امیر خلبان یوسف قربانی گفت: در سال ۱۳۹۳ که نیروهای گروهک تروریستی داعش تا ۴۵ کیلومتری مرزهای ایران آمدند، هوانیروز وارد عمل شد و بلایی را که بر سر منافقین آورده بود را بر سر نیروهای تروریستی داعش آورد. ۲۲ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۹ رسانه ها خواندنی برگزیده نظرات

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، امیر خلبان یوسف قربانی فرمانده هوانیروز ارتش طی گفت‌وگویی با ماهنامه صف به تشریح توان بالگردی ارتش و موضوع مقابله با داعش در 45 کیلومتری مرزهای ایران پرداخته است.

قربانی در این گفت‌وگو تاکید کرد: امروز بالگردهای ما از عهده تمام ماموریت‌های محوله برمی‌آیند. در واقع هوانیروز با توجه به تهدیدهای موجود، برنامه‌ریزی و عمل می‌کند. به عنوان مثال در سال 1393 که نیروهای گروهک تروریستی داعش تا 45 کیلومتری مرزهای ایران آمدند، مقام معظم رهبری محدوده مورد تهدید داعش را خط قرمز نظام می‌دانستند و هوانیروز با امتثال از اوامر و نظر به تدابیر ایشان وارد عمل شد و بلایی را که بر سر منافقین آورده بود را بر سر نیروهای تروریستی داعش آورد.

وی ادامه داد: باید توجه داشت که ماهیت جنگ‌های امروز با جنگ‌های قدیم متفاوت است. دیگر مانند زمان گذشته نیست که بالگرد 206 برای شناسایی می‌رفت و سپس گروه‌های هجومی بالگرد کبرا را برای آتشباری وارد عمل می‌شدند. در همین مورد مقابله با نیروهای داعش، با توجه به شیوه و راهکنش خاص درگیری با این گروه وارد عمل شدیم و بحمدالله عملکردی بسیار عالی داشتیم.

فرمانده هوانیروز ارتش تصریح کرد: امروز کارهای خوب بسیاری در هوانیروز در حال انجام است. نهضت قطعه سازی و سامانه‌های برد بلند از جمله این موارد هستند. امروزه ما از سلاح‌های با برد بیش از 10 کیلومتر استفاده می‌کنیم و همه تجهیزات ما کاملاً بومی هستند.

قربانی اظهار داشت: ارتقای توان رزمی ما بی سابقه بوده است. در زمینه سامانه دید در شب عزیزان ما در صنایع هوایی عملکرد بسیار موفقی داشتند و بالگردهای ما را به سامانه دید در شب مجهز کرده‌اند. در زمینه سامانه‌های موشکی برد بلند نیز به بومی سازی کامل دست یافته‌ایم. تبدیل موشک زمین پایه به هواپایه و همچنین برخورداری از بهترین موشک‌های شلیک کن و فراموش کن (فایر اند فورگت) از دیگر دستاوردهای هوانیروز محسوب می‌شوند. همین دستاوردهای مهم هستند که باعث شدند هوانیروز مورد تشویق ویژه مقام معظم رهبری و مسئولان عالیرتبه نظام قرار بگیرد. 

وی با بیان اینکه هوانیروز با توجه به مقتضیات زمان و تهدید دشمن، وارد عمل می‌شود، گفت: امروزه قدرت‌های استکباری مستقیماً وارد عمل نمی‌شوند و معمولا گروهک‌ها را وارد عمل می‌کنند و در زمینه‌های مختلف به کشورها ضربه می‌زنند. اما ما در همه زمینه‌ها پیش بینی‌های لازم را انجام داده‌ایم. به عنوان مثال اگر پهپادهای دشمن بخواهند وارد عمل شوند، بهترین هدف برای بالگردهای ما هستند. برای هواپیما دشوار است که بخواهد پهپاد را هدف قرار دهد، اما پهپاد هدف مناسبی برای بالگرد محسوب می‌شود.

قربانی تاکید کرد: گروهک‌های تروریستی تجهیزات هوایی کمی دارند، اما از تجهیزات ضدهوایی مناسبی برخوردارند. موشک‌های برد بلند که اشاره شد در چنین مواردی کاربرد دارند. مثال دیگر در این زمینه جنگ‌های خیابانی است. در این زمینه خلبانان را به خودکنترلی کامل رسانده‌ایم و خلبانان در صورت نیاز بدون اینکه نیاز به هدایت سامانه فرماندهی داشته باشند به مناطق مختلف رفته و مأموریت شناسایی را انجام می‌دهد. در واقع ما در همه زمینه‌ها از دشمنان جلوتریم.

