به گزارش خبرگزاری بسیج، منصور تیرگر در مورد مشکلات تولید و عرضه پوشاک، گفت: مشکلات بسیار زیاد است و این مشکلات در حال گسترش است. 

رئیس مرکز پژوهش‌های اتحادیه پوشاک تهران با بیان اینکه از ابتدا فکری برای حل مشکلات این صنعت نشده است، گفت: دولت هیچ مکانیزمی برای  حل مشکلات بخش پوشاک ندارد و نمی‌داند که واحدهای تولید پوشاک چه مشکلاتی دارند.

وی افزود: مشکلات صنایع مختلف با یکدیگر متفاوت و راهکار حل آن‌ها هم متفاوت است. 

* ورود بی‌ضابطه برندهای پوشاک خارجی به کشور

تیرگر با بیان اینکه برندهای سطح پایین پوشاک خارجی بی‌حساب و کتاب وارد کشور شده‌اند، گفت: این برندها مجوز فعالیت قانونی در کشور را دارند و علیرغم اینکه براساس دستورالعمل ساماندهی واردات  پوشاک باید پس از دو سال 20 درصد از وارداتشان را در ایران تولید می‌کردند، نه تنها این اتفاق به درستی نیفتاده است، بلکه به نظر می‌رسد همتی هم در این رابطه وجود ندارد.    

* برندهای پوشاک خارجی بازار پوشاک داخلی را قبضه کرده‌اند

رئیس مرکز پژوهش‌های اتحادیه پوشاک تهران با بیان اینکه برندهای سطح پایین وارداتی، بازار فروشگاه‌های کوچک را گرفته‌اند گفت: 15 هزار واحد خرده فروشی پوشاک در سطح استان تهران وجود دارد که این فروشگاه‌ها بازوی فروش تولیدات داخلی بودند و اشتغال ایجاد می‌کردند، اما با ورود برندهای پوشاک وارداتی بازار فروش تولیدات داخلی از بین رفته است. 

* دشمن تولید داخلی را هدف قرار داده است

وی با بیان اینکه دشمن نقطه‌ای را مورد هدف قرار داده که باعث فروپاشی تولید داخل می‌شود، گفت: تولیدکننده سکوی عرضه ندارد و محل عرضه تولیداتش واحدهای صنفی خرد است، بنابراین وقتی این واحدها در اختیار برندهای خارجی قرار می‌گیرد، قطعا تولید از بین می‌رود. 

* دستورالعمل‌ها نباید به قانون دائمی تبدیل شوند

تیرگر در پاسخ به این سوال که آیا دستورالعمل ساماندهی واردات پوشاک که در اواسط سال 95 تدوین و ابلاغ شد، بازار پوشاک را ساماندهی کرده است یا خیر؟ گفت: هر دستورالعملی نیاز به کار کارشناسی دارد و باید فعالان و کارشناسان بازار مربوطه مکانیزم دستورالعمل را ارائه دهند و دائما با رصد وضعیت بازار خطاهای دستورالعمل تصحیح شود و نباید یک دستورالعمل به یک قانون مادام‌العمر تبدیل شود.

رئیس مرکز پژوهش‌های اتحادیه پوشاک بیان داشت: ما در بخشی از تولیدات پوشاک از جمله شلوار جین، پولیور، پارچه‌های تیشرتی و جوراب خودکفا هستیم و تولید ما مازاد بر مصرف است . 

وی افزود: وقتی تولید کالایی در کشورها  مازاد بر نیازداخلی است، دولت‌ها وارد عمل می‌شوند و با رایزنی با کشورهای هدف صادراتی از جمله پایین آوردن تعرفه‌های گمرکی و انعقاد قراردادهای مختلف بخشی از بازار آن کشورها را به دست می‌آورند.

* بازارسازی وظیفه دولت است

رئیس مرکز پژوهش‌های اتحادیه پوشاک تهران اظهار داشت: دولت مکلف به بازارسازی است، تا اضافه تولیدات به بازارهای دیگر روانه شود و باید قوانینی در این راستا وضع کند. 

