شاید فکر کنید که بیماری آلزایمر، فقط مختص سالمندان است، اما همیشه هم این طور نیست


به گزارش سرویس فضای مجازی خبرگزاری صدا و سیما؛  شاید فکر کنید که بیماری آلزایمر، فقط مختص سالمندان است، اما همیشه هم این‌طور نیست. با اینکه آلزایمر عمدتا در افراد بالای ۶۵ سال اتفاق می‌افتد، اما آلزایمر در جوانی نیز دیده می شود که در این صورت به آن آلزایمر زودرس می‌گویند. همراه ما باشید، در مطلب زیر به معرفی این بیماری، علائم و روش‌های تشخیص و درمان آن می‌پردازیم.

اخیراً شما بسیاری از چیزها را فراموش می‌کنید و این فقط یک فراموشی گاه‌به‌گاه مانند از یاد بردن نام، تاریخ یا جا گذاشتن کلیدها نیست، بلکه افراد و رویدادهایی را از یاد می‌برید که بخش مهمی از زندگی شما هستند. گاهی اوقات، ممکن است که مسیر خانه به محل کار برای شما ناآشنا به‌نظر برسد. شما به آشپزخانه می‌روید تا شام درست کنید، اما نمی‌توانید مراحل تهیه‌ غذا را به‌درستی به یاد بیاورید. سال‌ها مشترکی خوش‌حساب بودید و قبض‌هایتان را بدون تأخیر پرداخت می‌کردید، اما مدتی است که به علت بدهکاری، اخطار قطع آب و برق دریافت می‌کنید.
اما شما در اواخر دهه‌ ۴۰ زندگی‌تان هستید، بنابراین مشکل‌تان نمی‌تواند به بیماری آلزایمر مربوط باشد، می‌تواند؟
ممکن است! این فراموشی‌ها گاها می‌توانند برای هر کسی اتفاق بیفتند، اما ممکن است نشانه‌ مشکل جدی‌تری مانند آلزایمر در جوانی نیز باشند.
آلزایمر در جوانی یا بیماری آلزایمر زودرس قبل از ۶۵ سالگی تشخیص داده می‌شود. این خبری تکان‌دهنده است و به این معناست که شما باید از حالا برای تغییرات بزرگی که پیش‌رو دارید، برنامه ریزی کنید تا خیال‌تان راحت باشد که با گذشت زمان، مراقبت‌های لازم را دریافت می‌کنید.
آلزایمر زودرس اغلب در دهه‌ ۴۰ و ۵۰ زندگی ظاهر می‌شود، اما ممکن است که برخی از افراد در دهه‌ ۳۰ زندگی‌شان نیز به آن دچار شوند.
از آنجا که بیماری آلزایمر باعث می‌شود تا به‌تدریج قدرت حافظه، توانایی فکر کردن درست و درنهایت مراقبت از خودتان را از دست بدهید، به یک سیستم حمایتی قوی نیاز دارید. به منظور برنامه‌ریزی برای بقیه‌ زندگی‌تان از اعضای خانواده، دوستان و دفتر انجمن آلزایمر در محل زندگی‌تان کمک بگیرید.

علائم آلزایمر زودرس یا آلزایمر در جوانی چیست؟
به گفته‌ انجمن آلزایمر، امروزه بیش از ۵ میلیون نفر درآمریکا به بیماری آلزایمر مبتلا هستند. گرچه، آلزایمر غالبا در بزرگسالان بالای ۶۵ سال دیده می‌شود، اما حدود ۵ درصد از افرادی که این بیماری در آنها تشخیص داده می‌شود، آلزایمر زودرس دارند. این بدان معناست که بیماری این افراد در دهه‌ ۴۰ یا ۵۰ زندگی‌شان تشخیص داده می‌شود.
تشخیص آلزایمر در جوانی می‌تواند دشوار باشد، زیرا ممکن است این‌طور به نظر برسد که بسیاری از علائم آلزایمر زودرس ناشی از رویدادهای معمول زندگی مانند استرس هستند. هنگامی که این بیماری بر مغز اثر بگذارد، می‌تواند باعث کاهش توانایی‌های حافظه، قدرت استدلال و تفکر شود. این اُفت، معمولا به‌آهستگی اتفاق می‌افتد اما می‌تواند در هر مورد متفاوت باشد.

داشتن یک یا چند مورد از علائم زیر می‌تواند نشان‌دهنده‌ ابتلا به آلزایمر باشد:


۱. ضعیف شدن حافظه
ممکن است که بیش‌ازحد معمول فراموشکار شوید، مثلا اغلب اوقات تاریخ‌ها یا رویدادهای مهم را فراموش کنید. اگر دائما دچار فراموشی می‌شوید و نیاز به یادآوری‌های مکرر دارید، باید به پزشک مراجعه کنید.


