دکتر ریحانه حیدری در گفت‌وگو با ایسنا درباره نشانه‌های این اختلال توضیح داد و گفت: این افراد معمولا دچار خُرخُر هنگام خواب شبانه هستند و ممکن است چندین مرتبه در طول شب بیدار شوند و پس از بیدار شدن از خواب، احساس ناکافی بودن خواب و نداشتن انرژی کافی برای شروع کارهای روزانه داشته باشند. همچنین ممکن است در طول روز به دلیل خواب آلودگی چندین بار در موقعیت‌های مختلف مانند تماشای تلویزیون و رانندگی به خواب روند. از جمله شایع‌ترین دلایلی که باعث نداشتن خواب با کیفیت و سرحال کننده است، قطع یا اختلال تنفس هنگام خواب است. در نتیجه این وقفه، کاهش اکسیژن در بدن فرد اتفاق می‌افتد و باعث تحریک شدن سیستم اتونوم بدن به دلیل استرس ایجاد شده می‌شود. این امر باعث رخداد زنجیره‌ای از اتفاقات شده که در نهایت منجر به بیداری کوتاه در فرد می‌شود تا راه هوایی فوقانی باز شده و ورود هوا به ریه ممکن شود.

 

وی ادامه داد: این افراد معمولا دارای شاخص توده بدنی و وزن بالا، خستگی صبحگاهی و افزایش فشار خون هستند و ممکن است از خشکی دهان یا ریزش بزاق روی بالش شکایت داشته باشند. همچنین وجود خرخر هنگام خواب بیمار، مشاهده قطع تنفس، گزارش خواب بی‌کیفیت و قطعه قطعه از نشانه‌هایی است که می‌تواند برای تشخیص احتمالی این مشکل در فرد به پزشک کمک کند.

 

این فلوشیپ طب خواب تصریح کرد: تشخیص قطعی این بیماری مشروط به خوابیدن فرد در کلینیک خواب و ثبت وقوع این رویدادها و مشخص کردن ارتباط آن با اختلال در کیفیت و میزان خواب است. بر اساس اینکه بیمار پس از ثبت رخدادهای تنفسی هنگام خواب در کدام طبقه بندی خفیف، متوسط یا شدید قرار دارد، درمان‌هایی مانند کاهش وزن، استفاده از ابزارهای دهانی دندانی، جراحی، ماسک فشار مثبت برای راه هوایی برای بیمار در نظر گرفته می‌شود.

وی افزود: باز کردن ساختارهایی که باعث انسداد راه‌های فوقانی شده‌اند، می‌توانند در کاهش یا برطرف کردن وقفه‌های تنفسی موثر باشند. این جراحی‌ها شامل اصلاح انحراف بینی، برداشتن پولیپ بینی، کوچک کردن شاخک‌های تحتانی بینی، کوچک کردن کام نرم و زبان کوچک و برداشتن لوزه‌ها و کوچک کردن قاعده زبان و انتقال فک تحتانی به قدام است که هرکدام می‌توانند به صورت مستقل یا همراه با دیگر اعمال جراحی انجام و باعث برطرف کردن انسداد موجود شوند.

حیدری با بیان اینکه تشخیص محل یا محل‌های رخداد انسداد تنفسی امری بسیار حساس و کلیدی است،گفت: امروزه در کلینیک‌های پیشرفته تخصصی اختلالات خواب توسط تکنیکی کاملا ایمن فرد توسط دارو به خواب طبیعی می‌رود و در این زمان به وسیله اندوسکوپ قابل انعطاف تمامی ساختارهای راه‌های فوقانی بررسی می‌شود و بر اساس آن محل دقیق و نوع انسداد مشخص و طبق آن برای بیمار اقدام درمانی مناسب در نظر گرفته می‌شود.

وی در پایان اظهارکرد: در موارد شدید نیز استفاده از دستگاهی به نام Cpap توصیه می‌شود. به وسیله این دستگاه کوچک هوای موجود در اتاق با فشاری مناسب که قبلا در کلینیک‌های خواب تعیین شده به وسیله ماسک به راه هوایی فوقانی فرد وارد شده و به این صورت نحل‌هایی که دچار انسداد بوده‌اند، با فشار هوا بازتر شده و در نتیجه باعث بهبود خرخر و قطع تنفس هنگام خواب می‌شود.

