به گزارش ایسکانیوز، در این نشست، دکتر بیانه عبدالله زاده از اساتید هیئت علمی گروه روانشناسی واحد بوکان در رابطه با ازدواج سالم، شرایط پیش از ازدواج و بیماری ایدز مطالبی بیان کرد.

وی در ادامه افزود: ازدواج هایی که بر اساس باورهای نادرست و بدون آگاهی، احساس نیاز و شناخت انجام می شود بسیار خطرناک بوده و احتمال شکل گیری یک رابطه نامناسب را بین زوجین فراهم می کند.

دکتر عبدالله زاده در ادامه در خصوص شرایط ازدواج تاکید کرد که آمادگی برای ازدواج شرط بسیار مهمی بوده که بلوغ جسمی، فکری و شکل گیری هویت اصلی فرد در آن نقش اساسی را ایفا می کند.

این عضو هیئت علمی در ادامه افزود : کسانی اهدافشان نامشخص است و بدون احساس نیاز و داشتن هدف در زندگی ازدواج می کنند در آینده دچار مشکلات متعدد در رابطه با همسر خود خواهند شد و احتمال بروز آسیب اجتماعی طلاق را افزایش خواهد داد.

در ادامه عبدالله زاده به بیماری ایدز اشاره نمود و افزود : ایدز امنیت همه جهان را بخطر انداخته است. و باید بحث آموزش و پیشگیری در خصوص این بیماری جدی گرفته شود.

وی در ادامه افزود : ایدز بیماری نوپدیدی است که در صورت عدم توجه به آن سریعا درجامعه گسترش میابد. این بیمادی از طریق روابط جنسی سرنگهای آلوده و از مادر به جنین انتفال می یابد .

در این نشست در رابطه با خانواده و آئین همسر داری مطالبی برای حاضران ارائه شد و در پایان به سوالات دانشجویان پاسخ داده شد.

هفته جوان واحد بوکان

منبع: ایسکانیوز

خبر بعدی:

آیین «تَکم گردانی»؛ تجلی ستایش نوروز در فرهنگ آذربایجان

تهران - ایرنا - «تکم چی»ها و «تکم گردانان» آذربایجان هنرمندانی هستند که در قالب نمایشی آیین‌مند علاوه بر تکریم و ستایش نوروز، مهمترین آموزه های انسانی را به واسطه رسیدن بهار طبیعت به کودکان، نوجوانان و آینده‌سازن کشور در قالب رفتاری نمایشی و آیینی آموزش می‌دهند.

به گزارش عصر سه‌شنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، اگر امروز ایران را به عنوان «گهواره تمدن» می‌شناسند ظهور تمدن در این سرزمین را باید در سابقه دیرینه ملتی شناخت که هویت فرهنگی را در لابه‌لای آیین‌ها و رسوم ستایش پروردگار بنیانگذاری کرد.
برای پی بردن به حقانیت ایران در شکل‌دهی «گهواره تمدن» بشر کافی است به کتاب قطور تاریخ سر زد و با مرور اسناد تاریخی ثبت شده بر این کتاب به شش هزار سال پیش سفر کرد.
سفری که در همان سال‌های نخست می‌توان به ثبت تاریخ سازی و پی‌جویی هویت و فرهنگ ملتی پی برد که وقتی تمام جهان را ظلمت جهل فرا گرفته بود، قومی در مسیر شکل‌دهی تمدن تلاش می کردند.
آیین کهن نوروز یکی از کهن‌ترین آیین‌هایی است که در تمام جهان آنرا به نام ایران می شناسند. آیینی با سابقه‌ای بیش از شش هزار سال تاریخ مکتوب که در سیر تطور و تحولات تاریخی، همواره بنای استوار بر معناهای بنیادین و بدون تغییر خود را در مسیر ستایش پروردگار از یک‌سو و احترام و کرنش به طبیعت از سوی دیگر متجلی کرده است.
نوروز با گشاده‌دستی، بدون در نظر گرفتن نژاد، جغرافیا، مرام و شیوه‌های سیاسی پادشاهان و امیران کشورها با اتکا به احترام به قوانین نظام طبیعت و رمز ماندگاری آن از یک سو و ستایش خالق طبیعت استوار و پابرجا راه خود را تا امروز ادامه داده است.