۲. اِشکال در برنامه‌ریزی و حل مسائل
اگر شما یا یکی از عزیزان‌تان در برنامه‌ریزی یا دنبال کردن برنامه‌هایتان دچار مشکل هستید، ممکن است به آلزایمر مبتلا باشید. در این صورت کار کردن با اعداد برای شما دشوار خواهد بود. این مورد، اغلب زمانی دیده می‌شود که می‌خواهید به حساب و کتاب‌ قبض‌های ماهیانه یا دسته چک‌تان بپردازید؛ در این هنگام حل مسئله و انجام محاسبات ریاضی برای شما تبدیل به چالش خواهد شد.


۳. اِشکال در انجام وظایف معمول
بعضی از افراد مبتلا به این اختلال، در تمرکز کردن دچار مشکل می‌شوند (عدم تمرکز). با پیشرفت این بیماری، ممکن است که انجام کارهای عادی روزمره که مستلزم تمرکز و تفکر هستند، زمان بیشتری را به خود اختصاص دهند. ممکن است که در توانایی رانندگی فرد نیز اختلالاتی ایجاد شود. اگر درحین رانندگی در مسیری آشنا گم شدید، دقت کنید که این مورد نیز می‌تواند یکی از نشانه‌‌های بیماری آلزایمر در جوانی باشد.


۴. اِشکال در تشخیص زمان یا مکان
از دست دادن توانایی در دنبال کردن تاریخ‌ها و درک اشتباه از گذر زمان نیز دو مورد از متداول‌ترین علائم بیماری آلزایمر در جوانی (آلزایمر زودرس) هستند. برنامه‌ریزی برای رویدادهای آینده برای افراد مبتلا به آلزایمر دشوار است، چون آنها فوراً اتفاق نمی‌افتند. با پیشرفت علائم آلزایمر، افراد مبتلا به آن درمورد جایی که هستند، نحوه‌ رفتن‌شان به آن محل یا دلیل حضورشان در آنجا به‌شدت فراموشکار می‌شوند.


۵. کاهش بینایی
مشکلات بینایی نیز از دیگر علائمی هستند که می‌توانند اتفاق بیفتند. ممکن است که شما درهنگام مطالعه یا تشخیص فاصله، رنگ و کنتراست درحین رانندگی، مشکل پیدا کنید.


۶. اِشکال در پیدا کردن واژه‌های درست
آغاز کردن مکالمه‌ها یا پیوستن به آنها ممکن است برای افراد مبتلا به آلزایمر دشوار به‌ نظر برسد. آنها ممکن است در وسط صحبت کردن به‌طور ناگهانی حرف‌شان را قطع کنند، چون ممکن است فراموش کنند که چطور باید جمله‌ خود را به پایان برسانند. به همین دلیل معمولا حرف‌های تکراری می‌زنند. همچنین ممکن است در پیدا کردن کلمات مناسب برای موضوعات خاص دچار مشکل شوند.


۷. گذاشتن وسایل در جاهای اشتباه
اگر بیماری آلزایمر زودرس (آلزایمر در جوانی) داشته باشید، ممکن است وسایل را در جاهای غیرمعمول و اشتباه قرار دهید. در این مواقع رجوع کردن به حافظه و به یاد آوردن جایی که وسیله را آنجا گذاشته‌اید، به‌شدت دشوار می‌شود و ممکن است باعث شود که فکر کنید کسی دارد از شما دزدی می‌کند. با گذشت زمان و پیشرفت بیماری، این مسئله بیشتر اتفاق می‌افتد.


۸. اِشکال در تصمیم‌گیری
فرد مبتلا به آلزایمر زودرس (آلزایمر در جوانی) ممکن است در تصمیم گیری مالی مشکل پیدا کند. این علامت، اغلب باعث تصمیمات مالی غلط و زیان‌بار می‌شود. مثلا ممکن است فرد درهنگام خرید، پول بسیار بیشتری به فروشنده بپردازد. به‌علاوه شخص بیمار معمولا به رعایت بهداشت فردی توجه‌ چندانی نمی‌کند. به‌عنوان مثال تعداد دفعات حمام رفتن او ممکن است به‌شدت کاهش یابد یا تمایلی به عوض کردن لباس‌های کثیفش نداشته باشد.


۹. کنار کشیدن از کار یا فعالیت‌های اجتماعی
با ظاهر شدن علائم این بیماری، ممکن است متوجه شوید که روزبه‌روز، بیشتر از فعالیت‌های اجتماعی، پروژه‌های کاری یا سرگرمی‌هایی که قبلا برایتان جذاب بودند، دوری می‌کنید. این اجتناب می‌تواند با بدتر شدن علائم افزایش یابد.


