زهرا مهوشیان، دارنده رتبه نخست رشته ترتیل مسابقات اوقاف و امور خیریه در سال 95 در گفت وگو با ایکنا از خراسان رضوی، در مورد تلاوت ترتیل و جایگاه آن در کشور، در ابتدا به معنای آن اشاره کرد و گفت: ترتیل در واقع به معنای خواندن قرآن با تأنی و نظم و همچنین تأمل و دقت در مفهوم آیات است


زهرا مهوشیان، دارنده رتبه نخست رشته ترتیل مسابقات اوقاف و امور خیریه در سال 95 در گفت‌وگو با ایکنا از خراسان رضوی، در مورد تلاوت ترتیل و جایگاه آن در کشور، در ابتدا به معنای آن اشاره کرد و گفت: ترتيل در واقع به معنای خواندن قرآن با تأنی و نظم و همچنین تأمل و دقت در مفهوم آيات است.

اهمیت و جایگاه ترتیل‌خوانی در آیات و روایات
این بانوی قرآنی با اشاره به اینکه ترتيل به معنی درنگ و توقف کردن در برابر آيات است، اظهار کرد: اين معنی به معنامحوری، توجه به معانی و القا معانی آیات قرآن مربوط می شود که در بحث الحان و تلاوت معنامحور نیز موارد استفاده بسیاری دارد.

امام صادق(ع) در روایتی می فرمایند: «هر گاه به آيه‏‌ای برخوردی كه در آن، ياد بهشت بود پس در برابرش بايست و از خدا بهشت را درخواست نما، و هرگاه به آيه‏‌ای گذر نمودی كه در آن، ياد آتش جهنم بود پس در برابرش بايست و از آتش جهنم به خدا پناه ببر».

انواع قرائت، تفاوت‌ها و جایگاه کاربرد آن در تدریس
این مدرس قرآن کریم آستان قدس رضوی در ادامه به جایگاه قرائت در کشور در مقایسه با ترتیل اشاره کرد و افزود: قرائت چند نوع داریم، از جمله قرائت تحقیق که جنبه آموزشی داشته و در اصطلاح به آن تعلیمی گفته می شود و در واقع رعایت کامل احکام و صفات تجویدی است.
وی اضافه کرد: قرائت مجوّد، قرائتی است که بیشتر تمرکز بر اجرای مقامات و الحان دارد تا موارد تجویدی و با مفاهیم ارتباط برقرار می‌کند، همچنین قرائت ترتیل بهترین روش برای تلاوت قرآن است چرا که شمرده و منظم و ساده اجرا می‌شود.
مهوشیان در خصوص قرائت حدر ابراز کرد: این سبک از قرائت به تلاوتی اطلاق می شود که سرعت آن بیشتر از سه نوع دیگر بوده و بیشتر برای مرور محفوظات حفاظ و کسب ثواب توسط قاری مورد استفاده است.
دارنده رتبه اول کشوری رشته ترتیل مسابقات اوقاف و امور خیریه در سال 95، تفاوت در چهار روش قرائت را تفاوت در دور و سرعت تلاوت عنوان کرد و گفت: در همه انواع تلاوت، قالب ترتیل باید رعایت شود.

شاخصه‌های یک ترتیل مطلوب
این مرتل قرآن با اشاره به قابلیت‌های موسیقیایی یک قاری در خصوص مهندسی ذهنی و مهندسی تلاوت افزود: پیش از هر چیز یک مرتل حرفه‌ای باید قابلیت‌های صوتی، لحنی و تجویدی خود را به خوبی بشناسد، نقاط قوت و ضعف تلاوتش را بداند و متناسب با آن برنامه‌ریزی منظم و روزانه تمرینات و استماع تلاوت‌های اساتید را داشته باشد.
وی ادامه داد: ترتیل مطلوب با تنوع در چیدمان الحان همراه است اما با توجه به دامنه صوتی در محدوده یک اکتاو یا 8 درجه صوتی که در تلاوت ترتیل به آن نیاز داریم، مرتل حرفه‌ای باید با رعایت اسلوب ترتیل در تنغیم، پردازش نغمات، تنظیم و توزیع قطعه لحنی، تنوع در ردیف‌های لحنی و رعایت آکسان ها تلاوت داشته باشد.

تقویت بخش القای معانی در مسابقات/ نبود یکدستی در بخش خلاقیت

این مدرس قرآن کریم افزود: القای معانی مورد خوبی در آیین‌نامه است اما در توجه به این آیتم کمی کوتاهی صورت می‌گیرد که هم نیاز به افزایش این آیتم در آیین‌نامه است و هم اینکه توجه بیشتری از طرف شرکت‌کنندگان صورت پذیرد چرا که هدف تلاوت قرآن القای معانی است.
این قاری و مرتل قرآن در خصوص تقویت این مبحث افزود: اعلام نفرات برتر در بخش القای معانی و تلاوت معنامحور و برگزاری مسابقاتی در قالب تلاوت‌های معنامحور برای جا افتادن و توجه به این مقوله مهم است، ضمن اینکه در تلاوت‌های مجلسی به جهت این که چهارچوب‌های مسابقاتی نداریم قاری برای اجرای این بخش دستش بازتر بوده ولی در مسابقات با توجه به زمان اجرا و قطعات تلاوت هنوز به مورد انتظار و مطلوب نرسیده ایم.
مهوشیان در خصوص بحث خلاقیتی که جدیدا به آین نامه لحن اضافه شده نیز گفت: ضمن اینکه لحاظ شدن این مقوله در مسابقات به تعریفی جامع نرسیده است و هنوز یکدستی و همرنگی بین متسابقان و داوران نیز وجود ندارد.

