به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اهواز،  سید فرزاد حسینی بهبهانی، مدیرکل پزشکی قانونی خوزستان با اشاره به شناسایی 11  جانباخته آتش سوزی قهوه خانه نوارس اهواز بیان داشت: جانباختگان بین 20 تا 47 سال سن داشتند.

وی تصریح کرد: مجوز دفن برای همه آن ها صادر شد و اجساد تحویل بستگان گردید.

حسینی بهبهانی در ادامه اذعان داشت: عادل عفری فرزند کریم، فواد غافلی فرزند عبدالحسین(مالک قهوه خانه)، محسن یاسری فرزند چوید، علی محیسن سبهانی فرزند کاظم، حسن حیدری فرزند مالح، عدنان عفری فرزند خیراله، علی عفراوی فرزند احمد، هاشم عفراوی فرزند رسول، منصور عفراوی فرزند عبداله، هادی بنی تمیم فرزند حمید، و فرحان حردانی فرزند راهی، 11 جانباخته این حادثه بودند.

مدیرکل پزشکی قانونی خوزستان وقوع حوادث دردناکی مانند قهوه خانه نوارس را نشان دهنده نیاز شدید جامعه ما به آموزش مهارت های زندگی به ویژه کنترل خشم دانست.

این مقام مسئول تصریح کرد: تجهیز افراد جامعه به دانش و آگاهی سبب کاهش چنین حوادث تلخی خواهد شد.

زهرا بزرگ زاده، رییس بیمارستان سوانح و سوختگی طالقانی اهواز در خصوص مصدومان بستری در این بیمارستان گفت: اقدامات لازم در حال انجام است و تحت درمان هستند.

وی اذعان داشت: وضعیت فواد عامری پور، 22 ساله و دارای 27 درصد سوختگی است و مشکلی وجود ندارد.

بزرگ زاده بیان کرد: وضعیت مصدوم 32 ساله با درصد سوختگی بالا پس از یک هفته مشخص خواهد شد.

رییس بیمارستان سوانح و سوختگی طالقانی اهواز اظهار داشت: حمزه طائی با 43 درصد سوختگی در بخش آی سی یو این بیمارستان طالقانی بستری است و روزهای آینده وضعیت این مصدوم مشخص می گردد.

شایان ذکر است؛ وضعیت عبدالحسین غافلی63 ساله که بر اثر دود گرفتگی و ناراحتی قلبی مصدوم و در بیمارستان کرمی بستری بوده، مطلوب گزارش شده است.

به گفته رییس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اهواز، این حادثه عمدی بوده است.

نیروی انتظامی خوزستان هم اعلام کرد که متهم پس از حادثه دستگیر شده و با اعتراف به جرم خود، دلیل آن را اختلاف شخصی عنوان کرده است.

انتهای پیام/گ

هویت جانباختگان آتش سوزی نوارس شناسایی شد

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

بازی بر سر هویت بنای تاریخی زندان اسکندر در یزد!

در حالی که برخی زندان اسکندر را بنای قدیمی مدرسه ضیائیه می‌دانند و خواهان تغییر عنوان این بنای تاریخی هستند، این تفکر با استناد و شواهد تاریخی پذیرفتنی نیست.

به گزارش ایسنا، گاهاً شایعاتی در رابطه با تغییر نام «زندان اسکندر» به «مدرسه ضیائیه» در یزد مطرح می‌شود که بعضاً برخی از ساکنان محله فهادان و کسبه از این مسئله گلایه‌مند هستند و لطمه زدن به هویت این بنای تاریخی ارزشمند را عاملی در رکود گردشگران این منطقه می‌دانند.

البته برخی دیگر نیز نسبت به این که محل مذکور زندان اسکندر است، ابراز تردید می‌کنند به عبارتی معتقدند که زندان اسکندر، بنای تاریخی دیگری است و بنای فعلی باید تغییرنام پیدا کند چرا که بسیاری از گردشگران در هنگام مشاهده این مکان به هویت بناهای تاریخی یزد بی‌اعتماد می‌شوند.

با این حال بنظر می‌رسد پراکندن شایعات نامعلومی در رابطه با بناهای تاریخی ارزشمند یک شهر جهانی منجر به لطمه زدن به صنعت گردشگری و عدم اعتماد گردشگران به هویت تاریخی آن می‌شود لذا باید در رابطه با برچسب زدن به بناهای تاریخی دقت نظر و توجه بیشتری شود.

