منصور تیرگر در مورد مشکلات تولید و عرضه پوشاک، گفت، مشکلات بسیار زیاد است و این مشکلات در حال گسترش است


به گزارش خبرگزاری بسیج، منصور تیرگر در مورد مشکلات تولید و عرضه پوشاک، گفت: مشکلات بسیار زیاد است و این مشکلات در حال گسترش است. 

رئیس مرکز پژوهش‌های اتحادیه پوشاک تهران با بیان اینکه از ابتدا فکری برای حل مشکلات این صنعت نشده است، گفت: دولت هیچ مکانیزمی برای  حل مشکلات بخش پوشاک ندارد و نمی‌داند که واحدهای تولید پوشاک چه مشکلاتی دارند.

وی افزود: مشکلات صنایع مختلف با یکدیگر متفاوت و راهکار حل آن‌ها هم متفاوت است. 

* ورود بی‌ضابطه برندهای پوشاک خارجی به کشور

تیرگر با بیان اینکه برندهای سطح پایین پوشاک خارجی بی‌حساب و کتاب وارد کشور شده‌اند، گفت: این برندها مجوز فعالیت قانونی در کشور را دارند و علیرغم اینکه براساس دستورالعمل ساماندهی واردات  پوشاک باید پس از دو سال 20 درصد از وارداتشان را در ایران تولید می‌کردند، نه تنها این اتفاق به درستی نیفتاده است، بلکه به نظر می‌رسد همتی هم در این رابطه وجود ندارد.    

* برندهای پوشاک خارجی بازار پوشاک داخلی را قبضه کرده‌اند

رئیس مرکز پژوهش‌های اتحادیه پوشاک تهران با بیان اینکه برندهای سطح پایین وارداتی، بازار فروشگاه‌های کوچک را گرفته‌اند گفت: 15 هزار واحد خرده فروشی پوشاک در سطح استان تهران وجود دارد که این فروشگاه‌ها بازوی فروش تولیدات داخلی بودند و اشتغال ایجاد می‌کردند، اما با ورود برندهای پوشاک وارداتی بازار فروش تولیدات داخلی از بین رفته است. 

* دشمن تولید داخلی را هدف قرار داده است

وی با بیان اینکه دشمن نقطه‌ای را مورد هدف قرار داده که باعث فروپاشی تولید داخل می‌شود، گفت: تولیدکننده سکوی عرضه ندارد و محل عرضه تولیداتش واحدهای صنفی خرد است، بنابراین وقتی این واحدها در اختیار برندهای خارجی قرار می‌گیرد، قطعا تولید از بین می‌رود. 

* دستورالعمل‌ها نباید به قانون دائمی تبدیل شوند

تیرگر در پاسخ به این سوال که آیا دستورالعمل ساماندهی واردات پوشاک که در اواسط سال 95 تدوین و ابلاغ شد، بازار پوشاک را ساماندهی کرده است یا خیر؟ گفت: هر دستورالعملی نیاز به کار کارشناسی دارد و باید فعالان و کارشناسان بازار مربوطه مکانیزم دستورالعمل را ارائه دهند و دائما با رصد وضعیت بازار خطاهای دستورالعمل تصحیح شود و نباید یک دستورالعمل به یک قانون مادام‌العمر تبدیل شود.

رئیس مرکز پژوهش‌های اتحادیه پوشاک بیان داشت: ما در بخشی از تولیدات پوشاک از جمله شلوار جین، پولیور، پارچه‌های تیشرتی و جوراب خودکفا هستیم و تولید ما مازاد بر مصرف است . 

وی افزود: وقتی تولید کالایی در کشورها  مازاد بر نیازداخلی است، دولت‌ها وارد عمل می‌شوند و با رایزنی با کشورهای هدف صادراتی از جمله پایین آوردن تعرفه‌های گمرکی و انعقاد قراردادهای مختلف بخشی از بازار آن کشورها را به دست می‌آورند.

* بازارسازی وظیفه دولت است

رئیس مرکز پژوهش‌های اتحادیه پوشاک تهران اظهار داشت: دولت مکلف به بازارسازی است، تا اضافه تولیدات به بازارهای دیگر روانه شود و باید قوانینی در این راستا وضع کند. 

تیرگر بیان داشت: در بخش پوشاک برای ما نه تنها این اتفاق نیفتاده است، بلکه با وضع تعرفه ترجیحی برای ترکیه زمینه واردات پوشاک ترک به ایران فراهم شده است. 

