تقویم پرورش کرم ابریشم را که ورق بزنیم، به صفحات اول فروردین هر سال می رسیم که با تفریخ– فرآیند تبدیل تخم نوغان به لارو- و توزیع جعبه های تخم نوغان بین نوغانداران، آغاز می شود


به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز گیلان، تقویم پرورش کرم ابریشم را که ورق بزنیم، به صفحات اول فروردین هر سال می رسیم که با تفریخ– فرآیند تبدیل تخم نوغان به لارو- و توزیع جعبه های تخم نوغان بین نوغانداران، آغاز می شود. جعبه های سفید رنگ ِتخم نوغان در روزهای نخستین بهار، اول از همه به دست نوغانداران ِ استان های گرم تر، ازجمله خراسان رضوی، اصفهان، یزد و فارس می رسد و به تدریج و به تناسب آب و هوا، بین نوغانداران 20 استان کشور توزیع  می شود.

این جعبه های کوچک اما پُربار، به علت شرایط آب و هوایی، کمی دیرتر و دهه اول اردیبهشت  هر سال، به دست نوغانداران گیلانی که با تولید سالانه430 تن پیله تر ابریشم، بیشترین سهم را در پرورش کرم ابریشم کشور دارند، می رسد و آنان هم به امید محصولی پربار و پربرکت، در کنار تب و تاب ِ فعالیت های کشاورزی، پرورش کرم ابریشم را به عنوان فعالیتی جانبی،به  دست می گیرند. image درسایه همت وتلاش این نوغانداران، در مدت40 تا 45روز، تخم های ریزوسیاه نوغان، ثمر می دهد و به پیله های سپید و درشت ابریشم تبدیل می شود .  پیله هایی که هر کیلوگرم آن، براساس اعلام مرکز توسعه نوغانداری کشور، پارسال به قیمت توافقی 25هزار تومان از نوغانداران خریداری شد.آنطور که رییس مرکز توسعه نوغانداری کشور می گوید : اگرچه سهم ایران از سبد تولید ابریشم دنیا کمتر از یک درصد است و از این منظر در جایگاه هشتم دنیا قرار گرفته اما همین مقدار محصول تولیدی کشورمان،  معادل ِمجموع تولید پیله ابریشم12کشور ازجمله ژاپن، بنگلادش، ترکیه، اندونزی و کره جنوبی است و گیلان با تولید سالانه حدود430 تن پیله تر ابریشم، قطب تولید این محصول در ایران است. imageدر آمدزایی و ارزش افزوده بالا، ارمغان تارهای به هم تنیده کرم های ابریشم  
علی اصغر داداش پور قابلیتِ پرورش کرم ابریشم در مناطق مختلف کشور و فضاهای کوچکی چون اتاق، سخت نبودن کار، سرمایه گذاری اندک و درآمدزا بودن این فعالیت جانبی دربازه زمانی که انتظار درآمدزایی از دیگر فعالیت های کشاورزی چون برنجکاری نمی رود و در نهایت ارتقای ارزش افزوده محصولاتی چون نخ، فرش، صنایع دستی ابریشمی و پوشاک را از مهم ترین مزایای پرورش کرم ابریشم و رونق صنعت نوغانداری برشمرد. 
وی با بیان اینکه با پرورش هرجعبه تخم نوغان،معمولا حدود 35 کیلوگرم پیله تر ابریشم به ارزش 900هزار تومان تولید می شود گفت:هر نوغاندار می تواند بطورمیانگین 3 جعبه تخم نوغان پرورش دهد که پیله های تولیدی آن، حدود 2میلیون و700 هزار تومان ارزش دارد. 
رییس مرکز توسعه نوغانداری کشوربا اشاره به اینکه نخ ابریشم به عنوان ماده اولیه فرآوری شده به "ملکه الیاف" معروف است گفت :از هر 3 کیلوگرم پیله تر ابریشم که قیمت آن در بازار 75 هزار تومان است، پس از فرآوری یک کیلو نخ ابریشم به ارزش300 هزار تومان به دست می آید که اگر همین مقدار نخ ابریشم، در تولید محصولات و صنایع ابریشمی چون فرش استفاده شود، به تناسب نوع، نقش وهنر به کار رفته در آن، حدود 2میلیون تومان ارزش افزوده درپی دارد. 
علی اصغر داداش پورمی گوید: ارزش افزوده ای که پیله های ابریشم برای محصولات و صنایع  مرتبط با این صنعت به دنبال دارد، باعث شده دست کم در 3 سال اخیر با وجود اعلام نرخ خرید تضمینی پیله تر ابریشم از سوی دولت، بیشترتولیدکنندگان صنایع مرتبط با ابریشم، پیله های تولیدی نوغانداران کشور را با قیمت توافقی و بالاتر از نرخ  تضمینی، نقدی ، خریداری کنند؛ کاری که علاوه بر کاهش بار مالی دولت ، باعث رونق بازار پیله ابریشم و رغبت بیش از پیش مردم به پرورش کرم ابریشم شده است.  imageاز رکود تا از پیله در آمدن صنعت نوغانداری 
