تورتیکولی یا کج گردنی در نوزادان نسبتا رایج استتورتیکولی به معنای کج گردنی است و اگر کودکی این مشکل را داشته باشد سر او به سمت مخالف چانه چرخیده می شود


خبرگزاري آريا -
image تورتيکولي يا کج گردني در نوزادان نسبتا رايج است
تورتيکولي به معناي کج گردني است و اگر کودکي اين مشکل را داشته باشد سر او به سمت مخالف چانه چرخيده مي شود. کج گردني ممکن است هنگام تولد و يا تا 3 ماهگي ايجاد شود.
تورتيکولي يا کج گردني چيست؟
تورتيکولي به معناي کج گردني است و اگر کودکي اين مشکل را داشته باشد سر او به سمت مخالف چانه چرخيده مي شود.
در حالي که اين بيماري ممکن است دردناک به نظر برسد، معمولا اينطور نيست. هنگامي که کودک با اين مشکل متولد مي شود آن را تورتيکولي مادرزادي مي نامند.
بيماري ديگري به نام تورتيکولي اکتسابي نيز وجود دارد که بعد از تولد ايجاد ميشود. در بعضي موارد تورتيکولي اکتسابي چانه ممکن است به همان سمتي که سر چرخيده است متمايل شود.
تورتيکولي در نوزادان نسبتا رايج است. در صد ابتلا به تورتيکولي در پسران و دختران برابر است. کج گردني ممکن است هنگام تولد و يا تا 3 ماهگي ايجاد شود. نوزادان متولد شده با تورتيکولي مادرزادي تحرک محدودي در گردن خود دارند اما با درمان هايي مانند تمرينات کششي و تقويتي اکثر نوزادان مبتلا به تورتيکولي در عرض چند ماه ميتوانند سر و گردن را به طور کامل حرکت دهند.
علل تورتيکولي (کج گردني) نوزادان
کج گردني ممکن است به دلايل بسياري اتفاق بيفتد. در برخي موارد علت روشن نيست اما شايع ترين علل عبارتند از:
- صدمه ناشي از تولد کودک با دستگاه وکيوم
- جراحات ناشي از انبر جراحي
- بيرون کشيدن نوزاد به شکل نامناسب و با زور توسط پزشک در حين زايمان
- عدم تعادل ستون فقرات در رحم
- تولد غير طبيعي
گردن کجي اکتسابي مي تواند به دلايل زير باشد:
- التهاب لوزه
- تومورها
- حوادثي مانند سقوط از مکان هاي بلند
- سندرم گريزل
- دراز کشيدن زياد در صندلي اتومبيل، کالسکه ها و غيره
در ساير موارد تورتيکولي (کج گردني) نوزاد مي تواند از طريق انتقال ژن به ارث برده شود.
image کودک با تورتيکولي يا کج گردني ممکن است سر را به يک جهت کج کنند
علائم و نشانه هاي کج گردني:
کودکان مبتلا به تورتيکولي (کج گردني) مانند بسياري از نوزادان رفتار مي کنند مگر زماني که نوبت به چرخاندن گردن مي شود. کودک با تورتيکولي ممکن است:
- سر را به يک جهت کج کنند (اين ممکن است در نوزادان بسيار کوچک ديده شود).
- ترجيح مي دهند به جاي اينکه با چشم شما را دنبال کنند از بالاي شانه به شما نگاه کنند.
- در صورت تغذيه با شير مادر، فقط يک پستان را ترجيح مي دهد.
- سخت تلاش ميکنند تا به سمت شما بچرخند و زماني که نتوانند سر خود را به طور کامل بچرخانند، نااميد مي شوند.
بعضي از نوزادان با تورتيکولي (کج گردني) به دليل اينکه تمام مدت در يک جهت ميخابند دچار سر تخت ( پلاژيوسفالي ) در يک يا هر دو طرف سر ميشوند يا ممکن است باعث ايجاد توده کوچکي در گردن يا سر شود که مشابه گره در فشار عضله است. هر دوي اين مشکلات با بهتر شدن بيماري تورتيکولي رفع مي شود.
تشخيص کج گردني در نوزدان:
به طور کلي معاينه فيزيکي نوزاد ممکن است کجي گردن و فشار عضله و همچنين وجود يک جرم در بخش مياني عضله را نشان دهد. علاوه بر سابقه پزشکي کامل و معاينه فيزيکي، روش هاي تشخيصي براي تورتيکولي (کج گردني) مادرزادي ممکن است شامل موارد زير باشد:
- اشعه ايکس: يک آزمايش تشخيصي که با استفاده از پرتوهاي انرژي الکترومغناطيسي نامرئي تصاويري از بافت ها، استخوان ها و اندام هاي داخلي براي بررسي ناهنجاري هاي استخواني گردن و شانه بر روي فيلم ايجاد ميکند.
- معاينه سونوگرافي: يک روش تصويربرداري تشخيصي که از امواج صوتي با فرکانس بالا و يک رايانه براي ايجاد تصاوير عروق خوني، بافت و اندام براي ارزيابي عضله اطراف توده استفاده مي کند. سونوگرافي براي مشاهده عملکرد اندام هاي داخلي و براي ارزيابي جريان خون از طريق عروق مختلف استفاده مي شود.
image کاردرماني براي درمان تورتيکولي يا کج گردني موثر مي باشد
درمان کج گردني:
درمان غير جراحي
روشهاي ساده اي براي کشش و رشد عضلات ضعيف در کودک مبتلا به تورتيکولي (کج گردني) وجود دارد که متخصص اطفال و يا فيزيوتراپيست کودک به شما نشان مي دهند. به عنوان مثال راه هاي مناسب براي نگهداري او در هنگام تغذيه و راه هاي ويژه اي براي قرار دادن او در گهواره براي تشويق به حرکت به سمت ضعيف تر توصيه مي شود. اگر دستورالعمل به درستي انجام شود،بازيابي مي تواند در دو ماه يا در موارد شديد 6 تا 12 ماه انجام شود.
کار درماني
کاردرماني براي درمان تورتيکولي (کج گردني) مادرزادي شامل اندازه گيري مهارت هاي حرکتي کودک و ارزيابي حرکات گردن، دست و پا است. پزشک شما تمرينات خميدگي و کششي مختلفي را براي کمک به تقويت عضلات گردن کودک آموزش خواهد داد. برنامه تمرينات خانگي معمولا شامل خم شدن و کشش فعال و غير فعال در طي بازي و خواب براي گسترش حرکت متقارن است. موفقيت برنامه تمريني بستگي به چگونگي شروع درمان اوليه، تعهد والدين و شدت آسيب عضلاني يا وجود گره ماهيچه اي دارد.
تمرينات روي شکم
قرار دادن نوزاد روي شکم براي مدت کوتاهي در هنگام بيداري يک تمرين مهم است زيرا به تقويت عضلات گردن و شانه کمک مي کند و کودک شما را براي خزيدن آماده مي کند.
اين تمرين مخصوصا براي کودکان مبتلا به تورتيکولي (کج گردني) و سر تخت مفيد است و در واقع مي تواند به درمان هر دو مشکل در يک زمان کمک کند. در ادامه چگونگي انجام اين کار بيان ميشود:
نوزاد را روي دامان به شکم بخوابانيد. کودک را طوري قرار دهيد که صورتش به سمت شما نباشد. سپس با کودک خود صحبت کنيد يا او را بخوانيد و تشويق کنيد که به سمت شما برگردد. اين تمرين را براي 10 تا 15 دقيقه تمرين کنيد.
جراحي
در برخي موارد کار درماني ممکن است به تنهايي براي درمان کامل تورتيکولي کافي نباشد. اگر نوزاد تا 18 ماهگي هنوز عضلات گردن ضعيف داشته باشد متخصص اطفال ممکن است شما را به يک جراح ارتوپد ارجاع دهد. هميشه قبل از انتخاب عمل جراحي تمام تلاش خود را براي بهبودي از طريق کار درماني انجام دهيد. جراحي مي تواند به بهبود عضلات براي بهبود کامل کمک کند.
روند درمان کج درماني:
اکثر نوزادان مبتلا به تورتيکولي (کج گردني) از طريق تغيير موقعيت و تمرينات کششي بهتر مي شوند. درمان کامل ممکن است به مدت 6 ماه و در بعضي موارد يک سال يا بيشتر طول بکشد. تمرينات کششي براي درمان تورتيکولي اگر بين 3 تا 6 ماهگي شروع شود به احتمال زياد به خوبي موثر خواهند بود. اگر متوجه شويد که تورتيکولي کودک شما با کشش بهبود نمي يابد با پزشک خود صحبت کنيد. کودک شما ممکن است داوطلب مناسبي براي عمل جراحي آزادسازي عضله باشد که درمان بسياري از موارد تورتيکولي است که تنها با کار درماني بهبود نمي يابد.
منبع: drsheykholeslami.com

