یکی از نمودهای مشخص پژوهش های نوین، بحث چندقلوزایی گوسفند افشار است که کمک مستقیمی به جامعه دامداری محسوب می شود و زمینه را برای و دیده شدن در صنعت دامداری فراهم می کند


به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز زنجان؛یکی از نمودهای مشخص پژوهش‌های نوین، بحث چندقلوزایی گوسفند افشار است که کمک مستقیمی به جامعه دامداری محسوب می‌شود و زمینه را برای و دیده شدن در صنعت دامداری فراهم می‌کند.

رئیس دانشگاه زنجان می گوید: گوسفند افشاری ثمره یکی از پژوهش‌های کاربردی است که از سال‌ها پیش در دانشگاه زنجان با اعضای هیئت علمی گروه علوم دامی آغاز شده است و نتایج قابل عرضه‌ای دارد.

نجفیان با بیان اینکه درواقع چندقلوزایی از نمودهای بارز اقتصاد دانش بنیان است، گفت: با توجه به اینکه اقتصاد امروز رقابتی است، فقط در صورتی که بر پایه علم و دانش استوار شود، می‌تواند قدرت رقابت خود را حفظ کند وگرنه محکوم به شست است.

 وی با اشاره به اینکه محققان پروژه اصلاح نژاد گوسفند افشار سال‌ها زحمت کشیده‌اند و چنین تلاشی، نوعی مجاهده علمی است و قطعاً ارزش آن از جهاد پایین‌تر نخواهد بود، گفت: در حال حاضر نیز بیش از 7هزار رأس از این نوع گوسفند اصلاح شده و در سطح دامداری‌ها انتشار یافته است و اگر حمایت‌های کافی صورت بگیرد، در عرض 10 سال می‌توان همه نژادهای مستعد در سطح کشور را اصلاح کرد.

رئیس دانشگاه زنجان گفت: اگر حمایت‌ها کافی باشد و واردات بی رویه که از آسیب‌های کشور است این نهال نوپا را از بین نبرد، می‌توان خروجی این پروژه را به تولید انبوه رساند.

کد ویدیو دانلود فیلم اصلی

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان می گوید: پروژه گوسفند افشاری از سال 85 آغاز به‌کار کرده و تاکنون زحمات زیادی برای به سرانجام رسیدن آن کشیده شده است.

به گفته رستم خانی بیش از 60 طرح تحقیقاتی در قالب پایان‌نامه‌های ارشد و دکتری برای پیشبرد پروژه اصلاح نژاد گوسفند افشار به‌کار گرفته‌شده است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: در طرح اصلاح نژاد گوسفند افشاری، استراتژی چند صفتی دنبال می‌شد و روی توان شیرواری این گوسفند کارشده است تا بتواند حداقل سه رأس بره خود را شیر بدهد.

وی افزود: سرعت رشد این گوسفند 30 درصد نسبت به نژاد بومی بهبودیافته و دوسوم از حجم دنبه گوسفندان اصلاح‌شده نیز کاسته شده است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: در حال حاضر نیز جمعیت گوسفند افشار استان 650 هزار رأس است که در شهرستان‌های ماه‌نشان، زنجان، خدابنده و ایجرود پراکنده هستند.

رستم خانی گفت: بیش از 10 هزار رأس تحت پوشش برنامه‌های اصلاح نژاد گوسفند افشار قرار دارد و تعدادی دام محدود اصلاح‌شده وجود دارد و برای اینکه بتوان آنها را باسرعت‌بالا تکثیر کرد و در اختیار دامداران قرارداد، ۷۰ گله به‌عنوان گله‌های پیش رو و تکثیرکننده این دام ساماندهی شده‌اند.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان از افزایش ۱۰۰ درصدی ضریب تبدیل غذایی گوسفند اصلاح‌شده افشار خبر داد و افزود: در حال حاضر در همه شهرستان‌ها، نمونه‌ای از گله‌ها راداریم و این دام در اختیار دامداران ۱۹ استان دیگر قرار گرفته است.

