اگزمای پوستی نوعی حساسیت به مواد شوینده و شیمیایی است که راهکارهای درمانی بی شماری دارد


رکنا: اگزمای پوستی نوعی حساسیت به مواد شوینده و شیمیایی است که راهکارهای درمانی بی شماری دارد.

دبیر اجرایی کنگره قاره‌ای درماتولوژی با اشاره به اینکه ۲۰درصد اگزماهای تماسی از نوع آلرژیک و ۸۰درصد از نوع تحریکی است، گفت: درمان این بیماری علاوه بر پیشگیری، بستگی به وسعت و انتشار آن دارد.

 دکتر منصور نصیری کاشانی در آستانه برگزاری کنگره قاره‌ای درماتولوژی اظهار داشت: این کنگره به همت مرکز آموزش و پژوهش بیماری‌های پوست و جذام دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار می‌شود.

وی با اشاره به اینکه بیماری اگزما یکی از موارد مورد بحث در این کنگره است، اظهار داشت: اگزما شایع‌ترین بیماری پوستی بوده که افراد به دلیل آن به پزشکان و متخصصان پوست مراجعه می‌کنند و درواقع این مشکل نوعی حساسیت پوستی بوده که به شکل التهاب، ضایعات خارش‌دار و قرمزی در نواحی که در تماس با ماده بیرونی است ایجاد می‌شود.

وی با بیان اینکه شایع‌ترین اگزمای تماسی اگزمای تحریکی بوده که با تماس با آب،‌ شوینده‌ها و ... ایجاد می‌شود، گفت: قرمزی، خارش، ترک، ضخیم شدن پوست و ایجاد دانه‌های ریز آبدار خارش‌دار از نشانه‌های این نوع اگزما است.

دبیر اجرایی کنگره قاره‌ای درماتولوژی اضافه کرد: اگزما فرم‌های مختلفی داشته و به طور کلی ۸۰ درصد اگزماهای تماسی از نوع تحریکی و ۲۰ درصد اگزماهای تماسی از نوع آلرژیک است. نماهایی مشابه به یکدیگر داشته و افتراق این دو مشکل از یکدیگر سخت‌ است.

نصیری کاشانی اضافه کرد: از هر ۱۰نفر که با ماده تماسی که باعث ایجاد اگزما شده در ارتباط بوده یک نفر ممکن است دچار اگزمای تماسی از نوع آلرژیک بوده و بدن آن واکنش نشان دهد. همچنین پزشکان همیشه به طور دقیق موفق به افتراق و تشخیص این دو مورد نبوده و از طریق پچ تست این مساله را تشخیص می‌دهند.

وی گفت: یکسری از موارد که سبب حساسیت می‌شوند طی ۴۸ ساعت از طرقی به پوست چسبانده و واکنش پوست را ارزیابی می‌کنند تا از این طریق اگزمای آلرژیک را متوجه شوند.

این متخصص پوست و مو با اشاره به اینکه در اگزمای مساله پیشگیری حائز اهمیت است گفت: فردی که اگزما دارد باید تماس خود را با موادی همچون شوینده‌ها، گردو خاک و ... کاهش دهد و از این مواد دوری کند. درمان این بیماری نیز علاوه بر پیشگیری بسته به وسعت و انتشار آن دارد که پزشک Doctor داروی تزریقی، خوراکی یا مالیدنی تجویز می‌کند.

دبیر اجرایی کنگره قاره‌ای درماتولوژی خاطرنشان کرد: در مواردی که بیماری اگزما محدود باشد اصولا از داروهای مالیدنی و زمانی که گسترده و وسیع باشد پزشک داروهای تزریقی خوراکی تجویز می‌کند.

کنگره قاره‌ای درماتولوژی ۵ تا ۷ اردیبهشت ۹۷ در سالن همایش‌های صدا و سیما به همت مرکز آموزش و پژوهش بیماری‌های پوست و جذام دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار می‌شود.

