده است


این روستا که در 15 کیلومتری شهرستان خمین و 80 کیلومتری شهر اراک قرار گرفته از نظر معماری، تاریخی و طبیعت گردی حائز توجه و اهمیت است و قدمت منازل آن کهن است و این منطقه را با رسومات زیبا، سوغات متنوع و مردمان خونگرم به یکی از اهداف روستاگردی استان مرکزی تبدیل کرده است.
عمارت زیبا و تاریخی امیر مفخم، کبوترخانه های زیبا، طبیعت زیبا با گلخانه هایی از صیفی و سبزی و گل های رنگارنگ شاخه بریده در جای جای این روستا جلوه های بی نظیری را ایجاد کرده که گردشگران با حضور در این فضا لحظات خوشی را تجربه می کنند.


گل های شاخه بریده، انواع میوه و سبزی تازه گلخانه اینظیرخیار، توت فرنگی و گوجه، محصولات لبنی، ترخینه و انواع نان ها و شیرینی های محلی سوغات این روستای باصفا است.
بخشدار مرکزی خمین در خصوص روستای شهابیه گفت: قدمت این روستا به دوران پیش از صفویه می رسد و در گذشته این منطقه با عنوان 'اره' شهرت داشته و بعد از مالکیت امیرمفخم نام این روستا به 'امیریه' و سپس به 'گلدشت'و 'شهابیه' تغییر یافته است.
محمد صادق نجاری افزود: ساختار کالبدی شهابیه در گذشته به صورت سه قلعه بوده که مردم به خاطر امنیت جانی و ایمن بودن از شر اشرار و سارقان در آن ها ساکن بوده و زندگی می کردند و اکنون نیز نام قلعه بالا، قلعه میان و قلعه پایین هنوز بر سر زبان اهالی است.
وی ادامه داد: با گسترش روستا و افزایش جمعیت، ساخت‌وساز خانه‌ها به خارج از قلعه‌ها کشیده شد و قلعه‌ها به مرور زمان تخلیه و تخریب شدند و درحال حاضر تنها آثاری از برج و باروی آن ها در نقاطی از شهابیه به جا مانده است.
وی، پیشه اغلب جمعیت 2 هزار و 64 نفری این روستا را کشاورزی، دامداری و پرورش ماهی عنوان کرد و افزود: در شهابیه 50 واحد گلخانهای وجود دارد و تولید محصولات گلخانه‌ای در کنار کشت لوبیا ،گندم، سیب زمینی و ذرت علوفه ای در این روستا پررونق است.
بخشدار مرکزی خمین توضیح داد: کارگاه های نجاری، منبت‌کاری، قالیبافی و خشک کردن سبزیجات از دیگر مراکز فعال این روستا است و وجود این کارگاه‌ها با رونق و جنب و جوش خاصی می تواند برای گردشگران جذاب و دیدنی باشد.
وی، پرورش گل محمدی و تولید گل گلایل و میخک را از دیگر جذابیت‌های گردشگری این روستا عنوان کرد و افزود: گل محمدی شهابیه از کیفیت مطلوبی برخوردار است به نحوی که هر سال بخشی از تولیدات این روستا به نیاسر کاشان منتقل می‌شود.
نجاری گفت:محدوده شمالی این روستا که به قاسم‌آباد مشهور است تفرجگاهی مناسب است و گلستان‌های قاسم‌آباد باغ سرسبز و وسیع و باغ گل محمدی مناظری بدیع را ایجاد کرده و در وسط آن خیابانی زیبا با درختانی کهن و قدیمی که سردر هم پیچیده، محل تفریح و تفرجگاه اهالی خمین در روزهای تعطیل و تابستان است.
مدیر دفتر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خمین نیز گفت: طبیعت زیبا، مزارع زیبا در فصل بهار و تابستان و درختان بلند و سربه فلک کشیده گوشه ای از جاذبه های طبیعی روستای شهابیه است.
محمد جواد کریمی افزود: یکی از بناهای تاریخی بسیار زیبا در این روستا عمارت امیر مفخم بختیاری می باشد که در میان اهالی این روستا به عمارت باغ خسروانی نیزشناخته می شود.
وی ادامه داد: این عمارت در حاشیه غربی روستای شهابیه و در سمت شمالی جاده آسفالته خمین – محلات واقع شده است که در اواسط دوره قاجار توسط لطفعلی خان بختیاری ایلخانی ملقب به امیر مفخم که یکی از خوانین ایل هفت لنگ بختیاری در دوره محمد علی شاه قاجار بوده ساخته شده است.
وی ادامه داد: 'زاین رو' به نام بانی آن بدین نام خوانده می شود و اثر مذکور که یکی از زیباترین یادمان های تاریخی به جای مانده از دوران قاجار و در شهرستان خمین استودر میان باغی بزرگ و محصور با دیوارهای بلند واقع شده است.
کریمی افزود: طرح مرمت و استحکام بخشی اولیه عمارت امیر مفخم درروستای شهابیه از 2سال گذشته آغاز شده که در مرحله اول طرح مرمت و استحکام بخشی این بنای تاریخی یک میلیارد و 280 میلیون ریال اعتبار هزینه شده است.
وی ادامه داد: در راستای طرح مرمت و استحکام بخشی این بنای تاریخی در مرحله اول لایه برداری، استحکام بخشی پایه ها، آوار برداری، تخریب لایه های فرسوده و دیوار ساخته شد.
کریمی افزود: عمارت امیر مفخم با استحکام بخشی و مرمت اولیه آماده واگذاری به بخش خصوصی است.
مدیر دفتر نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خمین گفت: عمارت امیرمفخم بختیاری مربوط به دوره قاجار نگین گردشگری شهابیه محسوب می شود و این اثر در تاریخ 20 اسفند 1385 به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
شهرستان خمین از توابع استان مرکزی با 105 هزار نفر جمعیت دارای 180 روستا است که جاذبه های بکر گردشگری و آثار تاریخی ارشمندی در این روستاها نظیر کبوترخانه ها، قلعه های تدافعی، حمام لکان، قبرستان های ارامنه، دستکندها یا شهرهای زیر زمینی، سنگ نوشته ها، قلعه و خانه های تاریخی برخوردار است.
7277/6013
انتهای پیام

