وقتی بیانیه مجلس خبرگان رهبری برای رسانه ها ارسال شد، نخستین چیزی که به ذهن آمد این بود که آیا این بیانیه جمعی همه اعضای خبرگان است یا خیر؛ بیانیه ای بدون امضای اعضا و با عنوان کلی «بیانیه مجلس خبرگان» که احتمالا تعداد زیادی از نمایندگان مجلس خبرگان از ماهیت آن با خبر نبودند


رویداد۲۴ وقتی بیانیه مجلس خبرگان رهبری برای رسانه‌ها ارسال شد، نخستین چیزی که به ذهن آمد این بود که آیا این بیانیه جمعی همه اعضای خبرگان است یا خیر؛ بیانیه‌ای بدون امضای اعضا و با عنوان کلی «بیانیه مجلس خبرگان» که احتمالا تعداد زیادی از نمایندگان مجلس خبرگان از ماهیت آن با خبر نبودند.

آیا بیانیه خبرگان نظر همه اعضا بوده است

عجیب است اگر روحانی و علوی با این بندها موافق باشد: «در مواردی خطوط قرمز مورد نظر مقام معظم رهبری در توافق هسته‌ای رعایت نشد و در حالی که جمهوری اسلامی ایران تمامی تعهدات خود را بصورت کامل به اجرا گذاشت؛ اما تضمین لازم از طرف مقابل دریافت نشد و زمینه را برای خروج آمریکا از برجام فراهم کرد.

»

آیت‌الله بطحایی هم از آن دسته اعضای خبرگان بود که خبری از نگارش این بیانیه نداشت؛ او روز گذشته به رویداد24 گفته بود این بیانیه را احتمالا چند عضو هیات رییسه نوشته‌اند و سایر اعضا از نگارش آن اطلاعی ندارند.

همچنین آیت‌الله هاشم زاده هریسی نیز در این بیانیه تردید وارد کرده بود و گفته بود این بیانیه ربطی به مجلس خبرگان ندارد و فقط چند عضو هیات رییسه در نگارش آن سهم داشته‌اند.

در قسمت دیگری از این بیانیه نیز از حسن روحانی خواسته شده است به خاطر آسیب برجام، از مردم ایران عذرخواهی کند: « رئیس‌جمهور ، صادقانه و با صراحت، نسبت به خسارتهای وارده در برجام که بخاطر عدم رعایت خطوط قرمز ترسیمی توسط رهبرمعظم انقلاب از جمله اخذ تضمین های لازم از 1+5 و نیز عدم رعایت اقدام متناظر و گام به گام، پدید آمد؛ از مردم عزیر ایران عذر خواهی کرده، تجربه توافق برجام را چراغ راه آینده قرار دهند.»

حوزه اختیارات مجلس خبرگان چقدر است؟

در قسمت دیگری از بیانیه مجلس خبرگان رهبری، تحلیلی هم از وضعیت برجام و سیاست خارجی آمده است «خروج هر یک از طرفها از توافق، به معنای نقض پیمان است؛ خصوصاً در شرایطی که اکثر تعهدات طرف مقابل بر عهده طرف نقض عهدکننده یعنی آمریکا بوده و با خروج آمریکا از برجام، دیگر هیچ محدودیتی برای این کشور در جهت مانع‌تراشی بر سر راه ایران عزیز نخواهد بود... در شرایط کنونی، ماندن در این قرارداد بدون اخذ تضمین‌های صریح و روشن، به‌طور مسلم تضمین‌کننده منافع ملی ما نخواهد بود. لازم است در اسرع وقت و ضمن جلوگیری از اتلاف فرصت توسط دشمن، تضمین‌های جدی و محکمی برای ماندن در توافق اخذ شود. در غیر این صورت، خروج از برجام، تکلیف شرعی و قانونی دستگاه دیپلماسی خواهد بود.»

بیانیه مجلس خبرگان در حالی منتشر شده که در پایگاه اطلاع‌رسانی آن حوزه وظایف و اختیارات مجلس خبرگان اینطور آورده شده است: «وظـیفه اصلی مجلس خبرگان، نصب و عزل رهبری است. در اصل یکصد و هفتم قانون اساسی در این بـاره آمـده است؛ «تعیین رهبر به عهده خبرگان منتخب مـردم اسـت. خـبرگان رهبری درباره همه فقهای واجد شرایط مـذکور در اصـول پنجم و یکصدونهم بررسی و مشورت می کنند...»

سابقه‌ای از بیانیه‌های پیشین خبرگان

مجلس خبرگان ایران در بیانیه‌های علنی منتشر شده بیشتر به انتقاد و موضع گیری درباره مسائلی پرداخته است که درباره مسائل دولت و مجلس ایران بوده است. دعوت از مردم برای حضور در راهپیمایی سالروز پیروزی انقلاب اسلامی و روز قدس و انتخابات مختلف و نه دی، بیانیه مجلس خبرگان در محکومیت اقدام رییس جمهور آمریکا، محکوم کردن حادثه تروریستی تهران، محکوم کردن حمله به منزل شیخ عیسی‌ قاسم، محکوم کردن تحریم‌های ده ساله (ISA) علیه ایران و البته انتشار یک بیانیه خاص درباره فایل صوتی منتشر شده از آیت‌الله منتظری، از جمله بیانیه‌های مهم مجلس خبرگان بوده است.