منبع: رکنا

خبر بعدی:

علل شايع استفراغ نوزادان و راههاي پيشگيري از آن

خبرگزاري آريا -

تقريباً 40 درصد از نوزادان به طور مرتب بالا مي‌آورند
اگر كودک شما بلافاصله پس از شير خوردن بالا مي آورد به احتمال زياد در حركت غذا از معده به مري اختلال دارد. ريفلاكس زماني پيش مي آيد كه عضلات بين مري و معده به درستي كار نكنند و در نتيجه محتويات معده به حلق باز مي گردد.
شايد در اين روزها استفراغ مکرر نوزادتان ذهن شما را مشغول کرده باشد، ولي جاي نگراني نيست. احتمالاً او دارد سعي مي‌کند غذا خوردن را ياد بگيرد و تنها او نيست که بالا مي‌آورد؛ تقريباً 40 درصد از نوزادان به طور مرتب بالا مي‌آورند. يکي از مشکلات شايع بين بيشتر نوزادان استفراغ بعد از شير خوردن است.
بعضي از والدين وقتي با استفراغ کودک‌شان مواجه مي‌شوند دستپاچه شده و بلافاصله به پزشک مراجعه مي‌کنند و به‌دنبال راه چاره‌اي براي اين مشکل مي‌گردند؛ برعکس بعضي والدين فکر مي‌کنند استفراغ بعد از شير خوردن يک امر کاملا طبيعي است. اما چطور مي‌توان فهميد اصل موضوع کدام است؟ و بالاخره اين استفراغ بيماري است يا طبيعي؟ ...
علل شايع استفراغ نوزادان عبارتند از:
1. اشكال در نحوه تغذيه
در ماههاي اول احتمالا استفراغ به علت اشكال در تغذيه نظير غذا دادن بيش از حد، سوء هاضمه و يا آلرژي نسبت به پروتئين موجود در شير مادر يا شير خشک است. براي پيشگيري از آن بايد سعي كنيد تعداد دفعات غذا را بيشتر كنيد و از مقدار آن در هر نوبت بكاهيد.
2. بازگشت غذا از معده يا ريفلاكس
اگر كودک شما بلافاصله پس از شير خوردن بالا مي آورد به احتمال زياد در حركت غذا از معده به مري اختلال دارد. ريفلاكس زماني پيش مي آيد كه عضلات بين مري و معده به درستي كار نكنند و در نتيجه محتويات معده به حلق باز مي گردد.
براي پيشگيري از آن مي توانيد نوزاد را به مدت 30 دقيقه پس از غذا در حالت نيمه نشسته قرار دهيد؛ مانند وضعيتي كه در صندلي اتومبيل يا كارير دارد. وي مي تواند در همين حال بخواب رود. اگر او را كاملا سر پا نگه داريد ممكن است به شكمش فشار وارد آيد و مجددا بالا بياورد. نوزاد را تكان تكان ندهيد و اجازه ندهيد پس از غذا فعاليت زيادي داشته باشد.
3. عفونت معده
ويروس ها در كودک چند ماهه شايعترين علت استفراغ محسوب مي شوند.
4. سرما خوردگي يا ساير عفونت هاي تنفسي
التهاب يا عفونت تنفسي نيز مي تواند به استفراغ منجر گردد زيرا خلط زياد در كودكان باعث استفراغ مي شود.
5. گريه يا سرفه بيش از حد
گريه يا سرفه به مدت طولاني موجب تحريک واكنش استفراغ مي شود.