زندان اسکندر قطعاً مدرسه ضیائیه نیست

«ذات‌الله نیکزاد» عضو هیات علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری کشور در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا – منطقه یزد، با اشاره به این که زندان اسکندر قطعاً و یقینا مدرسه ضیائیه نیست، اظهار می‌کند: هر چند حقیقت در رابطه با هویت اصلی بنای زندان اسکندر، هویت نامعلوم و اثبات شده‌ای نیست اما با مراجعه به تاریخ یزد متوجه خواهیم شد که برطبق شواهد این بنا به هیچ وجه مدرسه ضیائیه نیز نبوده است.

وی با بیان این که مشخصات مدرسه ضیائیه با استناد به تاریخ مطابقتی با بنای زندان اسکندر ندارد، می‌گوید: مدرسه ضیائیه در کتب تاریخی دارای مناره‌هایی به همراه کاشی‌کاری بوده و موقعیت آن نیز با این بنای تاریخی مطابقت ندارد.

این مسئول با اشاره به عنوان دو مدرسه ضیائیه «سرپُلوک» و «شهرستان» در تواریخ، تصریح می‌کند: مدرسه ضیائیه‌ی سرپُلوک که مشخصا در محله‌ای با همین عنوان در یزد باید قرار داشته باشد و مدرسه ضیائیه‌ی شهرستان هم که در این محل قرار نداشته است.

وی ادامه می‌دهد: البته در تاریخ یزد از بنایی با عنوان «زندان اسکندر» در محله شهرستان و در نزدیکی مسجد چهل محراب یاد شده که این محل فاصله نزدیکی با بنای کنونی زندان اسکندر دارد و در رابطه با موقعیت این بنا در این محل نیز در تاریخ بسیار یاد شده است.

وی با تاکید بر این که آنچه در مورد زندان اسکندر گفته شده مقصود زندان به معنای خاص آن نیست، می‌گوید: زندان در نامگذاری بنای تاریخی زندان اسکندر، یک عنوان کلی است که در گذشته در یزد متداول بوده است اما بحث اصلی، برگزیدن عنوان زندان برای این بنای تاریخی است که هنوز هم چرایی آن مشخص نیست ولی در مجموع در این که زندان اسکندر، مدرسه ضیائیه نبوده هیچ شکی وجود ندارد.

نیکزاد با اشاره به بررسی‌های موجود در مورد بنای تاریخی زندان اسکندر، خاطرنشان می‌کند: قطعاً دلیلی ندارد که زندان اسکندر تغییرنام پیدا کند چرا که حتی براساس تاریخ یزد نیز تنها در دهه 40 و بنا بر دلایلی نامشخص از این محل به عنوان مدرسه ضیائیه یاد شده که اساس آن نیز پذیرفته نشده و تنها در قالب فرضیه عنوان شده است.

زندان اسکندر مشخصاً زندان نبوده است

این پژوهشگر کشوری با تاکید بر این که زندان در عنوان این بنا یادآور رویداد زندانی شدن و شکنجه بزرگان پارسی در یزد قدیم است، می‌گوید: این بنا مشخصاً یک زندان در قالب زندان نبوده و واژه‌ای متداول به معنای «جا و مکان» بوده و بیشتر برای یادآوری یک رویداد تاریخی و در قالب نام نشانه‌ای ساخته شده است.

وی با تاکید بر این که دست یافتن به نشانه‌های تدفین، گور، اسکلت و بقایای استخوان انسان‌ها در این بنا نمی‌تواند مستندی بر زندان بودن آن باشد، می‌گوید: محدوده‌هایی مانند حسینیه فهادان، بقعه دوازده امام و بنای مشهور زندان اسکندر و فضای سبز آن، در گذشته گورستان بوده و مطمئنا در کاووش‌ها شواهدی از تدفین در دوره‌های اسلامی نیز بدست آمده که مسئله‌ای عجیب نیست.

