اطهره نژادی روز شنبه در نشست خبری افزود: ما انتظار داریم در زندانی که دو برابر ظرفیت، افراد زندانی وجود دارد تلاش شود زندان خلوت تر شود


اطهره نژادی روز شنبه در نشست خبری افزود: ما انتظار داریم در زندانی که دو برابر ظرفیت، افراد زندانی وجود دارد تلاش شود زندان خلوت تر شود.

معاون برنامه ریزی و هماهنگی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: در کنار پویش ارمغان برای آزادی زنان با جرائم غیرعمد، در این معاونت تلاش داریم که فضای زندان از شمار زنان زندانی کم شود چرا که اکنون تراکم جمعیت آنها در زندان بالاست.به گزارش جنوب نیوز، اطهره نژادی روز شنبه در نشست خبری افزود: ما انتظار داریم در زندانی که دو برابر ظرفیت، افراد زندانی وجود دارد تلاش شود زندان خلوت تر شود.

** با کمک خیرین 13 زن زندانی جرائم غیر عمد آزاد شدند

نژادی با بیان اینکه در طرح ارمغان ٢ با همکاری همه هنرمندان و افراد نیکوکار ٨٢٠ میلیون تومان جمع آوری شد که ١٣ نفر از زنان با حرائم غیرعمد آزاد شدند البته این رقم بخشی از میزان را ستاد دیه و بخشی را نیز شاکیان بخشوده اند.

** وضعیت زنان در زندان مناسب نیست و مادران با جرائم غیر عمد همراه کودکشان در زندانند

وی با بیان اینکه پویش ارمغان ٢ در ادامه پویش ١ برای آزادی زنان با جرائم غیرعمد در سال گذشته اجرا شد، افزود: براساس بازدیدهایی که از زندان کشور داشتیم و وضعیت زنان را مناسب ندیدیم.

نژادی ادامه داد: متاسفانه مادران با جرائم غیرعمد و فرزندان خردسال آنها در زندان به سر می برند، کودکانی که زندگی را فقط در چهار دیواری زندان به یاد می آورند که به همین منظور طرح ارمغان را برنامه ریزی کردیم.

معاون برنامه ریزی و هماهنگی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری اضافه کرد: از ستاد دیه می خواهیم که این موضوع را مدنظر داشته باشد و اگر امکان دارد بجای اینکه یک نفر با رقم بالای دیه آزاد شود تعداد بیشتری از زنان با جرائم غیرعمد برای خالی شدن زندان ها از زندان آزاد شوند.

وی ادامه داد: در معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری سعی می کنیم برنامه ویزی حوزه زنان با موضوع پیشگیرانه باشد اما باید گفت توجه به زنان با جرائم غیرعمد نوع درمانی است.

نژادی ادامه داد: انتظار داریم پویش ارمغان ٢ مداوم باشد و امیدواریم در سال جاری نیز با نام ارمغان ٣ در ماه مبارک رمضان با همکاری همه دوباره شروع شود.

** صدا و سیما برای آزادی زنان زندانی جرائم غیر عمد همکاری ندارد

وی با بیان اینکه حضور مادر و فرزند در زندان اصلا مناسب نیست، اظهار داشت: برای اجرای طرح ارمغان نیاز به همکاری همه مسئولان و سازمان های مردم نهاد و صداو سیما داریم چرا که در طرح های گذشته متاسفانه صدا و سیما همکاری خوبی نداشت و اگر همکاری ها افزایش نیابد نمی توانیم پیشرفت کار را ببینیم.

وی با بیان اینکه اکنون ٢٥٠ زن با جرائم غیرعمد در زندان های کشور بسر می برند، اضافه کرد: پارسال حدود ٤٠٠ میلیون تومان برای آزادی ٣٢ زن زندانی جمع آوری شد، البته باید گفت که میزان دیه این افراد بالاست.

وی با بیان اینکه ظرفیت پویش بسیار فوق العاده است، اظهار داشت: استفاده از این پویش می تواند به ما کمک کند و امیدواریم ارمغان ٣ در ماه مبارک رمضان به اجرا گذاشته شود.

وی درباره ایجاد مهدکودک در زندان ها نیز گفت: روی این موضوع اتفاق نظر وجود ندارد و برخی معتقدند کودک باید از فضای بیرون نه فضای زندان زندگی خودش را ادامه دهد و برخی هم معتقدند که مهدکودک باید در زندان باشد و این همچنان محل بحث است.

نژادی ادامه داد: سوالی مورد بحث این است که ما آیا می خواهیم کودک با پدر و مادر در زندان یا بیرون از زندان باشد، این مشکل هم باید حل شود.

وی یکی از موضوعات مهم درباره زنان زندانی با حکم باز نیز گفت: تلاش ما این است که مجازات جایگزین برای بانوان داشته باشیم.

** میانگین سنی زنان زندانی 17 تا 37 سال است

وی درباره میانگین سنی زنان زندانی براساس بازدیدهایی که بنده داشتم نیز افزود: براساس اطلاعاتی که وجود دارد میانگین سنی ١٧ تا ٣٧ سال بود البته زنان با سنین بالاتر نیز وجود دارد.

