امیر سرتیپ 2 ذبیح الله بهمن زیاری، فرمانده تیپ 55 هوابرد شیراز امروز، 29 فروردین ماه ضمن گرامیداشت فرا رسیدن روز ارتش جمهوری اسلامی گفت، 29 فروردین هر سال یادآور حماسه آفرینان ارتش و نیروی پرتوان زمینی ارتش در سال 1358 یعنی درست سه ماه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در صحنه های گوناگون انقلاب در اقصی نقاط کشور و در دفاع از تمامیت ارضی و حفظ ثغور و مرزهای میهن اسلامی در رویارویی با گروه های مختلف داخلی و خارجی در مرزهای ایران است


به گزارش ایكنا از فارس، امیر سرتیپ 2 ذبیح‌الله بهمن زیاری، فرمانده تیپ 55 هوابرد شیراز امروز، 29 فروردین‌ماه ضمن گرامیداشت فرا رسیدن روز ارتش جمهوری اسلامی گفت: 29 فروردین هر سال یادآور حماسه‌آفرینان ارتش و نیروی پرتوان زمینی ارتش در سال 1358 یعنی درست سه ماه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در صحنه‌های گوناگون انقلاب در اقصی نقاط كشور و در دفاع از تمامیت ارضی و حفظ ثغور و مرزهای میهن اسلامی در رویارویی با گروه‌های مختلف داخلی و خارجی در مرزهای ایران است.


وی افزود: امام خمینی(ره) روز پیوستن ارتش به مردم را با عبارت حکیمانه (لحظه شادی بندگان خدا و یاس ستمگران) قلمداد کرده و به‌عنوان بزرگترین حامی ارتش پای به میدان نهاد و طی پیامی ضرورت حفظ ارتش را اعلام و در جهت انسجام و یکپارچگی ارتش، در روز 28 فروردین 1358 فرمان تاریخی و مهمی را صادر و روز 29 فروردین را روز گرامیداشت ارتش جمهوری اسلامی ایران حماسه‌آفرینی‌های كاركنان نیروی زمینی ارتش نامگذاری كردند.

اجرای پرش سقوط آزاد تكاوران در 6 استان كشور
فرمانده تیپ ۵۵ هوابرد شیراز در ادامه سخنان خود از اجرای پرش سقوط آزاد همزمان تکاوران تیپ ۵۵ هوابرد در ۶ مركز استان کشور خبر داد و گفت: این برنامه به مناسبت ۲۹ فروردین روز ارتش جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌شود.
وی به سایر برنامه‌های تیپ 55 هوابرد شیراز به مناسبت روز ارتش اشاره كرد و گفت: دیدار با خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان و آزادگان‌تیپ، تجلیل از خانواده‌های شهدا و بازنشستگان، برگزاری مسابقات ورزشی، برگزاری همایش کوهنوردی و پیاده‌روی با حضور كاركنان پایور و وظیفه و تجلیل از کارکنان وظیفه نمونه و همچنین کارکنان وظیفه دوران دفاع مقدس این تیپ از دیگر برنامه‌های تیپ 55 هوابرد شیراز به‌مناسبت روز ارتش است.

 تیپ 55 هوابرد نخستین یگان اعزام شده برای مبارزه با ضد انقلاب در منطقه كردستان بود
فرمانده تیپ 55 هوابرد در ادامه به حماسه‌آفرینی‌ها و دلاورمردی‌های رزمندگان تیپ ۵۵ هوابرد شیراز در دوران هشت ساله حماسه و ایثار و در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل اشاره كرد و گفت: تیپ۵۵ هوابرد شیراز به‌عنوان یك واحد واكنش سریع نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران مفتخر است كه در جهت انجام مأموریت خود به عنوان اولین یگان پس از به ثمر رسیدن انقلاب شكوهمند اسلامی ایران جهت مبارزه با عناصر ضد انقلاب از تاریخ ۲۸ آبان سال ۱۳۵۸ به منطقه كردستان اعزام شد و در این راستا شهدای زیادی تقدیم انقلاب اسلامی كرد.
وی ادامه داد: تیپ ۵۵ هوابرد بلافاصله ۳ روز قبل از جنگ تحمیلی به سوی مناطق عملیاتی غرب و جنوب غرب اعزام شد كه برابر منویات مقام معظم رهبری، گسیل تیپ ۵۵ هوابرد شیراز به جبهه‌های جنوب، دل مسئولان نظام را خرسند كرد.
بهمن زیاری اظهار كرد: تیپ ۵۵ هوابرد در دوران دفاع مقدس تقریباً در تمامی عملیات‌های بزرگ شركت داشته است و عمدتاً به‌عنوان یگان خط شكن در نوك پیكان عملیات‌ها نقش تعیین‌كننده و كلیدی خود را ایفا كرده است به طوری كه در طول ۸ سال دفاع مقدس بیش از ۶۰ هزار رزمنده از طریق این تیپ به جبهه‌های جنگ حق علیه باطل اعزام شدند.

