تهران - احمد توکلی معتقد است: با همین مجلس و دولت هم می توان کار کرد، هرچند گلایه ها و ایراداتی وجود دارد ولی باید برای رفع ایرادات هشدار داد و مشکلات را حل کرد


خبرگزاري آريا - تهران - ايرنا - احمد توکلي معتقد است: با همين مجلس و دولت هم مي‌توان کار کرد، هرچند گلايه ها و ايراداتي وجود دارد ولي بايد براي رفع ايرادات هشدار داد و مشکلات را حل کرد.
image
رئيس هيئت‌مديره سازمان مردم‌نهاد ديده‌بان شفافيت و عدالت در جلسه ماهانه اين تشکل که با محوريت قوانين مرتبط با شفافيت ولي غير رايج برگزار شد، گفت: البته از دولت گله‌داريم؛ ولي وقتي نامه‌اي به آقاي جهانگيري معاون اول رئيس‌جمهور مي‌نويسيم؛ به آن توجه و دستور صادر مي‌کنند و به نتيجه کامل هم مي‌رسد و انشا الله اين کار را ادامه خواهيم داد.

عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام افزود: مجلس شوراي اسلامي دوره دهم اگر چه نسبت به دوره‌هاي قبلي با انتقادهاي بسياري به لحاظ عملکردي مواجه است و عملکردش نسبتا مثبت نيست؛ اما چند اقدام قابل تامل و مهم در جهت مبارزه با فساد انجام داده و تصويب کرده است.
وي افزود: يکي از اين مصوبات در مورد پرداخت حقوق مسوولان است. عموم مردم بايد به دريافتي مقامات؛ مديران و روسا به‌ صورت برخط و آنلاين دسترسي داشته باشند و حتي قبل از پرداخت حقوق فيش حقوقي مسئولان منتشر شود.
نماينده سابق مجلس شوراي اسلامي گفت: البته در مجلس دهم وقتي دسترسي به حقوق و مزاياي مقامات در کميسيون تلفيق تصويب‌شد و قرار بود براي تصويب نهايي در صحن بررسي شود؛ عبارت `عموم مردم` را حذف کردند؛ که ما متوجه آن شديم و پيگيري کرديم و دوباره اصلاح و عبارت `عموم مردم` اضافه شد و نمايندگان هم به آن راي دادند و تصويب کردند.
رئيس هيئت‌مديره سازمان مردم‌نهاد ديده‌بان شفافيت و عدالت تصريح کرد: در مبارزه با فساد اگر هيچ هم نگيريم و اثري هم نبينيم؛ بايد بازهم مبارزه کنيم و انشا الله قطعاً اثر هم خواهد داشت. بايد خود را به مقاومت و ايستادگي دعوت کنيم و موفق خواهيم شد؛ البته در همين مجلس دهم همچنين انتشار محاکمات علني و شفاف نيز تصويب شد و نمايندگان پاي آن ايستادند و ديده‌بان شفافيت و عدالت هم آن را پيگيري خواهد کرد.
توکلي در مورد جايگاه مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: قرار شده مجمع تشخيص نظام تغيير رويه دهد و به‌جاي گسترش کارها به تمرکز بر روي فعاليت برگردد . مقام معظم رهبري هم دستور آن را دادند و قرار شد نظارت بر اجراي سياست‌هاي کلي از شکل قبلي تغيير کند و نظارت بر امور مختلف به مجموعه‌اي انتخابي از اعضاي مجمع سپرده شود که البته روساي قوا در اين مجموعه عضو نيستند.
وي اضافه کرد: قرار شد مجمع تشخيص مصلحت نظام به‌جاي بررسي 770 بند کلي سياست‌ها در 39 موضوع، بر روي چند مورد از اين سياست‌ها متمرکز شود که اين موارد هم اجرايي است و تاثير زيادي خواهد داشت مانند بررسي برخي از بندهاي اقتصاد مقاومتي و؛ که بعداً دکتر رضايي دبير مجمع آن را اعلام خواهد کرد.
رئيس هيئت‌مديره ديده‌بان شفافيت و عدالت با بيان اينکه مبارز با فساد از مسير قانون موثر و به نتيجه خواهد رسيد، گفت: در ديده‌بان شفافيت و عدالت هر موضوعي را پيگيري کرديم به نتيجه مثبت رسيد و در مجموعه برخورد دولت در اين موضوع مثبت بود؛ البته از دولت گله‌داريم؛ ولي وقتي نامه‌اي به آقاي جهانگيري معاون اول رئيس‌جمهور مي‌نويسيم؛ به آن توجه و دستور صادر مي‌کنند و به نتيجه کامل هم مي‌رسد و انشا الله اين کار را ادامه خواهيم داد.