گوسفند افشاری یکی از نژادهای گوسفندی است که با کمک علم امکان چند قلو زایی در آنها وجود دارد و این امر محقق شده است.

علیپور دامدار نمونه استان زنجان هم گفت: نژاد‌های گوسفندی وارد شده به کشور امکان رقابت با گوسفند افشاری اصلاح نژاد شده در این استان را ندارند، زیرا توان تولیدی این نژاد اصلاح شده در زنجان بیشتر از گوسفندان خارجی وارداتی است.

میزان و کیفیت بالای شیر پرچرب، سازگاری با اقلیم سرد، مقاومت در برابر امراض انگلی داخلی و خارجی، قدرت زیاد راهپیمایی و کوهپیمایی از ویژگی های گوسفند نژاد افشاری است.

کد ویدیو دانلود فیلم اصلی

 

 

 

منبع: واحد مرکزی خبر

خبر بعدی:

حرکت در مسیر تحقق تمدن نوین اسلامی انتظار رهبری است

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین سید سعید رضا عاملی روز شنبه دردیدار با آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید، افزود: این شورا وظیفه سیاست گذاری، برنامه ریزی و نظارت بر اجرا در حوزه علم و فرهنگ را به عهده دارد که در این حوزه ها نیازمند راهنمایی و تعامل حوزه علمیه و مراجع تقلید هستیم.
وی با بیان اینکه بسیاری از مسائل مرتبط با فرهنگ به حوزه های بیرون از فرهنگ مربوط است گفت: ایجاد عدالت اجتماعی در جامعه رابطه مستقیمی با حوزه فرهنگی و افزایش رضایتمندی مردم در حوزه های مختلف فرهنگی و اجتماعی دارد.
وی با اشاره به اینکه شورای عالی انقلاب فرهنگی نهادی فراقوه ای است که به عنوان یک پارلمان بزرگ علمی و فرهنگی می تواند نقش آفرینی کند اظهار داشت: شورای عالی انقلاب فرهنگی در حوزه های مختلف علمی از جمله هوافضا و نانو وظیفه نقش آفرینی دارد.
وی مسئولیت شورای عالی انقلاب فرهنگی در حوزه فضای مجازی را توجه به جنبه های علمی آن دانست و گفت: حضور روسای سه قوه در شورای عالی انقلاب فرهنگی باید پشتوانه و ضمانت اجرایی مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی باشد ولی تا زمانی که چارچوب قانونی و مشخصی در این زمینه وجود نداشته باشد، تضمین اجرایی شدن مصوبات این شورا دشوار است.

