یکی از نکات بارز زندگی امام خمینی(ره)، ساده زیستی ایشان چه در دوره حضور در ایران قبل از شروع نهضت اسلامی، چه در زمان تبعید در نجف و نوفل لوشاتو و چه در دوره رهبری انقلاب اسلامی و سکونت در جماران بود


به گزارش جهان نيوز، یکی از نکات بارز زندگی امام خمینی(ره)، ساده زیستی ایشان چه در دوره حضور در ایران قبل از شروع نهضت اسلامی، چه در زمان تبعید در نجف و نوفل لوشاتو و چه در دوره رهبری انقلاب اسلامی و سکونت در جماران بود.

سبک زندگی ایشان و اصرار بر ساده‌زیستی را می‌توان در محل سکونت، نوع پوشش و روایت‌های مختلف از نوع غذای امام در نجف و جماران مشاهده کرد.متن زیر خاطره‌ای از حجت‌الاسلام و المسلمین محمدحسن رحیمیان از اعضای اصلی دفتر حضرت امام(ره) و شاگرد ایشان در نجف است که در کتاب "در سایه آفتاب" نقل شده است:

"عظمت، وارستگی و ساده‌زیستی حضرت امام به ویژه برای کسانی بیشتر شگفت‌آور است که جباران و حکام مستکبر جهان مادیت را در کاخ‌های ننگین و افسانگی‌شان از نزدیک دیده‌اند. یک روز که جمعی از خبرنگاران خارجی به جماران آمده بودند یکی از آنان جوانی بود ظاهراً آمریکایی که سخت از دیدن خانه و اقامتگاه امام شگفت‌زده و گیج شده بود، با آن که همه چیز را با چشم خود می‌دید باز هم برای او قابل هضم و باور نبود. از این رو گویی همواره دنبال یک چیز غیرعادی می‌گشت و در این حال حس کنجکاوی او روی یک نقطه قفل شده بود و در جست‌وجوی کسی بود که آزادانه استفسار کند و نکته مورد نظرش را باز و معمای خود را حل کند.

بالاخره با برخورد به اینجانب با شور و شوق سر صحبت را باز کرد. زبانش را نمی‌فهمیدم ولی زبان حالش گویا بود، بالاخره مترجمی پیدا شد و حرفش را ترجمه کرد. روی حیاط کوچک منزل امام داربستی فلزی نصب شده بود تا به منظور جلوگیری از سرمای زمستان و آفتاب و گرمای تابستان روی آن پارچه برزنت پهن شود. سوالش این بود "این لوله‌ها و نرده‌ها برای چی است؟ آیا برق در آنها جریان دارد؟" و بعد پرسید، "واقعاً خانه امام همین است؟" با توضیح و جواب من تعجبش زیادتر شد و در ادامه نکته‌ای را برای او گفتم که حتی سوال آن به ذهن کنجکاو خبرنگارانه او خطور نکرده بود.

توضیح دادم "تازه این خانه که می‌بینید ملک امام نیست و اجاره‌ای است". تعجبش بیشتر شد و با آن که از چهره‌اش معلوم بود که نمی‌تواند باور کند، تصور چنین چیزی او را به شدت تحت تاثیر قرار داد، اشک در چشمانش حلقه زد و منقلب شد، انگار که افق جدیدی رویش گشاده شده است ولی چشمش از دیدن آن ناتوان است. با فهمیدن این نکته یعنی اجاره‌ای بودن خانه که قابل رویت با چشم و دوربینش نبود، با تمام وجود چنان از این جانب تشکر کرد که دیگر نیازی به ترجمه نبود.

به راستی که هر یک از ویژگی‌های حضرت امام که ویژگی‌های اسلام و نمودارهای امامت و رهبری در حکومت اسلامی است و مقایسه‌ آنها با تمام نظام‌ها و رهبران دیگر کافیست که انسان‌های با شعور و آزاداندیش را به حقانیت اسلام و نظام حیات‌بخش اسلامی رهنمون کند."

منبع:تسنیم پیام رسان سروش پیام رسان ایتا پیام رسان بله اینستاگرام

منبع: جهان نيوز

خبر بعدی:

چرا رسانه ها و مقامات آمریکایی بر طبل جنگ با ایران می کوبند!؟

در دو هفته گذشته خبرها و هشدارهای زیادی پیرامون احتمال اقدام نظامی آمریکا علیه ایران از سوی رسانه ها و مقامات آمریکایی مطرح شد. خبرهایی که تحلیل های زیادی پیرامون آن نیز منتشر شده است.

به گزارش تابناک، در همین زمینه، ریچارد هاس، رئیس اندیشکده آمریکایی شورای روابط خارجی جزو اولین هشداردهندگان جنگ احتمالی ایران و آمریکا در سال 2019 بود. هشداری که مورد توجه بسیاری از رسانه ها و تحلیل گران قرار گرفت.