وی افزود: در بعضی از رسته‌های پوشاک مازاد تولید و در برخی دیگر جوابگوی بازار نیستیم در حالی که مکانیزمی برای تعدیل رسته مازاد نداشته‌ایم و براین اساس منابع در حال از بین رفتن است. 

رئیس مرکز پژوهش‌های اتحادیه پوشاک تهران با تاکید بر اینکه ما اصلا به روند برندهای پوشاک سطح پایین و تولید آنها در داخل کشور احتیاجی نداریم گفت: کشور چین در دوره‌ای این کار را انجام داد و به برخی برندهای پوشاک اجازه واردات به شرط تولید در کشورش را داد، اما این کشور این اجازه را به برندهای مطرح و لوکس داد که تنها 5 درصد از بازار را اشغال می‌کردند.

* تعطیلی 70 درصد از واحدهای تولیدی پوشاک تا پایان سال

وی با بیان اینکه تاکنون 40 درصد از واحدهای تولیدی پوشاک تعطیل شده‌اند، گفت: با ادامه این وضعیت پیش‌بینی می‌شود حدود 30 درصد دیگر از واحدهای تولیدی پوشاک هم تا پایان امسال تعطیل شوند. 

تیرگر با اشاره به اخذ مالیات بر ارزش افزوده از واحدهای تولیدی بیان داشت: این موضوع باعث تعطیلی بسیاری از واحدهای تولیدی شده است، در حالی که در کشورهای دیگر مالیات بر ارزش افزوده از مصرف‌کننده نهایی گرفته می‌شود. 

وی با بیان اینکه با مشاهده مشکلات تولیدکنندگان بخش پوشاک هیچ سرمایه‌گذاری حاضر به سرمایه‌گذاری در این بخش نیست، گفت: این در حالی است که توسعه بسیاری از کشورها و انقلاب‌های صنعتی از بخش نساجی بوده و حتی کشور ترکیه با توسعه صنعت نساجی خود مسیر پیشرفت صنعت را آغاز کرد. 

وی با بیان اینکه تولید ما رقابت‌پذیر نیست، گفت: هزینه سرمایه تولید بالا است، در حالی که گردش مالی به علت نبود بازار فروش در واحدهای تولیدی کند است. 

تیرگر بیان داشت: همچنین با وضع قوانین دست و پا گیر از سوی  وزارت کار، سازمان تامین اجتماعی و وزارت امور اقتصادی و دارایی نه تنها گامی برای تولید برداشته نمی‌شود، بلکه این قوانین مانع ادامه مسیر تولیدکنندگان می‌شود. 

رئیس مرکز پژوهش‌های اتحادیه پوشاک تهران با اشاره به قاچاق کالا و ارز گفت: راه مبارزه با قاچاق، بالا بردن کیفیت و کمیت تولید داخل و رقابتی کردن آن است، زیرا برای مبارزه با قاچاق کالا باید مخاطرات و هزینه آن را آن قدر افزایش داد، تا واردات قاچاق دیگر به صرفه نباشد. 

وی با تاکید بر اینکه باید از روش‌های ایجابی برای حمایت از تولید کالای ایرانی استفاده کرد، گفت: روش‌های حمایتی فقط تامین مالی نیست، بلکه می‌تواند اصلاح قوانین  دست و پا گیر باشد. 

تیرگر افزود: به عنوان مثال کشور ترکیه برای حمایت از صنعت نساجی و پوشاک خود 50 درصد از هزینه برگزاری نمایشگاه‌ها را در کشورهای مختلف بر عهده می‌گیرد، در حالی که این اتفاق اصلا در کشور ما نمی‌افتد.

وی با بیان اینکه تا زمانی که دولت بستر مناسبی برای این صنعت ایجاد نکند، این صنعت مقرون به صرفه نمی‌شود، گفت: دولت موظف است که بازار پوشاک را رصد کند و وضعیت تولید و نیاز بازار را را بسنجد و براساس آن میزان واردات و تعرفه‌های واردات را تعیین کند. 

رئیس مرکز پژوهش‌های اتحادیه پوشاک تهران اظهار داشت: باید تحقیق کرد  که کشورهای موفقی مانند ترکیه، چین و بنگلادش در صنعت پوشاک چه اقداماتی انجام داده‌اند که این کاری سخت نیست، بلکه نیازمند همت و عزم جدی است. 

