Web Analytics Made Easy - Statcounter
به نقل از «پارس نیوز»
2023-09-25@09:06:39 GMT

بخش تعاون برای ورود به نوسازی بافت فرسوده آماده است

تاریخ انتشار: ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ | کد خبر: ۱۸۳۵۷۵۸۵

بخش تعاون برای ورود به نوسازی بافت فرسوده آماده است

به گزارش پارس نیوز، 

سیدحمید کلانتری طی ارائه گزارشی از اقدامات انجام گرفته از سوی این وزارتخانه در حوزه بازآفرینی، بیان کرد: در حال حاضر ۵۱ درصد از تعاونی‌های موجود در کشور، از نوع تعاونی‌های تولیدی، ۱۹ درصد تعاونی‌های توزیعی و ۳۰ درصد تعاونی‌های خدماتی بوده که مردمی کردن اقتصاد، کوچک‌سازی دولت، کسب و کارهای اجتماعی، توسعه مناطق روستایی، ارتقای بهره‌وری، اشتغال و محرومیت‌زدایی از اهداف اصلی آن‌ها به شمار می‌رود.

بیشتر بخوانید: اخباری که در وبسایت منتشر نمی‌شوند!

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در تشریح نقش تعاونی‌ها در بافت فرسوده و مناطق حاشیه‌ای افزود: تعاونی‌ها می‌توانند در ۲ حوزه مدیریت و پیشگیری در این حوزه فعالیت داشته‌ باشند که ایجاد تعاونی مسکن محله، تعاونی توسعه و عمران شهرستان، تعاونی مشاغل خرد و خانگی، تعاونی خدمات فنی و مهندسی و تعاونی کسب و کار خدماتی در بخش مدیریت و روستا تعاون، تعاونی مسکن روستایی، تعاونی‌های تولیدی و خدماتی و تعاونی دهیاری می‌توانند در بخش پیشگیری نقش داشته باشند.

به گفته وی، طبق قانون تعاونی‌های توسعه و عمران شهرستان‌ها به منظور تسریع در رشد و توسعه شهرستان‌ها، هدایت منابع مردمی به بخش‌های تولیدی، بسترسازی برای ورود بخش‌های تعاونی و خصوصی به فعالیت‌های اقتصادی و انجام طرح‌هایی که امکان واگذاری به بخش خصوصی وجود ندارد، شرکت‌های تعاونی توسعه و عمران شهرستانی تشکیل شده و دولت و سازمان‌های وابسته می‌توانند فعالیت‌ها، طرح‌ها، زمین‌ها و املاک قابل واگذاری در بخش‌های مختلف را در اختیار شرکت‌های تعاونی موضوع این قانون قرار دهند.

این مقام مسئول در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین ادامه داد: طبق ماده ۶ قانون تعاونی‌های توسعه وعمران شهرستان‌ها این تعاونی‌ها می‌توانند در تملک اراضی واقع در بافت‌های فرسوده از تسهیلات قوانین مربوط به تملک اراضی واقع در طرح‌های مصوب شهری و روستایی استفاده کنند.

کلانتری در تشریح موضوعات فعالیت تعاونی های توسعه و عمران شهرستانی ادامه داد: عمران و آبادانی شهرستان و سرمایه‌گذاری، مالکیت و مدیریت در فعالیت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی مربوط، ایجاد و اداره واحدهای اقتصادی که مرتبط با تحقق اهداف تعاونی و خرید سهام بنگاه‌های دولتی شهرستان که کالاها و خدمات تولیدی آنها در این شهرستان عرضه می‌شود، سرمایه‌گذاری در طرح‌های توسعه‌ای شهرستان، تملک اراضی واقع در بافت‌های فرسوده شهری و روستایی و استفاده و بهره‌برداری از فعالیت‌ها، طرح‌ها، زمین‌ها و املاک قابل واگذاری دولت در بخش‌های مختلف اقتصادی از جمله این موضوعات به شمار می‌روند.

معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه هم‌اکنون ۶۱ تعاون توسعه و عمران شهرستان‌ها در ۲۳ استان کشور در حال فعالیت هستند گفت: درحال حاضر ۷۷ هزار و ۵ نفر در این تعاونی‌ها عضو هستند که در نهایت باعث ایجاد ۴ هزار و ۷۸۳ شغل در کشور شده است.

کلانتری در این خصوص ادامه داد: این شرکت‌ها توان لازم برای ارتقاء کیفیت زندگی، بهبود وضعیت اجتماعی، اقتصادی ساکنان بافت‌های فرسوده را دارا بوده و می توانند با جهت‌دهی به سرمایه‌گذاری در این تعاونی‌ها اقدام به پیشگیری از مهاجرت‌های روستا- شهری و گسترش اسکان غیررسمی (حاشیه­نشینی) کنند.

وی همچنین درباره تعاونی‌های دهیاری گفت: این تعاونی‌ها به منظور کاهش تصدی‌گری در بخش‌های دولتی و تحکیم مشارکت‌های مردمی در فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی و کمک به عمران و آبادانی و رشد روستاها، و جلوگیری از مهاجرت روستائیان به شهرها ، تشکیل می‌شوند.

این مقام مسئول در اعلام جزئیات موضوعات فعالیت این نوع از تعاونی افزود: سرمایه گذاری و مشارکت در انجام فعالیت‌های اقتصادی، بازرگانی و خدماتی، مشارکت در اجرای پروژه‌ها و ‌طرح‌ها درجهت حفظ و نگهداری منابع طبیعی و محیط‌زیست، طراحی و احداث و اداره واحدهای تولید صنایع روستایی و صنایع دستی، همکاری و مشارکت و سرمایه گذاری در احداث نواحی قطب‌های صنعتی و کشاورزی، تنظیف، نگهداری و تسطیح معابر عمومی و مجاری آب و فاضلاب و لایروبی قنوات و تأمین آب آشامیدنی و برق روستا، مشارکت در احداث و ساخت و اداره امور مربوط به مراقبت‌های بهداشتی، پزشکی و واکسیناسیون و مشارکت و سرمایه گذاری در ساخت و بهینه‌سازی مسکن، معابر و جاده‌ها و همکاری با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی درجهت بهبود وضع اسکان اهالی از جمله این موضوعات به شمار می‌رود.

کلانتری با تأکید بر نقش چشمگیر تعاونی‌های دهیاری در ایجاد شغل و جلوگیری از مهاجرت در بافت‌های فرسوده گفت: طبق قوانین موجود تعاونی‌های دهیاری می‌توانند نقش مهمی در مناطق محروم و کم برخوردار (روستاها) در جهت پیشگیری از مهاجرت‌های روستا- شهری و گسترش اسکان غیررسمی (حاشیه­‌نشینی)  ایفا کنند.

معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درخصوص تعاونی‌های مسکن و نقش آن‌ها در بافت‌های فرسوده اظهار کرد: در حال حاضر با توجه به عدم ارتباط دولت با اهالی محله بهترین روش برای برقراری ارتباط ایجاد تعاونی است که به عقیده من با تجمیع مالکین بافت فرسوده در شرکت تعاونی مسکن محله، نوسازی بافت فرسوده به منظور ارتقاء شرایط زندگی توسط ساکنین محل به گونه‌ای بهتر انجام خواهد گرفت.

این مقام مسئول در پایان پیشنهاداتی جهت همکاری هر چه بیشتر بین حوزه کاری تعاونی‌ها و عملیات بازآفرینی محلات هدف بیان کرد که واگذاری زمین به صورت مشارکتی با کاربری‌های ذیربط به تعاونی‌های توسعه و عمران شهرستانی، حمایت از شرکت‌های تعاونی توسعه و عمران شهرستانی در تملک اراضی واقع در بافت‌های فرسوده، شناسایی اشخاص و متقاضیان واجد شرایط در محدوده و محلات هدف جهت انجام اقدامات بازآفرینی توسط شرکت‌های تعاونی توسعه و عمران شهرستانی و دهیاری، آمادگی تعاونی‌های دهیاری جهت کمک به بازسازی بافت‌های فرسوده ونگهداری راه‌های روستایی با حمایت وزارت راه و شهرسازی، تصویب تعاونی مسکن محله در هیات دولت، همکاری کلیه دستگاه‌های مرتیط با تعاونی مسکن محله و ایجاد تعاونی پشتیبانی خدماتی و مشاوره‌ای جهت ارائه آموزش سامان دهی و اعتماد سازی ایجاد زمینه احیای بافت فرسوده از جمله آن‌ها به شمار می‌روند.