تقدیم 2350 شهید از تیپ 55 هوابرد به نظام جمهوری اسلامی
فرمانده تیپ 55 هوابرد سپس با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای گلگون كفن و والامقام جمهوری اسلامی و هشت سال دفاع مقدس به 2350 آلاله به خاك و خون خفته و 12700 جانباز سرافراز تیپ 55 هوابرد در دوران دفاع مقدس اشاره كرد و گفت: انقلاب اسلامی ما حاصل و ثمره مجاهدت‌ها، فداکاری‌ها و ایثار ملت قهرمان ایران اسلامی و با تقدیم شهدای زیادی به دست آمده و گویای استقلال و آزادی ملت شجاع ما است.
وی با بیان اینكه خون شهیدان باعث شد این نظام مقدس امروز مقاوم‌تر و استوارتر از همیشه در دنیا بدرخشد، افزود:‌ فرهنگ شهادت است که باعث پیروزی ما شده و ما باید این فرهنگ شهادت‌طلبی و اعتقاد و ایمان قلبی را در این کشور و ملت تقویت كنیم.
بهمن‌زیاری یادآور شد: بر همه اقشار جامعه لازم است که برای زنده نگه داشتن یاد و خاطره بنیانگذار کبیر جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی(ره) و شهدای به خاک و خون خفته انقلاب هر چه در توان دارند به کار گیرند. ما در برابر این شهدا مسئولیم و باید کاری بکنیم که شرمنده این شهدا نشویم.

اشاره به عملیات‌هایی كه تیپ 55 هوابرد نقش مؤثری در آن داشته است
فرمانده تیپ 55 هوابرد شیراز در ادامه گفت: از جمله عملیات‌های بزرگی كه این تیپ نقش مؤثر و تعیین كننده‌ای در آن داشته است به ترتیب می‌توان به ثامن‌الائمه(ع)، طریق القدس، فتح‌المبین، بیت‌المقدس، والفجرها، كربلاها، مسلم‌بن عقیل، محرم، قادر، بدر، الله اكبر، خیبر، عاشورا، حاج عمران و غیره اشاره كرد.
وی سپس به تشریح برخی از رشادت‌های تیپ ۵۵ هوابرد به نقل از برخی از فرماندهان وقت تیپ و برابر اسناد و مدارك موجود پرداخت و افزود: طبق روایت امیرسرتیپ كریم عبادت، فرماندهی وقت تیپ، دلیرمردان این تیپ در عملیات بیت‌المقدس اولین رزمندگانی بودند كه به دروازه‌های خرمشهر رسیدند.
فرمانده تیپ ۵۵ هوابرد شیراز اضافه كرد: همچنین به نقل از سرهنگ عباس كیانا، فرمانده وقت گردان ۱۲۶ هوابرد، در عملیات فتح‌المبین به قدری موفقیت رزمندگان این تیپ چشم‌گیر بود كه سرلشكر دخیل علی حلالی، اولین سرلشكری از اسرای حزب بعثیون كه فرمانده قرارگاه عراق بود، توسط رزمندگان گروهان یكم گردان ۱۲۶ تیپ ۵۵ هوابرد به اسارت درآمد و به منطقه عقب منتقل شد.

 شكارچی تانك دفاع مقدس از تیپ ۵۵ هوابرد بود
وی همچنین به معرفی یكی از رزمندگان شاخص تیپ ۵۵ هوابرد پرداخت و گفت: سرهنگ چترباز و جانباز ۵۰ درصد، رفیع غفاری، معروف به شكارچی تانك از جمله رزمندگان شاخص این تیپ است كه در طول جنگ تحمیلی حدود ۲۰۰ دستگاه تانك و نفربر دشمن كه معادل ادوات یك لشكر زرهی عراق است را منهدم كرد و بیش از ۵۰ دستگاه تانك دشمن را سالم به غنیمت گرفت و در این راه ۷ مرحله مجروم شد.
بهمن زیاری بیان كرد: تیپ ۵۵ هوابرد شیراز، ۱۴ ماه قبل از شروع جنگ تحمیلی از تاریخ ۲۸ آبان سال ۵۸ تا ۲۸ شهریور سال ۷۲ با ۸۶۱ بار جابجایی، رسالت و دین خود را به نظام مقدس جمهوری اسلامی و ملت قدرشناس و فهیم ایران ادا كرد و به پادگان سرزمینی خود برابر طرح رجعت عزیمت كرد.

