رهبران حزب کمونیست چین برای آینده این سرزمین و جهان نقشه های بزرگ در سردارند و تمایلشان این است این نقشه ها را با آرامش و با عبورازمسیرهای چالش برانگیز پیاده کنند


ساعت24-رهبران حزب کمونیست چین برای آینده این سرزمین و جهان نقشه های بزرگ در سردارند و تمایلشان این است این نقشه ها را با آرامش و با عبورازمسیرهای چالش برانگیز پیاده کنند. آیا به همین دلیل نیست که ایران درنقشه بزرگ رهبران چین کنار گذاشته می شود ، چون ایران و آمریکا نبردشان تمام ناشدنی است و چین نمی خواهد برای خوددردسر درست کند؟

کارشناسان یورو نیوز دست کم این فشار برچین از سوی آمریکا را در احداث بندر ترکمن باشی ترکمنستان دیده اندو درتحلیل خود به این داستان اشاره دارند.

یورونیوز در تحلیل خود در ساخت راه ابریشم جدید که ساخت بندر ترکمن باشی قطعه ای از آن است تاکید کرده است : "دسته  ای از کارشناسان سرمایه‌گذاری ناکافی ایران در توسعه جاده‌ها، راه‌آهن و بنادر این کشور را دلیل اصلی تغییر مسیر ترانزیت کالا میان آسیا و اروپا می‌دانند. البته در مقابل منتقدان این رویکرد بر این باورند که حذف ایران از جاده جدید ابریشم تحت تاثیر فشار سیاسی ایالات متحده آمریکا بر چین بوده است" . گزارش یورو نیوز در این باره را می خوانیم:
با افتتاح بندر ترکمن‌باشی در مسیر جاده جدید ابریشم، ترکمنستان، چین و اروپا را به هم متصل می‌کند.چین در قالب پروژه «احیای راه ابریشم» که در سال ۲۰۱۳ توسط رئیس جمهوری این کشور، شی جین پینگ ارائه شد، قصد دارد شاهراه‌ها، ریل‌ها و لوله‌های نفتی متعدد در کشورهای آسیای مرکزی را به اروپا وصل ‌کند.در قالب این پروژه که منتقدان آن را تلاش پکن برای سلطه اقتصادی بر کشورهای آسیایی می‌دانند، چین تلاش دارد افزون بر طراحی مسیری اقتصادی برای انتقال کالا به اروپا، بر‌حسب مزیت نسبی کشورهای حاضر در جاده جدید ابریشم اقدام به سرمایه‌گذاری مشترک و تاسیس کارخانه‌ با هدف تولید ارزان‌تر کند.در چارچوب این پروژه بلندپروازانه که حتی موجب تقویت موضع مدافعان مادام‌العمر شدن ریاست جمهوری آقای پینگ نیز شده، هفته گذشته بندر جدید ترکمن‌باشی افتتاح شد.
ویژگی‌های بندر جدید ترکمن‌باشی
بندر جدید ترکمن‌باشی مساحتی به اندازه یک میلیون و ۳۵۸ متر مربع دارد و دارای پایانه‌ (ترمینال‌)‌های متعدد باری، مسافربری و کانتینری است. این بندر با هدف بارگیری ۲۶ میلیون تن کالا تاسیس شده و علاوه بر این دارای کارخانه‌های کشتی‌سازی و تعمیرگاه کشتی است.طول کلی این بندر حدود ۴ کیلومتر است ومجهز به لنگرگاه‌های مختلف برای پذیرش همزمان ۱۷ کشتی باری و مسافربری است. این بندر بین‌المللی ظرفیت پذیرش۳۰۰ هزار مسافر را نیز در سال دارد.این بندر با سرمایه گذاری ۱.۵ میلیارد دلاری هلدینگ «چالیک هلدینگ» ترکیه بهسازی و توسعه یافته است.در مجموع بندر جدید ترکمن‌باشی، به‌عنوان بزرگترین بندر زیر سطح دریا و به عنوان بزرگترین جزیره مصنوعی پایین‌تر از سطح دریا در کتاب رکوردهای جهانی «گینس» ثبت شد.
مسیر جدید ترانزیت آسیا و اروپا
بندر ترکمن‌باشی امکان ارتباط ریلی و دریایی دو سوی دریای خزر، آسیا و آسیای مرکزی در شرق و قفقاز و ترکیه در غرب را فراهم می‌کند و مسیر اتصال اروپا و آسیا را کوتاه‌ترکرده است.فعالیت این بندر حجم حمل ونقل کالا بین چین، افغانستان و هند را نیز افزایش خواهد داد.در همین حال افغانستان نیز در قالب «کریدور لاجورد» قصد دارد از شمال به همسایه شمالی خود ترکمنستان متصل شود و از آنجا با بهره‌گیری از بندر ترکمن‌باشی به قفقاز و ترکیه و اروپا متصل شود.گذشته از این سایر کشورهای آسیای میانه نیز در تلاش هستند تا در قالب پروژه راه جدید ابریشم چین، اتصال همزمان خود به چین، روسیه و ترکیه را از مسیرهایی خارج از مرز ایران و از طریق بنادر دریای خزر دنبال کنند.
سهم ایران در جاده جدید ابریشم
برخی کارشناسان حوزه حمل و نقل معتقدند، ایران نه تنها تاکنون نتوانسته از جاده جدید ابریشم سهمی به دست بیاورد بلکه با وجود دارا بودن موقعیت ویژه جغرافیایی در حال از دست دادن نقش خود در ترانزیت کالا بین آسیا و اروپاست.همچنین دسته دیگری از صاحبنظران نیز معتقدند، سهم ایران در جاده جدید ابریشم چین، سهم تولید خواهد بود و احتمالا با سرمایه گذاری مشترک با این کشور، صنعت پتروشیمی در ایران توسعه بیشتری پیدا خواهد کرد.البته به گفته مقام‌های چینی در این پروژه‌ حدود ۶۰ کشور و نیمی از جمعیت زمین مشارکت خواهند داشت و دوره اجرای آن تا سال ۲۰۵۰ به طول خواهد انجامید. لذا برای مشخص شدن این که کدام گمانه‌زنی‌ها در مورد سهم و نقش ایران در این جاده به واقعیت خواهد پیوست، به گذشت زمان نیاز است.