 

منبع: پارس نیوز

کلیدواژه: وزارتخانه اشتغال کار و رفاه مسکن کسب و کار قانون رشد و توسعه بخش خصوصی دولت کار و رفاه اجتماعی شهری و روستایی سهام رفاه اجتماعی استان کشور اقتصادی و اجتماعی رشد مهاجرت سرمایه منابع طبیعی سرمایه گذاری آب و فاضلاب برق واکسیناسیون انقلاب اسلامی زمین پارس نوسازی فرسوده تعاون پارس نیوز

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.parsnews.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «پارس نیوز» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۱۸۳۵۷۵۸۵ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۵۷۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

شناسایی ۱۰ هزار بنگاه معاملات املاک بدون مجوز

به گزارش قدس آنلاین به نقل از ایسنا، اسماعیل حسین زهی درباره نقش بنگاه‌های معاملات املاک در ساماندهی بازار مسکن، بیان کرد: به دنبال بررسی‌های متعددی که از سوی وزارت راه و شهرسازی صورت گرفته است، خیلی از بنگاه‌های معاملات املاک قیمت‌ها را به صورت غیرواقعی بالا برده در حالی که فاقد مجوز بودند.

وی در ادامه اظهار کرد: یکی از دلایل نابسامانی در بازار مسکن به بنگاه‌های معاملات املاک مسکونی برمی‌گردد که به صورت قارچ گونه رشد کرده و می‌توانند تغییرات موثری در قیمت‌ها ایجاد کنند. خوشبختانه با تلاش‌های وزارت راه و شهرسازی و نظارت عالیه بالغ بر ۱۰ هزار بنگاه معاملات املاک که به صورت غیر قانونی فعالیت می‌کردند و فاقد مجوز بودند، پلمب شدند. این نظارت‌ها قطعا بی تاثیر نیست.

این عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه امروز میزان اجاره مسکن از توان قشر کارگر و کارمند و دهک پایین جامعه خارج شده است، تصریح کرد: کمیسیون عمران مجلس طرحی را برای ساماندهی فعالیت بنگاه‌های معاملات مسکن تهیه کرد که پس از بررسی به تصویب کمیسیون رسید. اکنون این طرح در نوبت رسیدگی در صحن مجلس قرار دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

دیگر خبرها

  • تبیین مشوق‌های نوسازی مسکن با حضور بسیج محلات و دانشگاه‌ها
  • راهکارهای شتاب‌بخشی به نوسازی بافت‌های فرسوده کرمانشاه
  • اقدامات مدیریت شهری در حوزه نوسازی پایتخت/ از رشد ۱۹۱ درصدی صدور پروانه در بافت فرسوده تا اجرای طرح بازآفرینی شهری
  • کلید کهنه‌ساز را بدهید کلید نوساز بگیرید
  • در نظر گرفتن بسته‌های تشویقی چهارگانه برای نوسازی و بهسازی بافت فرسوده کرمانشاه
  • بازگشایی سامانه تسهیلات نوسازی مسکن در خراسان رضوی
  • ۱۲ هزار فرصت شغلی در قم آماده ورود افراد جویای کار است
  • سامانه تسهیلات نوسازی مسکن در خراسان رضوی بازگشایی شد
  • شناسایی ۱۰ هزار بنگاه معاملات املاک بدون مجوز
  • رشد قیمت مسکن در بسیاری از شهر‌ها منفی شد