 تیپ 55 هوابرد نخستین یگان منتقل كننده تانك در عملیات مشترك
وی یادآور شد: تیپ 55 هوابرد شیراز نخستین یگان در سرتاسر دنیاست كه توانسته است تانك را در عملیات مشترك هوابرد منتقل كند و این تیپ توانست با اقتدار تانك را با چتر مانند تجهیزات دیگر بار، پرتاب كند و پس از فرود آن را بلافاصله عملیاتی كرده و تانك از سلامت كامل رزمی و جنبشی برخوردار و آماده شركت در درگیری باشد.
فرمانده تیپ ۵۵ هوابرد شیراز گفت: در حال حاضر این یگان منحصر به فرد، در سطح منطقه از كفایت و آمادگی رزمی بسیار خوب و بالایی برخوردار است و برابر آموزه‌های مرتبط یگان هوابرد، وفق مأموریت ذاتی خود آمادگی دارد به عنوان دست بلند سلسله مراتب فرماندهی به ویژه فرماندهی معظم كل قوا در هر زمان و مكان در مأموریت‌های مختلف مانند ذوالفقاری حیدری و در دست علی زمانه باشد تا دشمنان اسلام و نظام چشم طمعی به ایران عزیز نداشته باشند.
وی ادامه داد: همچنین تیپ 55 هوابرد در فعالیت‌های مردم یاری و حوادث غیرمترقبه و بلایای طبیعی در امدادرسانی و كمك به هموطنان نقش ویژه و ارزنده‌ای داشته است و این یگان همچنان آماده هر گونه كمك و یاری به هموطنان است.
بهمن‌زیاری در پایان یادآور شد: برابر فرامین مقام معظم رهبری و در راستای اجرای اقتصاد مقاومتی از سال ۱۳۷۰ تاكنون این تیپ موفق به تشكیل پروژه ققنوس مبنی بر خودكفایی در ساخت و تولید انواع چترهای اتوماتیك، سقوط آزاد و باررزی سبك شده است و نهایتاٌ به عنوان یك سرباز اعلام می‌دارم ما با ولایت زنده‌ایم، تا زنده‌ایم رزمنده‌ایم.
انتهای پیام

حرف‌های باورنکردنی جواد خیابانی روی آنتن شبکه سه!

بی‎رحمی بن سلمان در سرکوب منتقدان| گاردین: جهان دیگر نمی‌تواند نقض حقوق بشر در عربستان را نادیده بگیرد| عربستان مهم‌ترین منبع تامین بودجه برای گروه‌های تروریستی در جهان است

واکنش رسانه‌های پاکستانی به ربوده شدن مرزبانان ایرانی

منبع: ایکنا

منبع این خبر، وبسایت iqna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۸۱۳۵۸۳۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • مراسم بزرگداشت شهید شوشتری در مشهد برگزار شد
 • گفتگوهاي فرمانده ارتش پاکستان با مقامات ايتاليا / تحليل
 • تیپ و استایل چهره‌های ایرانی؛ از بال‌های افشانی تا ارغوان قناری
 • رادیو زیارت همزمان با اربعین حسینی در شیراز در دسترس است
 • حضور فعال دانشگاه آزاد شیراز در نمایشگاه فناوری نانو
 • آئین بزرگداشت شهید اسماعیل شفیعی نژاد در اهواز برگزار می‌شود
 • سفر فرمانده ستاد ارتش پاکستان به ایتالیا و تلاش برای افزایش همکاری نظامی با اروپا
 • تشریح اقدامات ستاد اربعین ارتش
 • تشریح اقدامات ستاد اربعین ارتش/ آماده باش نیروی هوایی و هوانیروز
 • خوزستان| آئین بزرگداشت شهید سعید کریمی در زادگاهش برگزار می‌شود
 • فرمانده کل ارتش با حجت‌الاسلام محمدحسنی دیدار کرد
 • خوزستان| آئین بزرگداشت شهید مهران زرافشان در مسجدسلیمان برگزار می‌شود
 • سقوط آخرین کشتی هوایی و تولد هواپیما
 • کنگره سراسری علوم تشریح ایران در همدان
 • 30 محصول فناورانه دانشگاه آزاد شیراز در نمایشگاه فناوری نانو
 • کنگره ملی علوم تشریح در همدان برگزار شد
 • آغاز کنگره سراسری علوم تشریح ایران در همدان
 • تیپ‌فلر سکوهای فازهای ۹ و ۱۰ پارس جنوبی با موفقیت تعویض شد
 • تعویض تیپ‌فلر سکوهای فازهای ۹ و ۱۰ پارس جنوبی
 • ◄ تشریح پروژه‌های راه‌سازی استان فارس