۱۰. بروز تغییرات خُلقی و شخصیتی
ممکن است نوسانات شدیدی در خلق‌وخو و شخصیت افراد مبتلا به آلزایمر در جوانی اتفاق بیفتد. برخی تغییرات قابل‌توجه در خلق‌وخو عبارتند از:گیجی، افسردگی، اضطراب، ترس و وحشت.
ممکن است متوجه شوید که وقتی چیزی خارج از روال معمول اتفاق می‌افتد، به‌شدت تحریک و خشمگین می‌شوید.
علت دقیق آلزایمر زودرس (آلزایمر در جوانی)، به‌طور کامل مشخص نیست. بسیاری از محققان بر این باورند که چندین عامل باعث بروز این بیماری می‌شود، نه فقط یک عامل خاص، محققان ژن‌های نادری را کشف کرده‌اند که ممکن است به‌طور مستقیم باعث آلزایمر شوند یا در ابتلا به آن نقش داشته باشند. این ژن‌ها می‌توانند از نسلی به نسل بعد منتقل شوند. 


عوامل خطرساز آلزایمر در جوانی

اگرچه بیماری آلزایمر لزوما با افزایش سن اتفاق نمی‌افتد، اما خطر ابتلا به آن با بالا رفتن سن، افزایش می‌یابد. ریسک ابتلا به این بیماری در بزرگسالان بالای ۸۵ سال تقریبا ۵۰ درصد است.
همچنین اگر یکی از والدین، خواهر یا برادر یا یکی از فرزندان به آلزایمر مبتلا باشند، شانس ابتلای شما به این بیماری افزایش می‌یابد. اگر بیش از یک عضو در خانواده به AD مبتلا باشند، احتمال ابتلای شما بسیار بیشتر خواهد شد.


آلزایمر زودرس چگونه تشخیص داده خواهد شد؟

آزمایش واحدی وجود ندارد که ابتلای شما به آلزایمر زودرس را تأیید کند، اما پزشک‌تان از چند راه می‌تواند بررسی کند که آیا شما به این بیماری مبتلا هستید یا نه.
دکتر پیش از هر چیز، درمورد سابقه‌ پزشکی‌تان و همچنین هرگونه علائمی که درحال‌حاضر شما را آزار می‌دهد، سؤال خواهد کرد. به‌علاوه شما تست‌هایی انجام خواهید داد که حافظه‌‌تان را بررسی می‌نمایند و نشان می‌دهند که در حل مسائل چگونه عمل می‌کنید.
همچنین ممکن است تحت تست‌های تصویربرداری قرار بگیرید که تغییرات ایجادشده در مغز شما را بررسی و به رد سایر علل احتمالی علائم شما کمک می‌کنند. این تست‌ها می‌توانند شامل سی‌تی اسکن یا ام آر آی باشند.

علت آلزایمر زودرس (آلزایمر در جوانی) چیست؟
اکثر کارشناسان معتقدند که بیماری آلزایمر به‌ علت تجمع پروتئینی به نام آمیلوئید در مغز ایجاد می‌شود. مقدار بیش‌ازحد این پروتئین بر نحوه‌ فکر کردن شما تأثیر می‌گذارد.
هنوز کاملا مشخص نیست که چرا این بیماری در برخی افراد، زودتر از حد معمول آغاز می‌شود، بنابراین به بررسی‌های بیشتری در این زمینه نیاز است.
در برخی موارد، این بیماری جنبه‌ ارثی دارد و ممکن است به علت وقوع تغییراتی در ژن‌هایی که از والدین‌تان به شما منتقل می‌شوند، اتفاق بیفتد.

درمان دارویی آلزایمر زودرس و توصیه‌ها
درحال‌حاضر هیچ درمانی برای بیماری آلزایمر وجود ندارد. گاهی اوقات علائم بیماری آلزایمر می‌توانند تا حدودی با داروهایی که به بهبود حافظه یا کاهش اختلالات خواب کمک می‌کنند، برطرف شوند. درحال‌حاضر، تحقیقاتی در رابطه با درمان‌های جایگزینِ موجود برای آلزایمر، در حال انجام است.
بخش مهمی از کنترل بیماری شما، مثبت اندیش بودن است. به فعالیت‌هایی که همچنان از آنها لذت می‌برید، ادامه دهید. راه‌های مختلفی همچون یوگا یا تنفس عمیق را برای تمدد اعصاب امتحان کنید.
سعی کنید سلامتی و تناسب اندام خود را حفظ کنید. به این منظور، غذاهای سالم بخورید و به‌طور منظم ورزش کنید.
داروهایی وجود دارند که می‌توانند به کاهش برخی از علائم آلزایمر زودرس کمک کنند. پزشک شما ممکن است داروهایی را برای کُند کردن روند ضعف حافظه تجویز نماید، 
این داروها می‌توانند علائم شما را به مدت چند ماه تا چند سال به تأخیر بیندازند یا بهبود بخشند. آنها ممکن است به شما زمان بیشتری برای داشتن زندگی مستقل بدهند.