منبع: پارسینه

خبر بعدی:

اگر تصمیم تان برای ترک خجالت جدی است بخوانید

رویداد۲۴ خجالت کشیدن یا همان چیزی که باعث می‌شود شما در ارتباط برقرار کردن با دیگران راحت نباشید، تنها یک احساس است. اما اگر به چند نکته توجه کنید، برای همیشه از این حس آزار دهنده رها خواهید شد. افرادی که هرگز از خجالت رنج نبرده اند، نمی‌دانند که این حس می‌تواند به ویژه برای فردی در یک موقعیت حرفه‌ای است، ناتوان کننده باشد. 

اگر کمرویی شما را عقب نگه داشته، یاد بگیرید چطور از کنار آن رد شوید و اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید. خجالت می‌تواند واقعاً مردم را عقب نگه دارد - تا حدی که کسانی که خجالتی هستند تمایل به اجتناب از موقعیت‌های عمومی دارند و تا حدودی به این دلیل که اضطراب مزمن زیادی تجربه می‌کنند.

اگر شما اینگونه هستید، با دانستن اینکه تنها نیستید می‌توانید راحت باشید - از هر ده نفر، چهار نفر خودشان را خجالتی می‌دانند.

اما خبر خوب:

خجالت می‌تواند برطرف شود. با گذشت زمان و تلاش و میل به تغییر، امکان شکستن آن وجود دارد. اگر خجالت شما شدید است، ممکن است به کمک مشاور نیاز داشته باشید,، اما بیشتر افراد می‌توانند بر آن غلبه کنند.

اولین قدم خود را در کنار گذاشتن خجالت از این تکنیک‌ها بردارید، تا به شما کمک کند اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید.

چگونه خجالت کشیدن را ترک کنیم؟   ۱. مدام درباره آن صحبت نکنید و به کسی نگویید:

نیازی به تبلیغ خجالتتان نیست. افرادی که به شما نزدیک هستند، می‌دانند و دیگران ممکن است حتی فرصتی برای توجه داشته باشند. ممکن است برای شما قابل رویت نباشد.

۲. سبک خود را نگه دارید و ادامه دهید:

اگر دیگران باعث خجالت شما می‌شوند، لحن خود را عادی نگه دارید. اگر بخشی از بحث هستید، آرام به صحبتتان ادامه دهید.

۳. لحن خود را تغییر ندهید:

اگر وقتی ناراحت هستید سرخ می‌شوید، آن را با خجالت یکی نکنید. بگذارید همینگونه بماند و بگویید:" من همیشه زود سرخ می‌شوم. "

۴. از برچسب زدن اجتناب کنید:

خود را خجالتی نشان ندهید. بگذارید به عنوان فردی منحصر به فرد تعریف شوید نه با یک ویژگی بد.

۵. خود خرابکاری را متوقف کنید:

گاهی اوقات ما واقعاً بدترین دشمن خودمان هستیم. اجازه ندهید حس درونیتان شما را زمین بزند. به جای آن، قدرت آن صدا را آنالیز کنید تا بتوانید خنثی نمایید.

۶. نقاط قوت خود را بشناسید:

لیستی از تمام ویژگی‌های مثبت خود تهیه کنید - از یک دوست یا عضو خانواده تان بخواهید که به شما کمک کنند. بگذارید به شما یادآوری کند که چقدر ویژگی خوب و مثبت دارید.

۷. روابط خود را با دقت انتخاب کنید:

افراد خجالتی تمایل به دوستی کم تر، اما عمیق‌تر دارند، به این معنی که انتخاب دوست یا شریک، برایشان مهم‌تر است. زمانتان را به افراد زندگیتان بدهید که پاسخگو، گرم و دلگرم کننده هستند.

۸. اجتناب از قلدری و اذیت:

همیشه تعداد کمی از افرادی وجود دارند که تمایل به اذیت و تمسخر کردن بقیه دارند. فاصله تان را با این افراد حفظ کنید.

۹. مراقب باشید:

بیشتر ما برای خودمان سخت‌ترین هستیم، بنابراین عادت به مشاهده و نظرات بر دیگران را داریم. پیش از این هم در نمناک گفتیم که ممکن است متوجه شوید که دیگران از علائم ناامنی خودشان رنج می‌برند و تنها نیستید.

۱۰. به یاد داشته باشید که یک لحظه بد به معنای روز بد نیست:

به خصوص زمانی که شما زمان زیادی را در ذهنتان سپری می‌کنید، همانطور که افراد خجالتی این کار را انجام می‌دهند، راحت می‌توانید این کار را انجام دهید، و به این فکر کنید که خجالت شما تمام اتفاقات را خراب می‌کند.

