حضرت محمد(ص) در سن 40 سالگی و در غار حرا به پیامبری مبعوث شدداستان بعثت حضرت محمد(ص) برای کودکاندر کشور عربستان و در شهر مکّه، کوهی وجود دارد که نام آن «حَرا» است


خبرگزاري آريا -
image
حضرت محمد(ص) در سن 40 سالگي و در غار حرا به پيامبري مبعوث شد
داستان بعثت حضرت محمد(ص) براي کودکان
در کشور عربستان و در شهر مکّه، کوهي وجود دارد که نام آن «حَرا» است. در بالاي اين کوه، غاري کوچک قرار دارد که قسمتي از آن را نور خورشيد روشن مي کند و قسمت هاي ديگرش، تاريک است. کساني که به زيارت خانه خدا و سفر حج مي روند، يکي از جاهايي که حتماً به ديدنش مي روند، غار حرا است؛ چون آن مکان، جايي است که پيامبر گرامي اسلام صلي الله عليه و آله روزها و شب هاي زيادي به آن جا مي رفت و به راز و نياز با خدا مشغول مي شد.

راز شب مبعوث شدن پيامبر (ص)
ساليان دور در يکي از شب هاي پاياني ماه رجب، در گوشه اي از شهر مکه و در قله کوهي به نام حرا، اتفاق بزرگي افتاد؛ اتفاقي که سرنوشت انسان ها را عوض کرد و مژده بزرگي براي آدم ها آورد. در آن شب، حضرت محمد صلي الله عليه و آله که 40 ساله بود، در غار حرا مثل شب هاي ديگر مشغول عبادت و راز و نياز با خداي مهربان بود. ناگهان ديد فرشته اي زيبا وارد غار شد. فرشته نزديک و نزديک تر مي شد. از چهره اش پيدا بود که خبر مهمي دارد. نام آن فرشته جبرئيل بود.
پيامبر و فرشته
«جبرئيل امين»، فرشته پيام رسان خداوند، به غار حرا نزد پيامبر اسلام حضرت محمد صلي الله عليه و آله رفت تا خبر مهمي را به او بگويد. جبرئيل نوشته اي به همراه خود آورده بود و از حضرت محمد صلي الله عليه و آله مي خواست تا آن را بخواند. پيامبر فرمود: «نمي توانم بخوانم.» فرشته دوبار ديگر از پيامبر خواست تا نوشته را بخواند و سرانجام لب هاي آسماني پيامبر مشغول خواندن شد. چه جمله هاي زيبايي بود!
بخوان به نام خدا
شب مبعث يعني شبي که فرشته بزرگ «جبرئيل» به ديدار پيامبر صلي الله عليه و آله در غار حرا رفت، شب آغاز يک مأموريت بزرگ و مهم بود. فرشته آمده بود تا به حضرت محمد صلي الله عليه و آله خبر پيامبر شدنش را از سوي خداوند اعلام کند. او از پيامبر خواست تا اولين کلمه هاي دين جديد، اسلام، را بخواند. آن کلمه ها، آيه هاي اولين سوره قرآن بودند: «بخوان به نام پروردگارت که جهان را آفريد...»
آغاز راه
وقتي پيامبر گرامي اسلام صلي الله عليه و آله اولين آيه هاي قرآن را خواند، فرشته مهربان نگاهي به پيامبر کرد و گفت: «اي محمد! تو فرستاده خدايي و من جبرئيل هستم» او با اين جمله، آغاز يک مأموريت مهم را به پيامبر اعلام کرد. پيامبر مأمور شده بود تا مردم را از گمراهي و بدبختي نجات دهد و به سوي سرزمين ستاره ها و خوشبختي راهنمايي کند.
دين دانش و پاکي
اولين سخناني که جبرئيل از سوي خداوند براي پيامبر آورد، نشان مي داد که انسان ها به يک دين و برنامه جديد که کامل ترين و آخرين دين خدا بود، دعوت شده اند. ديني که دانايي و پاکي از مژده هاي آن بود. ديني که از مردم مي خواست تا از گمراهي و ناداني دست بردارند و به خواندن و يادگيري و دانايي روي بياورند و تلاش کنند تا پاک ترين انسان ها شوند. اين برنامه براي همه انسان ها بود و پيامبر مأمور شده بود تا آن پيام را به گوش همه مردم برساند.
هميشه با خدا
پيامبر گرامي اسلام صلي الله عليه و آله از همان کودکي به ياد خدا بود و با او صحبت مي کرد. زماني که چهارساله بود و در صحرا پيش دايه خود حليمه زندگي مي کرد، روزي از مادر خواست که همراه برادران خود، به گردش برود. حليمه لباس هاي محمد صلي الله عليه و آله را مرتب کرد و او را آماده گردش ساخت. پيش خود فکر کرد که نکند ديوهاي صحرا به او آسيب برسانند؛ به همين خاطر، مهره اي را با نخ به گردن پيامبر آويزان کرد تا از او محافظت کند؛ چون فکر مي کرد آن مهره ها توانايي اين کار را دارند. محمد صلي الله عليه و آله مهره را از گردن بيرون آورد و به حليمه گفت: «نيازي به اين مهره ها نيست؛ مادر جان! خداي من، هميشه با من است و از من مواظبت مي کند.»
پيامبر خوبي ها
مردم در زمان پيامبر، کارهاي زشتي مي کردند؛ مثلاً بت هايي ساخته بودند و آن ها را داخل کعبه گذاشته بودند. آنها فکر مي کردند که بت ها خدايند و به آنها کمک مي کنند. همچنين بچه هاي دختر را همين که به دنيا مي آمدند، زنده زنده در خاک مي کردند. به بهانه هاي کوچک با هم جنگ مي کردند و تعداد زيادي کشته مي شدند، دزدي مي کردند، همديگر را اذيت مي کردند و کارهاي زشت ديگر.
خداوند، حضرت محمد صلي الله عليه و آله را به سوي مردم فرستاد تا به آنها کارهاي خوب ياد دهد. به آنها بگويد که بت هايي که خودشان ساخته اند، هيچ قدرتي ندارند. به آنها ياد بدهد که دخترها با پسرها فرقي ندارند، از آنها بخواهد که با هم مهربان باشند، جنگ و دزدي نکنند. پيامبر آمده بود که خوبي ها را کامل کند و مردم را به انجام آنها تشويق کند».
آخرين دين
آخرين دين، آخرين پيامبر و آخرين کتاب خدا، فرود آمده بود. دين اسلام، با کتاب قرآن و تلاش پيامبري که نمونه اخلاق بود،آغاز شد؛ پيامبري به نام محمد امين صلي الله عليه و آله .
پيامبر راه سختي را در پيش داشت؛ چون مردم به راحتي از او اين دين جديد را قبول نمي کردند. امّا اين يک مأموريت از سوي خداوند بود که به حضرت محمد صلي الله عليه و آله دستور داد تا مردم را به دين اسلام دعوت کند. از آن روز، ساليان درازي مي گذرد و پيامبر ما موفق شد به خوبي دين اسلام را به مردم معرفي بکند. امروز ديگر پيامبر تنها نيست، بلکه ميلياردها مسلمان در تمامي کشورهاي دنيا زندگي مي کنند که به دستورات اسلام و راهنمايي هاي پيامبر گوش مي دهند و به آن عمل مي کنند.
منبع: hawzah.net