منبع: ساعت24

خبر بعدی:

توضیحات "ابتکار" درباره حذف پست‌ سازمانی «مشاور امور زنان»

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده درباره حذف پست‌های سازمانی مشاوران و دفاتر امور زنان در وزارتخانه‌ها و شهرداری‌ها گفت: در مورد برخی از وزارتخانه‌ها بحث «ارتقاء» مطرح بوده و قصد حذف پست سازمانی زنان نیست این در حالیست که چند وزارتخانه توانسته‌اند موافقت‌های اولیه را برای پست‌های "مدیران کل" بانوان دریافت کنند. آفتاب‌‌نیوز :  چندی پیش پروانه مافی ـ نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ـ در صفحه توئیتر خود نوشت: حذف پست‌های سازمانی مشاوران امور زنان در وزارتخانه‌ها و شهرداری‌ها مغایر با تحقق عدالت جنسیتی در برنامه ششم توسعه است و انتظار می‌رود نسبت به این اقدام پاسخ مناسب داده شود.

در همین راستا معصومه ابتکار ـ معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده ـ در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه حذف پست‌های سازمانی امور زنان در شهرداری‌ها موضوع جدیدی نیست، بیان کرد: در گذشته هر شهرداری مشاور و مدیران کل امور بانوان داشتند که به دلیل موازی کاری‌هایی که با ادارات کل انجام می‌شد آن را یکپارچه کردند، هرچند این موضوع مخالفان زیادی با خود به همراه داشت.

وی با تاکید بر اینکه قرار نیست پست‌های مشاور امور زنان حذف شود گفت: بلکه در مورد برخی از وزارتخانه‌ها بحث ارتقاء مطرح بوده و قصد حذف پست سازمانی زنان نیست که در حال حاضر نیز چند وزارتخانه توانسته‌اند موافقت‌های اولیه را برای پست‌های مدیران کل بانوان دریافت کنند.


معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در ادامه درباره حذف پست دفتر امور زنان و خانواده در وزارت آموزش و پرورش نیز بیان کرد: بحث‌هایی به منظور بررسی و اصلاح ساختار وجود دارد اما هنوز این موضوع قطعی نیست و امکان دارد همانطور که مطرح شده، این پست‌ها ارتقاء تشکیلاتی یابد و مرکزی به عنوان مرکز امور زنان و خانواده ایجاد شود.

ابتکار در پاسخ به این سوال که حذف پست‌های سازمانی زنان در وزارتخانه‌ها و شهرداری‌ها چه صدماتی به جامعه وارد می‌کند؟ توضیح داد: در حال حاضر قانون برنامه ششم توسعه ماموریتی داده است که در همین راستا یکی از ماموریت های اصلی امور بانوان موضوع "تحقق عدالت جنسیتی" چه در سطح مدیران کل برای شهرداری‌ها، چه در سطح ادارات مدیران کل استانها برای استانداری‌ها و چه در سطح مشاوران وزراء است.

وی ادامه داد: با سازو کارهایی که ستاد ملی زن و خانواده تعریف کرده حدود دو ماه است که شاخص‌های اصلی عدالت جنسیتی اعلام و ابلاغ شده و این شاخص‌ها در دستگاه‌ها برای برنامه‌ریزی در حوزه زنان و خانواده چه در سطح ملی و چه در سطح استانی ملاک خواهد بود. زمانیکه برنامه و ماموریت مشخصی داشته باشیم طبیعتا ساختار ضرورت آن مشخص می‌شود.

ماجرای هاله نور احمدی‌نژاد چه بود؟ آیا محسن رضایی مالبرو وارد می‎کرد؟ سلطان قیر و شکر چه کسانی هستند؟ پرونده فساد 3 هزارمیلیاردی و بابک زنجانی چگونه افشا شد؟

تجمع مردم در اعتراض به خودروسازان+فیلم

تعطیلی مدارس یکشنبه ۳۰ دی ۹۷

منبع این خبر، وبسایت www.saat24.news است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۸۴۲۴۲۹۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • کدام بیماری‌ها در کشور به مرحله حذف رسیدند؟
 • توضیحات معصومه ابتکار در خصوص حذف پست‌ سازمانی «مشاور امور زنان»
 • صعود دشوار چین با حذف تایلند
 • دیپلماسی فرهنگی تهران - پکن در قاب سینما
 • تخلیه و بارگیری کالا در بندر شهید رجایی به ۵۵ میلیون تن رسید/صادرات غیرنفتی از مرز ۲۵ میلیون تن گذشت
 • جابجایی کالا در بندر شهید رجایی از ۵۵ میلیون تن گذشت
 • ◄ تخلیه و بارگیری کالا در بزرگ‌ترین بندر ایران به ۵۵ میلیون تن رسید
 • صادرات ۲۶میلیون تن کالای غیرنفتی در سال جاری/ ۲۷۰۰ فروند شناور در بندر شهید رجایی پهلو گرفتند
 • حذف چهارصفر نیاز اجتماعی است/نام پول ملی را به «پارسی» تغییر دهیم
 • تخلیه و بارگیری کالا در بزرگترین بندر ایران به 55 میلیون تن رسید/صادرات غیرنفتی از مرز25 میلیون تن فراتر رفت
 • گذر از هفت‌خان رستم برای سرباز معلمی
 • گذر از هفت‌خان رستم برای سرباز معلمی/ پس از 2 سال معلمی؛ تو را بخیر و ما را به سلامت
 • گیلان|‌ نخستین محموله تجاری از بندر نینگو چین وارد بندر کاسپین شد
 • نخستین محموله تجاری از بندر نینگو چین وارد منطقه آزاد انزلی شد
 • ضرورت تسریع اتصال ریل به بنادر انزلی و کاسپین
 • عکس/ ورود اولین محموله تجاری از چین به بندر انزلی
 • اولین محموله تجاری از بندر نینگو چین وارد بندر کاسپین منطقه آزاد انزلی شد
 • نخستین محموله کالای تجاری بندر بزرگ نینگبوی چین در مجتمع بندری کاسپین پهلو گرفت
 • 200 میلیارد تومان برای تکمیل مسیر چابهار-زاهدان اختصاص یافت