در پی نقض عهد و خروج غیر قانونی آمریکا از برجام، مجلس خبرگان رهبری با صدور اطلاعیه ای این اقدام را محکوم کرد


فرارو- در پی نقض عهد و خروج غیر قانونی آمریکا از برجام، مجلس خبرگان رهبری با صدور اطلاعیه‌ای این اقدام را محکوم کرد.

متن این اطلاعیه به شرح زیر است:‌

بسم الله الرحمن الرحیم
« وَإِمَّا تَخَافَنَّ مِن قَوْمٍ خِیَانَةً فَانبِذْ إِلَیْهِمْ عَلَى سَوَاءٍ إِنَّ اللَّهَ لَا یُحِبُّ الْخَائِنِینَ » انفال/58
بار دیگر مردم شریف ایران، نقض عهد و خیانت‌پیشگی جبهه استکبار را مشاهده کردند و توصیه قرآن کریم مبنی بر عدم اعتماد به دشمن را با همه وجود خود لمس نمودند.

مقام معظم رهبری«مد ظله العالی» نیز با تکیه بر تعالیم قرآن کریم و تجربه ارزشمند سالیان مبارزه با استکبار، بارها بر غیر قابل اعتماد بودن دشمنان تأکید ورزیده بودند. ایشان بارها تأکید کردند که به نتیجه مذاکرات خوش‌ بین نبوده و صرفاً بجهت اصرار دولت محترم و به منظور ایجاد تجربه ای دیگر برای مردم شریف ایران با برجام موافقت نمودند.

دستگاه دیپلماسی کشور اگر چه در چند سال گذشته، تمام تلاش خود را برای انجام توافق موسوم به برجام به کار بست؛ لکن در مواردی خطوط قرمز مورد نظر مقام معظم رهبری در این توافق رعایت نگردید و در حالی که جمهوری اسلامی ایران تمامی تعهدات خود را بصورت کامل به اجرا گذاشت؛ اما تضمین لازم از طرف مقابل دریافت نگردید و زمینه را برای خروج آمریکا از برجام فراهم نمود.

در خصوص مسأله نقض عهد و خروج آمریکا از توافق برجام، نکات زیر به اطلاع مردم شریف ایران می ‌رسد.

1. برجام یک پیمان جمعی بوده که در یک طرف ایران و در طرف مقابل، 1+5 قرار داشتند و رعایت این پیمان منوط به التزام هر همه کشورهای طرف قرارداد، به تعهدات بوده و خروج هر یک از طرفها از توافق، به معنای نقض پیمان است؛ خصوصاً در شرایطی که اکثر تعهدات طرف مقابل بر عهده طرف نقض عهدکننده یعنی آمریکا بوده و با خروج آمریکا از برجام، دیگر هیچ محدودیتی برای این کشور در جهت مانع تراشی بر سر راه ایران عزیز نخواهد بود. در شرایط کنونی، ماندن در این قرارداد بدون اخذ تضمین های صریح و روشن، بطور مسلم تضمین کننده منافع ملی ما نخواهد بود.

2. طرفهای اروپایی برجام، سابقه خوبی در تعامل با جمهوری اسلامی نداشته و در سالهای گذشته از هیچ اقدامی بر خلاف منافع جمهوری اسلامی ایران فروگذار نکرده اند و اعتماد بر آنان در ادامه راه برجام، نادیده انگاشتن تجربیات گذشته است. در شرایط کنونی هم به نظر می رسد اختلاف ظاهری آمریکا و سه کشور اروپایی در واقع، نوعی تقسیم کار بین آنان است و بر همین اساس در ادامه مذاکرات با آنان لازم است در اسرع وقت و ضمن جلوگیری از اتلاف فرصت توسط دشمن، تضمین های جدی و محکمی برای ماندن در توافق اخذ شود. در غیر این صورت، خروج از برجام، تکلیف شرعی و قانونی دستگاه دیپلماسی خواهد بود.

3. از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی خواسته می شود هر چه سریعتر در خصوص نقض عهد آمریکا، تصمیمات لازم را اتخاذ نموده در خصوص قانون اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی در اجرای برجام، پیگیری جدی را معمول دارند.

