خبرگزاري آريا - دولت هند محدوديت هاي «سيد علي شاه گيلاني» از سران کنفرانس حريت کشمير را لغو کرد.
بر اين اساس، دولت هند به «سيد علي شاه گيلاني» اجازه داد تا فعاليت هاي سياسي خود را در کشمير تحت کنترل اين کشور از سر بگيرد.
اين عضو ارشد کنفرانس حريت کشمير از سال 2010 تاکنون در حصر خانگي در منطقه حيدر پور در سرينگر مرکز جامو و کشمير بود و با لغو محدوديت هاي خود اکنون مي تواند از خانه خارج شود.
البته برخي رسانه هاي هند اعلام کردند، سيد علي شاه گيلاني، مير واعظ عمر فاروق و محمد ياسين ملک از سران کنفرانس حريت کشمير نبايد ضد دولت «نارندرا مودي» نخست وزير هند سخنراني کنند.
گيلاني پس از لغو حصر خانگي خود، در نماز جمعه (ديروز) يکي از مساجد سرينگر گفت، دولت هند در سازمان ملل متعهد شده که به مردم کشمير حق انتخاب براي سرنوشت خود بدهد.
اين عضو ارشد حزب کنفرانس حريت کشمير تصريح کرد، هند بايد نظاميان خود را از منطقه کشمير تحت کنترل هند خارج کند و از طريق برگزاري همه پرسي به مردم اين منطقه اجازه دهد تا آينده خود را مشخص کنند.
تصميم دولت هند براي لغو محدوديت ها عليه گيلاني
تصميم دولت هند براي لغو محدوديت ها عليه گيلاني مي تواند نوعي عقب نشيني حزب حاکم اين کشور(بي جي پي) از مواضع تند خود عليه مسئله کشميرو سران کنفرانس حريت باشد.
چند ماه پيش نماينده دولت هند در سفر به کشمير با هدف بررسي راههاي کاهش بحران،با سران و رهبران تاثير گذار بر تحولات کشمير ديدار نکرد و عملا اين سفر بي نتيجه بود، اما وي در گزارش خود اذعان کرد که بحران کشمير راه حل نظامي ندارد و تنها بايد بر اساس راهکارهاي سياسي و از طريق گفتگو آنرا رفع کرد.
درچنين شرايطي تصميم دولت هند براي لغو حصر خانگي گيلاني ناشي از عدم تحقق نتايح مورد انتظار حزب حاکم اين کشور و دولت محلي کشمير ازمحدوديت هاي گسترده عليه سران کنفرانس حريت و مقاومت مردم اين منطقه در پيشبرد آرمان خود دراعمال حق تعيين سرنوشت است.
اين ديدگاه وجود دارد که هند تا حدودي به اين نتيجه رسيده که تداوم و تشديد سياست هاي امنيتي و برخورد خشن و مسلحانه با مردم کشمير، تنها موجب افزايش هزينه هاي سياسي اين کشور و جلب توجه بيشتر جامعه جهاني به مسئله کشمير خواهد شد.
«پرکاش ملک» کارشناس مسائل نظامي در هند با تاکيد بر لزوم آغاز گفت و گوهاي سياسي براي حل بحران کشمير گفته است، بحران کشمير راه حل نظامي ندارد.
در چنين شرايطي، هند بشدت از بين المللي شدن موضوع کشميروفشارافکار عمومي جامعه جهاني ضد اين کشور بشدت نگران است.
دهلي نو مدعي است تحولات کشمير، مسئله اي داخلي است و نهادهاي بين المللي و ديگر کشورها نبايد در آن مداخله کنند، پاکستان اما مي گويد به دليل سکوت بين المللي، کشتار ساکنان کشمير توسط نيروهاي امنيتي هند ادامه يافته است.
قطعنامه سازمان ملل براي تعيين سرنوشت مردم
پاکستان در چارجوب راهبرد کلان خود در قبال مردم مسلمان کشمير، درصدد است با جلب توجه بيشتر جامعه جهاني به مسئله کشمير، بيش از پيش دولت هند را براي اجراي قطعنامه سازمان ملل در خصوص رجوع به آراي عمومي براي تعيين سرنوشت مردم اين منطقه تحت فشارهاي بين المللي قرار دهد.
هند اين قطعنامه سازمان ملل را که راهکار مناسبي براي پايان دادن به مناقشه تاريخي کشمير است، نپذيرفته است.
به نظر ميرسد، اقدام تازه دولت هند در لغو محدوديت ها عليه گيلاني تاکتيکي براي کاهش فشارها عليه دهلي نو در داخلي و درعرصه منطقه اي و بين المللي است.
135/110
نويسنده:محمدرضا عسگري
بيشتر بخوانيد :
در خواست سر وزير جامو و کشمير از هند و پاکستان براي حل بحران کشمير
اعتصاب در کشمير تحت کنترل هند

منبع: خبرگزاری آریا

خبر بعدی:

پاکستان در رتبه بندی شادی از هند پیشی گرفت

گزارش رتبه بندی شادترین کشورهای جهان که اخیرا منتشر شده پاکستان را در رتبه شصت و هفتم قرار می دهد و هند را در مکان ۱۴۰ ، یعنی نزدیک به انتهای لیست ۱۵۶ کشور جهان . ۰۵ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۳ اقتصادی اقتصاد ایران اقتصاد جهان نظرات - اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از فوربز، پاکستان شادتر از هند است. گزارش رتبه بندی شادترین کشورهای جهان که اخیرا منتشر شده پاکستان را در رتبه شصت و هفتم قرار می دهد و هند را در مکان 140 ، یعنی نزدیک به انتهای لیست 156 کشور جهان . 
جالب است که فاصله بین این دو کشور نسبت به دو سال پیش بیشتر شده است .در آن زمان پاکستان رتبه 80 و هند رتبه 122 را داشت . علت این اختلاف، تضاد زیاد در عملکرد بازارهای سهام دو کشور است. شهروندان شاد معمولا به رشد اقتصادی کمک و پیشرفت می‌کنند و بازارهای سرمایه را بالا می برند ، ولی در مورد بازارهای سرمایه این دو کشور شرایط اینگونه نیست . سهام پاکستان طی 12 ماه گذشته سیر نزولی داشته در حالی که سهام هند بالا رفته است . 
گزارش جهانی شادی اطلاعات کمّی را مثل رشد سرانه تولید ناخالص داخلی، با اطلاعات کیفی مثل حمایت اجتماعی، آزادی برای انتخاب در زندگی و درک از فساد ترکیب کرده و 156 کشور جهان را طبق آن رتبه بندی می کند . 
فاصله پاکستان در رتبه‌بندی شادی با هند برای برخی ناظران بازار های نوظهور شگفت آور بود. عملکرد اقتصاد هند در زمینه های مختلف  مانند رقابت پذیری و اندازه تولید ناخالص داخلی و رشد و نرخ تورم بهتر از پاکستان بود . 
به علاوه، هند یک دموکراسی است که کودتاهای نظامی مختلف به آن لطمه زده‌اند. پس پاکستانی ها در زمینه شادی چه کرده اند که از هند جلوترند ؟  
گفتنش سخت است. اکثر متغیرهای موثر در محاسبه شادی کیفی هستند و در معرض خطا قرار دارند ولی فاصله بین رتبه دو کشور آنقدر زیاد است که نمی توان از آن چشم پوشی کرد . 
یک پروفسور اقتصاد گفت:« باید معیارهای دیگری را در نظر گرفت مثل نابرابری درآمد و فقر. این ها برای محاسبه رفاه بهتر از تولید ناخالص داخلی هستند» . 
در واقع در هند ثروتمندها ثروتمندتر و فقیرها فقیرتر می‌شوند. طی چهار دهه، سهم یک درصد مردم هند از درآمد کشور از 7 درصد به 22 درصد رسیده است، در حالی که سهم درآمد 50 درصد پایینی مردم از 23 درصد در اوایل دهه 1980 به 15 درصد در 2014 رسید.
در این بین، نابرابری درآمد در هند بسیار بیشتر از پاکستان و بنگلادش است. همچنین نرخ فقر در هند طبق گزارش بانک جهانی بیشتر از پاکستان است . 
اشتغال آسیب پذیر هم در هند_ اشتغال در فعالیت های خانوادگی بدون مزد_ بیشتر از پاکستان و بنگلادش بوده است . 
در واقع بررسی دقیق‌تر مولفه های رتبه بندی در این دو کشور نشان می‌دهد که پاکستان در زمینه هزینه‌های دولت بهتر از هند عمل کرده است که برای برنامه های رفاهی اهمیت زیادی دارد . 

چرا هند در حال بازبینی سیاست نفت و گاز خود است؟فولاد ارزان ایران در راه هند

انتهای پیام/74

R7586/P/S84,7,77,85/CT10

ایران یکی از افسرده‌ترین جوامع در دنیا| چرا شاد نباشیم؟

استاندار گلستان برکنار شد

ماجرای افشاگری استاندار گلستان پس از عزل

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۷۸۷۸۶۳۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • جزئیات محدودیت‌های ترافیکی جاده‌های کشور در ۵ فروردین/ ترددها ۲.۸ درصد افزایش یافت
 • هراز دوطرفه شد
 • کشتی‌گیر فقید گیلانی به خاک سپرده شد(عکس)
 • پیکرهای کشتی گیران و تکواندوکار گیلانی تشییع و خاکسپاری شد
 • کشته شدن یک نظامی هندی در درگیری با مرزبانان پاکستان
 • مهمترین رخدادهای خاورمیانه در سالی که گذشت+ تصاویر
 • درگذشت کشتی گیران گیلانی در اثر حادثه رانندگی
 • بیش از ۴ میلیون بریتانیایی ،طومار لغو «برگزیت» را امضا کردند
 • استقرار ضدهوایی های بیشتر در پاکستان
 • لغو محدودیت ترافیکی جاده هراز و چالوس تا اطلاع ثانوی
 • آمادگی پاکستان برای برقراری صلح با هند و توجه بیشتر به معیشت مردم
 • تشییع پیکر کشتی گیران گیلانی در فومن
 • شمشیرباز گیلانی بر پله 23 جهان ایستاد
 • استقرار سامانه‌های دفاع موشکی پاکستان در مناطق مرزی با هند
 • کنفرانس بین‌المللی روانشناسی انسان شناسی و پدیده‌شناسی
 • جنگ و صلح در الحدیده/ دخالت ریاض در دولت‌سازی بیروت/ تلاش نافرجام برای حذف حزب‌الله از طریق سپر شمالی
 • 7 نامزد انتخابات آمریکا در کنفرانس آیپک شرکت نمی کنند
 • قهرمان گیلانی کشتی ساحلی جوانان جهان به‌دلیل تصادف درگذشت
 • کنفرانس امنیتی مسکو اردیبهشت برگزار می شود