منبع: واحد مرکزی خبر

خبر بعدی:

گفت‌وگوی تفصیلی| انقلابی و سیاه‌پوست بودن «مرضیه هاشمی» مایه نگرانی آمریکاست/ دستگیری بانوی خبرنگار و اجلاس لهستان؛ نشانه شکست آمریکا

به گزارش خبرنگار حوزه جامعه خبرگزاری تقریب، مرتضی غرقی خبرنگار واحد مرکزی خبر که سابقه حضور در آمریکا را نیز داشته است در گفت‌گویی تفصیلی با خبرنگاران خبرگزاری تقریب، به تشریح علل بازداشت مرضیه هاشمی خبرنگار و مجری شبکه خبری انگلیسی زبان پرس‌تی‌وی پرداخت و نحوه تعامل دولت آمریکا با خبرنگاران را تشریح کرد:

مرضیه هاشمی به دلایلی نامعلوم در آمریکا بازداشت شد؛ پرس‌تی‌وی اعلام کرد متوجه شده است که خانم هاشمی در واشنگتن بدون مطرح شدن هیچ اتهامی رسمی در بازداشت پلیس آمریکا به سر می‌برد؛ وی روز یکشنبه در فرودگاه بین‌المللی سنت‌لوئیز لمبرت بازداشت شده و سپس توسط ماموران اف‌بی‌آی به مرکزی جهت بازداشت وی انتقال داده شده است.
مشروح این گفت‌وگو در ادامه می‌آید: 

تقریب: با توجه به اینکه شما چند سال در آمریکا به عنوان خبرنگار حضور داشتید و این حادثه ناگواری که برای خانم مرضیه هاشمی رخ داده است؛ تحلیل شما از این اتفاق چیست؟ کما اینکه برخی معتقد هستند سفر های پمپئو و دشمنی هایی که جان بولتون نسبت به ایران دارد باعث شده است دست به این اقدام خصمانه بزنند و همین طور روز گذشته یکی از مقامات آمریکایی هم اعلام کردند که خانم مرضیه هاشمی برگ برنده ایران است؛ تحلیل شما از این سلسله اتفاقات چیست؟
غرقی: آنچه که برای خانم مرضیه هاشمی اتفاق افتاده است شاید به طور مستقیم طراحی و برنامه ریزی از قبل تعیین شده مربوط به سفر های پمپئو نباشد؛ ولی بی ارتباط هم نیست، با توجه به اینکه ما همه مسائل را در یک راستا می‌بینیم و دشمنی آمریکا برای ضربه زدن به انقلاب اسلامی ایران را آشکار می‌کند.

به طور مثال می‌‌توان به فرصت هایی را که جمهوری اسلامی ایران در جامعه بین المللی  از خود نشان می دهد اشاره کرد که یک انقلاب مستقل برای خود به وجود آورده است و توانسته توسعه نفوذ معنوی در رسانه ها و افکار عمومی را به سوی خود جلب کند و این موضوع برای آمریکا بسیار نگران کننده است.شما باید توجه داشته باشید که ما در خیلی از کشورها نه حضور داریم و نه حتی هزینه‌ای انجام می‌دهیم، ولی نفوذ معنوی‌مان به گونه‌ای است که در زمانی که وزیر امور خارجه ایران به آمریکا سفر می کند شما باید نظاره گر این موضوع باشید که چه استقبالی انجام می شود و در مقابل با مقامات آمریکایی چگونه است.
  
آمریکا در حدود چند سال پیش ماهواره های برون مرزی ایران را مسدود کرد و مانع از این شد که ما برنامه‌ای را نصب کنیم و سیگنال بفرستیم.

اما ما توانستیم مسیر ماهواره های خود را به طرق مختلف عوض کنیم و همچنان شبکه های برون مرزی ایران را فعال نگه داریم‌  از این رو آمریکایی‌ها با این اقدام خود نتوانستند سیگنال را متوقف کنند و حضور معنوی جمهوری اسلامی ایران را در افکار عمومی بگیرند.

یکی از راه های مقابله و ایجاد محدودیت آمریکایی‌ها برای انقلاب اسلامی ایران شخصیت‌های مهم و موثر رسانه‌ای است، همانطور که برای خبرنگاران ایرانی از جمله شخص بنده در نیویورک که نزدیک به پنج سال تجربه در این زمینه را داشته‌ام اعمال شده است.