4. از دولت محترم می خواهیم در خصوص شکایت از دولت ایالات متحده آمریکا بخاطر خسارتهایی که در طول سالیان گذشته بر کشور وارد شده است، اقدامات لازم را انجام داده، پیگیری حقوقی مناسبی را در مجامع حقوقی جهان آغاز نمایند.

5. لازم است رئیس جمهور محترم، صادقانه و با صراحت، نسبت به خسارتهای وارده در برجام که بخاطر عدم رعایت خطوط قرمز ترسیمی توسط رهبر معظم انقلاب از جمله اخذ تضمین های لازم از 1+5 و نیز عدم رعایت اقدام متناظر و گام به گام، پدید آمد؛ از مردم عزیر ایران عذر خواهی کرده، تجربه توافق برجام را چراغ راه آینده قرار دهند.

احمد جنتی
رئیس مجلس خبرگان رهبری

(تکمیلی) عضو خبرگان رهبری: تقاضای عذرخواهی کردن رییس جمهور بابت برجام نظر مجلس خبرگان نیست

آیت الله هاشم زاده هریسی، عضو خبرگان رهبری در واکنش به بیانیه مجلس خبرگان به جماران گفت: این بیاینه رسمی نیست و به نام مجلس خبرگان نیست بلکه بیانیه عده ای از نمایندگان مجلس خبرگان است.

عضو خبرگان رهبری گفت: این بیانیه نمی تواند نظر خبرگان باشد و باید اسم و تعداد افرادی که آن را امضا کرده اند مشخص باشد. حتی به صورت کلی هم نمی توانند بگویند که چند نفر از خبرگان این طور می خواهند.

منبع: فرارو

خبر بعدی:

دولت به وضعیت اقتصادی مردم سامان ببخشد/دل بستن به اروپابیهوده است

به گزارش «نماینده» آیت‌الله احمد جنتی رئیس مجلس خبرگان رهبری در نشست مشترک هیئت رئیسه مجلس خبرگان در دور پنجم با کمیسیون‌های داخلی این مجلس که صبح امروز (پنجشنبه ۲۷ دی‌ماه) برگزار شد با  تبریک دهه فجر و تسلیت شهادت حضرت زهرا(ع)، رحلت آیت‌الله هاشمی شاهرودی را مصیبتی برای مجلس خبرگان، شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام دانست و گفت: آیت‌الله هاشمی شاهرودی چهره‌ای ارزنده و فقیهی خبره به مسائل اصولی و فقهی بودند که به تربیت مجتهد پرداختند و فعالیت‌های گوناگونی داشتند.

وی با بیان اینکه بیماری آیت‌الله مؤمن واقعه‌ای تلخ برای مجلس خبرگان و شورای نگهبان بود، افزود: متأسفانه حال‌ ایشان رضایت‌بخش نیست؛ هوشیاری خیلی خوبی ندارند و امیدواریم هرچه زودتر شفا پیدا کنند.

رئیس مجلس خبرگان رهبری با اشاره به سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی گفت: دشمنان برای نابودی اسلام و حکومت اسلامی کمر بسته‌اند و ما هم باید هوشیار باشیم و نقشه‌های آنان را رصد و خنثی کنیم.

آیت‌الله جنتی افزود: باید با وحدت و انسجام مردم و مسئولین، همه در صحنه باشیم و از مواضع انقلاب و امام دفاع و دستاوردهای انقلاب را به‌رخ دشمنان بکشیم.

وی خاطرنشان کرد: چهل سال از انقلاب می‌گذرد و دشمنان و حتی دوستان باور نمی‌کردند  که انقلاب با این‌همه دشمن بتواند چهل سال سرپا بایستد، اما به‌لطف خدا توطئه‌ها خنثی شد، وظیفه ماست که در جنگ روانی دشمن فعالانه ایفای نقش کنیم.

رئیس مجلس خبرگان رهبری با ابراز اینکه دشمن فعلاً به‌فکر مسائل نظامی نیست، گفت: فتنه آن‌ها این است که افکار عمومی را از طریق رسانه‌های زیادی که در اختیار دارند فاسد و مردم را به نظام بدبین کنند. ما باید بایستیم و حرف‌هایمان را بزنیم. حرف برای گفتن هم زیاد داریم و هرچقدر بگوییم کم است.