۱۱. تصورات خودتان را فریاد بزنید:

افراد خجالتی گاهی این احساس را دارند که توسط بقیه مورد قبول نیستند و رد می‌شوند، حتی وقتی واقعا اینگونه نیست. افراد ممکن است حتی خیلی بیشتر از چیزی که خودتان برای خودتان ارزش قائلید به شما اعتبار دهند.

۱۲. به ترس هایتان زل بزنید:

گاهی اوقات وقتی وحشت زده اید، بهترین کاری که باید بکنید این است که با آن مواجه شوید. اگر میترسید، به آن خیره شوید و تکیه دهید.

۱۳. رویش اسم بگذارید:

لیستی از همه نگرانی هایتان تهیه کنید. آن‌ها را نامگذاری کنید، برنامه ریزی کنید که حذفشان کنید و به جلو حرکت کنید.

رنج بردن از خجالت نباید شما را از موفقیتی که به دنبال آن هستید، دور کند، پس این ابزار‌های ساده را امتحان کنید - در واقع، آن‌ها تکنیک‌های خوبی برای امتحان این هستند که آیا واقعا خجالتی هستید یا خیر.

۱۴. با اعتماد به نفس عمل کنید:

اعتماد بنفس با عمل، یادگیری و استادی حاصل می‌شود. یادتان می‌آید که چگونه دوچرخه سواری را یاد گرفتید؟ اولش وحشتناک بود,، اما بعد از اینکه به دنبال آن رفتید، آن را امتحان کردید و اعتماد به نفس داشتید، توانستید انجامش بدهید.

اعتماد اجتماعی نیز همین کار را می‌کند. احساس اضطراب مشکل نیست، اجتناب از تعاملات اجتماعی مشکل است.

۱۵. درگیر شدن:

درگیر شدن، به معنی شرکت در صحبت‌های کوچک است و با غریبه‌ها در همه جا، مغازه ها، رویداد‌های ورزشی و باشگاه صحبت کنید. علاوه بر این، به افرادی که به آن‌ها علاقمند هستید، بیشتر نزدیک شوید و با آن‌ها حرف بزنید.

زندگی کوتاه است. چه کسی اهمیت می‌دهد؟ هفت میلیارد نفر در این سیاره زندگی می‌کنند. شما نباید از همه آن‌ها خوشتان بیاید یا دوستشان داشته باشید. کمی ریسک کنید و خود را برای ملاقات و معاشرت با افراد مختلف آماده کنید.

۱۶. چیز‌های جدید را امتحان کنید، حتی اگر شما را نگران می‌کنند:

به یک باشگاه، یک تیم ورزشی، یا کلاس انگلیسی بپیوندید. یک پروژه جدید انتخاب کنید، کاری دشوار را در محل کار داشته باشید و به عهده بگیرید، یا یک مهارت جدید یاد بگیرید. کاری بکنید که از حیطه راحتی خود خارج شوید.

۱۷. حرف بزنید:

در هر فرصتی، شروع به تمرین سخنرانی و یا صحبت و داستان سرایی کنید. در مورد تمام حیطه‌های زندگیتان صحبت کنید. چه در کار با دوستان، با غریبه ها، یا پیاده رفتن از خیابان، می‌توانید آزادانه صحبت کنید.

اجازه دهید صدا و ایده‌های شما شنیده شود. مردم مطمئن نیستند که چه چیزی می‌خواهند بگویند. آن‌ها به خاطر این که می‌خواهند سهم خود را به اشتراک بگذارند، درگیر می‌شوند و با دیگران ارتباط برقرار می‌کنند.

شما هم می‌توانید این کار را بکنید. اضطراب و خجالتی بودن، دلیلی برای ساکت ماندن نیستند.

۱۸. خودتان را آسیب پذیر کنید:

ترس از قضاوت باعث اضطراب اجتماعی و خجالت کشیدن می‌شود. تنها راه غلبه بر این ترس این است که خود را آسیب پذیر سازید. این کار را با افرادی انجام دهید که به آن‌ها نزدیک هستید و می‌توانید اعتماد کنید.

ممکن است هر چه بیشتر این کار را انجام دهید، بیشتر لذت ببرید. این کار باعث افزایش اعتماد به نفس و تعاملات اجتماعیتان می‌شود. آسیب پذیر بودن نیازمند تمایل به اجازه دادن به دیگران است.