گاهي، بالا آوردن آنقدر زياد است که نوزاد وزن نمي‌گيرد
6. مواد سمي
ممكن است علت استفراغ خوردن موادي نظير دارو يا گياهان سمي يا مواد شيميايي باشد.
7. عفونت يا بيماريهاي خطرناک
گاهي استفراغ مي تواند نشانه اي از عفونت دستگاه تنفسي، دستگاه ادراري يا حتي گوش باشد. استفراغ حتي ممكن است در موارد نادر علامت پنوموني، مننژيت يا سندرم ري باشد.
عوامل خطرساز
برخي از علائم و نشانه‌هاي موجود بيانگر اين است که مشکل نوزاد چيزي بيش از يک بالا آوردن معمولي است. اگر نوزاد علائم زير را داشت به يک متخصص اطفال مراجعه کنيد:
- عدم افزايش وزن
- بالا آوردن با فشار
- بالا آوردن مايع زرد يا سبز رنگ
- وجود خون يا موادي شبيه دانه‌هاي قهوه در استفراغ نوزاد
- امتناع از غذا خوردن
- وجود خون در مدفوع نوزاد
- مشکل تنفسي يا ديگر علائم بيماري
- بالا آوردن در سن شش ماهگي يا سنين بالاتر
- شكم متورم و حساس
- تشنج
- استفراغ شديد و تكرار شونده و يا استفراغي كه هنوز پس از 24 ساعت متوقف نشده است.
- استفراغ شديد و مداوم در يک ساعت پس از غذا
نکاتي براي پيشگيري از استفراغ کردن نوزاد
هنگام شير دادن به نوزاد، او را در موقعيت ايستاده و عمودي قرار دهيد. شير دادن به نوزاد زماني که در موقعيت قوز کرده مي‌باشد (مثلاً در آغوش ما حلقه زده يا هنگامي که در ماشين نشسته‌ايد)، صحيح نيست؛ زيرا مسير مستقيم و مناسبي را براي ورود شير به شکم او ايجاد نمي‌کند.
با آرامش به نوزاد شير دهيد. سر و صدا و مسائل ديگري را که موجب ناآرامي نوزاد شما مي‌شود، به حداقل رسانده، نگذاريد که کودک شما قبل از شير خوردن خيلي گرسنه باشد. چنانچه او در حين شيردهي مضطرب يا ناآرام باشد، احتمال بيشتري وجود دارد که هوا را از طريق دهان وارد کند.
اگر نوزاد شما شير خشک يا شير مادر را از طريق شيشه شير مي‌خورد، حواستان باشد که سوراخ دهانه پستانک خيلي کوچک نباشد، زيرا موجب خستگي نوزاد و وارد کردن هواي بيشتر به داخل شکمش مي‌شود و از طرف ديگر، چنانچه سوراخ پستانک بيش از حد بزرگ باشد، چون مايع خيلي سريع از آن خارج مي‌شود. ممکن است موجب قلپ قلپ خوردن و تهوع او شود.
بعد از هر بار شيردهي کاري کنيد که نوزاد آروغ بزند، در حقيقت اگر نوزاد شما در حين شيردهي وقفه‌اي طبيعي داشت، از اين فرصت استفاده کنيد تا قبل از دريافت شير بيشتر، آروغ بزند، با اين روش چنانچه هوايي وجود داشت، قبل از اينکه شير بيشتري روي آن را بپوشاند، خارج مي‌شود (فراموش نکنيد که قبل از اين کار پارچهٔ نرمي را روي شانه خود قرار دهيد). اگر در اين چند دقيقه نوزاد آروغ نزد، نگران نباشيد نوزاد شما احتماًلا نيازي به اين کار ندارد.
فشار شکم او را کم کنيد. مطمئن شويد که لباس‌ها و پوشک بچه بيش از حد محکم نباشند و در حين آروغ زدن شکم او را روي شانه خود فشار ندهيد. سعي کنيد بعد از شيردهي سوار ماشين نشويد، چون دراز کشيدن روي صندلي ماشين احتمالاً موجب فشار آوردن روي معده نوزاد مي‌شود.
بعد از شيردهي زياد به نوزاد فشار نياوريد و سعي کنيد که به مدت نيم ساعت يا بيشتر او را در موقعيت ايستاده قرار دهيد، از اين طريق او از طرفين سنگيني خواهد داشت. مي‌توانيد او را در آغوشتان راست نگه داريد، همينطور مي‌توانيد او را در يک وسيله نگهدارندهٔ بچه بگذاريد و يا اگر به قدر کافي بزرگ شده او را کنار خودتان در بين چند بالش به صورت راست قرار بدهيد.
بيش از حد به او غذا ندهيد. اگر نوزاد شما قدري بعد از هر بار شيردهي بالا آورد، يعني بيش از حد غذا خورده است شما بايد ميزان شير خشک را نسبت به قبل کمتر و يا زمان شيردهي را کمتر کنيد و ببينيد که آيا از اين کار شما راضي است.
چنانچه نوزاد شما در حين خواب بالا آورد، بالش بلندتري زير سرش قرار دهيد. خوابيدن با بالش براي کودک خطرناک است اما شما مي‌توانيد مقداري فوم زير يک سر تشک او قرار دهيد و يا سر تخت او را با رعايت ايمني روي يک چيزي سخت قرار بدهيد.
گردآوري: بخش کودکان بيتوته
منابع:
عوامل خطرساز
برخي از علائم و نشانه‌هاي موجود بيانگر اين است که مشکل نوزاد چيزي بيش از يک بالا آوردن معمولي است. اگر نوزاد علائم زير را داشت به يک متخصص اطفال مراجعه کنيد:
عدم افزايش وزن
بالا آوردن با فشار
بالا آوردن مايع زرد يا سبز رنگ
وجود خون يا موادي شبيه دانه‌هاي قهوه در استفراغ نوزاد
امتناع از غذا خوردن
وجود خون در مدفوع نوزاد
مشکل تنفسي يا ديگر علائم بيماري
بالا آوردن در سن شش ماهگي يا سنين بالاتر
ooma.org
niniban.com