*** راز ماندگاری نوروز
رمز و راز ماندگاری و جاودانگی نوروز در پیام آن است. پیامی که از هزاره‌های پیش در زندگی ساده و بی‌آلایش مردم درارتباط با طبیعت تا امروز تنیده شده است. رمز و راز ارتباط مردم با طبیعت به عنوان مادرِ بخشنده و فراهم ساختن نیازهای حیات آنها به واسطه رنگارنگی فصل‌هایش، سایه گستر زندگی متمدنانه جوامع و کشورهاست.
علی بلوکباشی پژوهشگر نام‌آور فرهنگ و آیین‌های ایرانی در کتاب «نوروز؛ جشن نوزایی آفرینش» درباره راز ماندگاری و جاودانگی نوروز آورده است:
«پیام نوروز پیوسته آفریده شدن و تحول یافتن است و به جمال و جلال دست یافتن. نوروز آیینی برای حرمت نهادن به زندگی است؛ یعنی گردش و پویایی طبیعت. نوروز پیام شادمانی و زنده ماندن است و شادی و پویایی، بنیان‌های سازنده هر فرد ایرانی است. حضور آیین‌هایی که شادیِ مبتنی بر اندیشه و پاسداشت زندگی را نوید می‌دهند، سازنده آزادی یک ملت هستند، همچنین نشانی از به چالش کشاندن بحران‌های محدودیت آور. نوروز به انسان ایرانی (و تمام انسان‌های جهان) گوشزد می‌کند حقیقت در حرکت و تغییر است نه در سکون؛ یعنی به کمال رسیدن، یعنی خود را پیوسته آفریدن و دیگر شدن و تحول پذیری. جاودانگی نوروز در سودمندی آن برای انسان خواهان شادی، پویایی و زندگی و سرافرازی است، به همین دلیل در طول تاریخ ایران برای تمام اقوام ایرانی جاذبه و کششی غیرقابل انکار داشته و خواهد داشت.»
در کنار تمام داشته‌های هویت‌بخش فرهنگ نوروز برای ایران و ایرانی، جلوه‌های آیینی، خرده‌روایت‌ها و نمایش‌های گره‌خورده با رمز و راز نوروز، یکی از کاربردی‌ترین عناصر هویت‌بخش تاریخ تمدن ایران به شمار می رود.
به بهانه فرارسیدن نوروز 1398 مجال و مقال را قدر دانسته و در قالب سلسله گزارش‌هایی به معرفی آیین‌های نمایشی و نمایش‌های آیینی ایرانیان فرهنگ‌ساز می‌پردازیم.

** پیشینه پیدایش و خاستگاه «تَکه» یا «تَکم»
سپهر فرهنگی ایران زمین به وسعت خاک این کشور وسیع و بزرگ دارای رفتارهای مختلف و متنوع در برگزاری آیین‌های ملی و مذهبی است. در زمینه نوروز نیز شاهد تنوع برگزاری اشکال آیینی و نمایش‌های مختلف آیینی در استقبال از نوروز هستیم. یکی از مهمترین و بزرگترین اقوام ایرانی، اقوام آذری و ترک زبان کشورمان هستند که در پس رفتارهای فرهنگی خود، چه در اعیاد و جشن‌های ملی و چه در مراسم مذهبی، آیین‌های بسیار متنوع، پیچیده، جذاب و البته سرگرم کننده دارند. از جمله مهم‌ترین آیین‌های مردم دیار آذربایجان در استقبال از نوروز به مراسم «تکم گردانی» و «تکم چی»ها برمی‌خوریم.
«تَکه» یا «تَکم» که به زبان آذری به معنای «بز نر» است به عنوان محور فعالیت نمایشی «تکم چی»ها به ایفای نقش می پردازد. آنها با استفاده از چوب، عروسکی به شکل بز درست می‌کنند و آن را با پشم سیاه بزهای منطقه آذربایجان می پوشانند، در کوی و برزن به راه می‌افتند و به عنوان نوید دهندگان و مژده بخشان آمدن نوروز با اشعار مختلف آذری و با حرکت دادن عروس «تکم» خود، آمدن نوروز را مژده و نوید می‌دهند.
محمدرضا درویشی پژوهشگر آیین‌ها و موسیقی نواحی ایران در کتاب «از میان سرودها و سکوت‌ها» خود درباره «تکم چی»ها و «تکم گردانان» آورده: «تکم‌چی‌ها یا عروسک‌گردان‌های نوروزی، بشارت‌دهندگان بهار و نوروز در مناطق آذربایجانی‌نشین ایران بوده‌اند. اینان با حرکت دادن تکم‌ها یا عروسک‌های کوچک چوبی تزئین شده و خواندن آواز به نوروزخوانی و بهارخوانی می‌پرداختند. تکم‌گردان‌ها آذربایجان در آستانه عید نوروز باستانی، با «تکه» - عروسک‌های بز - و ماجراهای شیرینش به استقبال بهار طبیعت و سال نو می‌روند.
تکم‌گردانی یکی از آیین‌ها و سنت‌های رایج در آذربایجان در آستانه عید نوروز و سال نو خورشیدی است. برگزارکننده این مراسم در حالی که عروسکی به شکل بز نر را در دست دارد و سر این بز را به این سو و آن سو تکان می‌دهد، شعرهایی شنیدنی دربارهٔ تکه و ماجراهای او می‌خواند. تکم‌گردان در هر کوی و برزنی حاضر می‌شود و از مردم در قبال خواندن شعرهایش و بازی دادن «تکه» عروسکی‌اش هدیه و انعام می‌ستاند.