* گام موثر و بنیادی برای حمایت از تولید داخل برداشته نشده است

وی افزود: قوانین دولت باید در  جهتی باشد که بستر مناسبی برای  ادامه فعالیت واحدهای تولیدی فراهم شود و اگر چه عالی‌ترین مقام اجرایی و تصمیم‌گیر کشور به صراحت به این موارد اشاره دارند، اما هیچ گام موثر و مفیدی به صورت بنیادی در این زمینه برداشته نشده است. 

تیرگر با اشاره به اینکه رسانه ملی ما رقابتی نیست، بلکه انحصاری است، گفت: رسانه ملی رسالت خود را در مورد معرفی کالاهای ایرانی و فرهنگ‌سازی مصرف کالای ایرانی انجام نداده است. 

وی افزود: کشور ترکیه در سریال‌های خود با نشان دادن و معرفی کردن کالاهای تولیدی خود کالاهای تولید خود را در ذهن مخاطب نهادینه و با این کار به صورت ناخودآگاه مخاطب رسانه به خرید آن کالاها ترغیب می‌شود. 

تیرگر اظهار داشت: حتی با نمایش این سریال‌ها در کشورهای مختلف از جمله کشورهای حاشیه خلیج فارس، زمینه مصرف کالاهای ترکیه‌ای در کشورهای دیگر هم در ذهن مخاطب نهادیه می‌شود. 

منبع: بسیج نیوز

خبر بعدی:

از فلان پاساژ بازرسی نکنید/ ١٥٠ فروشگاه توبیخ‌شده تعزیرات همچنان فعالند!

در فهرست ستاد مبارزه با قاچاق کالا اعلام شد که با بوتیک‌هایی که از پوشاک قاچاق استفاده کرده‌اند، برخورد شده است، اما در پاساژهای معروف هیچ خبری از مغازه‌های پلمپ شده یا اخطار گرفته نبود. آفتاب‌‌نیوز : تیراژه، کوروش، پالادیوم، ایران‌زمین، میلاد نور، مهستان و ...؛ اسم هرچه پاساژ بزرگ و معروف در تهران بود، در فهرست ستاد مبارزه با قاچاق کالا اعلام شد که با بوتیک‌های قاچاقچی‌شان برخورد شده است، اما نه در کوروش و نه در تیراژه هیچ خبری از مغازه‌های پلمپ شده یا اخطار گرفته نبود. بوتیک‌دارها مثل هر روز سر کار آمده بودند و رفت‌وآمد در تمام طبقات پاساژ و مغازه‌ها عادی بود. از هر مغازه‌داری می‌پرسیدی، می‌گفتند از قبل در خبرها اعلام شده بود که قرار است ماموران به پاساژها بریزند و همه آمادگی داشتیم! آنها توضیح می‌دهند به محض این‌که بوتیک‌دارها ورود افراد مشکوک را به پاساژ احساس می‌کردند، کرکره‌ها را پایین می‌کشیدند و می‌رفتند.

آنها به «شهروند» می‌گویند که گرفتاری‌های ثبت سفارش ارز باعث شده است که قاچاق چمدانی پوشاک رونق بگیرد و البته خیلی از فروشندگان برای فرار از فشارهای نظارتی مارک پوشاک ایرانی را روی لباس‌های قاچاق می‌دوزند. 