تنوع در تلاوت با حفظ معنی آیات؛ رکن مهم در ترتیل
وی، تنغیم و پردازش نغمات، تنظیم آکسان ها و ضربه آهنگ تلاوت را مهم برشمرد و اظهار کرد: تنظیم آکسان ها و ضرب آهنگ های تلاوت، اجرای الحان متناسب با مفاهیم آیات، توجه به موارد وقف و ابتدایی، فراز و فرودهای صوتی، اجرای تحریرها و قفلات آیات و... در القای معانی موثر است.
مهوشیان اضافه کرد: به علاوه این که خود قاری باید با معانی قرآن آشنا باشد و تمامی توانمندی‌های صوتی و لحنی خود را در خدمت آیات قرآن کریم قرار دهد و به احسن‌ترین شکل به مخاطب انتقال دهد.

نیازهای تلاوت مستحکم و اصیل
وی با بیان اینکه در تلاوت نباید ناکوکی باشد، افزود: تنوع در تلاوت رکن مهمی است اما باید دقت شود که مغشوش کردن به معنای اصلی ترتیل صدمه نزند، همچنین از جمله توانمندی‌هایی که باید یک مرتل حرفه‌ای علاوه بر مهارت‌های تنغیمی و موسیقایی تلاوت داشته باشد این است که باید به تجوید و وقف و ابتدا نیز توجه ویژه ای داشته باشد چرا که تلاوت مستحکم و اصیل تلاوتی است که توانمندی‌های صوتی و لحنی را در کنار تجوید و وقف و ابتدای احسن داراست.
این مرتل قرآن کریم اظهار کرد: در بحث تجویدی فصاحت حرکات، حروف، موارد صفات و احکام تجویدی باید به شکل احسن اجرا شود و رعایت صحیح توازن غنه، توازن مد و توازن سرعت تلاوت از موارد بسیار مهم در اجرای ترتیل اصیل به شمار می رود.
مهوشیان توجه به موارد وقف و ابتدا را یکی از ارکان بسیار مهم تلاوت عنوان کرد و افزود: در کتب مربوط به علوم و فنون قرائت نقل شده است به کسانی که با وقف و ابتدا آشنایی نداشتند یا آن را به خوبی نمی‌دانستند اجازه وقف و ابتدا داده نمی‌شد و تسلط به وقف و ابتدا شرط ورود به وقف و ابتدا بوده است.
وی اضافه کرد: وقف و ابتدا در القای معانی صحیح نیز رکن بسیار مهمی است چرا که با وقف یا ابتدای ناصحیح ناخواسته در معنای آیه خلل ایجاد می‌شود و حتی در زمینه وقف و ابتدای صحیح موارد لحنی نیز مهم است.

خضوع و خشوع قاری در تلاوت
این مدرس و داور قرآن کریم گفت: الحان، مهارت‌های تنغیمی، تلاوت معنامحور، اکسان‌ها و ضرب آهنگ‌های تلاوت و ... همه و همه باید در خدمت معانی کلام الله باشند و قاری خضوع و خشوع در تلاوت داشته باشد که مرتل حرفه ای می‌تواند از تمامی نغمات در مضامین متفاوت آیات قرآن استفاده کند.
نخبه برتر جشنواره حضرت علی‌اکبر در سال 88 ادامه داد: استفاده هنرمندانه از الحان شاد با فضایی حزین و استفاده هنرمندانه از الحان حزین با فضایی شاد از جمله توانمندی‌های مرتل حرفه ای در جهت تلاوت احسن است زیرا قاری باید به زیباترین شکل ممکن القای معانی را به مستمع خود داشته باشد و تا زمانی که خود با مضامین و ترجمه آیات آشنا نباشد قطعا نمی‌تواند تلاوتی تاثیرگذار ارائه دهد.
وی با اشاره به اهمیت تجوید و وقف و ابتداء در ترتیل افزود: در بخش صوت برای ترتیل، توازن مهم است و با توجه به وقف و ابتدا نباید نسبت به برداشت معانی آیات بی توجه بود.

انتهای پیام

منبع: ایکنا

خبر بعدی:

گزارشی از جلسه قرآن «محسن امیری» در منطقه 14 تهران + صوت و فیلم

به گزارش خبرنگار ایکنا؛ جلسه قرآن محسن امیری، معلم و پیشکسوت قرآنی پنجشنبه هر هفته میزبان قاریان جوان و نوجوان خوش‌خوان شرق تهران است و شب گذشته، شاهد حضور جعفر فردی، قاری‌ بین‌المللی کشور در این مراسم بودیم.