** هنری آیینی به وسعت فرهنگ دیار آذربایجان
در حقیقت «تکم چی»ها بخش هنری برخاسته از هنر غنی موسیقی آذربایجانی هستند. به گونه ای که همواره در کنار تکم گردانان، حضور نوازندگان خبره و چیره‌دست موسیقی آذربایجان را که از آنها به عنوان «عاشیق ها» نیز یاد می شوند شاهد هستیم.
یکی از مهمترین رفتارهای فرهنگی که نمود آن را در آیین نمایشی «تکم گردانی» می‌بینیم، شناساندن نوروز، فرهنگ آن و داشته‌های این آیین کهن به کودکان و نوجوانانی است که به تماشای نقل نمایش «تکم گردانان» نشسته اند.
«تکم چی»ها آنها را نیز مانند بزرگسالان به واسطه نوروز به احترام به طبیعت و همراهی با نو شدن سال و رفتارهای خوب و کنار گذاشتن رفتارهای شیطنت آمیز نشویق می‌کنند و نوید می‌دهند.
در حقیقت آیین نمایشی «تکم گردانی» به نوعی انتقال دهنده آموزهای مهم فرهنگ غنی مردمان آذربایجان و اقلیم این منطقه به شمار می‌آید که در سپهر فرهنگی کشورمان، مهمترین مولفه ایرانیان یعنی مهربانی، نوع دوستی، سخاوت، بخشندگی و احترام را در قالب این نمایش عروسکی در مواجهه با کودک و بزرگ به نمایش می گذارد.
گزارش از امین خرمی
فراهنگ**9266** 9053

سیل در شیراز؛ ١٩ کشته و ده‎ها نفر مصدوم شدند| بیش از ۱۰۰ خودرو‌ گرفتار در سیل+فیلم و عکس

سیل در شیراز؛ ١٩ کشته و ده‎ها نفر مصدوم شدند| ۱۰۰ خودرو‌ گرفتار در سیل+فیلم و عکس

هشدار سونامی در بوشهر + فیلم

منبع این خبر، وبسایت www.iscanews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۸۳۵۰۶۰۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • وضعیت کیفی آب در تمامی مناطق سیل زده استان اصفهان سالم است
 • ادامه بی‌اعتنایی روحانی به اصلاح‌طلبان؛ مهم نیستند!/ آیت الله صافی: زندانی کردن بدهکاران مهریه شرعا جایز نیست/ روایتی از جلسه غیرمعمول هاشمی با رهبری درباره برجام/ چند میلیون ایرانی «تفننی» مواد مصرف می‌کنند؟
 • تجمع اعتراض‌آمیز سوری‌ها در استان‌های مختلف در محکومیت تصمیم ترامپ
 • طرح ملی بهرفت برای اصلاح رفتارهای ترافیکی برگزار می شود
 • ۶ میلیون جوان در سن ازدواج هستند/ افزایش ساعات آموزش‌های حین ازدواج از ۲ به ۶ ساعت
 • مشکل ازدواج « مساله فرهنگی» است/ نگرش جوانان باید نسبت به ازدواج تغییر کند
 • تاکید عبدالله و موگرینی بر حفظ دستاوردهای افغانستان در روند صلح
 • کندوکاوی در فلسفه کی‌یرکگور/شباهتها و تفاوتهای ابراهیم و آگاممنون
 • ۴ دلیل اصالت نامه«عزل» منتظری/وقتی اشک در چشمان رهبرانقلاب جمع شد
 • طلاق در دوران عقد،تبعات و راه‌های کنار آمدن با آن
 • بلایی که گرانی بر سر ازدواج آورد!
 • مساله ازدواج باید اولویت اول مسئولان نظام باشد/لزوم آموزش خانواده و ازدواج در مدارس
 • پژو پارس با 170 کیلومتر سرعت جنوب تهران توقیف شد
 • توقیف خودرو پژو پارس در بزرگراه آزادگان
 • توقیف خودرو پژو پارس در بزرگراه آزادگان/رانندگی مخاطره آمیز با سرعت ۱۷۰ کیلومتر
 • توقیف خودرو پژو پارس به دلیل سرعت غیرمجاز در بزرگراه آزادگان
 • نامزدی کوتاه‌مدت ستاره‌ها و دلایل جدایی‎شان
 • طرح آرامش بهاری درامامزاده عبدالله (ع)هندیجان
 • قطعا برای حضور در انتخابات برنامه دارم/ جزو معدود نماینده‌ای هستم که تنها کار نمایندگی انجام می‌دهم/ دفاتر ثبت ازدواج مکلف به احراز توان مالی مرد جهت تعیین مهریه می‌شوند