 پوشاک در صدر قاچاق
«پوشاک در صدر کالاهای قاچاق قرار دارد.» حدود یک ماه پیش بود که  نایب‌رئیس هیأت‌مدیره اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران اعلام کرد پوشاک در رتبه نخست کالاهای قاچاق‌شده به کشور قرار دارد. طبق آمار منتشرشده، در تمام پاساژها و مراکز خرید فعال در تهران پوشاک قاچاق فروخته می‌شود، به همین دلیل بعد از شناسایی این مراکز خرید و مغازه‌های فعال در آنها، مبارزه جدی با کالاهای قاچاق از طرف ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و سازمان تعزیرات آغاز شد. البته از شهریورماه جاری بود که وزارت صنعت و معدن دستورالعمل گواهی ثبت نمایندگی را ابلاغ کرد که بر اساس آن، هر شخصی بخواهد پوشاک خارجی عرضه کند، باید دارای نمایندگی برند خارجی مربوطه باشد و  حتما نمایندگی خود را ثبت کرده باشد که در غیر این‌صورت اجناس خارجی موجود در مغازه‌ها قاچاق محسوب می‌شود. بعد از گذشت حدود ٥ ماه از ابلاغ این دستورالعمل، طی یکی دو روز گذشته اعلام شد که ماموران ستاد مبارزه با قاچاق کالا و تعزیرات به مراکز خرید تهران سر زده و اقدام به پلمپ مغازه‌ها و جمع‌آوری پوشاک قاچاق کرده‌اند.
مارک ایرانی را  به لباس قاچاق می‌دوزند
قاچاق پوشاک یکی از سودآورترین انواع قاچاق در ایران است. بوتیک‌داران پاساژ تیراژه می‌گویند گرفتاری‌های تأمین ارز باعث شده است که قاچاق چمدانی پوشاک رونق بگیرد. به گفته این فروشندگان، پوشاک قاچاق از چین، ترکیه، تایلند و امارات وارد می‌شود. آماری که به‌تازگی از بازار قاچاق پوشاک منتشر شده واردات غیر قانونی ٢,٥ ‌میلیارد دلاری پوشاک به کشور است که نشان می‌دهد فعالان این صنف ترجیح می‌دهند از مبادی غیر قانونی به واردات پوشاک اقدام کنند.
قاچاق پوشاک به کشور در حالی اتفاق می‌افتد که اغلب واردکنندگان بعد از واردات پوشاک خارجی برای این‌که گرفتار نشوند مارک‌های ایرانی را به لباس‌های قاچاق‌شده می‌دوزند. یکی از فروشندگان مرکز خرید تیراژه در این‌باره می‌گوید: «از طرفی با این قیمت دلار نمی‌توانیم به صورت قانونی لباس وارد کنیم، از طرف دیگر ثبت در سامانه نیما و واردات قانونی هم دردسرهای خود را دارد، چون باید کلی پول گمرک بدهیم. آن وقت مجبور می‌شویم قیمت‌ها را چند برابر افزایش دهیم که اگر هم این کار را انجام دهیم، مردم نمی‌توانند لباس بخرند، چون قدرت خرید ندارند. در واقع شرایط به‌گونه‌ای شده که برای فعالان صنف پوشاک چاره‌ای جز قاچاق باقی نمی‌ماند. گاهی هم برای این‌که گیر نیفتیم روی لباس‌های خارجی مارک‌های ایرانی می‌چسبانیم تا نتوانند ایراد بگیرند.»
افزایش واردات پوشاک استوک و بی‌کیفیت
در هفته جاری، سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا اعلام کرد از ابتدای هفته ماموران این ستاد و سازمان تعزیرات به‌صورت سازمان‌یافته به ٤٠ مجتمع تجاری توزیع‌کننده پوشاک قاچاق در تهران مراجعه و پوشاک قاچاق در ١٥٠ فروشگاه بزرگ را ضبط کردند. در همین راستا پوشاکی به‌عنوان کالای قاچاق ضبط شده‌ که شناسه کالا نداشته و برندهای آنها هم ثبت نشده است. البته پوشاکی که به‌عنوان کالای قاچاق ضبط شده است، اغلب پوشاک بی‌کیفیت خارجی و بدون برند است که حتی ممکن است سلامت مردم را هم به خطر بیندازد. صاحب یکی از برندهای معروف پوشاک در مرکز خرید پاسداران به «شهروند» می‌گوید: «سال‌هاست از مارک‌هایی مثل MANGO، LC WAIKIKI، JEEN LEVIS و ... لباس وارد می‌کنم و هیچ‌وقت هم مشکلی با سازمان تعزیرات نداشته‌ام.»
او ادامه می‌دهد: «فکر می‌کنم بهتر است مسئولانی که به فکر مبارزه با قاچاق کالا هستند، حتما این را هم تأکید کنند که فروشگاه‌های بزرگ که لباس‌های مارک‌دار می‌فروشند، لزوما قاچاقچی نیستند؛ چون الان این‌طور به مردم اعلام شده  که انگار همه لباس‌های خارجی موجود در کشور قاچاق هستند. بهتر است مسئولان به جای این‌که به پاساژها بروند و مغازه‌ها را بازرسی کنند، سراغ عمده‌فروش‌ها بروند؛ چون آنها هستند که به مغازه‌ها لباس‌های بی‌کیفیت و استوک می‌دهند.»