رییس مرکز توسعه نوغانداری کشور با اشاره به اینکه اوج وشکوفایی پرورش کرم ابریشم و تولید پیله در کشور به سال 79 با پرورش200 هزار جعبه تخم نوغان و تولید بیش از 5 هزار تن پیله ابریشم بر می گردد گفت: از دهه 80، صنعت نوغانداری در کشور و در گیلان، به دلایلی چون کاهش نرخ تعرفه واردات و به تبع آن ورود پيله خشک ونخ ابريشم وارداتی، مناسب نبودن قیمت خرید تضمینی، رها شدن و تغییر کاربری تدريجي برخی توتستان ها، غیرفعال شدن واحدهای صنعتی ابريشم و کاهش فعالیت برخی کارگاه های سنتی ابریشم کشی، دچار رکود شد و رغبت نوغانداران هم برای پرورش کرم ابریشم بطورقابل توجهی کاهش پیدا کرد. عواملی که باعث شد تولید این محصول در فاصله11سال از 5 هزار تن پيله تر ابريشم درسال79با حدود90 درصد کاهش به حدود 600تن در سال 90 کاهش یابد.
در حالیکه هیات دولت در سال 89، 6 وزارتخانه و سازمان را متولی سرو سامان دادن به صنعت نوغانداری کرد اما علی اصغر داداش پور می گوید: دولت از سال 91 آستین های همت را برای رونق این صنعت بالا زد و در اولین گام تلاش کرد نرخ خرید تضمینی را متناسب با تورم افزایش دهد و در مدت 5 سال گذشته نرخ خرید از 8 هزار و600تومان برای هر کیلو به 18هزار و 100 تومان رسید که افزایش110درصدی را نشان می دهد.
وی تولید و توزیع نهال توت را یکی از راهبردها و زیرساختهای مهم برای افزایش ظرفیت پرورش کرم ابریشم و توسعه صنعت نوغانداری دانست و گفت: اگرچه وسعت توتستانها در 16 سال گذشته از 20 هزار هکتار به 14هزار و700هکتار رسیده که 6 هزار هکتار آن درگیلان قراردارد گفت : سیاست مرکز توسعه نوغانداری کشور در زمینه توسعه توتستانها، افزایش تعداد درختان با کاشت نهال، بصورت نواری در حاشیه شالیزارها، باغها، استخرهای پرورش ماهی،  دامداریها و محوطه خانه های روستایی، به جای افزایش هندسی است. image وی با اشاره به اینکه با اختصاص یارانه دولتی، از دو سال پیش نهال توت، رایگان بین نوغانداران توزیع می شود گفت: تا اسفند پارسال 530هزار نهال رایگان در گیلان توزیع شد که بعد از3 سال به قابلیت برداشت اقتصادی می رسد و برای پرورش 5 هزار جعبه تخم نوغان کفایت می کند.
رییس مرکز توسعه نوغانداری کشور می گوید: ازیک ماه پیش هم توزیع نهال رایگان توت را شروع کرده و بنا داریم امسال 400هزارنهال، دراختیار نوغانداران قرار دهیم. 
علی اصغر داداش پوراگرچه از ثابت ماندن تعرفه واردات پیله به علت کافی نبودن میزان تولید پیله و تامین نیاز ماده اولیه برای فعال ماندن صنایع مرتبط با ابریشم خبرداد اما خبر خوشی هم از اقدام اخیر دولت برای کاهش واردات نخ ابریشم برای حمایت از کالای ایرانی داشت و گفت: اخیرا دولت، نرخ تعرفه واردات نخ ابریشم را از 15 به 26 درصد افزایش داده است.
وی ثابت ماندن 15ساله قیمت هرجعبه تخم نوغان به قیمت 7 هزار و500 تومان و فراگیرکردن بیمه کرم ابریشم را ازدیگر اقدامات دولت برای شکوفایی این صنعت دانست.
رییس مرکزتوسعه نوغانداری کشور از پیگیریهای بسیار، برای تاسیس صندوق حمایت از نوغانداری خبر داد و گفت: اگرچه مجوز تاسیس این صندوق گرفته شده اما تشکیل این صندوق مستلزم تامین منابع اعتباری و ساماندهی نوغانداران در قالب تشکل و اتحادیه است که پیگیر انتقال، تغییر و دریافت مجوز فروش املاک و دارایی های مازاد شرکت ابریشم ایران برای تامین منابع مالی هستیم و فرآیند ساماندهی نوغانداران با تاسیس تعاونی تخصصی نوغانداران گیلان در مرحله عضوگیری قرار دارد.
به گفته علی اصغر داداش پور صندوق حمایت از نوغانداری افزون بر تامین منابع مالی توسعه نوغانداری، می تواند در زنجیره فرآیند پرورش و تولید پیله تا مرحله فرآوری نخ و تولید محصولات مرتبط با این صنعت، اتصال ایجاد کند . 