در این جلسه که نوجوانان، تلاوت‌های تقلیدی خود را ارائه می‌کردند، استاد جلسه با خوش‌رویی به بیان نکات تجویدی، صوت و لحنی هر کدام از قرآن‌آموزان پرداخت. از نکات قابل تأمل این جلسه، حضور نوجوانان و تعامل صمیمانه امیری با آن‌ها بود، به‌طوری که نوجوانان بعد از تلاوت‌هایشان از استاد جلسه هدیه دریافت می‌کردند و ترغیب می‌شدند تا برای هفته آینده تمرینات بیشتری انجام دهند.

با نزدیک شدن به ساعات پایانی، بزرگسالان، اساتید و مهمانان حاضر در این جلسه به تلاوت قرآن پرداختند.

در شب گذشته، جعفر فردی، قاری بین‌المللی کشورمان، با حضور سرزده خود موجب خوشحالی اعضاء این جلسه شد، به‌طوری که امیری با تقدیر از حضور این قاری بین‌المللی، حضور قاریان در این سطح از تلاوت در جلسات را موجب مباهات و انگیزه گرفتن جوانان و نوجوانان دانست و گفت: جوانان ما باید از چنین شخصیت‌های قرآنی برای خود الگوبرداری کنند، نه از سلبریتی‌هایی که از محتوا خالی هستند و صرفاً اسمی در کرده‌اند.

وی افزود: اگر فرهنگ قرآنی درستی بر کشور حاکم می‌بود، قاریان توانمند باید در بین مردم جایگاهی مانند بازیگران و خوانندگان و سایر هنرمندان پیدا می‌کردند.

سپس فردی با تلاوت آیاتی از سوره فاطر تشویق حاضران را بر انگیخت. بعد از تلاوت فردی، تعدادی از نوجوانان جلسه خواستار گرفتن عکس یادگاری با او شدند که این قاری بین‌المللی با خوش‌رویی از آن‌ها استقبال کرد.

در ادامه صوت کامل و قطعاتی تصویری از این تلاوت ارائه می‌شود.

دانلود کد ویدیو دانلود فیلم اصلی کد ویدیو دانلود فیلم اصلی کد ویدیو دانلود فیلم اصلی کد ویدیو دانلود فیلم اصلی کد ویدیو دانلود فیلم اصلی

گزارش از محمدرضا رجبی

انتهای پیام

 

 

احمدی‌نژاد: دو تا خدا در دنیا باشد، فساد می‌شود| ما زورمان به بقیه نرسید| اختیارات در قوه قضائیه و مقننه متمرکز است اما پاسخگویی در قوه مجریه است| مردم هر سیستم حکومتی خواستند، حقشان است| بخش‌هایی از قانون اساسی و ساختارها باید تغییر کند| رهبری هرچقدر اخت

در پی محبوبیت از دست رفته| چرا احمدی‌نژاد دیگر پدیده‌ای غیر‌ضروری و بی‌معنی محسوب می‌شود؟

قسمت سوم مستند «روایت رهبری»

منبع این خبر، وبسایت iqna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۸۱۵۲۴۲۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • برگزاری اختتامیه اولین دوره مسابقات سراسری قرائت ویژه استعدادهای قرآنی کشور
 • 48 وقف جدید در خراسان شمالی کشف شد
 • چهلمین وقف گیلان در روستای مژده رشت ثبت شد
 • ثبت چهلمین وقف گیلان در سال جاری
 • ثبت وقف ۱۷ میلیارد ریالی در بابلسر
 • محافل قرآنی نفحات به مناسبت میلاد حضرت زهرا (س) برگزار می‌شود +جزئیات
 • عمل کردن به قرآن بهترین تبلیغ
 • ثبت ۱۲۰ وقف جدید در سیستان و بلوچستان
 • برپایی کرسی های تلاوت قرآن در مساجد تهران
 • قرائت به سبک استاد طبلاوی و شهادت در راه خدا
 • خبرنگار آمریکایی: فروشگاه‌های زنجیره‌ای در ونزوئلا مملو از اقلام ضروری هستند
 • تلاوت مجلسی سوره فرقان آیات ۲۱ الی آخر با نوای محمد عباسی
 • تلاوت حامد علیزاده از سوره‌های «یس» و «فاتحه»
 • ترویج فرهنگ ایثار در چهارمحال و بختیاری ضروری است
 • قاریان از آفت غرور و کبر دوری کنند
 • دوری قاریان خوش‌خوان از آفتی چون غرور
 • تبیین شاخصه‌های فقیه نظام‌ساز در آخرین پیام امام(ره) به حوزه‌های علمیه
 • آغاز ششمین دوره مسابقات ملی قرآن دانشجویی عراق
 • همکاری حوزه و مدارس برای تقویت بنیه دینی دانش آموزان ضروری است