*نفوذ معنوی ایران در رسانه‌های خارج از کشور و افکار عمومی 

تقریب: این محدودیت رسانه‌ای خانم هاشمی هیچ‌گونه فعالیت سیاسی را نداشته است و همسرشان ایرانی بوده‌اند و در ایران سکونت داشته و مجری شبکه پرس تی وی هستند؛ ما در این‌جا متوجه می‌شویم که رسانه های ایران تاثیر‌گذار هستند و اگر‌ این گونه نبود هیچ‌وقت این دستگیری اتفاق نمی‌افتاد با‌توجه به حضور شما در نیویورک برای خبرنگاران به ویژه خبرنگاران جمهوری اسلامی در آمریکا به چه شکل است؟

غرقی: کشورهای اسلامی و کشورهایی که از نظر آمریکایی‌ها تحت عنوان محور شرارت تعریف شده‌اند‌، دچار محدودیت‌های بسیاری هستند و ایران از جمله این کشورها به شمار می‌رود؛ به نظر من نگرانی آمریکایی‌ها از ایجاد محدودیت برای رسانه های ایرانی این است که ما یک ایدئولوژی و مسیری را در جامعه بین الملل تعریف کرده‌ایم که با نگاه آمریکایی ها متفاوت است.

*ایران، ایدئولوژی و مسیر صحیح رسانه‌ای در جوامع بین الملل ایجاد کرده است 

جامعه اطلاعاتی جهان براساس یک اصولی بنا شده است که خبر بدهند‌ و‌ خبر بگیرند، این جریان آزاد اطلاعاتی در جهان مرسوم است؛ اما رسانه های آمریکایی به دلیل تفوق و برتری که نسبت به سایر رسانه ها دارند و دامنه تاثیر گذاری نفوذشان و همچنین دامنه‌ پخش سیگنال و اخبارشان مشاهده می کنید  جریان اطلاعاتی یک طرفه‌ای دارند.

به نظر می‌رسد آمریکایی‌ها به نوعی در تلاش هستند، افکار عمومی را تحت تاثیر نگاه های خودشان قرار بدهند. جمهوری اسلامی ایران در جهت خلاف مسیری که ایالات متحده آمریکا در آن قرار دارد، گام بر‌می‌دارد و حرکت می‌کند.

جریان اطلاع رسانی که دو سویه تعریف شده نگاه سلطه‌گرانه‌ است، در واقع این نگاه باید دو طرفه باشد؛ یعنی این که ما می‌توانیم خبر را ارسال کنیم و خبرنگار ما هم باید در کنفراس های مطبوعاتی حضور داشته باشد و بتواند به آمریکا برود و مستندهایی را در مورد مسائل روز تهیه کند.

تعداد خبرنگارانی که از آمریکا به ایران می‌آید در مقایسه با تعداد خبرنگارانی که از ایران به آمریکا می‌روند تقریبا یک به 100 است و می‌شود گفت که عمدتا تلاش می‌کنند مسیر اطلاعاتی ما را در این موارد بلوکه کنند.

ما در ایران بر مبنای نگاه حق طلبانه‌ای که در دنیا داریم به نوعی حرف هایمان نه تنها در میان مردمان آمریکا و... قابل پذیرش است و نگران کننده ترین مسئله برای آمریکا همین موضع ایران در مسائل رسانه ای است.  

آمریکایی ها نگران از شخص نیستند نگران بیان کردن نگاه‌ها و سوالاتی هستند که تا به حال خبرنگاران آمریکایی آن را مطرح نکرده‌اند و در واقع نمادی از یک گفتمان هست. شما تصور نکنید که آمریکایی‌ها در تمام مسائل اطلاعات جامعی دارند و آگاه هستند.

*آمریکا دچار سانسور عظیم شبکه های رسانه ای است

آمریکایی‌ها دچار یک سانسور عظیم شبکه‌ای هستند که صاحبان بزرگ قدرت رسانه‌ای برای آن ترسیم کرده‌اند و این به معنای دستگیری خانم مرضیه هاشمی هم به همین دلیل است او یک نگاه متفاوتی را در عرصه رسانه‌های آمریکایی ایجاد کرده است و این باعث می‌شود که طرفداران زیادی در ایالات متحده و در رسانه‌ها پیدا کنند و به نوعی با چهره‌ای که از لیبرال و دموکراسی ساخته است بخواهد هرکسی که این نگاه را تخریب کند بدترین برخورد‌ها می‌شود.

ما شاهد این هستیم که بدون اینکه جرم خانم هاشمی معلوم شود مورد شکنجه قرار گرفته است در حالی  که طبق قوانین آمریکا مسلمانان، یهودیان و بوداییان اگر زندانی شوند باید طبق قوانین شرعی با آن‌ها برخورد شود به طور مثال اگر معتقد به حجاب است  ‌باید حتما این موارد رعایت شود.

و ما می‌بینم که هیچ کدام از این قوانین را برای خانم هاشمی رعایت نشده است؛ و بازجویی های متعدد و بدون هیچ گونه جرم و یا اقدامی برخلاف منافع ملی آمریکا داشته باشد را پیدا نکرده اند.