**جایگاه علمی کشور از سیاست های شورای انقلاب فرهنگی است
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور دردیدار با آیت الله نوری همدانی نیز گفت: جایگاه فعلی علمی ایران و قرار گرفتن جزو 10 کشور برتر دنیا، ناشی از برنامه ریزی و سیاست گذاری های بلند مدت این شوراست.
عاملی با تاکید بر اینکه این شورا با تدوین اسناد علمی در دستاوردهای علمی کنونی کشور نقش به سزایی داشته است، گفت: علم و فرهنگ دو حوزه مهم توسعه و پیشرفت کشور است که ظرفیت فرهنگی قوی موجب حضور ارزش های انقلاب در این فضا را فراهم می کند.
وی تاکید کرد: بخش قابل توجهی از اسناد شورای عالی انقلاب فرهنگی در حوزه علم اجرایی شده ولی در حوزه فرهنگی به دلیل پیچیدگی و نبود برخی تعاریف شفاف میان موسیقی حلال و حرام موجب سختی کار در عرصه فرهنگی شده است.
عاملی ادامه داد: قرار گرفتن ایران جزو 10 کشور برتر دنیا، جایگاه برجسته علمی ایران در شاخص های مهم جهانی ، قرار گرفتن در رتبه 9 فیزیک و همچنین قرار گیری ایران در صنایع هوا فضا و دفاعی به عنوان یکی از قدرت های برجسته جهان از جمله دستاوردهای سیاست گذاری شورای عالی انقلاب فرهنگی در حوزه علم بوده است.
وی، تقویت مبانی و ارزش های انقلاب اسلامی را اولویت و هدف شورای عالی انقلاب فرهنگی دانست و گفت: دشمنی ها، ندانم کاری ها، ضعف اجرایی و همچنین مشکل پیاده کردن ایده ها و قوانین در حوزه اجرا از جمله مشکلات حوزه فرهنگی بوده است.
عاملی، تبدیل آرمان های انقلاب اسلامی به عمل را از جمله ظرفیت مهم فضای مجازی و فناوری دانست وادامه داد: ایجاد ظرفیت ها و بسترهای منظم تر و قاعده مندتر برای پیاده سازی آرمان های فرهنگی و علمی کشور، تسهیل کننده فضای فرهنگی است.
به گزارش ایرنا ، رهبر معظم انقلاب اسلامی 12 دی ماه جاری در حکمی حجت الاسلام والمسلمین سید سعیدرضا عاملی را به سمت دبیری شورای عالی انقلاب فرهنگی منصوب کردند ، پیش از وی محمدرضا مخبر دزفولی از سال 84 این مسئولیت را عهده دار بود.
در برنامه سفر یک روزه عاملی به شهر مقدس قم، علاوه بر زیارت حرم حضرت معصومه(س)، دیدار با مراجع عظام تقلید ، جلسه با ریاست و مدیران ارشد دفتر تبلیغات اسلامی، بازدید از دبیرخانه شورای تخصصی حوزوی و حضور در جلسه مجمع شورای تخصصی حوزه پیش بینی شده است.
7404/ 6133/
انتهای پیام

یکه‎تازی خودروسازان در فشار به مردم| سایپا شبانه قیمت خودروها را دوباره افزایش داد!+لیست قیمت‌های جدید

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

تعطیلی مدارس یکشنبه ۳۰ دی ۹۷

منبع این خبر، وبسایت www.iribnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۷۹۴۷۴۸۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • افتتاح ۴۷ طرح سرمایه گذاری در ایام دهه فجر در زنجان
 • انتظار آثار سبک زندگی برای انتشار/عرضه شماره جدید «مطالعات تقریبی مذاهب اسلامی»/بررسی اندیشه های کلامی رهبری
 • بررسی مواجهه دو جناح اصلاح طلب و اصولگرا در رسانه های داخلی
 • کارگاه آموزشی معرفی نژاد‌های برتر گوسفند و بز در شهربابک
 • همایش آشنایی دهیاران با فناوری‌های نوین در کسب و کار برگزار شد
 • نخستن همایش «رسانه های نوین و شکل دهی نهادهای اجتماعی» برگزار می شود
 • 70 میلیارد ریال برای آبیاری نوین کشاورزی دامغان هزینه شد
 • 187 راس گوسفند قاچاق در دام پلیس آگاهی زنجان افتاد
 • طرح اصلاح قانون انتخابات آماده بررسی در صحن مجلس
 • اشتغالزایی هدفگذاری شده در استان زنجان 145 درصد محقق شد
 • ثمره استانی شدن انتخابات مجلس وامداری نمایندگان به کانون های ثروت و بروز اختلافات قومی است
 • ثمره فاصله گرفتن از اهل بیت(ع)، گمراهی و ضلالت است
 • سرپرست روابط عمومي استانداري خراسان جنوبي: تدوين برنامه هاي نوين ارتباطي لازمه روابط عمومي راهبردي است
 • کشف احشام قاچاق در زنجان/ اجرای طرح تشدید مبارزه با قاچاق کالا در زنجان
 • زمینه برای ظهور پوپولیست جدیدی مانند احمدی‌نژاد فراهم نیست
 • گوسفند زنده بخریم یا نخریم؟!
 • تولید و صادرات پوشاک هوشمند ایرانی با فناوری نوین در زنجان
 • کشف احشام قاچاق در زنجان
 • شکارچیان قوچ و میش وحشی در دام محیط بانان