این فروشنده تأکید می‌کند: «شخصا سال‌هاست از برندهای مختلف لباس خارجی به کشور وارد می‌کنم و هرگز هم درگیر قاچاق و لباس‌های بی‌کیفیت نبوده‌ام. درست نیست بخواهیم به‌اجبار مردم را به خرید کالاهای ایرانی وادار کنیم؛ چون فروشگاه‌های زیادی هم هستند که لباس‌های اصل و باکیفیت می‌فروشند و تخلف هم نمی‌کنند. متاسفانه افزایش نرخ ارز باعث شده جنس قاچاق تغییر کند و به جای کالاهای درجه یک، لباس‌های استوک و با کیفیت پایین‌تر به کشور وارد شود. در واقع نباید همه تقصیرات هم به گردن فروشگاه‌های پوشاک انداخته شود و فقط آنها جریمه شوند.»
از فلان پاساژ بازرسی نکنید
اگر چه سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا اعلام کرده که این‌بار برخورد با قاچاقچیان لباس ضربتی است، اما مشاهدات خبرنگار «شهروند» از چند پاساژ بزرگ تهران حاکی از این است که هیچ مغازه‌ای پلمپ نشده است. چندی پیش حمیدرضا دهقانی‌نیا، سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا، درباره طرح ضربتی مبارزه با قاچاقچیان پوشاک از عدم همکاری فروشندگان و مغازه‌ها، گفته بود: «مقاومت‌ها در مقابل مبارزه با قاچاق لباس بسیار زیاد است. بارها پیش آمده که مسئولان مختلف تماس گرفته و گفته‌اند از فلان پاساژ یا حتی فلان مغازه بازرسی نکنید یا این‌که اول اخطار دهید و بعد برای جمع‌آوری بروید که این‌بار هم ما تأکید کردیم اخطارهای لازم داده شده و الان در مرحله بازرسی و جمع‌آوری هستیم. در روزهایی هم که عملیات داریم حجم تماس‌ها بسیار بالا است اما این‌بار ما کار خود را انجام دادیم و اقدامات‌مان همچنان ادامه‌دار خواهد بود.» این در حالی است که در اغلب پاساژها خود مغازه‌داران هم با سرسختی مقابل ماموران تعزیرات ایستادگی می‌کنند.»
هیچ مغازه‌ای پلمپ نشده
آن‌طور که از مشاهدات خبرنگار «شهروند» مشخص بود، این‌بار هم خبری از پلمپ مغازه‌های متخلف که کالای قاچاق می‌فروشند، نبوده است. در پاساژهایی مثل مرکز خرید پاسداران، تیراژه، مهستان، میلاد نور و مجتمع کوروش خبری از پلمپ مغازه‌ها نبوده است. یکی از مغازه‌داران در پاساژ تیراژه درباره طرح جدید مبارزه با کالای قاچاق به «شهروند» می‌گوید: «ما که در چند روز اخیر چیزی ندیده‌ایم و خبری هم نشنیده‌ایم درباره این‌که بیایند و مغازه‌ها را بگردند. البته پیش از این بارها پیش آمده که برای بازرسی مغازه آمده‌اند اما تا حالا هیچ وقت ندیده‌ام فروشگاهی را پلمپ کنند. معمولا مغازه‌داران را جریمه و لباس‌ها را ضبط می‌کنند. »
مغازه‌داران همکاری نمی‌کنند؟
صاحب یک مغازه معروف در مجتمع کوروش است. می‌گوید ماموران معمولا چند ماه یک‌بار برای بازرسی مغازه‌ها به پاساژ می‌آیند و گاهی برای خالی‌نبودن عریضه برخی از مغازه‌ها را جریمه می‌کنند: «البته کمتر پیش می‌آید که دست‌‎شان به اجناس قاچاق برسد. معمولا مغازه‌هایی که می‌توانند اجناس قاچاق عرضه کنند، همان‌هایی هستند که می‌دانند ماموران چه زمانی برای بازرسی می‌آیند؛ به همین دلیل یا در روز بازرسی کلا به مغازه‌ها نمی‌آیند یا این‌که در مغازه‌های‎شان را می‌بندند تا ماموران نتوانند وارد شوند. در چند روز اخیر هم چیزی نشنیده‌ایم از این‌که بیایند مغازه‌ای را پلمپ کنند یا این‌که جریمه‌ای ببُرند.» چندی پیش بود که معاون ستاد مبارزه با قاچاق کالا اعلام کرده بود اغلب مغازه‌داران در مراکز خرید بزرگ با ماموران این ستاد همکاری نمی‌کنند و اجازه بازرسی از فروشگاه‌های خود را نمی‌دهند. از سوی دیگر اصناف هم معمولا به هواداری از مغازه‌داران و فروشندگان می‌پردازند؛ به همین دلیل پروژه مبارزه با قاچاق کالا آن‌طور که باید و شاید به سرانجام نمی‌رسد. البته برخی از فروشندگان هم معتقدند افزایش قیمت دلار و دردسرهای واردات پوشاک باعث شده است که آنها دیگر کلا قید پوشاک خارجی را بزنند و روی به فروش برندهای ایرانی بیاورند. یکی از همین مغازه‌داران که فقط پوشاک مردانه می‌فروشد، در این‌باره به خبرنگار «شهروند» می‌گوید: «از ابتدای امسال فقط برند ایرانی می‌فروشم. برندهای باکیفیتی در عرصه پوشاک مردانه داریم که به راحتی با نمونه‌های خارجی رقابت می‌کنند. وقتی قیمت دلار افزایش نجومی پیدا کرد، دیگر قید واردات را زدم و چون نمی‌خواهم پوشاک قاچاق بی‌کیفیت بفروشم، فقط با برندهای ایرانی کار می‌کنم.» شاید اگر مسئولان امر و اصناف و فروشندگان بیشتر به دنبال مبارزه با قاچاق باشند، روزی برسد که برندهای ایرانی به‌طور تمام‌قد مقابل پوشاک خارجی بی‌کیفیت و استوک بایستند و پدیده قاچاق هم ریشه‌کن شود.
منبع: شهروند