منبع: جنوب نیوز

خبر بعدی:

دومین جلسه دادگاه مرضیه هاشمی چهارشنبه تشکیل می شود / سلب حق قانونی تماس با خانواده، برای زندانی فاقد هر گونه اتهام!

دومین جلسه دادگاه آمریکایی برای پیگیری پرونده «مرضیه هاشمی» مجری و خبرنگار بازداشت شده شبکه پرس تی وی، چهارشنبه 3 بهمن (23 ژانویه) در واشنگتن برگزار می شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از روابط عمومی شبکه پرس تی وی، این در حالی است که هیچ منبعی درباره روند بررسی پرونده وی اطلاعات دقیقی ارائه نمی کند و شرایط کنونی برای خانواده مرضیه هاشمی دشوار است.


مرضیه هاشمی در دومین تماس تلفنی با دخترش سارا نیز از این که تصمیمی برای آزادی او گرفته شده یا خیر، اطلاعی نداشته است. فرزندان هاشمی از اینکه برخلاف حق قانونی همه زندانیان، مرضیه هاشمی نمی تواند با خانواده اش به صورت تلفنی هم صحبت کند و مسئولین زندان این حق اولیه را نیز از او سلب کرده اند، بسیار ناراحتند.

مجری، خبرنگار و مستندساز آمریکایی الاصل شبکه‌ پرس تی‌وی روز یکشنبه 13 ژانویه (23 دی ماه) بدون اقامه هیچ دلیلی در فرودگاه «سنت لوئیس» این کشور بازداشت و به یک بازداشتگاه پلیس فدرال آمریکا «اف‌ بی‌ آی» در واشنگتن دی سی منتقل شد.

او برای دیدار با خانواده‌‌اش به آمریکا سفر کرده بود و بازداشت غیرقانونی اش به نهمین روز خود رسیده است.

قاضی اولین دادگاه هاشمی که روز جمعه 18 ژانویه (28 دی‌ماه) تشکیل شد، اذعان کرده است که مرضیه هاشمی هیچ جرمی مرتکب نشده و در یک پرونده نامشخص صرفا به عنوان آنچه اصطلاحا «شاهد کلیدی» مطرح می‌شود، بازداشت شده است. با این وجود هنوز زمانی برای آزادی وی مشخص نشده است.

 در همین حال، روز گذشته، جمعی از دوستان و خانواده مرضیه هاشمی با نوشتن پیامی، بر لزوم آزادی هر چه سریع تر این مجری، خبرنگار و مستندساز شبکه پرس تی وی از زندان که چند روز قبل توسط پلیس آمریکا بازداشت شده بود، تاکید کردند.

 در این پیام صراحتا خواسته شده حالا که دادگاه آمریکایی نیز روز جمعه بر عدم اتهام هاشمی به هرگونه جرمی صحه گذاشته است، هیچ دلیلی برای تداوم بازداشت او وجود ندارد و دادگاه مکلف است شرایط آزادی او را در اسرع وقت فراهم و در مواقع لزوم او را برای ادای شهادت احضار کند. در این پیام آمده است:

«با توجه به اطلاعات جدیدی که در حکم صادره از سوی قاضی دادگاه ایالتی ایالت کالیفرنیای آمریکا آمده، به صراحت اعلام شده است که هیچ جرمی متوجه خانم هاشمی نیست. وی همچنین با مقامات قضایی دادگاه نیز برای پیش بردن این پرونده همکاری های لازم را داشته و از آن‌جایی‌که او هیچ قصدی برای خروج از کشور آمریکا ندارد و تنها به عنوان «شاهد مطلع» دستگیر شده است، بنابراین دیگر نیازی به زندانی بودن وی وجود ندارد. ما درخواست داریم که خانم هاشمی در اسرع وقت از زندان آزاد شوند و این اجازه به وی داده شود تا همانند دیگر شاهدان و تحت شرایطی که توسط قاضی تعریف شده، شهادت خود را ادا کند.»

مرضیه هاشمی مجری شبکه پرس تی وی طی تماسی تلفنی در چند روز پیش تاکید کرده بود که رفتار با او همانند رفتار با جانیان و مجرمان است و شرایط نگهداری او در زندان، بسیار ناراحت کننده است. این مساله، نگرانی های زیادی را برای خانواده و دوستان وی بوجود آورده است. طبق اطلاعاتی که او در تماس تلفنی کوتاه با دخترش داده، ماموران زندان  حجاب هاشمی را برداشته و عکس بدون حجاب از او گرفته اند. آنها همچنین با بستن پابند و دستبند و محروم کردن هاشمی از پوشش کامل اسلامی و غذای حلال، موجبات تعذیب این خبرنگار بین المللی مسلمان را فراهم کرده اند.

فعالان رسانه ای و نهادهای مختلف فرهنگی و اشخاص حقیقی و حقوقی بسیاری در ایران و سراسر جهان به اقدام غیر قانونی و رفتار ضد بشری آمریکاعلیه مرضیه هاشمی اعتراض کرده اند و بازداشت این خبرنگار شبکه پرس تی وی در آمریکا نیز با واکنش های گسترده در جهان روبرو شده است.