نیکزاد با اشاره به گنبد قدیمی و گنبدخانه بزرگ و کارشده بنای زندان اسکندر، یادآور می ‎ شود: هرچند این بنا نیز دارای کتیبه بوده و وجود مدفنی در آن بعید نیست اما باید دانست که در فرهنگ یزد تدفین در گنبدخانه‌ها و خانقاه‌ها نیز امری جاافتاده بوده و وجود بقاعی مانند سید رکن‌الدین، چنین امکانی را دور از ذهن نمی‌کند.

وی پرداختن به مسئله باستان‌شناسی در این بنا را به منظور مشخص شدن هویت و اطلاعات مجهول این بنای تاریخی ضروری می‌خواند و می‌گوید: با این اقدام گره‌ی کور هویت زندان اسکندر باز می‌شود؛ البته پژوهش و شواهدی در رابطه با این بنای تاریخی با عنوان «چیستی» در شماره 78 مجله اثر منتشر شده است که علاقمندان می‌توانند به آن مراجعه کنند.

اشاره به زندان اسکندر در اشعار لسان‌الغیب

البته «محمد خدادادی» استادیار گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه یزد هم در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، به مصرع «دلم از وحشت زندان سکندر بگرفت» از حافظ شیرازی اشاره و اظهار می‌کند: حافظ با بهره‌گیری از آرایه‌ی ادبی «ذکر جزء و اراده کل»، از عنوان زندان اسکند استفاده کرده اما این عنوان صرفاً به عنوان بنای تاریخی زندان اسکندر نیست و مجازی از تمام شهر یزد است.

وی با بیان این که امکان وجود چنین محله‌ای و بنایی در یزد وجود داشته است، تصریح می‌کند: قطعا در سفر حافظ به یزد، از دوران قبل از اسلام، اسطوره‌هایی محلی در مورد رویداد تاریخی اسکندر وجود داشته که اسکندر بزرگان و عاملان پارسی را به یزد و بعداً به این مکان فرستاده است.

انتهای پیام

احمدی‌نژاد خواستار مذاکره ایران با امریکا شد؛ مذاکره درباره مسائل اساسی مهم‌تر از حیات یا مرگ "برجام" است

واکنش فائزه هاشمی به ولنگار خطاب‌کردن زنان توسط علم‌الهدی و کمپین «چهارشنبه‌های طلایی»: اگر صاحبان قدرت به دنبال وزن‌کشی هستند، اجازه دهند کسانی که مانند آنها فکر نمی‌کنند هم تجمع برگزار کنند| سیاست‌های چکشی دیگر جوابگو نیست

دلارام هاشمی، بازیگر جوان تئاتر درگذشت

کلیدواژه: علوم پزشکی حوادث

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۷۹۲۸۷۶۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • افراد در فضای مجازی هویت سنجی می شوند
 • رای کمیته استیناف درباره فینال حذفی صادر شد/ طالقانی، بهاروند و فتاحی تبرئه شدند
 • ۴۰ فرزند طرح ایتام و محسنین میهمان امام رضا(ع) شدند
 • تلاش دشمن برای هویت كردن جامعه ایرانی ـ اسلامی
 • جانباز اردبیلی به فرزند شهیدش پیوست
 • واکنش فرزند آیت الله طالقانی به ادعای قتل پدرش
 • مادر شهید قلی‌زاده به فرزند شهیدش پیوست
 • ساختمان آموزشی بیمارستان طالقانی شهر ایلام افتتاح شد
 • چرا نباید قهوه را با معده خالی بنوشید؟
 • مصدوم شدن ۷نفر در انفجار کپسول گاز پیک‌نیک
 • طالقانی در واکنش به حکم کمیته استیناف: اتفاقات خارج از استان خوزستان ربطی به من ندارد!
 • انفجار کپسول گاز در مازندران هفت مصدوم برجای گذاشت
 • مصدومیت هفت نفر بر اثر انفجار کپسول گاز درسوادکوه
 • فرزند کی‌روش به دنیا آمد (عکس)
 • اعلام رای استیناف فینال حذفی طالقانی تبرئه شد
 • از غذاهای مفید برای قلب تا ضرر مصرف قهوه با معده خالی
 • مادران چه تاثیری بر شکل‌گیری شخصیت فرزند دختر دارند؟
 • محمدمسلم وافی یزدی؛ طلبه ۳۷ ساله‌ای که ۱۲ فرزند و ۲ نوه دارد
 • راه و رسم برنزه شدن با نور خورشید