هاس اخیرا طی گفتگویی با شبکه «ام‌اس‌ان‌بی‌سی» آمریکا مدعی شده که ایران محتمل‌ترین مکان وقوع یک جنگ بزرگ در سال ۲۰۱۹ خواهد بود.   هاس در این گفتگو به وضعیت خاورمیانه پرداخت و گفت: «یکی از قوانین بنیادین خاورمیانه این است که امور قبل از اینکه از این هم بدتر شود، باید بدتر شود. معتقدم که ما این را خواهیم دید. اگر بخواهم در سال ۲۰۱۹ یک شرط‌بندی کنم - مبنی بر اینکه در جایی در جهان ممکن است یک جنگ جدی اتفاق بیافتد- آن جا، کره شمالی نخواهد بود. دریای جنوب چین هم نخواهد بود. هرگز نمی‌دانید که آقای پوتین در اکراین چه کاری خواهد کرد. اما من روی ایران شرط می‌بندم.»
بنا به ادعای هاس، جنگ احتمالی ممکن است بین ایران و اسرائیل اتفاق بیافتد یا اینکه ممکن است سعودی‌ها کاری انجام دهند. یا اینکه ایران به دلیل فشار تحریم‌ها کاری کند. هاس ادامه داد: «این‌ها اموری است که من رصد خواهم کرد. حتی اگر دیدگاهم اشتباه باشد و اتفاقی نیافتد. من به دقت به چند سال آینده فکر می‌کنم. باید تصور کنیم که تروریسم مجددا بروز پیدا کند. سوریه هرگز دوباره یک کشور عادی نخواهد شد. ممکن است شاهد افزایش جنگ در آنجا شویم.»

هاس روز گذشته نیز در توییتی نوشت: اسراییل به اهداف ایرانی در سوریه حمله می‌کند، آمریکا در حال بررسی حمله به تاسیسات نظامی/ موشکی ایران است؛ عربستان و ایران در یمن رو در روی هستند و ایران در فکر خروج از برجام است؛ ابرهای طوفانی به سرعت جمع می‌شوند.

در همین راستا، در یک هفته گذشته سه رسانه آمریکایی به صورت معناداری از طرح هایی برای حمله به ایران سخن گفتند. سه رسانه وال‌ستریت‌ژورنال، نیویورک‌تایمز و آکسیوس هر کدام به فاصله کوتاهی خبرهایی در مورد برنامه آمریکا برای حمله به ایران منتشر کردند.

در مهم ترین آن، روز یکشنبه گذشته، روزنامه آمریکایی وال‌ستریت ژورنال برای نخستین بار از درخواست چند ماه پیش شورای ملی آمریکا از پنتاگون برای تهیه گزینه‌هایی جهت حمله نظامی به ایران خبر داد.

بنا به ادعای روزنامه مزبور، در سپتامبر گذشته، پس از حمله راکتی به سفارت آمریکا در بغداد و کنسولگری این کشور در بصره، تیم امنیت ملی آمریکا، به رهبری جان بولتون، مشاور امنیت ملی، از پنتاگون درخواست کرده که برای حمله به ایران گزینه‌های نظامی در اختیار کاخ سفید قرار دهد.

این نخستین بار بود که در دوره ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ، به صراحت حمله نظامی به ایران مطرح می‌شود. پیش از این، بحث حمله نظامی به ایران، فقط به شکل تحلیل و گمانه‌زنی در رسانه‌ها مطرح می‌شد. بسیاری از تحلیلگران، و حتی مقامات سابق آمریکایی، با استناد به مواضع سابق افرادی مثل بولتون و مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، در مورد احتمال تقابل نظامی آمریکا و ایران هشدار می‌دادند.

به طور کلی، تهدید حمله نظامی آمریکا به ایران، امر جدیدی نیست و در دولت‌های قبلی آمریکا هم، تلویحا و تصریحا، مطرح شده است. اما بازگشت این تهدید در برهه حساس کنونی، که تنش‌ها بین تهران و واشنگتن به اوج خود رسیده، قابل تامل است. بررسی اظهارات آمریکایی در این خصوص و نیز نحوه انتشار خبر درخواست بولتون نشان می‌دهد که این امر از دو سناریو خارج نیست:

نخست؛ جدی بودن تهدید

بسیاری از ناظران تهدیدات فعلی دولت آمریکا علیه ایران با حضور افرادی چون جان بولتون و مایک پمپئو را جدی تلقی می کنند و بر این باورند که احتمال دارد جناح تندور در آمریکا برنامه هایی برای هدف قرار دادن ایران داشته باشند.

بولتون، از زمانی که در دولت جورج بوش پسر خدمت می‌کرد دیدگاه‌های تندی درباره ایران داشت که پس از خروج از دولت بوش تندتر هم شد. او به عنوان یک تحلیلگر، بار‌ها خواستار حمله نظامی به ایران بود. در سال ۲۰۱۵، در حالی که دولت وقت آمریکا به دیپلماسی با ایران روی آورده بود، او طی یادداشتی تحت عنوان «برای متوقف کردن بمب ایران، ایران را بمبماران کنید»، در روزنامه نیوریوک‌تایمز، از حمله به ایران حمایت کرد.