انتشار یک‌فیلم‌جنجالی دیگر از نمایندگان|فیلم جلسه‌محرمانه‌مجلس چگونه به بی‌بی‌سی رسید؟+ویدئو

مردم درگیر مشکلات اقتصادی، برخی نمایندگان به‌دنبال مسائل شخصی| چرا بخاطر توهین یک نماینده، وزیر اقتصاد باید استیضاح شود؟! آیا فحاشی برای نمایندگان آزاد است؟+فیلم

«شیرین ن» اخلال‌گر اقتصادی کیست؟ +جزئیات

منبع: خبرگزاری آریا

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۸۰۷۰۶۳۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • بازنشر مجموعه‌ داستان تقدیر‌ شده جایزه جلال آل‌احمد
 • اولین کارگاه آموزشی، با عنوان داستان در فیلم کوتاه برگزار شد
 • آیت‌الله سعیدی: ترامپ نتیجه تلخ جدایی دین از علم در مسیحیت است
 • آیت الله سعیدی: جدایی دین از علم در مسیحیت، خسارت های جبران ناپذیری داشته است
 • برگزاری نشست «کوتاه با داستان» به میزبانی سیدمهدی شجاعی
 • حدیث روز/ پنج حق مرد بر زن در کلام پیامبر(ص)
 • روزی در پی انسان است
 • آثار نفرین کردن در روایات
 • آثار و برکات نوشتن وصیت نامه
 • تأکید پیامبر (ص) رشد علم، فرهنگ و ادب در جامعه بوده است
 • احادیث اهل بیت(ع) در عظمت حضرت معصومه(س)
 • بیانات رهبر انقلاب در ابتدای درس خارج فقه درباره تبعات اخروی ریاست
 • نباید دنبال ریاست بدویم!/ خاطره رهبر معظم انقلاب از علت پذیرفتن مسئولیت ریاست جمهوری
 • بعضی برای رأی آوردن خودشان را می‌کُشند/ اگر عقل داشته باشیم نباید دنبال ریاست بدویم
 • تاکید پیامبر (ص) رشد علم، فرهنگ و ادب در جامعه بوده است
 • کریمه اهل بیت شفیعه روز جزا
 • حدیث روز/ سخن حضرت زهرا(س) درباره کاری که بهشت را ارزانی می‌کند
 • سزای بی‌مبالاتی در کسب درآمد در حدیثی از پیامبر(ص)
 • اکرم محمدی و دخترش در کنسرت علی زندوکیلی+عکس
 • معرفی مروارید‌های نهفته در سوره فلق