پس از رونمایی از طرح ملی صیاد در 28 شهریور ماه سال 1396 و راه اندازی موفق آن به همراه اصلاح رویه و روال صدور دسته چک و یکسان سازی مولفه ها و خصیصه های محتوایی و امنیتی چک در شبکه بانکی، عنوان شد به جهت گسترش هرچه بیشتر طرح از نیمه اردیبهشت ماه سال جاری از پذیرش چک های با طرح قدیم در سامانه چکاوک خودداری می شود


خبرگزاري آريا - پس از رونمايي از طرح ملي صياد در 28 شهريور ماه سال 1396 و راه‌اندازي موفق آن به همراه اصلاح رويه و روال صدور دسته چک و يکسان‌سازي مولفه‌ها و خصيصه‌هاي محتوايي و امنيتي چک در شبکه بانکي، عنوان شد به جهت گسترش هرچه بيشتر طرح از نيمه ارديبهشت ماه سال جاري از پذيرش چک‌هاي با طرح قديم در سامانه چکاوک خودداري مي‌شود.

به گزارش خبرگزاري آريا، در حال حاضر خبرها حاکي از به تعويق افتادن تاريخ مقرر بوده و تاکنون خبر موثقي در اين خصوص اعلام نشده است. به همين علت با توجه به نزديک شدن به نيمه ارديبهشت ماه به منظور روشن شدن موضوع براي مخاطبين و مشتريان بانکي و دريافت پاسخ دقيق و مشخص با توجه به اهميت فرآيند دريافت و پرداخت چک در سطح جامعه؛ در خدمت جناب آقاي رحيمي مدير کل ريالي و نشر بانک مرکزي هستيم.
لطفاً در خصوص برنامه بانک مرکزي در مورد عدم پذيرش چک قديمي در چکاوک توضيح دهيد.
همانطور که عموم مردم در جريان ثمرات ارزنده طرح صياد هستند پس از يکسان‌سازي طرح، محتوا و ابعاد دسته‌چک از بهمن ماه سال 1395 و راه‌اندازي سامانه صياد، بانک مرکزي به عنوان گام بعدي در جهت تکميل پروژه و ايجاد نظم در شبکه بانکي تاريخ 15 ارديبهشت ماه سال 1397 را براي عدم پذيرش چک‌هايي با طرح قديم و متفاوت در سامانه چکاوک درنظر گرفت. ولي با توجه به ابعاد گسترده طرح صياد و لزوم اعطاي فرصتي به بانک‌ها براي هماهنگي با سامانه جديد و انجام اقدامات لازم به صورت کامل و همچنين حجم بالاي چک‌هاي قديمي در دست مردم، تاريخ مدنظر تمديد شد. حجم بالاي چک‌هاي قديمي موجود در دست مردم و نپذيرفتن چک‌ها در چکاوک منجر به ايجاد اختلال و تشويش در شعب و جامعه خواهد شد. بنابراين با اعطاي فرصتي به منظور تعيين تکليف چک‌‌هاي قديمي به دنبال کاهش تبعات مردمي هستيم. درضمن پس از شهريور ماه چک‌هاي مدت‌دار فقط در شعب بانک صادرکننده قابليت تعيين‌تکليف را دارا مي‌باشند.
بانک مرکزي در گذشته نيز طرح هاي بزرگي همچون چکاوک را اجرا کرده و در تمامي آن‌ها سعي داشته کمترين اختلال و نابه‌ساماني در فرآيند اجرايي داشته باشد. با اجرايي شدن سامانه صياد به شکل کامل، با توجه به کارکرد و ثمرات ارزنده آن مثل امکان استعلام و اعتبارسنجي، افزايش امنيت و کاهش جعل و کنترل دقيق اهليت متقاضي دسته‌چک پيش از صدور آن؛ مي‌توان شرايط را براي بازگشت اعتبار به چک فراهم آورد.
لطفاً دلايل تعويق کار و اقدامات انجام نشده را با جزييات بيشتر توضيح دهيد.
با توجه به ابعاد گسترده طرح و حجم بالاي شعب بانک‌‌ها، راه‌اندازي صياد در کشور کار بسيار بزرگي بوده و آنچه براي بانک مرکزي حائز اهميت است پيشبرد هرچه بهتر امور براي بهره‌مندي از عوايد حاصل از اجراي صياد بوده که براي دستيابي کامل به نتايج مثبت آن، انجام اقدامات اساسي به نحو مناسب در برخي از محورها ضروري بوده است. برخي از بانک‌ها که تعداد زيادي هم نيستند تاکنون شرايط لازم را به صورت کامل فراهم نکرده‌اند.‌ از مواردي که در حال حاضر در دست انجام بوده و براي رسيدن به اهداف پروژه مهم است به چند مورد اشاره مي کنم :
* اتصال تمامي شعب بانک‌ها به سامانه صياد به منظور خدمت‌رساني صحيح به تمام نقاط کشور