فرمانده هوانیروز با اشاره به حضور داعش در نزدیکی مرزهای ایران در سال 1393 و عملکرد هوانیروز در آن مقطع گفت: در آن مقطع نیروهای گروهک تروریستی داعش تا 45 کیلومتری مرزهای ایران آمدند، اما در کمتر از 24 ساعت، تیپ‌ها و توپخانه نیروی زمینی مانند دیواری آهنین در مرزهای غربی کشور مستقر شدند و بالگردهای هوانیروز، دشمن را از پای در آوردند.

وی خاطرنشان کرد: در آن ایام ما 17 مورد شناسایی محور داشتیم. بعضی مقاطع هم گروه‌های نفوذی داعش قصد عبور از مرز داشته‌اند که در کمین اطلاعاتی ما قرار گرفته و به سرعت منهدم شدند. به عنوان نمونه در یکی از این موارد نفوذ که تصاویر درگیری بالگردهای ما با اشرار مسلح در فضای مجازی انتشار گسترده‌ای پیدا کرد، قرارگاه‌های حمزه سیدالشهدا و نجف سپاه پاسداران اعلام کردند که نیاز به پشتیبانی و تیم آتش دارند و هوانیروز وارد عمل شد.

قربانی افزود: پیش از ورود هوانیروز، تعدادی از برادران سپاهی زخمی شده بودند، اما هوانیروز، دشمن را تار و مار کرد و برای گروهک تروریستی داعش، جهنمی از آتش خلق کرد. در غرب و شمالغرب عملیات‌های متعددی علیه اشرار مسلح پژاک داشته‌ایم. در جنوب‌شرق نیز پشتیبانی از قرارگاه قدس را برعهده داریم. مقابله با اشرار از جمله مأموریت‌های ما در منطقه شرق محسوب می‌شود.

فرمانده هوانیروز همچنین درخصوص تجهیزات جدید و رونمایی‌های هوانیروز اظهار داشت: بالگردهای ما پیش از این در زمینه دید در شب و پرواز شبانه مشکلاتی داشتند که به حول و قوه الهی و با تلاش همکاران فنی هوانیروز، دانشگاه‌ها و صنایع داخل کشور موفق به تولید دوربین‌های دید در شب برای این تجهیزات شدیم. البته پیش از این هم اقداماتی انجام شده بود و امکانات دید شبانه برای خلبانان ایجاد شده بود اما دوربین جدید با قابلیت‌ها و امتیازات چشمگیری تولید شده و آماده به کارگیری 24 ساعته را برای بالگردهای ما ایجاد کرده است.

وی تصریح کرد: همچنین نوع جدیدی از موشک را برای بالگردهای هجومی‌مان تولید کردیم که در مسافت زیاد و با دقت بالا، با کمترین تهدید برای بالگرد و خلبان آن، روانه هدف می‌شود. بحمدالله بالگردهای ما امروز قابلیت‌های پیشرفته و فناوری‌های توسعه یافته‌ای را در اختیار دارند، در زمینه جنگ الکترونیک و مقابله با موشک‌های هدایت‌شونده دشمن، در زمینه ردیابی و انهدام اهداف از راه دور، در زمینه استفاده از موشک‌های با قابلیت کروز، در زمینه ارائه آموزش‌های مبتنی بر فناوری‌های روز و ... جزو کشورهای پیشرو هستیم.

قربانی در پایان گفت: توانمندی‌های خودمان در ساخت بالگرد را هم پیش از این اثبات کرده‌ایم و بالگردهای‌مان کاملاً قادر به رقابت با بالگردهای مشابه غربی و شرقی هستند و البته متوقف نخواهیم شد و به توسعه دانش و صنعت ساخت بالگرد به طور ویژه توجه می‌کنیم تا هوانیروز در حد اعتماد فرمانده معظم کل قوا و ملت قهرمان ایران بماند و همچنان افتخارآفرینی کند.

منبع:فارس

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌ها

R41383/P41383/S9,1299,1300/CT12

منبع: تسنیم

خبر بعدی:

نجات ۶ نفر از سیل‌زدگان از مرگ حتمی توسط بالگردهای اورژانس

رئیس سازمان اورژانس کشور گفت: بالگردهای سازمان اورژانس تاکنون ۶ نفر از مصدومان سیل‌زده را از مرگ حتمی نجات داده‌اند و امروز ۵ بالگرد جدید به این مناطق اعزام می‌شود.