تیرگر بیان داشت: در بخش پوشاک برای ما نه تنها این اتفاق نیفتاده است، بلکه با وضع تعرفه ترجیحی برای ترکیه زمینه واردات پوشاک ترک به ایران فراهم شده است. 

وی افزود: در بعضی از رسته‌های پوشاک مازاد تولید و در برخی دیگر جوابگوی بازار نیستیم در حالی که مکانیزمی برای تعدیل رسته مازاد نداشته‌ایم و براین اساس منابع در حال از بین رفتن است. 

رئیس مرکز پژوهش‌های اتحادیه پوشاک تهران با تاکید بر اینکه ما اصلا به روند برندهای پوشاک سطح پایین و تولید آنها در داخل کشور احتیاجی نداریم گفت: کشور چین در دوره‌ای این کار را انجام داد و به برخی برندهای پوشاک اجازه واردات به شرط تولید در کشورش را داد، اما این کشور این اجازه را به برندهای مطرح و لوکس داد که تنها 5 درصد از بازار را اشغال می‌کردند.

* تعطیلی 70 درصد از واحدهای تولیدی پوشاک تا پایان سال

وی با بیان اینکه تاکنون 40 درصد از واحدهای تولیدی پوشاک تعطیل شده‌اند، گفت: با ادامه این وضعیت پیش‌بینی می‌شود حدود 30 درصد دیگر از واحدهای تولیدی پوشاک هم تا پایان امسال تعطیل شوند. 

تیرگر با اشاره به اخذ مالیات بر ارزش افزوده از واحدهای تولیدی بیان داشت: این موضوع باعث تعطیلی بسیاری از واحدهای تولیدی شده است، در حالی که در کشورهای دیگر مالیات بر ارزش افزوده از مصرف‌کننده نهایی گرفته می‌شود. 

وی با بیان اینکه با مشاهده مشکلات تولیدکنندگان بخش پوشاک هیچ سرمایه‌گذاری حاضر به سرمایه‌گذاری در این بخش نیست، گفت: این در حالی است که توسعه بسیاری از کشورها و انقلاب‌های صنعتی از بخش نساجی بوده و حتی کشور ترکیه با توسعه صنعت نساجی خود مسیر پیشرفت صنعت را آغاز کرد. 

وی با بیان اینکه تولید ما رقابت‌پذیر نیست، گفت: هزینه سرمایه تولید بالا است، در حالی که گردش مالی به علت نبود بازار فروش در واحدهای تولیدی کند است. 

تیرگر بیان داشت: همچنین با وضع قوانین دست و پا گیر از سوی  وزارت کار، سازمان تامین اجتماعی و وزارت امور اقتصادی و دارایی نه تنها گامی برای تولید برداشته نمی‌شود، بلکه این قوانین مانع ادامه مسیر تولیدکنندگان می‌شود. 

رئیس مرکز پژوهش‌های اتحادیه پوشاک تهران با اشاره به قاچاق کالا و ارز گفت: راه مبارزه با قاچاق، بالا بردن کیفیت و کمیت تولید داخل و رقابتی کردن آن است، زیرا برای مبارزه با قاچاق کالا باید مخاطرات و هزینه آن را آن قدر افزایش داد، تا واردات قاچاق دیگر به صرفه نباشد. 

وی با تاکید بر اینکه باید از روش‌های ایجابی برای حمایت از تولید کالای ایرانی استفاده کرد، گفت: روش‌های حمایتی فقط تامین مالی نیست، بلکه می‌تواند اصلاح قوانین  دست و پا گیر باشد. 

تیرگر افزود: به عنوان مثال کشور ترکیه برای حمایت از صنعت نساجی و پوشاک خود 50 درصد از هزینه برگزاری نمایشگاه‌ها را در کشورهای مختلف بر عهده می‌گیرد، در حالی که این اتفاق اصلا در کشور ما نمی‌افتد.