* برقراري تمهيدات لازم در ايستگاه کاري چکاوک بانک‌ها به منظور درج داده‌هاي لازم از جمله شناسه استعلام صيادي در راستاي اعمال ممانعت سيستمي به جهت عدم پذيرش چک‌هاي با طرح قديم در چکاوک
* تجهيز کامل شعب بانک‌ها به دستگاه‌ها و تجهيزات لازم جهت درج و خوانش بارکد دوبعدي به منظور افزايش سرعت پذيرش چک و کاهش اشتباهات کاربري
* راه‌اندازي کامل سامانه استعلام همگاني چک به منظور اطلاع‌رساني به موقع و مناسب سوابق اعتباري صاحبان حساب به ذينفعان چک در جهت ايجاد شفافيت اطلاعاتي به منظور اخذ تصميم مناسب و کاهش حجم چک برگشتي
* ايجاد مکانيسم مناسب جهت پذيرش چک‌هاي مدت‌دار از قبل واگذار شده در شعب به منظور جلوگيري از تحميل زحمت مضاعف به اشخاص حقيقي و حقوقي به جهت بازپس‌گيري چک‌ها
علاوه بر اين به دليل عدم اعلام فراخوان مناسب از سوي بانک‌ها، استقبال دارندگان دسته‌چک براي تعويض آن قابل توجه نبوده و لازم است اطلاع‌رساني صحيح توسط بانک‌ها براي تغيير چک‌هاي قديمي انجام شود. همچنين بايد بازه زماني مدنظر جهت تعويض دسته چک‌ها به گونه‌اي درنظر گرفته شود که از فشار و تقاضاي آني براي تعويض دسته‌چک و هجوم مردم به شعب جلوگيري شود. در غير اينصورت ضمن اينکه نتايج متصور از اجراي طرح صياد به صورت کامل احصا نمي‌شود، ممکن است براي مردم اعم از صاحبان حساب و ذينفعان چک مشکلاتي پديد آيد.
اقدامات بانک مرکزي براي انجام امور به صورت به موقع و در تاريخ جديد به چه صورت خواهد بود. در ضمن اگر مجدداً بانک‌‌ها شرايط را تا تاريخ مقرر فراهم نکنند، رويکرد بانک مرکزي چگونه خواهد بود؟
ما در چند ماه گذشته در بانک مرکزي شرايط انجام کار از سوي شبکه بانکي را به صورت کامل رصد کرده و جلسات متعددي را به منظور پيگيري امور برگزار کرديم و مکاتبات و بخشنامه‌هاي لازم را صادر کرده‌ايم و پيشرفت صحيح کار و نظارت بر حسن انجام آن کاملاً درنظر گرفته شده است.
در بانک مرکزي کارگروهي تشکيل شده که مقرر است گزارش‌هاي پيشرفت کار ده روزه، از بانک‌هاي جا‌مانده از برنامه‌ريزي را دريافت و بررسي کند و به صورت جدي پيگير انجام امور آن‌ها در فرصت‌هاي مقرر باشد. علي‌ايحال در جمع‌بندي نهايي، به منظور پرهيز از آسيب‌رساني به اهداف و کليات طرح به دليل برخي از کاستي‌ها که به آن اشاره شد، و جلوگيري از ايجاد مشکلات براي عموم مردم تصميم بر آن شد که مرحله بعدي طرح چند ماه با تعويق انجام شود.
اقدامات لازم از سمت بانک مرکزي براي تکميل صياد چگونه در حال اجراست؟
به دنبال آن هستيم که بخشي از کار که يکي از ارزنده‌ترين اهداف صياد بوده را در دهه پاياني خرداد ماه سال جاري به بهره‌برداري برسانيم. يکي از نتايج و کارکردهاي اساسي صياد، ايجاد سامانه استعلام همگاني چک است که امکان استعلام وضعيت سوابق چک‌برگشتي صادرکننده را براي ذينفع به هنگام معامله و پيش از پذيرش چک، از طريق ارسال شناسه استعلام مندرج در متن برگه چک صيادي به سرشماره پيامکي بانک مرکزي و دريافت پاسخ آن فراهم مي‌آورد. اين امر باعث کاهش مخاطره پذيرش چک توسط ذينفعان شده و اصلاح رفتاري صادرکنندگان چک و به تبع آن کاهش حجم چک برگشتي را سبب خواهد شد.
اقدامات لازم قابل انجام از سوي بانک‌ها و مردم به چه صورتي مي‌باشد؟
با توجه به اينکه عدم پذيرش چک‌هاي غيرصيادي در چکاوک به ابتداي شهريور ماه سال جاري موکول شد لازم است بانک‌ها اطلاع رساني لازم به مشتريان بانکي را به منظور مراجعه به شعب و تعويض دسته چک‌هاي قديمي انجام دهند و همچنين از پذيرش چک جهت کارسازي آن در آينده در سامانه چکاوک خودداري کنند.
-->