تقریب: در قضیه جیسون رضاییان و نازنین زاغری که به عنوان جاسوس بازداشت شدند، ما شاهد پروپاگاندا علیه کشورمان بودیم، اما آنها یک خبرنگاری مانند خانم مرضیه هاشمی را که یک خبرنگار آزاد است مورد شکنجه قرار دادند و تحت فشار گذاشته شده است، در حال حاضر موضع جمهوری اسلامی ایران چیست؟ 

غرقی: مقایسه خانم زاغری و جیسون رضاییان با مورد خانم هاشمی اصلا قابل قیاس نیست و آمریکایی‌ها در تلاش هستند که این دو مورد را در مقابل هم قرار دهند و از آن استفاده کنند. این مورد کاملا متفاوت است و این افراد اقدامات ضد امنیتی انجام داده‌اند و مدارک آن هم موجود است که این افراد جاسوسی کرده‌اند درحالی که ما می بینیم خانم هاشمی یک خبرنگار ساده‌ای بوده است که برای کسالت بردارشان به آمریکا سفر کرده است. 

یک شهروند آمریکایی اگر در هرجا به حصر برده اگر این بازی ادامه پیدا کند ممکن است آثار مخرب دیگری را می‌تواند در پی داشته باشد، و نباید بگذاریم آتش این جریان خاموش شود شود حتی اگر جاسوس باشد دولت آمریکا تمام توان خود را برای آزادی شهروندش به کار می‌گیرد؛ دولت جمهوری اسلامی باید از حقوق شهروند را  به عنوان یک شهروند بازخواهی کند و دوم اینکه جامعه رسانه‌ای نباید از این حقوق کوتاه بیاید.

آمریکایی‌ها در واقع نگران رسانه های جمهوری اسلامی ایران هستند و که نگاه جدید و دو گانه‌ای نسبت به مسائل پیش روی آن‌ها اضافه شود و معادلات آن را در داخل و خارج بهم بریزد.

آنچه که در جمهوری اسلامی ایران می‌گذرد در داخل و خارج به یک شکل است، اما نگاه آمریکایی‌ها در قاب تلویزیون و تبلیغات یک چهره متفاوت است با زمانی که داخل آمریکا زندگی می‌کنید، نشان داده شدن چهره واقعی آمریکا در جهان هستند.*نگرانی آمریکا از نگاه جدید نسبت به مسائل آن‌ها 

تقریب: آمریکایی‌ها زمانی که با این اقدامات این نگاه را به چالش می‌کشند چطور ممکن است به صورت عیان یک خبرنگار مسلمان را دستگیر کنند چراکه این در واقع زیر سوال بردن سیاست های خودشان است، نگاه شما نسبت به این موضوع چگونه است؟

غرقی: نگاه جمهوری اسلامی یک نگاه حق است و نگاه آمریکایی ها یک نگاه باطل؛ و در تلاش‌ برای فراتر نهادن اختیارات خود نسبت به حیطه جهانی بگذراند و مانع از استقلال کشور‌ها بشوند و این بالاخره یک برهه‌ای از زمان نمایان می‌شود و در واقع ماه زیر ابر پنهان نمی ماند.

وقتی که شما می بینید مقامات آمریکایی که فریاد از دموکراسی می‌زنند و کشور‌هایی را که متهم به نقض حقوق بشر می‌کند. در این میان خود آمریکایی از متحدان خود به نام عربستان در رابطه با قتل خاشقچی حمایت به عمل آورند و به راحتی از کنار آن می‌گذرند و یا خانم مرضیه هاشمی را دستگیر می‌کند. به طور کلی با یک بررسی اجمالی به این نتیجه می رسیم که این سلسله اقدامات آمریکا در این موارد بی‌شمار است.

تقریب: دولت آمریکا در واقع دچار یک دیکتاتوری بی بند و بار است؟

غرقی: دقیقا همین نکته قابل بررسی است،‌ آن‌ها یک مسیری را برای خودشان تعریف کرده‌اند که واقعیت دموکراسی همین است درحالی که ای چنین نیست. دموکراسی به تعریف آمریکایی‌‌ها این است که کشوری می‌تواند اقدام به دیکتاتوری کند که در چارچوب قوانین آن ها مدنظر باشد و بر مبنای منافعشان باشد.

*شما در صحبت هایتان اشاره به نوع رفتارخشن آمریکایی‌‌ها با جامعه رسانه‌ای داشته اید؛ چقدر احتمال این وجود دارد که سرنوشت ایشان شبیه شهید رکن آبادی باشد، به طور کلی نظر شما در مورد سرنوشت خانم مرضیه هاشمی چیست؟

غرقی: این موضوع بستگی به این که چه جریانی برای ایشان تعریف کرده‌‌اند دارد و بیرون آمدن از چنگ FBI بسیار سخت و دشوار است؛ آمریکایی‌ها دنبال بهانه‌های واهی می‌گردند که براساس این بهانه‌ها اقدامات خودشان را انجام می‌دهند که بسیار خطرناک است.