منبع: رویداد24

خبر بعدی:

انتقاد مجلس خبرگان از اظهارات وزیر امور خارجه در مورد برجام

پنجمین جلسه مشترک هیئت رئیسه و کمیسیون‌های مجلس خبرگان پس از قرائت بیانیه‌ای، به کار خود پایان داد.

به گزارش ایسنا، متن کامل بیانیه پایانی پنجمین جلسه مشترک هیئت رئیسه و کمیسیون‌های مجلس خبرگان به شرح زیر است:

«هیئت رئیسه و رؤسای کمیسیون‌های مجلس خبرگان رهبری در پایان پنجمین جلسه مشترک خود در دوره پنجم، با تسلیت ایام فاطمیه و ارتحال فقیه عالیقدر حضرت آیت الله هاشمی شاهرودی «قدس سره» و گرامی‌داشت دهه فجر و چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی، با قدردانی از تدبیر رهبر معظم انقلاب حضرت آیة الله العظمی خامنه ای«مدظله العالی» مبنی بر تشکیل شورای عالی هماهنگی اقتصادی با حضور سران محترم قوا و اختیارات ویژه‌ای که به این شورا جهت تصمیم‌گیری‌های کلان اقتصادی و کاهش فشارهای اقتصادی بر مردم، تفویض فرموده‌اند بر مطالبات زیر تأکید می­‌نماید:

۱. هم‌افزایی‌ قوا در بهبود وضعیت کلان اقتصادی و کاهش نرخ ارز و طلا علی‌رغم تحریم‌های ظالمانه آمریکا و هم پیمانانش، نشان از عزم جدی برای ساماندهی اوضاع اقتصادی کشور دارد. ضروری است رؤسای قوا به ویژه رئیس جمهور محترم با استفاده از نظرات و راه‌حل‌های اقتصاددانان دلسوز و فعالان بخش خصوصی در راستای تقویت ارزش پول ملی و کاهش فشار بر طبقات ضعیف و زحمتکش، تمام تلاش خود را مبذول دارند.

۲. حمایت از افزایش تولید ملی به خصوص در بخش صنعت، کشاورزی و تقویت اقتصاد دانش بنیان، همواره مورد تأکید مقام معظم رهبری«مدظله العالی» بوده است. مقتضی است شورای عالی هماهنگی اقتصادی، ضمن بررسی موانع کسب و کار بر تأمین مواد اولیه کارخانجات و نسبت به الزام شبکه بانکی برای اعطای تسهیلات بانکی به تولیدکنندگان اهتمام ویژه داشته باشد.

۳. بررسی راههای مقابله جامع و قطعی با هرگونه نفوذ دشمن در نهادها و ادارات بویژه در مراکز تصمیم‌ساز و برخورد جدی با مفسدان و اخلالگران اقتصادی و نیز پایش مستمر بر نحوه قیمت‌گذاری و توزیع کالاها مخصوصاً در ماههای پایانی سال، همچنین نظارت بر عملکرد گمرکات، تسهیل روند ترخیص کالاهای اساسی و مبارزه بی‌امان با قاچاق از مطالبات جدی مردم بوده و عزم جدی مسؤولان را می‌طلبد. همچنین اصلاح ساختار اداری و مقابله با فساد و تصفیه عناصر مفسد و ناکارآمد و شناسایی و تقویت عناصر کارآمد و فعال ضروری است.

۴. مسیر پیشروی راهبردی جمهوری اسلامی در سطح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی در چهلمین سال فجر انقلاب اسلامی، با اقتدار، استمرار دارد و یاوه‌گویی وزیر خارجه آمریکا و دوره‌گردی‌اش در منطقه، مکر و فریت دشمنان و تجمع آنان در لهستان، تأثیری در عزم و اراده ملت بزرگ ایران، در حرکت به سمت تحقق تمدن نوین اسلامی، نخواهد داشت. بی‌شک فعال‌سازی دیپلماسی اقتصادی علی‌الخصوص نسبت به همسایگان، کشور را در برابر تحریم‌ها مقاوم‌تر نموده و جایگاه منطقه‌ای جمهوری اسلامی را ارتقاء خواهد بخشید.