به گزارش مشرق، پیرحسین کولیوند رئیس سازمان اورژانس کشور که ساعتی قبل برای رسیدگی به وضعیت هموطنان سیل زده در منطقه گمیشان، خواجه‌نفس و آق‌قلا حضور یافت در خصوص رسیدگی به وضعیت سیل‌زدگان مناطق شمالی کشور اظهار داشت: از همان ابتدا پرسنل اورژانس و فوریت‌های پزشکی در مناطق سیل زده حضور یافتند و این مناطق را از لحاظ فوریت‌های مزشکی تحت کنترل داشتند.

بیشتر بخوانید:

فیلم/ پنجمین روز سیل در گلستان آخرین وضعیت اسکان حادثه دیدگان سیل گلستان عکس/ توزیع غذای گرم به سیل‌زدگان

وی افزود: علی رغم بدی شرایط جوی اورژانس هوایی پروازهای موفقی داشته است و حداقل ۶ نفر را از مرگ حتمی نجات داده است.

کولیوند افزود: در بازدیدی که صورت گرفت خوشبختانه شاهد حضور آمبولانس‌ها و اتوبوس آمبولانس‌های مستقر در مناطق سیل زده هستیم و به افرادی که نیازمند درمان هستند خدمات ارایه می‌کنند.

وی گفت: امروز ۵ بالگرد دیگر به منطقه اعزام شده است اما اورژانس هوایی هوایی گلستان تا کنون خدمات موفقی داشته است، مردم منطقه از وضعیت خدمات درمانی رضایت دارند و در حال حاضر موضوع کنترل بیماری‌های واگیر برای ما از اهمیت زیادی برخوردار است.

کولیوند گفت: باید به موضوع این بیماری‌ها توجه بیشتری داشته باشیم، خدمات اورژانس به هموطنان آسیب‌دیده ادامه خواهد داشت.

منبع: فارس

ایران یکی از افسرده‌ترین جوامع در دنیا| چرا شاد نباشیم؟

استاندار گلستان برکنار شد

ماجرای افشاگری استاندار گلستان پس از عزل

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۸۰۳۲۲۱۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • اعزام ۴ بالگرد هوانیروز از آبیک به گلستان
 • قایق‌ها و بالگردهای ارتش به مناطق سیل‌زده گلستان گسیل می‌شود
 • فرمانده نیروی زمینی ارتش: قایق‌ها و بالگردهای ارتش به مناطق سیل‌زده گلستان گسیل می‌شود
 • جزئیات جلسه ستاد مدیریت بحران استانداری اصفهان؛ بالگردهای هوانیروز عازم گلستان می‌شوند
 • هوانیروز برای کمک به سیل‌زدگان گلستانی اعلام آمادگی کرد
 • اعزام ۵ فروند بالگرد از آبیک به مناطق سیل زده شمالی
 • 4 بالگرد هوانیروز از آبیک برای کمک به سیل زدگان راهی گلستان شدند
 • اعزام بالگردهای هوافضای سپاه به مناطق سیل زده
 • اعزام بالگردهای نیروی هوافضای سپاه به مناطق سیل زده
 • ۲۴۰ پرواز در یک روز برای کمک به سیل‌زدگان
 • ناوگان اورژانس کشور چشم انتظار بالگردهای دید در شب/توسعه پایگاه‌های اورژانس روستایی در دستور کار/ آینده کشور به رشته پزشکی محدود نمی‌شود
 • 240 سورتی پرواز در یک روز کاری فرودگاه گرگان برای سیل زدگان
 • هوانیروز ارتش در مناطق سیل زده حضور دارد/ به کارگیری توان کامل هوانیروز درصورت نیاز
 • یگان‌های نیروی دریایی ارتش به استان‌های گلستان و مازندران اعزام می‌شوند
 • آماده باش هوانیروز برای امدادرسانی به مردم سیل‌زده گلستان
 • فرمانده هوانیروز ارتش: هوانیروز برای امدادرسانی به مردم سیل‌زده گلستان در آماده باش کامل قرار دارد/ کار برای بالگردها در مناطق سیل‌زده راحت نیست
 • بالگردهای امدادی جمعیت هلال احمر در حال بارگیری و انتقال نیرو به مناطق سیل زده
 • نجات ۶ سیل‌زده از مرگ حتمی توسط بالگردهای اورژانس
 • نجات ۶ نفر از سیل‌زدگان از مرگ حتمی توسط بالگردهای اورژانس/ تسریع در ارائه خدمات درمانی به سیل‌زدگان