نه تنها دولت بلکه جامعه رسانه هم باید پیگیر این موضوع باشد که خانم هاشمی سرنوشت خاشقچی را پیدا نکند. کشوری که به نیابت از آمریکا همانند عربستان جنگ راه می‌اندازد و خبرنگار را قطعه قطعه می کند یعنی آن کشور در این جنایات شریک است.

کشوری که چشمش را به این جنایات بزرگ همانند خاشقچی‌ و یمن می بندد، برای خانم مرضیه هاشمی دور از ذهن نیست که این اتفاق ناگوار دوباره به وقوع بپیوندد. رسانه های داخلی ایران باید مدام افشاگری کنند و پیگیری های فراوانی داشته باشند که این اتفاق رخ ندهد.

*آمریکایی ها به هیچ یک از کنوانسیون های حقوق بشری اعتقاد ندارند

آمریکایی‌‌ها به هیچ یک از کنوانسیون‌ های حقوق بشری اعتقاد ندارد و فقط به دنبال منافع خودشان هستند. جمهوری اسلامی ایران باید مراقب این گونه مواضع آمریکا باشد که از چهارچوب خود تخطی نکند؛ که اگر این اتفاق رخ بدهد تمام نهاد های بین المللی به نوعی اگر به زعم مقامات آمریکا جمهوری اسلامی ایران در حال نابودی است پس چطور می‌توان خبرنگار ایرانی را دستگیر کرد؟ چرا باید اجلاس ورشو را برگزار کنند؟ این عملکرد های ضد و نقیض آمریکا نشان دهنده این است که جمهوری اسلامی ایران همچنان می تواند رسانه ها و سایر نگاه ها را تحت تاثیر قرار دهد و زنده است تحت نفوذ آمریکایی هستند و دیگر نمی توان آن طور که باید این مسئله را پیگری کرد.

تقریب: تهدیدی که امیرعبداللهیان کردند چقدر می‌تواند عملیاتی باشد؟

غرقی: محدود کردن خبرنگار و گرفتن آن در هیچ کجا دنیا قابل قبول نیست، اعتقاد ما بر این است که کسانی که وارد ایران شدند در واقع جاسوس هایی در قالب خبرنگار بوده‌اند و هرکس که بخواهد با امنیت ملی ایران مخالفت کرد.

تقریب: وضعیت فعالیت های رسانه‌ای خانم هاشمی مشخص است‌؟

غرقی: بله؛ کاملا خانم هاشمی هیچ‌گونه فعالیت سیاسی را نداشته است و همسرشان ایرانی بوده‌اند و در ایران سکونت داشته و مجری شبکه پرس تی وی هستند؛ ما در این‌جا متوجه می‌شویم که رسانه های ایران تاثیر‌گذار هستند و اگر‌ این گونه نبود هیچ‌وقت این دستگیری اتفاق نمی افتاد.

*خیال واهی آمریکایی‌ها در مورد سقوط انقلاب اسلامی ایران

آمریکایی ها بر این باور هستند که انقلاب اسلامی ایران در حال سقوط است؛ درصورتی که چنین نیست و نگاه انقلابی در ایران همچنان زنده است و این مسئله بزرگی برایشان به حساب می آید.

در حالی که خانم هاشمی هیچ‌گونه فعالیت سیاسی نداشته و یک سیاه پوست انقلابی بوده است؛ این مسئله باعث شده است که در عین حال تهدیدی بزرگ برای آمریکایی ها از سوی جمهوری اسلامی ایران به حساب بیاید. 

اگر این بازی ادامه پیدا کند ممکن است آثار مخرب دیگری را می‌تواند در پی داشته باشد، و نباید بگذاریم آتش این جریان خاموش شود و بتوانیم با استفاده از آن خانم مرضیه هاشمی را آزاد کنیم. نکته قابل ذکر دیگر این است که بحث خانم هاشمی را بین دعوای میان دولت‌ها ربط می‌دهند.

در واقع این مسئله یک کار رسانه‌ای است و اگر دولت آمریکا با دولت ایران مشکلی دارد حق ندارد آن را بر یک خبرنگار اعمال کند. ما حق این را داریم که به طور آزادانه حرف بزنیم و عمل کنیم؛ در برخی موارد ممکن است خبرنگار‌های کشور ما هم ممکن است مطالب انتقادی را بیان کند و این نباید حربه ای باشد که علیه خبرنگاران ما سو استفاده بشود. آمریکایی ها از این که خبرنگار ایرانی را محدود کرده ‌اند نگران این هستند که صدای متفاوتی در آمریکا پخش و شنیده شود.

