مراسم دورهمی صمیمانه عکاسان پیشکسوت انقلاب و دفاع مقدس تحت عنوان «عصرگاهی یادگاران» به همت انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس عصر امروز سه شنبه 4 اردیبهشت درمحوطه باز بنیاد فرهنگی روایت فتح برگزار شد


به گزارش ایکنا؛ مراسم دورهمی صمیمانه عکاسان پیشکسوت انقلاب و دفاع مقدس تحت عنوان «عصرگاهی یادگاران» به همت انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس عصر امروز سه‌شنبه 4 اردیبهشت درمحوطه باز بنیاد فرهنگی روایت فتح برگزار شد.

امیرعلی جوادیان از عکاسان پیشکسوت دفاع مقدس که سمت مجری این برنامه را به عهده داشت در سخنان کوتاهی عکاسان را تاریخ‌نگاران معاصر ایران برشمرد و گفت: امروز و در این ساعت مبارک در اینجا جمع هستیم تا علاوه بر تبادل نظر و درمیان گذاشتن خاطرات تلخ وخوش گذشته، در جریان برخی از تلاش‌های انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس قرار گیریم و همچنین یادی بکنیم از درگذشتگان این جمع به ویژه همکار تازه درگذشته‌مان مرحوم یگانه‌دوست و درود و سلام بفرستیم بر روان پاک شهدای عکاس در دوران انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی و به ویژه شهید سعید جان‌بزرگی که انصافاً او یکی از بنیانگذاران این انجمن محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: برطبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته از سوی دوستان مسئول انجمن، گویا قرار است از این پس حداقل فصلی یک بار چنین دورهمی‌هایی به منظور تشریک مساعی و در میان گذاشتن مشکلات و رفع مسائل صنفی برگزار شود که این امر را به فال نیک می‌گیریم و از مسئولان دلسوز این انجمن نهایت قدردانی را داریم.

این گزارش حاکی است سپس محمدحسین حیدری؛ قائم مقام انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس به شرح کوتاهی از دلایل  شکل‌گیری چنین گردهمایی پرداخت و گفت: حقیقتاً نفس برگزاری چنین برنامه‌ای دید و بازدید اهالی هنر عکاسی و جامعه پیشکسوتان هنر عکس انقلاب و دفاع مقدس بود که طی سالیان گذشته با تلاش ساعی خود توانستند اسناد روشن و شفافی را از برهه‌های گوناگون انقلاب و دفاع مقدس در قاب‌های تصویر خود به ثبت برسانند.

وی ادامه داد: ملاک ما برای دعوت از دوستان هنرمند در این برنامه شرط سنی بود و ما دعوت از دوستان عکاسی که متولد سال 1340 به قبل بودند را دراولویت قرار دادیم هرچند که در میان چهره‌های حاضر در این جمع، دوستان هنرمند و علاقه‌مند جوانی را نیز می‌توان مشاهد کرد که از این اتفاق بسیار خرسندیم.

حیدری گفت: علاوه بر این یکی دیگر از بخش‌های در نظر گرفته شده برای این برنامه رونمایی از دو کتاب تازه انتشار یافته انجمن است که یکی از آنها کتاب عکس خانم مریم کاظم‌زاده و دیگر کتابی از سلسله کتاب‌های عکس استانی که اختصاص به استان کرمانشاه در دوران دفاع مقدس دارد، است که تحت عنوان «دلاوران» از آن رونمایی خواهد شد.

وی در پایان سخنان خود با اشاره به اهمیت کتاب عکس مریم کاظم‌زاده افزود: این کتاب بیشتر از این جهت اهمیت دارد که ما در مورد بخش غربی کشورمان در دوران جنگ تحمیلی اسناد تصویری کمتری در اختیار داشتیم و فریم‌های این بانوی هنرمند توانسته تا اندازه زیادی این خلأ اسنادی را ترمیم کند.

همچنین در ادامه این نشست با حضور برخی از هنرمندان پیشکسوت عکاسی از کتاب عکس مریم کاظم‌زاده رونمایی شد که در ادامه مریم کاظم‌زاده در سخنانی کوتاهی اظهار کرد: مسئله جنگ اتفاق ناخوشایندی در تاریخ معاصر این سرزمین بود اما من خوشحالم که توانستم برحسب وظیفه و مأموریتی که در آن سال‌ها در منطقه داشتم گوشه‌ای از رشادت و سلحشوری جوانان برومند این مرز و بوم را به تصویر بکشم.

