تورتیکولی یا کج گردنی در نوزادان نسبتا رایج استتورتیکولی به معنای کج گردنی است و اگر کودکی این مشکل را داشته باشد سر او به سمت مخالف چانه چرخیده می شود


خبرگزاري آريا -
تورتيکولي يا کج گردني در نوزادان نسبتا رايج است
تورتيکولي به معناي کج گردني است و اگر کودکي اين مشکل را داشته باشد سر او به سمت مخالف چانه چرخيده مي شود. کج گردني ممکن است هنگام تولد و يا تا 3 ماهگي ايجاد شود.
تورتيکولي يا کج گردني چيست؟
تورتيکولي به معناي کج گردني است و اگر کودکي اين مشکل را داشته باشد سر او به سمت مخالف چانه چرخيده مي شود.
در حالي که اين بيماري ممکن است دردناک به نظر برسد، معمولا اينطور نيست. هنگامي که کودک با اين مشکل متولد مي شود آن را تورتيکولي مادرزادي مي نامند.
بيماري ديگري به نام تورتيکولي اکتسابي نيز وجود دارد که بعد از تولد ايجاد ميشود. در بعضي موارد تورتيکولي اکتسابي چانه ممکن است به همان سمتي که سر چرخيده است متمايل شود.
تورتيکولي در نوزادان نسبتا رايج است. در صد ابتلا به تورتيکولي در پسران و دختران برابر است. کج گردني ممکن است هنگام تولد و يا تا 3 ماهگي ايجاد شود. نوزادان متولد شده با تورتيکولي مادرزادي تحرک محدودي در گردن خود دارند اما با درمان هايي مانند تمرينات کششي و تقويتي اکثر نوزادان مبتلا به تورتيکولي در عرض چند ماه ميتوانند سر و گردن را به طور کامل حرکت دهند.
علل تورتيکولي (کج گردني) نوزادان
کج گردني ممکن است به دلايل بسياري اتفاق بيفتد. در برخي موارد علت روشن نيست اما شايع ترين علل عبارتند از:
- صدمه ناشي از تولد کودک با دستگاه وکيوم
- جراحات ناشي از انبر جراحي
- بيرون کشيدن نوزاد به شکل نامناسب و با زور توسط پزشک در حين زايمان
- عدم تعادل ستون فقرات در رحم
- تولد غير طبيعي
گردن کجي اکتسابي مي تواند به دلايل زير باشد:
- التهاب لوزه
- تومورها
- حوادثي مانند سقوط از مکان هاي بلند
- سندرم گريزل
- دراز کشيدن زياد در صندلي اتومبيل، کالسکه ها و غيره
در ساير موارد تورتيکولي (کج گردني) نوزاد مي تواند از طريق انتقال ژن به ارث برده شود.
کودک با تورتيکولي يا کج گردني ممکن است سر را به يک جهت کج کنند
علائم و نشانه هاي کج گردني:
کودکان مبتلا به تورتيکولي (کج گردني) مانند بسياري از نوزادان رفتار مي کنند مگر زماني که نوبت به چرخاندن گردن مي شود. کودک با تورتيکولي ممکن است:
- سر را به يک جهت کج کنند (اين ممکن است در نوزادان بسيار کوچک ديده شود).
- ترجيح مي دهند به جاي اينکه با چشم شما را دنبال کنند از بالاي شانه به شما نگاه کنند.
- در صورت تغذيه با شير مادر، فقط يک پستان را ترجيح مي دهد.
- سخت تلاش ميکنند تا به سمت شما بچرخند و زماني که نتوانند سر خود را به طور کامل بچرخانند، نااميد مي شوند.
بعضي از نوزادان با تورتيکولي (کج گردني) به دليل اينکه تمام مدت در يک جهت ميخابند دچار سر تخت ( پلاژيوسفالي ) در يک يا هر دو طرف سر ميشوند يا ممکن است باعث ايجاد توده کوچکي در گردن يا سر شود که مشابه گره در فشار عضله است. هر دوي اين مشکلات با بهتر شدن بيماري تورتيکولي رفع مي شود.
تشخيص کج گردني در نوزدان:
به طور کلي معاينه فيزيکي نوزاد ممکن است کجي گردن و فشار عضله و همچنين وجود يک جرم در بخش مياني عضله را نشان دهد. علاوه بر سابقه پزشکي کامل و معاينه فيزيکي، روش هاي تشخيصي براي تورتيکولي (کج گردني) مادرزادي ممکن است شامل موارد زير باشد:
- اشعه ايکس: يک آزمايش تشخيصي که با استفاده از پرتوهاي انرژي الکترومغناطيسي نامرئي تصاويري از بافت ها، استخوان ها و اندام هاي داخلي براي بررسي ناهنجاري هاي استخواني گردن و شانه بر روي فيلم ايجاد ميکند.
- معاينه سونوگرافي: يک روش تصويربرداري تشخيصي که از امواج صوتي با فرکانس بالا و يک رايانه براي ايجاد تصاوير عروق خوني، بافت و اندام براي ارزيابي عضله اطراف توده استفاده مي کند. سونوگرافي براي مشاهده عملکرد اندام هاي داخلي و براي ارزيابي جريان خون از طريق عروق مختلف استفاده مي شود.
کاردرماني براي درمان تورتيکولي يا کج گردني موثر مي باشد
درمان کج گردني:
درمان غير جراحي
روشهاي ساده اي براي کشش و رشد عضلات ضعيف در کودک مبتلا به تورتيکولي (کج گردني) وجود دارد که متخصص اطفال و يا فيزيوتراپيست کودک به شما نشان مي دهند. به عنوان مثال راه هاي مناسب براي نگهداري او در هنگام تغذيه و راه هاي ويژه اي براي قرار دادن او در گهواره براي تشويق به حرکت به سمت ضعيف تر توصيه مي شود. اگر دستورالعمل به درستي انجام شود،بازيابي مي تواند در دو ماه يا در موارد شديد 6 تا 12 ماه انجام شود.
کار درماني
کاردرماني براي درمان تورتيکولي (کج گردني) مادرزادي شامل اندازه گيري مهارت هاي حرکتي کودک و ارزيابي حرکات گردن، دست و پا است. پزشک شما تمرينات خميدگي و کششي مختلفي را براي کمک به تقويت عضلات گردن کودک آموزش خواهد داد. برنامه تمرينات خانگي معمولا شامل خم شدن و کشش فعال و غير فعال در طي بازي و خواب براي گسترش حرکت متقارن است. موفقيت برنامه تمريني بستگي به چگونگي شروع درمان اوليه، تعهد والدين و شدت آسيب عضلاني يا وجود گره ماهيچه اي دارد.
تمرينات روي شکم
قرار دادن نوزاد روي شکم براي مدت کوتاهي در هنگام بيداري يک تمرين مهم است زيرا به تقويت عضلات گردن و شانه کمک مي کند و کودک شما را براي خزيدن آماده مي کند.
اين تمرين مخصوصا براي کودکان مبتلا به تورتيکولي (کج گردني) و سر تخت مفيد است و در واقع مي تواند به درمان هر دو مشکل در يک زمان کمک کند. در ادامه چگونگي انجام اين کار بيان ميشود:
نوزاد را روي دامان به شکم بخوابانيد. کودک را طوري قرار دهيد که صورتش به سمت شما نباشد. سپس با کودک خود صحبت کنيد يا او را بخوانيد و تشويق کنيد که به سمت شما برگردد. اين تمرين را براي 10 تا 15 دقيقه تمرين کنيد.
جراحي
در برخي موارد کار درماني ممکن است به تنهايي براي درمان کامل تورتيکولي کافي نباشد. اگر نوزاد تا 18 ماهگي هنوز عضلات گردن ضعيف داشته باشد متخصص اطفال ممکن است شما را به يک جراح ارتوپد ارجاع دهد. هميشه قبل از انتخاب عمل جراحي تمام تلاش خود را براي بهبودي از طريق کار درماني انجام دهيد. جراحي مي تواند به بهبود عضلات براي بهبود کامل کمک کند.
روند درمان کج درماني:
اکثر نوزادان مبتلا به تورتيکولي (کج گردني) از طريق تغيير موقعيت و تمرينات کششي بهتر مي شوند. درمان کامل ممکن است به مدت 6 ماه و در بعضي موارد يک سال يا بيشتر طول بکشد. تمرينات کششي براي درمان تورتيکولي اگر بين 3 تا 6 ماهگي شروع شود به احتمال زياد به خوبي موثر خواهند بود. اگر متوجه شويد که تورتيکولي کودک شما با کشش بهبود نمي يابد با پزشک خود صحبت کنيد. کودک شما ممکن است داوطلب مناسبي براي عمل جراحي آزادسازي عضله باشد که درمان بسياري از موارد تورتيکولي است که تنها با کار درماني بهبود نمي يابد.
منبع: drsheykholeslami.com