در این مورد خاطره ای را یادآور می‌شوم که در کنفرانس مطبوعاتی در مورد مذاکرات هسته ای در وین اتفاق افتاده بود حضور داشتم، سیاست آمریکایی ها این است که فقط خبرنگاری که در آمریکا حضور دارند اجازه پرسیدن سوالات مربوط به کنفرانس را دارند؛ و یک مورد هم سی بی اس،نیویورک تایمز، بی بی سی که متعلق به خودشان است سوال پرسیده اند و کنفرانس را به پایان رساندند، من صدای اعتراضم را نسبت به این قضیه اعلام کردم و گفتم که رکن اصلی مذاکرات هسته ای متعلق به ایران است و خبرنگار ما باید راجع به این موضوع سوالات خود را مطرح کند که با صدای اعتراض سایر خبرنگاران جان کری مجبور شد سوالات من رو بپذیرد و من یک سوالی متفاوت از راستای اهداف آمریکا که سایر خبرنگاران پرسیده بودند را کردم.

گفتم که بر اساس گفته شما علی‌رغم این‌که ایران به تعهدات خود عمل نکرده است و ایران را محدود کرده اید شما نسبت به تعهدات خود چه عکس العملی را نشان داده‌اید چه کسی باید از شما بابت این رفتارتان بازخواست کند؟

جان کری هم این سوال را جواب نداد و نکته دیگر این قضیه خیلی مهم است؛ و آن این است که تمام خبرنگار‌ هایی که در آنجا حضور داشته اند حتی رسانه های ضد انقلاب هم نسبت به این حرکت واکنش نشان دادند و بیان کردند که کار بسیار خوبی انجام داده‌ای چراکه به هیچ عنوان صدای مخالف در آمریکا شنیده نمی شود و کمتر اتفاق می افتد که یک خبرنگار خارجی از رئیس جمهور آمریکا و فردی همانند جان کری یک سوال چالشی بپرسد؛ حتی با خبرنگاران سایر شبکه ها از جمله ژاپن و ZDF هم تشکر کردند و اذعان داشتند که کار بسیار خوبی انجام داده ام.

در مجموع آمریکایی‌ها یک هجمه خبری در مورد موضوعی را به راه می اندازند اگرچه باطل اما هیچ‌وقت حاضر به منتشر کردن واقعیت‌ها منجر نمی‌شود، با توجه به عملکرد آمریکا و دستگیری مرضیه هاشمی می‌توان به این نتیجه رسید که آمریکایی‌ها در مورد موضوعات مربوط به تحریم ها و تهدیدات نظامی کم آورده‌اند.

اگر به زعم مقامات آمریکا جمهوری اسلامی ایران در حال نابودی است پس چطور می‌توان خبرنگار ایرانی را دستگیر کرد؟ چرا باید اجلاس ورشو را برگزار کنند؟ این عملکرد های ضد و نقیض آمریکا نشان دهنده این است که جمهوری اسلامی ایران همچنان می تواند رسانه ها و سایر نگاه ها را تحت تاثیر قرار دهد و زنده است.

گفت‌وگو از فاطمه جباری

انتهای پیام/      

افشاگری کی‌روش علیه تاج و سلطانی‌فر: بعد از پیام رهبری، وزیر دیگر ما را نخواست| تاج اطلاعات را از من پنهان کرد| از این به بعد جام ملت‌های واقعی شروع می‌شود| حمله دوباره به برانکو

پیروانی خطاب به کی‌روش: حواست را جمع کن!

اتفاق پرریسک بهاره رهنما/ سانسور مشکلات مردم با مطرح کردن فیلترینگ/ میراث شوم اصلاحات ارضی

منبع این خبر، وبسایت www.iribnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۸۰۱۳۳۷۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • بدن درد نشانه چه بیماری است؟
 • دلایل سردی پاها چیست ؟
 • تشخیص آلزایمر ۱۰ سال زودتر با آزمایش خون
 • تفاوت آنفلوآنزا و سرماخوردگی
 • اگر این نشانه‌ها را دارید ممکن است به MS مبتلا باشید!
 • نشانه هایی که خبر از فقر آهن می دهد
 • خستگی و ضعف شدید نشانه یک بیماری خطرناک
 • عاملین مرگ های زودرس مشخص شدند
 • نشانه هایی که خبر از پرکاری تیروئید می دهند
 • عفونت پوست در کودکان نشانه چه بیماری هایی است؟
 • چرا آلزایمر در سالمندی خطرناک می شود؟
 • مرگ زودرس سیاسی احمدی نژاد با فیلم هاله نور
 • علل تشدید آلزایمر در سالمندی/ عواملی که از بروز دمانس پیشگیری می‌کند
 • استرس را چگونه کنترل کنیم؟
 • کمک‌های اولیه برای شکستگی‌ها و صدمات اسکلتی بدن
 • چرت روزانه را جدی بگبرید
 • نشانه‌هایی که بدانیم شخصی واقعاً دوست‌مان دارد
 • نشانه هایی که خبر از بیماری ام اس می دهد
 • پیشگیری از آلزایمر با کمک داروی سکته