منبع: جماران

خبر بعدی:

بازیگران تازه کاری که با اولین بازی مشهور شدند+ تصاویر

به گزارش پارس نیوز، شاید اگر سالها قبل از حضور بازیگران جوان در نقش های اول فیلم و سریال صحبت میکردیم باورش کمی دشوار بود کهبازیگران تازه کار در نقشی اصلی جلوی دوربین بروند و این نقش خوب از آب دربیاید اما این روزها کارگردان ها اغلب به سراغ جوان ترهای سینما میروند و آنها را در نقش های اصلی محک میزنند.

سریال بانوی عمارت و بازی مریم مومن در نقش فخرالزمان بانوی عمارت ما را به یاد بازیگران تازه کار سینما و تلویزیون انداخت که در ادامه مروری بر برخی از آنها خواهیم داشت.

بازیگران تازه کار که با اولین نقش شناخته شدند

مریم مومن در سریال بانوی عمارت

سریال بانوی عمارت به کارگردانی عزیزالله حمیدنژاد از شبکه سه سیما پخش شد و بازیگر جوانی را به دنیای هنر معرفی کرد که میتواند یکی از چهره های سال های متمادی سینما و تلویزیون باشد.

بازی مریم مومن در نقش فخرالزمان سریال بانوی عمارت

مریم مومن بازیگر نقش فخرالزمان در سریال بانوی عمارت بود که در تجربه اول بازیگری در نقشی جلوی دوربین رفت که تا پایان کار حرفه ای با آن شناخته میشود.

اولین بازی مریم مومن در سریال بانوی عمارت

مریم مومن از طریق تست بازیگری برای بازی در سریال بانوی عمارت انتخاب شد و در کمال ناباوری خودش توانست در کنار حرفه ای های این عرصه از عهده ایفای نقشی برآید که نقطه عطفی در کارنامه بازیگری اش خواهد بود.

ریحانه پارسا در سریال پدر

ریحانه پارسا یکی دیگر از بازیگران تازه کار سینما و تلویزیون است که در اولین تجربه بازیگری در سریال پدر به کارگردانی بهرنگ توفیقی جلوی دوربین رفت .

اولین بازی ریحانه پارسا در سریال پدر

ریحانه پارسا بازیگر نقش لیلا در سریال پدر بود که با وجود بی تجربگی در دنیای بازیگری توانست از عهده نقشی که حامد عنقا و بهرنگ توفیقی بر عهده اش گذاشته بودند برآید.

 ریحانه پارسا در کنار مهدی سلطانی در سریال پدر

ریحانه پارسا برای بازی در سریال پدر از میان حدود 250نفری که برای این نقش تست دادند انتخاب شد و در کنار بازیگران با تجربه ای چون مهدی سلطانی ، لعیا زنگنه ، مسعود فروتن ، مجید مشیری ، سینا مهراد و .... توانست نقش قابل قبولی را از خود به نمایش بگذارد.

زیبا کرمعلی در فیلم لاتاری

زیبا کرمعلی یکی دیگر از بازیگران جوانی است که برای اولین بار در فیلم لاتاری به کارگردانی محمدحسین مهدویان جلوی دوربین رفت و این بازی موفق را در کارنامه هنری اش به ثبت رساند.

اولین بازی زیبا کرمعلی در فیلم لاتاری

زیبا کرمعلی دانشجوی رشته هنر بود اما تجربه ای در دنیای بازیگری نداشت تا اینکه به صورت اتفاقی برای بازی در نقش نوشین در فیلم سینمایی لاتاری انتخاب شد.