وی با اشاره به زحمات بی‌شائبه دوستان مسئول در انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس  گفت: اگر تلاش این عزیزان نبود، این کتاب به سرانجام نمی‌رسید و باید به این نکته خاطرنشان کنم که هر کدام از فریم‌های عکس این کتاب حاوی داستان‌ها واقعی و رویدادهای رُخ داده آن زمان است.

کاظم‌زاده تصریح کرد: عکس کانالی است برای رسیدن به زمان‌های خیلی دور و خیلی نزدیکی که اکنون از آنها فاصله گرفته‌ایم و نسل جوان امروز ایران اسلامی از طریق اسناد تصویری به ثبت رسیده از دوران دفاع مقدس است که قادر خواهد بود آنچه را که ما آن را با افتخار و سربلندی از سر گذرانده‌ایم، مشاهده نماید.

این بانوی عکاس افزود: امروز بسیاری از مراکز فرهنگی کشور به لحاظ ساختار مدیریتی ناکارآمد است و به اصطلاحی خودمانی لنگ می‌زند و کم مکان و مرکزی را می‌توان یافت که اینچنین همچون انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس هدفمند رو به جلو، راهی روشن را در پیش گرفته باشد، دوستان هنرمند عکاس عضو این انجمن باید قدردان زحمات مدیریت این انجمن باشند و امیدوارم سایر مراکز فرهنگی نیز از نعمت مدیریت کارآمد و مؤثر نیز به زودی برخوردار شونند.

براساس این گزارش سیدعباس میرهاشمی؛ مدیرعامل انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس نیز در این  مراسم به ایراد سخن پرداخت و گفت: خوشبختانه با تلاش و کوشش ساعی و دلسوزانه دوستان همکارم در انجمن تاکنون یک میلیون فریم عکس از برهه‌های گوناگون انقلاب و دفاع مقدس جمع‌آوری شده است که این آثار به تدریج و طی یک فرایند کاملاً کارشناسی و فنی، چاپ و در قالب کتاب منتشر و در اختیار علاقه‌مندان قرار خواهند گرفت.

وی ادامه داد: از جمله محصولات جدید این انجمن در قالب مجلد به کتاب مریم کاظم‌زاده می‌توانم اشاره کنم که در دو شکل و در قطع خشتی به چاپ رسیده و شاهد رونمایی از آن بودید و البته کتاب عکس «دلاوران» حاوی عکس‌های استان کرمانشاه در دوران جنگ که پیشتر کتاب‌هایی با این موضوع نیز  منتشر شده است که از آن جمله می‌توانم کتاب «خوشه لاجورد» مربوط به استان اصفهان را نام ببرم.

میرهاشمی در پایان با اشاره به کتاب‌های عکس  دیگری که انجمن در دست انتشار دارد گفت: امیدوارم بخشی از این آثار که مراحل نهایی خود را در حال سپری کردن هستند، منتشر و برای عرصه در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، آماده عرضه شوند.

این گزارش حاکی است در پایان این مراسم همچنین با حضور هنرمندان پیشکسوت عکاسی، کتاب عکس«دلاوران» نیز رونمایی شد.

گزارش از امیرسجاد دبیریان

انتهای پیام

منبع: ایکنا

خبر بعدی:

تشریح برنامه‌های انجمن روزنامه‌نگاران مسلمان

به گزارش خبرگزاری بسیج، «مقداد زکی‌زاده» در گفت‌وگو با خبرنگار رسانه خبرگزاری فارس گفت: دستگیری خانم مرضیه هاشمی خبرنگار شبکه پرس تی وی توسط اف بی آی در آمریکا آن هم بدون هیچ اتهامی بار دیگر چهره واقعی حقوق بشر آمریکایی را نشان داد.

وی ادامه داد: انجمن روزنامه‌نگاران مسلمان ضمن محکوم کردن این اقدام مغایر با حقوق بشر برنامه‌هایی را در راستای روشنگری پیرامون فعالیت‌های خانم مرضیه هاشمی تدارک دیده است. 