احمد توکلی: اگر تحریم نبودیم و مردم مرفه بودند، FATF را نمی‌پذیرفتیم

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

رامین مهمانپرست و مریم کاویانی / رامین مهمانپرست همسر مریم کاویانی کیست؟

کلیدواژه: سقوط هواپیما سلامت مهم ترین های 24 ساعت سقوط جت شخصی در ایران پزشکی پزشک Doctor دانشگاه علوم پزشکی تهران پیشگیری مواد متخصصان درمانی اگزمای پوستی آلرژیک بیماری های پوستی عکس جوان دختر دادگاه حوادث تجاوز به دختر حوادث تهران وحشیانه تجاوز گروهی پلیس

منبع این خبر، وبسایت www.rokna.net است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۸۱۶۷۸۱۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • از چه سنی پوست چروک می شود؟
 • راهکارهایی برای پیشگیری از خشکی و چروک پوست
 • میوه‌هایی که پوست آن‌ها خواص شگفت انگیزی دارد
 • خواص شگفت انگیز پوست میوه‌ها که نمی‌دانستید
 • پاسخ سوالات خود را در زمینه «بیماری‌های پوستی» اینجا بخوانید/ بخش اول
 • علل شایع استفراغ نوزادان و راه‌های پیشگیری از آن
 • ویکتوریا بکهام پوست حیوانات را تحریم کرد
 • مرکزغیرمجاز درمان پوست و مو در کاشمر پلمب شد
 • راهکاری برای پیشگیری از خشکی و چروک پوست
 • رفع چین و چروک پوست با این میوه‌ها
 • تأثیر خواب بر سلامت پوست
 • چروک شدن پوست از چه زمانی آغاز می شود؟
 • جوانسازی پوست با حلزون تراپی
 • سرطانی که در همه سنین شایع است
 • بیمه سلامت پوست و مو با مصرف یک ویتامین شگفت انگیز
 • شایع شدن بیماری سالک در 17 استان کشور افزایش شیوع سالک در اصفهان و جنوب دامغان
 • بیماری‌های شایع در مردان/ آقایان مراقبت از خود را جدی نمی‌گیرند
 • زرافه‎ای خاص در کنیا! +عکس
 • شایع‌ترین سرطان‌ها در مردان کدامند؟