ماجرای ازدواج مجدد همسر شهید حججی+عکس

رئیس بنیاد مستضعفان: ماهیانه ۱۸ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنم| در بنیاد مستضعفان کمتر از ۳ میلیون حقوق دریافت نمی‌کنند| مراکز تفریحی خود را همچنان توسعه می‌دهیم، هم فایده اقتصادی دارد و هم برای مردم مفید است+فیلم

ماجرای ازدواج مجدد همسر شهید حججی+عکس

منبع این خبر، وبسایت basijnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۷۹۵۸۳۰۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • جزئیات نامه‌نگاری تشکل‌های پوشاک با وزیر کشور
 • توقف طرح مبارزه با پوشاک قاچاق تولید داخل را تعطیل می‌کند
 • خوشبختانه کمبودی در عرضه پوشاک نداریم
 • آخرین آمار مصرف اقلام خوراکی و پوشاک ایرانی‌ها در سال ۹۶
 • وضعیت خوراک و پوشاک ایرانی‌ها در سال ۹۶
 • توقف طرح مبارزه با پوشاک قاچاق در تهران
 • توقف طرح مبارزه با پوشاک قاچاق در تهران/ لابی قاچاقچیان جواب داد؟
 • اولویت ٣٤,٤ درصد از افراد خرید پوشاک داخلی است
 • صنعت نساجی سوریه باید احیا شود/ورود متولیان پوشاک و نساجی کشور میتواند بر کنترل بازار تاثیر داشته باشد
 • بلایی که مسئولان سر صنعت نساجی آوردند
 • پیش‌بینی قیمت پوشاک در آخر سال
 • تقصیرِ تحریم است؟ | بلایی که مسئولان سر صنعت نساجی آوردند
 • فشار ذینفعان برای توقف طرح مبارزه با پوشاک قاچاق/ طرح متوقف نشده است
 • فشار ذینفعان برای توقف طرح مبارزه با پوشاک قاچاق
 • وقتی قدرت لابی قاچاقچیان پوشاک بالاست!
 • حدود 100 واحد خیاطی زیرزمینی در همدان شناسایی شد
 • وضعیت پوشاک شب عید
 • وزیر صنعت: زنجیره تولید پنبه تا پوشاک در استان گلستان راه‌اندازی می‌شود
 • روایت برادر موسوی از آخرین وضعیت حصر/فراخوان پزشکیان درباره یک شایعه جنجالی/حضور شعبان بی‌مخ‌ها در قاچاق پوشاک!