وی با اشاره به هدف گذاری امسال برای توزیع 50 هزار جعبه تخم نوغان در کشور که چیزی حدود حدود یک و نیم برابر بیشتر از پارسال است، گفت: درصورت توزیع همه این جعبه ها پیش بینی می شود امسال هزارو 200 تن پیله تر کرم ابریشم در کشور تولید شود که یک و نیم  برابر پارسال خواهد بود. image علی اصغر داداش پور معتقد است اگر می خواهیم صنعت ابریشم را به روزهای اوج خود باز گردانیم باید سیاست های تشویقی و حمایتی در زمینه تولید، اصلاح ساختار و توسعه صنایع ابریشم و تجارت و بازرگانی محصولات مرتبط با این صنعت را جدی بگیریم.
اندر احوالات صنایع ابریشم در قطب نوغانداری کشور
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان با اشاره به اینکه از 4 واحد صنایع مرتبط با صنعت ابریشم گیلان، فقط یک واحد کوچک با30 درصد ظرفیت، نخ ابریشم تولید می کند و بقیه به علت کمبود ماده اولیه، مشکل سرمایه در گردش و فرسودگی تجهیزات، دست از فعالیت کشیده اند گفت: واحدهای صنعتی گیلان به 702 تن پیله نیاز دارند امااین در حالی است که کل پیله تولیدی ابریشم گیلان حدود 430 تن است.  imageفرهاد دلق پوش می گوید: اگرچه سازمان صنعت، معدن و تجارت آمادگی ارائه تسهیلات برای نوسازی، خرید ماشین آلات و حل مشکل سرمایه درگردش را دارد اما موافقت بانکهای عامل برای پرداخت این دست تسهیلات به توجیه پذیر بودن فعالیت اقتصادی که یکی از بندهای آن تامین ماده اولیه است، مشروط است و از طرفی صاحبان این صنایع هم خودشان به علت کمبودماده اولیه وبه صرفه نبودن این کار، رغبت چندانی برای راه اندازی و احیای واحدهایشان ندارند.
وی افزود: برای اینکه سرمایه گذاران بتوانند با ارائه طرح های توجیه پذیر، از تسهیلات بخش صنایع دانش بنیان این سازمان بهره مند شوند، تولید نخ بازیافتی، ریسندگی و تولید پارچه را به عنوان صنایع اولویت دار سرمایه گذاری حوزه صنعت، معدن وتجارت استان معرفی کرده ایم . 
 سهم سبد صنایع دستی از تولید محصولات ابریشمی  
معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان، درآمد سالانه 5 میلیارد تومانی و صادرات سالانه حدود 300 هزار دلاری را نتیجه فعالیت 3 هزار و 600 هنرمند صنایع دستی استان می داند و می گوید: فرش، گلیم، چادر شب، رشته دوزی و قلاب بافی از جمله صنایع دستی مرتبط با صنعت نوغانداری در گیلان است. 
سلمان شاه محمدی می گوید: هنرمندان صنایع دستی برای تولید محصولاتشان سالانه به حدود 6 تن نخ ابریشم نیاز دارند که حدود 90 درصد این مقدار نخ را از دو کارگاه ابریشم کشی و یک واحد صنعتی تولید نخ ابریشم استان و بقیه را از استانهای دیگر ازجمله خراسان رضوی تامین می کنیم.  imageمعاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان، با اشاره به اینکه معاونت صنایع دستی این اداره کل برای حمایت از کالای ایرانی و رونق تولیدات ابریشمی باتوجه به طرح ارائه شده،10میلیون تا 2و نیم میلیارد تومان تسهیلات به متقاضیان صنایع دستی ابریشمی پرداخت می کند گفت : پارسال به 400 نفر از متقاضیان 3 و نیم میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شد.
اما نوغانداران، صنعتگران، صاحبان صنایع و هنرمندان صنایع دستی هم اگرچه از نابسامانی های صنعت نوغانداری و صنایع مرتبط گلایه هایی دارند اما در عین حال امید دارند که با اقدامات حمایتی دولت، دست کم در سال حمایت از کالای ایرانی، در گام اول پایه های صنعت نوغانداری با فراهم کردن بسترهای تولید بیشتر پیله های ابریشم، محکم تر شود و در کنار تامین مواد اولیه صنایع ابریشمی، دستی به سر و روی خاک خورده تجهیزات و دستگاه های صنایع ابریشمی هم کشیده شود و باحمایت های مالی و نظارتی، بازار این صنعت، هم تکانی بخورد و با سامان بخشی به همه زنجیره های نوغانداری، این صنعت به روزهای اوج خود برگردد. امری که همت بیش از پیش مسئولان، نوغانداران، تولیدکنندگان و هنرمندان این بخش را می طلبد.  
*نگارندگان: کبرا اجدادی و مریم امدادی 