آیت الله جنتی با یادآوری اینکه دستاوردهای انقلاب بسیار زیاد است، گفت: در عین حال دستاوردهای معنوی آن خیلی بیشتر از دستاوردهای مادی است.

وی درباره تهدیدها و فرصت‌هایی که در بستر فضای مجازی وجود دارد، تأکید کرد: فضای مجازی مسئله خیلی مهمی است که خیلی‌ها از آن وحشت دارند و ناراحت هستند البته حق هم دارند چون از این فضا علیه ما استفاده می‌شود.

رئیس مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: ولی فضای مجازی می‌تواند فرصتی برای ما باشد و ما باید تهدیدات فضای مجازی را به فرصت تبدیل و از فرصت‌های آن به‌نفع اسلام، انقلاب و مملکت استفاده کنیم.

آیت‌الله جنتی ادامه داد: عمده چیزهایی که خدا خلق کرده، ماده اولیه است و باید دید دست چه‌کسی می‌افتد؛ شمشیر اگر دست علی بیفتد کفار را قتل‌عام می‌کند و اگر دست عمروبن عبدود باشد علیه انسان‌های خداپرست شمشیر می‌کشد.

وی ادامه داد: وقتی رادیو و تلویزیون آمده بود همه وحشت کردند که مبادا دین مردم از دست برود، ولی بعداً دیدند که بهترین استفاده‌ها را می‌توان از آن کرد؛ فضای مجازی نیز همین‌طور است؛ مطلعین معتقدند ما می‌توانیم به‌نفع انقلاب از آن استفاده کنیم.

رئیس مجلس خبرگان با بیان اینکه انسان‌سازی یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی بوده، گفت: هدف همه انبیا و پیامبران انسان‌سازی بوده است. انقلاب اسلامی، اسلام را زنده کرد و در شرایطی که هم و غم همه ملحق شدن به غرب بود، اسلام و قرآن زنده شد و این چیز کمی نیست و نسلی که در آن دوره بودند یا رو به فساد می‌رفتند یا آمادگی این کار را داشتند.

آیت‌الله جنتی افزود : پس از انقلاب یک‌مرتبه تحول عجیبی از سوی جوانان ایجاد شد و شهادت‌طلبی و ایثارگری در دل آنها به‌وجود آمد. این اولین و بالاترین دستاورد انقلاب است که باید به‌روی آن تأکید کرد.

وی دستاوردهای مادی انقلاب را قابل توجه دانست و گفت: با این حال اهمیت اصلی این است که فضا برای ملحق شدن نسلی دیگر به شهدای کربلا فراهم شد. مدافعان حرم هم نیز با آرزوی شهادت قدم در مسیر می‌گذارند. امروز هم همان روحیه وجود دارد و اگر اتفاقی بیفتد، جوانان ما آماده شهادت هستند.

رئیس مجلس خبرگان رهبری با اظهار اینکه "مردم در فشار معیشت هستند و نمی‌توانیم آن را فراموش کنیم"، تصریح کرد: باید تمام همت ما این باشد که این مشکلات را حل کنیم و اگر نمی‌توان آن را به‌شکل نهایی حل کرد، به‌شکل نسبی رفع شود.

آیت‌الله جنتی ادامه داد: اگر دولت هزینه‌های زائد خود را کم کند و اموال فراوان خود را بفروشد، می‌تواند بخشی از مشکلات مردم را حل کند. سخنانی که آقای روحانی روز گذشته در همین راستا گفتند اگر عمل شود خوب است.

وی با بیان اینکه "معنی‌ مشکلات معیشتی این نیست که دستاوردهای انقلاب را فراموش کنیم و از انقلاب ناامید شویم"، خاطرنشان کرد: عده‌ای می‌خواهند بذر ناامیدی در دل مردم بکارند تا حضور مردم در صحنه از بین برود.

رئیس مجلس خبرگان رهبری آمریکا را در حال افول دانست و گفت: کسی به‌خیال نجات، به آمریکا دل نبندد؛ آمریکا به کدام کشور کمک کرد که بخواهد به ما کمک کند؟

آیت‌الله جنتی افزود: آن‌ها در سوریه و عراق شکست خوردند و ذلتی از این بالاتر نیست که این مردک با هواپیمای چراغ‌خاموش به عراق بیاید و هیچ یک از مقامات عراق به‌استقبالش نیایند؛ این یعنی آنها ذلیل شدند و ما عزیز شدیم.