زکی‌زاده تصریح کرد: یکی از این برنامه‌ها که جهت اعلام اعتراض اهالی رسانه ایران اسلامی به بازداشت غیرقانونی خانم مرضیه هاشمی توسط دولت آمریکاست،  نشستی با حضور برخی فعالان رسانه‌ای در روز چهارشنبه است. در این برنامه که به زبان انگلیسی برگزار خواهد شد، آقایان دکتر نادر طالب‌زاده، دکتر سیدمحمد مرندی و سیدمصطفی خوش چشم حضور خواهند داشت.  

وی ادامه داد: ، انجمن روزنامه نگاران مسلمان ، معاونت برون مرزی صداوسیما، سازمان بسیج رسانه و مرکز بسیج رسانه ملی نیز فردا در واکنش به بازداشت غیر قانونی مرضیه هاشمی مجری، خبرنگار و مستند ساز برجسته شبکه پرس‌تی‌وی توسط پلیس آمریکا، تجمعی اعتراض آمیز را مقابل دفتر سازمان ملل متحد در تهران برگزار می‌کنند. 

وی در پایان گفت:  این تجمع از ساعت ۱۰:۳۰ مقابل دفتر سازمان ملل متحد در تهران در نشانی پاسداران، دروس، بلوار شهرزاد، پلاک ۸ برگزار خواهد شد و از کلیه روزنامه نگاران و اصحاب رسانه، اقشار مختلف مردمی، دانشجویان و فعالان فرهنگی دعوت می‌کنیم تا با حضور در این تجمع، اقدام غیرقانونی پلیس آمریکا در دستگیری و حبس مرضیه هاشمی خبرنگار، مستندساز، مجری و گوینده ارشد پرس تی وی را محکوم کنند.

چگونه ثروتمندترین کشور آمریکای لاتین دچار فقر و بحران سیاسی شد؟ اپوزیسیون و دولت ونزوئلا چه می‎گویند؟

طعنۀ سیاسی و زشت به علیرضا بیرانوند + عکس

قیمت خودرو باز هم گران شد| فهرست جدید قیمت‌ محصولات ایران‌خودرو اعلام شد+جدول

منبع این خبر، وبسایت iqna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۸۲۳۴۹۲۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • عملیات اجرایی تکمیل پارک موزه دفاع مقدس گلستان آغاز می‌شود
 • انیمیشن «رویا‌ها در اعماق» در حوزه هنری کردستان تولید شد
 • انیمیشن «رویاها در اعماق» در حوزه هنری کردستان تولید شد
 • 32 معتاد و توزیع کننده مواد در مراغه جمع آوری و دستگیر شدند
 • شیر خام در واحدهای تولیدی و مراکز جمع آوری سیرجان پایش می شود
 • نشست انجمن روزنامه‌نگاران مسلمان/تصاویر
 • جمع آوری ۲ میلیارد ریال صدقه در بوکان
 • نشست انجمن روزنامه‌نگاران مسلمان| طالب‌زاده: بازداشت مرضیه هاشمی نتیجه مستقیم زورگویی آمریکا است
 • آغاز جمع‌آوری داده‌های مصرف سوخت کشتی‌ها/ کاهش انتشار گاز‌های گلخانه‌ای از کشتی‌ها
 • اعلام جزئیات جمع‌آوری آرای مردمی جشنواره فیلم فجر
 • ضرورت ایجاد هویت در طراحی کتاب‌های دفاع مقدس
 • 50 میلیارد ریال زکات در استان بوشهر جمع آوری شد
 • مرور زندگی سه راوی شهید در «تاریخ‌نگاران و راویان صحنه نبرد»
 • جمع آوری ۱۰ میلیارد تومان زکات در خراسان شمالی
 • پارسانژاد؛ضرورت حضور مدیرهنری برای ارتقای طرح های روی جلد کتاب های دفاع مقدس
 • جمع آوری ۹۰ هزار سند مربوط به دوران دفاع مقدس
 • نویسندگان نقش استان کردستان در دوران دفاع مقدس را منعکس کنند
 • اسلام «محمدعلی جناح» با دموکراسی و زبان جهان معاصر سازگار بود
 • ضرورت ایجاد هویت بصری در طراحی کتاب‌های دفاع مقدس