به کسی که هستید افتخار کنید. اصیل و آسیب پذیر بودن اغلب کیفیتی است که دیگران بیشتر در مورد شما تحسین خواهند کرد.

۱۹. تمرین برای نمایش زبان بدنی مطمئن:

هنگام صحبت با افراد تماس چشمی برقرار کنید. سرتان را بالا بگیرید. صدای خود را به وضوح و به طور موثر بیان کنید. دست دهید. بغل کنید. در مجاورت دیگران باشید.

۲۰. متفکر باشید:

متفکر بودن به سادگی به عنوان آگاهی تعریف می‌شود. بیدار شوید. به تمام افکار، احساسات و خاطرات خود در هر لحظه توجه کنید. هیچ قسمتی از تجربه شما وجود ندارد که از آن فرار یا دوری کنید.

یاد بگیرید که خود و دنیای اطراف خود را بشناسید، از جمله " افکار و احساسات مضطرب " و فقط به آن‌ها توجه کنید. زمانی که کاملاً حضور دارید، متوجه خواهید شد که تعاملات اجتماعی چیزی نیست که شما باید از آن اجتناب کنید.

بهتر عمل خواهید کرد، زیرا در واقع به مکالمه و اشارات در محیط خود توجه می‌کنید. با تمرین، شما به طور مداوم می‌توانید به مهارت‌های اجتماعی خود پیشرفت‌های خوبی بدهید.

۲۱. با رفتار خود، دیگران را مسحور کنید:

درباره خودشان بپرسید و وقتی به شما پاسخ می‌دهند، تمرکز کنید. چیز‌هایی را که در مورد خودشان به شما می‌گویند به یاد داشته باشید تا بتوانید بعداً درباره آن صحبت کنید.

۲۲. هنگام صحبت کردن از ضمایر شخصی کم تری استفاده کنید و این کار را مدام تمرین کنید:

جملات اول با " من "، نه تنها برای شنونده دور است، بلکه کانون توجه را بر شما متمرکز می‌کند، و می‌تواند کمرویی را افزایش دهد.

به یاد داشته باشید که راه غلبه بر خجالت، تمرکز در جای دیگر است. مانند آنچه که دوست دارید، واقعاً از رویداد اجتماعی لذت ببرید، در مورد این که چه احساسی دارید و پر از انرژی هستید، نیز با کسی صحبت کنید.   منبع: بیتوته

مخالفت عضو مجمع با پیوستن به FATF: بگذاریم اگر قرار است خفه شویم دیگران این کار را انجام دهند| پیشنهاد حذف ریاست‌جمهوری از ساختار سیاسی کشور

مردم چرا به خود اجازه می‌دهند در کار مسئولان مملکت دخالت کنند؟!

عکسهایی از تولد رویا تیموریان در 52 سالگی

منبع این خبر، وبسایت www.parsine.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۷۸۹۲۱۰۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • پس از یک ماه وقفه زاینده‌رود دوباره در شهر اصفهان جاری شد
 • اخلال در عملیات اتوبوسرانی شهری تهران
 • پژوهشگران کمبریج موفق به رشد یک مغز کوچک شدند
 • رشد یک مغز کوچک در دست دانشمندان
 • از حمله خواب چه می‌دانید؟ + علائم
 • سرگیجه ها را جدی بگیرید
 • ورم مچ پا چه دلایلی دارد؟ / این علائم را جدی بگیرید
 • جنجال درباره اوسپینا: ضربه مغزی را جدی بگیرید
 • پیشنهادات ساده برای جلوگیری از چاقی در نوروز!
 • خروپف کردن کودکان را جدی بگیرید
 • هفت نشانه ظریف حمله خواب
 • توصیه‌های ایمنی برای چهارشنبه سوری؛ لطفا جدی بگیرید!
 • علل ، علائم و درمان آتروفي بيضه (کوچک شدن بيضه ها)
 • هشدار جدی فرمانده انتظامی اردبیل به برهم زنندگان آرامش مردم در چهارشنبه آخر سال
 • نکات مهمی که هنگام سفرهای نوروزی باید رعایت کنید/ دستور طلایی پیشگیری از مسمومیت غذایی در سفر
 • درج نماد شرکت سیماب رزین در بازار شرکت‌های کوچک و متوسط (SME) فرابورس
 • با انتخاب یک کاغذ دیواری سه بعدی زیبا، منزل خود را منحصر به فرد کنید
 • نشانه های حمله خواب را بشناسید
 • وقتی خواب حمله می‌کند!