زیبا کرمعلی برای اولین بار در فیلم لاتاری

در سال 95 عوامل فیلم ماجرای نیمروز در یک همایش نقد و بررسی فیلم در دانشگاه هنر حضور پیدا می کنند و محمدحسین مهدویان با دیدن زیبا کرمعلی او را برای بازی در نقش نوشین انتخاب میکند و این سرآغاز دنیای بازیگری بازیگر تازه کار سینما شد.

شیوا طاهری در سریال گذر از رنج ها

یکی دیگر از بازیگران تازه کاری که با بازی در نقش اصلی در دنیای سینما و تلویزیون شناخته شد شیوا طاهری بازیگر نقش دنیا در سریال گذر از رنج ها به کارگردانی فریدون حسن پور است.

اولین بازی شیوا طاهری در سریال گذر از رنج ها

شیوا طاهری هم یکی از بازیگران تازه کاری بود که از طریق تست بازیگری به دنیای هنر راه یافت و برای بازی در نقش دنیا در سریال گذر از رنج ها انتخاب شد و با این نقش قهرمانانه در اولین تجربه بازیگری حسابی درخشید.

شیوا طاهری در سریال گذر از رنج ها

شیوا طاهری در اولین تجربه بازیگری با کمک حرفه ای های این سریال توانست از عهده نقشی که به او سپرده شده بود برآید و دنیا نقطه عطفی در کارنامه هنری او خواهد شد.

مصطفی زمانی در یوسف پیامبر

اگر بخواهیم از ماندگارترین بازیگران تازه کاری که در اولین فیلمشان درخشیدند صحبت کنیم قطعا باید نام مصطفی زمانیرا در صدر این لیست قرار دهیم.

اولین بازی مصطفی زمانی در سریال یوسف پیامبر

مصطفی زمانی بازیگر تازه کاری که از طریق تست بازیگری برای بازی در نقش یوسف پیامبر در این سریال انتخاب شد شاید خودش هم باورش نمیشد که این نقش تا این حد ماندگار شود.

مصطفی زمانی برای اولین بار در سریال یوسف پیامبر

مصطفی زمانی با بازی در نقش یوسف پیامبر تا پایان کار حرفه ای باز هم با این نقش شناخته میشود و هربار نامی از یوسف پیامبر بیاید محال است که مصطفی زمانی اولین تصور ذهنی افراد نباشد.

 

یکه‎تازی خودروسازان در فشار به مردم| سایپا شبانه قیمت خودروها را دوباره افزایش داد!+لیست قیمت‌های جدید

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

فیلم:: تعرض چندین پسر به دو دختر در ائل‌گلی تبریز

کلیدواژه: موسسات مالی و اعتباری رفراندوم گفت و گوی ملی غوطه شرقی ارز دیجیتال پرورش ماهی جاذبه های طبیعی سبزیجات گردشگری میوه و سبزی موسسات مالی و اعتباری رفراندوم گفت و گوی ملی غوطه شرقی ارز دیجیتال امام خمینی س سید مصطفی خمینی سید احمد خمینی سید حسن خمینی انقلاب اسلامی

منبع این خبر، وبسایت www.jamaran.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۷۸۶۹۶۱۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • عمارت زیبای فاضلی در ساری! +تصاویر
 • ارگ تاریخی بهارستان بیرجند به محلی برای تمیز کردن کله پاچه تبدیل شده است
 • ۴۶ روستای همدان در انتظار اجرای شبکه جمع‌آوری فاضلاب/ ۷۹۵ روستا تحت پوشش شرکت آب و فاضلاب روستایی
 • "محکومین"جایگزین"بانوی عمارت"شد
 • همایش «آب و آینده» در مجتمع فرهنگی هنری یادگار حضرت امام(ره)خمین برگزار شد
 • جلوه هایی از همایش روز ملی هوای پاک در قم
 • «بانوی عمارت» از امشب روی آنتن شبکه تماشا می‌رود
 • پخش مجدد "بانوی عمارت" از تلویزیون
 • فاز اول مرمت باغ و عمارت شوکت الملک بیرجند به اتمام رسید
 • قسمتی از جلوه‌های ویژه «۲۳ نفر» حذف شد
 • بانوی عمارت به تلوزیون برگشت
 • تشییع پیکر مادر شهیدان انصاری در خمین
 • حذف بخش‌هایی از جلوه‌های ویژه «۲۳ نفر»
 • تفکیک اسلام ناب محمدی از اسلام آمریکایی از ثمرات انقلاب اسلامی است
 • بستر لازم برای توسعه ورزش در خمین فراهم شده است
 • بارش برف در روستای تاریخی ماسوله عکاس/تصاویر
 • حذف بخش‌هایی از جلوه‌های ویژه «۲۳ نفر»/ زمان کافی نداشتیم
 • تصادف زنجیره ای در جاده خمین - اراک 30 مصدوم داشت
 • بارش برف زمستانی در شهرک تاریخی ماسوله