کواکبیان: از مجلس و دانشگاه ۲۵ میلیون حقوق می‌گیرم| واقعا وکیل ملت هستیم نه وکیل الدوله

این داستان باورنکردنی در ایران رخ داد!+فیلم

عذرخواهی سرآشپز دستپخت +فیلم

منبع: خبرگزاری آریا

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۸۳۳۱۸۳۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • در صورت مشاهده علائم کودک آزاری چه باید کرد؟
 • خطری در کمین مردان 40 ساله
 • علل خشکی بینی| ۵ راه برای درمان+اینفوگرافی
 • عوارض شکسنت قولنج
 • چگونگی باز کردن رشته ی مسلمانی از گردن شخص
 • بیماری خطرناک در پس دردهای طولانی مدت شکمی/ کدام سنگ‌های کیسه صفرا نیاز به درمان ندارند؟
 • نقاطی که باید هنگام سردرد ماساژ دهید
 • نقش آنتی‌ژن‌های انسانی در پیوند اعضای بدن و سلول‌های بنیادی خون‌ساز/ تشخیص و درمان انواع سرطان‌ها و بیماری‌های مزمن به کمک دستاورد جدید جوانان
 • درمان طلایی سکته مغزی در ایران
 • درمان جدید سکته مغزی در ایران
 • سردرد‌هايي که با خوردن مسکن تشديد مي‌شود
 • شایعترین عامل مرگ و ناتوانی در ایران
 • ایران ها بیشتر برای چه می میرند ؟!
 • آیا افسردگی همان غمگین بودن است؟
 • علائم لخته شدن خون چیست؟
 • قولنج چیست و شکستن آن چه عوارضی دارد؟
 • 20 نشانه کودکان مبتلا به اوتیسم
 • علامت سرطان که مردان نادیده می‌گیرند
 • ماساژ این نقطه از بدن برای مبارزه با سردرد
 • وقتی این علائم رادارید شاید خون به مغزتان نمی رسد