وی با بیان اینکه تا زمانی که دولت بستر مناسبی برای این صنعت ایجاد نکند، این صنعت مقرون به صرفه نمی‌شود، گفت: دولت موظف است که بازار پوشاک را رصد کند و وضعیت تولید و نیاز بازار را را بسنجد و براساس آن میزان واردات و تعرفه‌های واردات را تعیین کند. 

رئیس مرکز پژوهش‌های اتحادیه پوشاک تهران اظهار داشت: باید تحقیق کرد  که کشورهای موفقی مانند ترکیه، چین و بنگلادش در صنعت پوشاک چه اقداماتی انجام داده‌اند که این کاری سخت نیست، بلکه نیازمند همت و عزم جدی است. 

* گام موثر و بنیادی برای حمایت از تولید داخل برداشته نشده است

وی افزود: قوانین دولت باید در  جهتی باشد که بستر مناسبی برای  ادامه فعالیت واحدهای تولیدی فراهم شود و اگر چه عالی‌ترین مقام اجرایی و تصمیم‌گیر کشور به صراحت به این موارد اشاره دارند، اما هیچ گام موثر و مفیدی به صورت بنیادی در این زمینه برداشته نشده است. 

تیرگر با اشاره به اینکه رسانه ملی ما رقابتی نیست، بلکه انحصاری است، گفت: رسانه ملی رسالت خود را در مورد معرفی کالاهای ایرانی و فرهنگ‌سازی مصرف کالای ایرانی انجام نداده است. 

وی افزود: کشور ترکیه در سریال‌های خود با نشان دادن و معرفی کردن کالاهای تولیدی خود کالاهای تولید خود را در ذهن مخاطب نهادینه و با این کار به صورت ناخودآگاه مخاطب رسانه به خرید آن کالاها ترغیب می‌شود. 

تیرگر اظهار داشت: حتی با نمایش این سریال‌ها در کشورهای مختلف از جمله کشورهای حاشیه خلیج فارس، زمینه مصرف کالاهای ترکیه‌ای در کشورهای دیگر هم در ذهن مخاطب نهادیه می‌شود. 

منبع: بسیج نیوز

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

برگزاری نمایشگاه فرصت های ساخت داخل و رونق تولید ابزاری برای انگیزه بخشی به سرمایه گذاران است

به گزارش اکوفارس، حسن بهرام نیا، نماینده مردم نهاوند در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار اکوفارس، با بیان اینکه زنجیره ای از موانع در حال تضعیف مستمر تولید داخل و کالاهای ایرانی است، گفت: مانع تراشی بانک ها در مسیر تولید و سرمایه گذاری یکی از عواملی است که حرکت بخش تولید را لاک پشتی کرده است.

وی افزود: بانک ها به جای اینکه نقش خود را به عنوان واسطه بین مردم و تولیدکنندگان ایفا کنند و حق العمل و کارمزد دریافت کنند، خودشان وارد بخش سرمایه گذاری شده اند و به عنوان مثال در بخش مسکن بانک ها در حال انبوه سازی هستند. در نتیجه بانک خودش به رقیب بخش خصوصی و تولیدکنندگان واقعی تبدیل شده است.

نماینده نهاوند با اشاره به واگذاری های غلط و شکل گیری بخش خصولتی، خاطرنشان کرد: دولت اشتهای وافر دارد که امور را همچنان در دست خودش نگه دارد یا حداکثر به خصولتی ها واگذار کند.

حسن بهرام نیا، تصریح کرد: پیچ و خم های اداری وزارتخانه ها و نهادهای دولتی به طور کل انگیزه سرمایه گذاری و تولید را از بین می برد و تولیدکنندگان مدام بین وزارتخانه ها پاس کاری می شوند. ناهماهنگی بین وزارتخانه ها و سازمان حفاظت از محیط زیست روند دریافت مجوزها را بسیار طولانی می کند. این در حالی است که کشورهای پیشرفته کلیه مجوزهای تولید را یکجا ظرف حداکثر یک هفته صادر می کنند.