شورای روابط آمریکایی - اسلامی اعلام کرد، اقدام مقامات آمریکایی در محروم کردن مجری پرس‌تی‌وی از حقوق مذهبی اش توجیهی ندارد.

مردم نیجریه نیز روز جمعه در حمایت از مرضیه هاشمی مجری شبکه پرس تی وی تظاهرات کردند و روز یکشنبه نیز دانشجویان و اقشار مختلف مردم تهران در تجمعی مقابل سفارت سوئیس در تهران به دستگیری و ادامه حبس وی اعتراض کردند.

 

انتهای پیام/

همچنین کمیسیون حقوق بشر اسلامی بریتانیا در اعتراض به بازداشت غیرقانونی مجری «پرس‌تی‌وی»، شعار نوشته‌‌هایی را به صورت نورتابانی روی ساختمان «بی بی سی» در لندن به نمایش گذاشت.

کمیسیون حقوق بشر اسلامی بریتانیا شامگاه جمعه در این اقدام نمادین خود، ضمن اعتراض به دولت آمریکا، از سکوت رسانه‌های غربی به خصوص بنگاه خبری بی بی سی و نهادهای به اصطلاح حقوق بشری غرب درقبال بازداشت مرضیه هاشمی مجری و خبرنگار شبکه «پرس‌تی‌وی» انتقاد و آن را مغایر با ارزش‌های انسانی و اصول دموکراسی مورد ادعای غرب اعلام کرد.

پیمان جبلی معاون برون‌مرزی سازمان صداوسیما جمهوری اسلامی ایران همچنین روز چهارشنبه با تقبیح رفتار مقامات آمریکایی با مرضیه هاشمی در برداشتن حجاب وی، این اقدام را به منزله نقض حرمت مقدسات اسلامی و ارزش‌های اسلامی برشمرد.

ماجرای هاله نور احمدی‌نژاد چه بود؟ آیا محسن رضایی مالبرو وارد می‎کرد؟ سلطان قیر و شکر چه کسانی هستند؟ پرونده فساد 3 هزارمیلیاردی و بابک زنجانی چگونه افشا شد؟

تجمع مردم در اعتراض به خودروسازان+فیلم

اقدام تحسین برانگیز جوانان تبریزی پس از بی‌حرمتی به دو دختر در پارک ائل گلی +عکس

منبع این خبر، وبسایت www.jonoubnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۸۳۹۰۴۱۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • واکنش اژه‌ای به ادعای زندانی نبودن سعید مرتضوی
 • تکذیب ادعای زندانی نبودن سعید مرتضوی/ حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای: این فرد در زندان است و در ایران و غیرایران به کاری مشغول نشده است
 • اجرای طرح پابند الکترونیکی در زندان‌های استان/ طرحی که زندان‌ها را خلوت می‌کند
 • راه‌اندازی پویش «منع خشونت علیه زنان» در مناطق حاشیه شهر همدان
 • هزینه جشن پایان سربازی آزادی یک زندانی جرایم غیرعمد را فراهم کرد
 • کاهش قدرت بازدارندگی جرائم راهنمایی و رانندگی/در افزایش نرخ جریمه‌ به مشکلات اقتصادی مردم توجه داریم
 • آشنایی با ماهیت حقیقی حقوق بشر آمریکایی/ مدعیان حقوق بشر شاهدان را هم غل و زنجیر می‌کنند/ شاهد کلیدی بهانه قانونی آمریکا برای زندانی کردن افراد بی گناه!
 • پخش «زندانی‌ها» به موسسه بهمن سبز رسید
 • «ارمغان تاریکی» جایگزین « شهریار»
 • نیروی انتظامی متولی جمع آوری قلیان در ساحل نیست/کاهش ۵۳ درصدی جرائم جشن در بندرعباس
 • پویش جوانان ‌اهوازی برای آزادی خبرنگار پرس‌تی‌وی با هشتک"#مرضیه‌ای_از_نسل_مرضیه"
 • توصیه جالب فائزه هاشمی به زنان!
 • برگزاری اولین دوره پویش کتابخوان مجازی ویژه انقلاب اسلامی در خوزستان
 • پخش زندانی‌ها به بهمن رسید
 • سوء مدیریت شرکت ملی گاز در تامین مصارف خانگی و صنایع پُررنگ‌تر شد/ قطع گاز دو مجتمع مهم صنعتی خراسان ارمغان مدیریت جدید در گاز
 • پخش پیش از اکران «زندانی‌ها» در حوزه هنری
 • پخش «زندانی‌ها» به بهمن سبز رسید/رونمایی از لوگوی رسمی فیلم
 • سعید جلیلی: می‌خواهند «آلزایمر سیاسی» را به ملت تحمیل کنند| باید پرسید چه تفکری پیروزی‌ها را به ارمغان آورد و چه تفکری کشور را دچار مشکلات کرد؟| عده‌ای ممکن است وقتی درون تاسیساتشان بتن ریختند، خوشحال بشوند!
 • پویش منع خشونت علیه زنان در همدان راه اندازی شد