۵. در اهمیت فضای مجازی و نقش آن در تمدن‌سازی ـ به تعبیر مقام معظم رهبری ـ تردیدی وجود ندارد. لذا از وزارت ارتباطات، شورای عالی فضای مجازی و همه دستگاه‌های ذیربط انتظار می‌رود، به طور فعال در جهت ساماندهی این فضا و مقابله با ابتذال اخلاقی و جنگ روانی دشمن، چاره‌اندیشی نموده و برای بومی‌سازی آن و تقویت شبکه ملی اطلاعات و نیز رصد و مقابله با شبکه‌های معاند و غیراخلاقی، گامی اساسی بردارند. همچنین پالایش و تهدیدزدایی و فرصت‌سازی در فضای مجازی بویژه اعمال قانون در مرزبانی و حفاظت دیجیتالی از حاکمیت جمهوری اسلامی ایران را در نظر داشته باشند. در پایان تأکید می‌کنیم که میزان حمایت دولت از پیام‌رسان‌های داخلی باید به میزان حمایت از یک پروژه ملی باشد؛ از این رو، لازم است حمایت‌هی ویژه و حداکثری از پیام‌رسان‌های داخلی صورت گیرد.

۶. انتظار از دولتمردان به ویژه وزارت خارجه، اقدام عملی در لغو تحریم‌ها در چارچوب توافق هسته‌ای است. هدف مذاکرات به طور مشخص، لغو غیر مشروط و کامل همه تحریم‌های اقتصادی، مالی، بانکی و هسته‌ای است و نباید از این هدف کوتاه آمد. متأسفانه وزیر محترم خارجه بر خلاف مسیر مذاکرات اعلامی از سوی رهبری معظم، اعلام می‌دارد که هدف برجام، اقتصادی و رفع تحریم‌ها نبود، این به معنای انحراف از راهبرد اصلی مذاکرات در رفع تحریم‌ها و کوتاه آمدن در برابر دشمن است.

۷. صنایع فضایی کشور شامل پرتابگر و ماهواره در مرحله پیشرفت قرار گرفته و باعث خشم استکبار جهانی شده است. فعالیت صلح‌آمیز فضایی کشورمان باعث افزایش اقتدار و عزت ملی است. با تأکید بر ضرورت توسعه صنعت فضایی از دانشمندان ساخت ماهواره و پرتابگر آن تقدیر می‌نماییم.»

انتهای پیام

یکه‎تازی خودروسازان در فشار به مردم| سایپا شبانه قیمت خودروها را دوباره افزایش داد!+لیست قیمت‌های جدید

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

مدارس کدام استان ها فردا ۲۹ دی ماه تعطیل است؟

منبع این خبر، وبسایت www.rouydad24.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۸۵۳۶۳۸۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ضعف قوانین ، توان پلیس را سلب می کند
 • ارتباط کم خوابی زنان در دوران بارداری با دیابت
 • قرارداد شهاب زاهدی با سوون سامسونگ به دلیل سابقه دوپینگ زاهدی فسخ شد!
 • در نشست هیئت رئیسه مجلس خبرگان چه گذشت؟
 • تأکید اعضای مجلس خبرگان بر شناسایی عناصر ناکارآمد
 • تأکید اعضای مجلس خبرگان بر شناسایی عناصر ناکارآمد برای اصلاح ساختار اداری
 • مجلس خبرگان: میزان حمایت دولت از پیام‌رسان‌های داخلی باید به میزان حمایت از یک پروژه ملی باشد
 • در بیانیه مجلس خبرگان مطرح شد؛ لزوم فعال شدن دیپلماسی اقتصادی برای مقابله با تحریم‌ها/ روسای قوا برای کاهش فشار بر طبقات ضعیف تلاش کنند
 • بیانیه مجلس خبرگان؛ از تاکید بر مقابله با نفوذ دشمن در ادارات تا انتفاد از وزارت خارجه
 • بیانیه پایانی جلسه مشترک هیئت رئیسه و کمیسیونهای مجلس خبرگان
 • پنجمین جلسه مشترک هیت رئیسه و کمسیون های مجلس خبرگان رهبری برگزار شد
 • بیانیه پایانی پنجمین جلسه مشترک هیئت رئیسه و کمیسیونهای مجلس خبرگان رهبری«دوره پنجم»
 • مجلس خبرگان در اهمیت فضای مجازی بیانیه داد
 • بیانیه پایانی پنجمین جلسه هیئت رئیسه و کمیسیون‌های مجلس خبرگان
 • رییس مجلس خبرگان با اشاره به خروج آمریکا؛ چرا مسوولان برجام را آتش نزدند؟
 • بیانیه مجلس خبرگان علیه ظریف: می‌گویید هدف برجام اقتصادی نبوده؛ این یعنی در برابر دشمن کوتاه آمده اید / هدف مذاکرات لغو غیرمشروط و کامل همه تحریم‌های اقتصادی، مالی، بانکی و هسته‌ای بود
 • جنتی: معیشت مردم خوب نیست| چرا مسوولان برجام را آتش نزدند؟| دل‌بستن به اروپا سفاهت است
 • وزیر ارتباطات در نشست مشترک هیات‌رئیسه و کمیسیون‌های مجلس خبرگان حضور یافت
 • نتیجه اعتماد به دشمن یعنی:برجام=هیچ