وی با بیان اینکه توصیه های رهبر انقلاب درباره اقتصاد مقاومتی عملا مورد توجه قرار نگرفته است، اظهار کرد: مواضع وزیر جدید صمت طی ماه های اخیر در جهت روانکاری و تسهیل گری تولید ارزیابی می شود اما برای ارزیابی دقیق باید زمان بیشتری به آقای رحمانی داد.

نماینده مردم نهاوند اضافه کرد: در مجلس شورای اسلامی همه تلاش ما در غالب جلسات صرف حمایت از تولید ملی و ساخت داخل می شود و این مساله دغدغه همه نمایندگان است.

حسن بهرام نیا با اشاره به برگزاری نخستین نمایشگاه فرصت های ساخت داخل و رونق تولید، خاطرنشان کرد: این نمایشگاه ها ابزار بسیار خوبی برای حمایت از تولیدکنندگان و انگیزه بخشی به آن هاست. توصیه من به برگزار کنندگان این نمایشگاه ها این است که به تولیدکننده اجازه عرض اندام و اعلام موضع آزادانه برای تبیین مشکلات و موانعشان داده شود. در این صورت برکات برگزاری این نمایشگاه ها چند برابر می شود.

      

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

علی مطهری: اگر قرار بر عدم بررسی ادعای خاتمی بوده پس چرا دادگاه تشکیل دادند| صرف اظهارعقیده نباید موجب محاکمه شود| چرا قوه قضاییه و مقامات امنیتی هراس دارند؟

محکومیت جدید برای گلرخ ابراهیمی و آتنا دائمی/ مولود حاجی زاده بازداشت شد

منبع این خبر، وبسایت basijnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۷۹۵۸۳۰۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تولید گازوییل یورو ۵ در پالایشگاه نفت شیراز
 • مدیرعامل سایپا: تولید خودروهای دارای کسری قطعات در سایپا پایان یافت
 • به کارگیری نیروهای دانشگاهی در صنعت؛ شرط رونق تولید/ لمس فعالیت‌های دانشگاهی در بطن جامعه
 • طرح ساماندهی پوشاک مدارس در مجلس و آموزش‌ و پرورش به حاشیه نرود
 • نگاهی به تاریخچه تولید تویوتا کرولا ۲۰۱۲
 • حل مشکلات فروشندگان پوشاک در دستور کار قرار گرفته است
 • نمایشگاه توانمندی‌های واحدهای صنفی استان اردبیل گشایش یافت
 • در مدرسه حداد عادل دختران باید به محض ورود مقنعه‌شان را بردارند!
 • ابتکار: به چادر روی سرم افتخار می‌کنم
 • در مدرسه حداد عادل دختران باید به محض ورود مقنعه‌شان را بردارند/ در دوران نوجوانی حجاب من تونیک و روسری بود
 • ابتکار: در مدرسه حداد عادل دختران مکلف هستند که با ورود به مدرسه مقنعه را بردارند
 • ابتکار: در مدرسه حداد عادل دختران باید به محض ورود مقنعه‌شان را بردارند/ در دوران نوجوانی حجاب من تونیک و روسری بود
 • لباس جدید نخرید، «بازطراحی» کنید!
 • معصومه ابتکار: به چادرم افتخار می‌کنم
 • ابتکار: به چادر روی سرم افتخار می‌کنم/ در بحث حجاب باید ایجابی کار کنیم
 • ایجاد ۴۰۰هزار شغل و صادرات ۵۰۰ میلیون دلاری هدف سند توسعه پوشاک
 • نمایشگاه توانمندی‌های تولیدکنندگان و طراحان پوشاک در اردبیل افتتاح شد
 • صنعت نساجی اصفهان متحول می‌شود
 • همایش بزرگ مد و لباس در اصفهان برگزار می‌شود