وی حماسه اربعین را مورد اشاره قرار داد و حضور مردم و مسئولان ایران در آن و همراهی با مردم عراق را نشانه وحدت کلمه و عزت دانست.

رئیس مجلس خبرگان رهبری با توجه به خروج آمریکا از برجام گفت: اروپایی‌ها از آمریکایی‌ها بدتر هستند یا اگر هم بدتر نباشند، بهتر هم نیستند.

آیت‌الله جنتی اضافه کرد: برخی خیال می‌کنند آمریکا  که از برجام کنار کشید، می‌توانند به اروپایی‌ها تکیه کنند، در حالی که اروپایی‌ها امروز و فردا می‌کنند و کاری به نفع ما نخواهند داشت.

وی با یادآوری سخن رهبر انقلاب درباره خروج از برجام که فرموده بودند "اگر آمریکایی‌ها برجام را پاره کنند ما آن را آتش می‌زنیم"، تأکید کرد: باید از مسئولین گله کرد که چرا این کار را نکردند و در نهایت هم باید این کار را بکنند.

یکه‎تازی خودروسازان در فشار به مردم| سایپا شبانه قیمت خودروها را دوباره افزایش داد!+لیست قیمت‌های جدید

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

مدارس کدام استان ها فردا ۲۹ دی ماه تعطیل است؟

منبع این خبر، وبسایت fararu.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۸۵۰۶۱۹۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • در نشست هیئت رئیسه مجلس خبرگان چه گذشت؟
 • تأکید اعضای مجلس خبرگان بر شناسایی عناصر ناکارآمد
 • تأکید اعضای مجلس خبرگان بر شناسایی عناصر ناکارآمد برای اصلاح ساختار اداری
 • مجلس خبرگان: میزان حمایت دولت از پیام‌رسان‌های داخلی باید به میزان حمایت از یک پروژه ملی باشد
 • در بیانیه مجلس خبرگان مطرح شد؛ لزوم فعال شدن دیپلماسی اقتصادی برای مقابله با تحریم‌ها/ روسای قوا برای کاهش فشار بر طبقات ضعیف تلاش کنند
 • پنجمین جلسه مشترک هیت رئیسه و کمسیون های مجلس خبرگان رهبری برگزار شد
 • بیانیه پایانی پنجمین جلسه مشترک هیئت رئیسه و کمیسیونهای مجلس خبرگان رهبری«دوره پنجم»
 • حال‌ آیت‌الله مؤمن رضایت‌بخش نیست/ ایشان هوشیاری خوبی ندارند
 • رییس مجلس خبرگان با اشاره به خروج آمریکا؛ چرا مسوولان برجام را آتش نزدند؟
 • بیانیه مجلس خبرگان علیه ظریف: می‌گویید هدف برجام اقتصادی نبوده؛ این یعنی در برابر دشمن کوتاه آمده اید / هدف مذاکرات لغو غیرمشروط و کامل همه تحریم‌های اقتصادی، مالی، بانکی و هسته‌ای بود
 • آیت الله جنتی: دل بستن به اروپایی ها بیهوده است
 • نتانیاهو: خروج آمریکا از برجام، مهم‌ترین اتفاق سال گذشته بود
 • جنتی: معیشت مردم خوب نیست| چرا مسوولان برجام را آتش نزدند؟| دل‌بستن به اروپا سفاهت است
 • خروج آمریکا از برجام، مهم‌ترین اتفاق سال گذشته بود
 • وزیر ارتباطات در نشست مشترک هیات‌رئیسه و کمیسیون‌های مجلس خبرگان حضور یافت
 • باید از مسئولین گله کرد که چرا با خروج آمریکا، برجام را آتش نزدند؟
 • شاگرد آخرِ کلاس ماکیاولی / افق فرهنگی فناوری / تناقض آشکار مدعیان دروغین آزادی بیان /  برجام از منظری دیگر
 • نتانياهو دوباره ذوق‌زده شد؛ خروج آمريکا از برجام مهمترين اتفاق سال 2018 بود
 • نتانیاهو: خروج آمریکا از برجام مهمترین اتفاق سال 2018 بود