به گفته رسانه‌های آمریکایی، میرا ریکاردل، معاون اخراجی جان بولتون، در یک جلسه، حملات در عراق را «اقدام جنگی» توصیف کرد و گفت: آمریکا باید قاطعانه پاسخ دهد. ریکاردل در اثر اختلافات با ملانیا ترامپ، بانوی اول آمریکا، از شورای امنیت ملی اخراج شد، اما مقامات قبلی و فعلی آمریکا گفته‌اند درباره تصدی یک شغل جدید در پنتاگون توسط ریکاردل، گفتگو‌هایی صورت گرفته است.

در روز‌های اخیر، برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که بولتون تلاش‌هایی برای معرفی ریکاردل به عنوان وزیر دفاع انجام می‌دهد، اگر ریکاردل، به ریاست پنتاگون برسد، احتمال ماجراجویی آمریکا علیه ایران به طور جدی بیشتر خواهد شد. ریکاردل در شورای امنیت ملی دست راست جان بولتون بوده و روابط نزدیکی با او دارد.

سناریوی دوم؛ تسلیم ایران با تهدید

که بولتون و تیمش در شورای امنیت ملی، به طور هماهنگ شده این خبر را به رسانه‌ها داده‌اند تا عنصر «تهدید معتبر نظامی» را به کارزار فشار حداکثری اقتصادی کاخ سفید علیه ایران اضافه کنند.

«معتبر بودن» این عنصر، لزوما به معنای عملی شدن آن نیست. بلکه آمریکایی‌ها می‌خواهند با مطرح کردن احتمال حمله نظامی به ایران، آن هم به خاطر یک واقعه نسبتا کم اهمیتی که هیچگونه خسارت مادی یا جانی در پی نداشته، ایران را از اتخاذ اقدامات مهمتر -نظیر از سرگیری غنی‌سازی اورانیوم با غنای بالا یا بستن تنگه هرمز- باز دارند.

در واقع، آن ها از این طریق سناریوی احتیاط و تسلیم از سوی ایران را دنبال می کنند؛ احتیاط در رفتارهای منطقه ای و تسلیم در برابر فشار و تهدید.

ماجرای ازدواج مجدد همسر شهید حججی+عکس

رئیس بنیاد مستضعفان: ماهیانه ۱۸ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنم| در بنیاد مستضعفان کمتر از ۳ میلیون حقوق دریافت نمی‌کنند| مراکز تفریحی خود را همچنان توسعه می‌دهیم، هم فایده اقتصادی دارد و هم برای مردم مفید است+فیلم

منبع این خبر، وبسایت jahannews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۸۴۰۷۰۷۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تاکید معاون ترامپ بر خروج نظامیان آمریکایی از سوریه
 • ۴ نظامی آمریکایی در انفجاری در سوریه کشته شدند
 • کشته شدن ۴ نظامی آمریکایی در سوریه
 • حضرت زهرا (س) الگوی امام زمان(عج) بودند / صدیقه‌ی طاهره مطیع محض ولایت
 • پنتاگون کشته شدن ۴ نظامی آمریکایی در سوریه را تایید کرد
 • آمریکایی‌ها «گذرگاه‌های امنی برای داعش» ایجاد می‌کنند
 • پنتاگون مرگ 4 آمریکایی را در انفجار منبج سوریه تایید کرد
 • کاخ سفید حمله به نیرو‌های آمریکایی در سوریه را محکوم کرد
 • رسانه آمریکایی: احضار فرزندان مجری بازداشت‌شده پرس‌تی‌وی به دادگاه
 • واکنش اردوغان به کشته شدن 5 نظامی آمریکایی در سوریه
 • واکنش اردوغان به کشته شدن 5نظامی آمریکایی در سوریه
 • ماجراهای دنباله دار تصفیه خانه سرفاریاب و وعده های مسئولان / امام جمعه سرفاریاب:سهل انگاریهایی صورت می گیرد!
 • عکس/ تعجب رونالدو از چک کردن پاسپورتش در عربستان
 • برخوردی عجیب با رونالدو در عربستان+ تصویر
 • تهدید امنیتی نشست ضدایرانی لهستان برای روسیه/ چرا سوریه نباید زیربار مذاکره برود؟
 • کلکسیون تمبر فاخر نقش برجسته حرم امام رضا (ع) رونمایی می‌شود؟
 • پذیرش شکست پرتاب ماهواره توسط ایران نشانه‌ای از بلوغ برنامه فضایی ایران است
 • علی ربیعی: اگر دنبال سفارشی‌ها بودم استیضاح نمی‌شدم
 • طلبه‌‌ای که قهرمان «پاورلیفتینگ» کشور است/ وقتی می‌فهمند «طلبه‌ام» تعجب می‌کنند