کواکبیان: از مجلس و دانشگاه ۲۵ میلیون حقوق می‌گیرم| واقعا وکیل ملت هستیم نه وکیل الدوله

این داستان باورنکردنی در ایران رخ داد!+فیلم

عذرخواهی سرآشپز دستپخت +فیلم

منبع: خبرگزاری آریا

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۸۳۹۴۹۴۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • کشف 25 قطعه پرنده سهره طلایی از صیاد غیر مجاز در پارس آباد
 • معرفی مجرمان پذیرش دانشجویان پزشکی به قوه قضائیه/ دانشگاه را به سازمان حل مسئله تبدیل می‌کنیم
 • از انتقال حساب هاي دولتي به بانک مرکزي چه خبر؟
 • مرحله نخست فاضلاب پردیسان، تا شهریور ۹۸ پایان خواهد یافت
 • بانک مرکزی از کاهش قیمت گوشت قرمز آمار داد/ یک ابر پولشویی که معادل ۴۸ درصد تولید ناخالص ایران است/ واگذاری خودرو‌های فروش قطعی با کدام قیمت؟
 • فهرست کاغذهای تحویلی به ناشران از ابتدای شهریور ٩٧ تاکنون منتشر شد
 • یک مقام بانک مرکزی: ۷۰ درصد پولشویی دنیا در آمریکا و اروپاست/سهم ایران ناچیز است
 • بدهی بانک‌های خصوصی ۱۰۰.۱ درصد افزایش یافت
 • طرح نسیم مهر با نگاه مهربانانه کلید خورد
 • افزایش ۱۰۰ درصدی بدهی بانک‌های خصوصی
 • طرح تحقیق و تفحص از بانک مرکزی در حال پیگیری است
 • چاره اندیشی بانک مرکزی برای پرداخت معوقات معلمان خارج از کشور
 • حاجی‌دلیگانی: چرا طرح تفحص از بانک مرکزی از دستور کار خارج شد؟
 • طرح تحقیق و تفحص از بانک مرکزی در دستور کار مجلس قرار گیرد
 • ۲ دانشجوی خارجی برای فرصت مطالعاتی از آلمان و مجارستان در دانشگاه یزد پذیرش شدند
 • کمبود خوابگاه‌ها به دلیل ناهماهنگی‌های سازمان سنجش در پذیرش دانشجو است/افزایش ۲۳ درصدی ظرفیت خوابگاه‌ها
 • شلاق، حبس و جزای نقدی در انتظار متخلفان
 • جرم مفسدان اقتصادی اخیر، خرید سکه‌های بانک مرکزی نبود
 • دیوان محاسبات: زمان اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان 26 آبان بوده
 • طرح جامع پذیرش و آموزش وکالت تا 2ماه آینده نهایی می‌شود/ ۲۵۰ فارغ التحصیل بیکار حقوق داریم