پولدارهای خانه‌نشین| درآمد هنگفت ۱۴۷۰۰۰ نفر از ساکنان شمال تهران بدون شغل!

۵۰ درصد مجلس به دنبال فروپاشی نظام؟| چرا قوه قضائیه مستندات کریمی‌قدوسی را مطالبه نمی‌کند؟

حضور نفرات مطرح در فهرست پرسپولیس/ لیست خرید برانکو برای نیم فصل مشخص شد

منبع: واحد مرکزی خبر

منبع این خبر، وبسایت www.iribnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۷۹۵۶۵۵۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • برجام را دوباره با FATF تجربه نکنید/ مومن از یک سوراخ دو بار گزیده نمی‌شود/ مسئولان در زمینه اقتصاد مقاومتی باید گام‌های جدی‌تری بردارند
 • امام صادق (ع): بدترین کسی که روی زمین گام برمی‌دارد...
 • آمریکا ⁩ و عربستان مسئول چهار سال جنایت علیه بشریت در یمن هستند
 • دانشگاهی که در خدمت تولید و خودکفایی ملی نباشد، استعماری است/آزاداندیشی بهترین گام در اسلامی سازی دانشگاه
 • استقبال آمریکا از توافق یمنی ها در سوئد
 • آمریکا از توافق یمنی ها در مذاکرات سوئد استقبال کرد
 • آموزش نخستین گام در راه تعالی «مدیریت مصرف» در جامعه است
 • آمریکا از توافقات یمنی ها در مذاکرات سوئد استقبال کرد
 • تهیه سلاح در اروپا برای افراد عادی بسیار آسان است
 • افسر سابق امنيتي انگليس: بدست آوردن سلاح در اروپا بسيار آسان است
 • داستان فرش، داستان آدمهاست/گزارش مکتوب
 • کشتی آزاد جام باشگاه‌های جهان ـ بابل| پیروزی مقتدرانه بیمه رازی بابل در گام نخست‌
 • کشتی آزاد جام باشگاه‌های جهان| پیروزی مقتدرانه بیمه رازی بابل در گام نخست
 • سلامت ریه ها را با 7 گام موثر تضمین کنید
 • شهردار: موزه شهرهای جاده ابریشم در سمنان برپا می شود
 • تارتار دیر آمد، تصویری‌ها ماندند خبرنگاران مکتوب نماندند
 • ابریشم چین در موزه جاده ابریشم یافت می‌شود؟
 • تجلی هنر و اصالت جنوبی در صنایع دستی هرمزگان/ محصولات بی کیفیت هند و چین رقیب آثار سنتی شدند!
 • راه ابریشم
 • سد بزرگ آبی مقابل پدیده/ طلایی‌ها یک‌گام تا قهرمانی نیم فصل/ پارسپولیس، پایانی بر پنجره بسته