منبع: خبرگزاری آریا

خبر بعدی:

بوی نامطبوع تهران معمایی سربسته/هیچ کس بو را گردن نگرفت

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان تهران گفت: در نهایت نتوانستیم برای این بو منبع مشخصی پیدا کنیم. آفتاب‌‌نیوز : کیومرث کلانتری در حاشیه جلسه کارگروه کاهش آلودگی هوای استان تهران که امروز در استانداری تهران برگزار شد در جمع خبرنگاران درباره منشا بوی بد تهران که حدود سه هفته پیش احساس شده بود، اظهار کرد: برای منشا یابی این بو اقدامات گسترده ای صورت گرفته است و بلافاصله بعد از این که این بو در سطح شهر تهران متصاعد شد، کارگروه ویژه‌ای شکل گرفت. ما از ابتدایی‌ترین احتمالات شروع به کار و منشایابی کردیم. هواشناسی نیز گزارش کرد که هیچ تغییر جوی اتفاق نیفتاده است.
وی ادامه داد: با همکاری شرکت آب وفاضلاب نیز سیستم فاضلاب شهر تهران چک شد وبه این نتیجه رسیدیم که مشکل از سیستم فاضلاب نیست. شرگت گاز و آتش نشانی نیز بعد از بررسی  خود اعلام کردند در آن بازه زمانی آتش‌سوزی یا اتفاق خاصی دیگری در سطح شهر تهران اتفاق نیفتاده است.
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان تهران با بیان این که براساس اعلام اورژانس نیز در آن بازه زمانی کسی به دلیل مشکلات تنفسی ناشی از این بو به بیمارستان‌ها مراجعه نکرده بود ، تصریح کرد: درهمان روز کمیته بحران تشکیل جلسه داد و به این  نتیجه رسیدیم این بو فقط در بخش‌هایی از تهران استمشام شده و در شهرستانهای دیگر این  اتفاق نیفتاده است. طی روزهای بعد نیز فاضلاب ساختمان پلاسکو و پسماندهای آراد کوه را نیز بررسی کردیم و دوباره این نتیجه رسیدم که آن‌ها نیز مشکلی نداشتند.
کلانتری در ادامه گفت: مرکز زمین شناسسی زلزله‌نگاری نیز تایید کرد که در آن بازه زمانی تغییرات  در سطح زمین اتفاق نیفتاده است بنابراین به نقطه مکانی خاصی که این بو از آن متصاعد شده باشد، نرسیدیم.
مدیر کل خفاظت محیط زیست استان تهران ادامه داد: هفته گذشته تیم های مشترکی از محیط زیست با پرسش‌نامه‌های کتبی به‌صورت میدانی با مردم مصاحبه کردند و از آنها پرسیدند آیا بوی در سطح شهر احساس کردند یا خیر و اگر جواب مثبت است حدس می‌زنند آن بو چه منشای دارد. بیشترین فراونی پاسخهای مردم مربوط به فاضلاب و گاز «مرکاپتان» بود.
کلانتری در پایان گفت: در نهایت نیز هیچ یک از دستگاه‌ها بوی متصاعد شده از زیرمجموعه های که در حیطه وظایف آن دستگاه است را تایید نکرد بنابراین نتوانستیم به نقطه مشخصی برای منشا این بو برسیم. سازمان حفاظت محیط زیست دستگاه‌های سنجش کیفیت گاز و ذرات را دارد ولی هنوز تجهیزاتی برای سنجش بو نداریم که باید آن‌ها را تهیه کنیم.
ایسنا 

یکه‎تازی خودروسازان در فشار به مردم| سایپا شبانه قیمت خودروها را دوباره افزایش داد!+لیست قیمت‌های جدید

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

فیلم:: تعرض چندین پسر به دو دختر در ائل‌گلی تبریز

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۸۳۳۱۸۳۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • الکل با جسم و روان ما چه می کند؟
 • درباره تورم گره‌های لنفاوی!
 • دلایلی برای لثه‌های بی‌رنگ
 • ضربه مغزی در کودکان چه نشانه هایی دارد
 • عدم درک سبک و مبانی زندگی اسلامی یکی از علل افزایش طلاق است
 • بی‌کفایتی‌های مدعیان تدبیر و امید را بیندازید گردن دولت اسبق
 • سکته‌های قلبی در کمین این بیماران
 • ابتکار: برای حتی یک لحظه حقی که ⁧ شهدا ⁩ گردن ما دارند را فراموش نمی کنیم
 • این علائم در چشم ها نشانه چیست؟
 • زنجان|عدم درک مبانی زندگی اسلامی یکی از علل افزایش طلاق است
 • اتحادیه طلا و جواهر مسئولیت سکه ثامن را گردن نگرفت
 • چرا گاهی سرماخوردگی مان طولانی می شود و خوب نمی شویم؟
 • سرماخوردگی های طولانی و ریسک بیماری های خطرناک
 • آبله مرغان در بارداری خطرناک است؟
 • علت درد دست راست چیست؟
 • آیا علائم چشم شما جدی هستند؟
 • همه چیز درباره بیماری‌های مفصلی/ چگونه از ایجاد آرتریت جلوگیری کنیم؟
 • دلیل سکسکه در نوزادان چیست؟
 • نشانه های پارگی مینیسک زانو اینها هستند