توکلي در بخش ديگري از سخنانش به عملکرد بانک مرکزي در ساماندهي موسسات غيرمجاز پرداخت و گفت: عملکرد بانک مرکزي در خصوص موسسه‌هاي غير مجازي همچون ثامن الحجج و ميزان تاسف بار است. ادغام موسسه ثامن در بانک انصار در مدت 15 روز اجرايي شد ولي مسوولان بانک انصار با اعتقاد و ايمان آن را اعلام و اجرا کردند.
وي افزود: وقتي مردم براي دريافت وجوه خود اقدام کردند تا پول خود را از ثامن بگيرند؛ بانک انصار به هر سپرده‌گذار هر ميزان پول که مي‌خواست؛ مي‌کرد ؛ وقتي سپرده گذاران حتي مي گفتند ما سه ميليارد تومان از پولمان را مي خواهيم، مي گفتند مي دهيم و مردم وقتي مطمئن شدند که پولشان داده مي شود، پولها را برمي گرداندند . بعد از چند روز دخل‌وخرج اين بانک مثبت شد زيرا پولي که مي‌گرفت بيشتر از ميزاني بود که پرداخت کرد؛ در اين مورد سپاه مي‌تواند اين کار را انجام دهد ولي بانک مرکزي از انجام آن ناتوان است.
عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: قرار است بازديدي از بانک انصار و ادغام موسسه ثامن داشته باشم و در همين زمينه گزارشي به مطبوعات خواهم داد. فردي که مسئول اين کار شد آدم درستي است. به خدا، پيغمبر و معنويات توجه دارد.مسئول اين کار گفت ربا نجس است و نبايد بگيريم که به وي مي گفتند وضع خراب مي شود اما وي آن را قبول نداشت ولي چون به خدا توکل کردند؛ نتيجه گرفتند. نمي‌ترسند ومي‌گويند خداوند کمک و حمايت خواهد کرد؛ همين‌گونه و با همين اعتقاد خطر را پذيرفتند و نتيجه گرفتند. البته ممکن است به عملکرد خود بانک انصار هم ايراد باشد ولي در اين مورد نتيجه گرفتند.
عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره به اينکه رئيس‌کل بانک مرکزي از پرداخت 610 هزار ميليارد تومان تسهيلات خبر داده است؛ گفت: وقتي بانک مرکزي در جلسه‌اي گزارشي ارائه کرد، پرسيدم که چه ميزان از تسهيلات پرداختي در سال تبديل معوقات به تسهيلات جديد است، مثلاً شرکتي 100 ميليارد تومان به بانک بدهکار است؛ به اين شرکت 110 ميليارد تومان وام جديد مي‌دهند که 100 ميليارد تومان آن بابت بدهي و 10 ميليارد تومان براي سود از او مي‌گيرند يعني عملاً پولي و يا تسهيلاتي داده نمي‌شود و تسهيلات قديم با جديد تهاتر مي‌شود.
توکلي تصريح کرد: بانک مرکزي و بانک‌ها با اين اقدام دو کار انجام مي‌دهند که يکي در ستون پرداخت تسهيلات 110 ميليارد تومان اضافه و بخش معوقات هم همين ميزان وام داده‌شده، کم مي‌شود که اين شاخص را مثبت مي‌کند. اين اقدام، خيانت است. 70 درصد تسهيلات پرداختي بانک‌ها اين‌گونه است و اعلام هم مي‌شود که تسهيلات داده‌شده ولي اين تسهيلات پوچ است و نتيجه دروغ‌گويي معکوس خواهد بود و اگر صدق در کار باشد کارها درست خواهد شد.
پيش از سخنان دکتر توکلي از يک کارآفرين و برگزيده حامي شفافيت و عدالت با اهدا لوحي تقدير و تشکر شد.
3202**1553
انتهاي پيام /*

شبی که دختران به جای ریش، سه رنگ پرچم ایران را روی صورتشان کشیدند/کسی منقلب نشد، همه شاد و احساس غرور می‌کردند/انگار که قهرمان جهان شده‌ایم+تصاویر

داستان خانه 1000 متری علی‌ اکبر ولایتی

درگذشت اسفندیار رنجبری خواننده مشهور بختیاری

منبع: خبرگزاری آریا

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۸۵۵۰۸۴۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • احمد توکلی مهمان «زنده باد زندگی» می‌شود
 • صورت‌های مالی صنایع آذرآب در مجمع به تصویب نرسید عملکرد 5 ماهه « فاذر »
 • دومین مجمع استانی خیرین کشور در مشهد آغاز به کار کرد
 • سید محمد صدر: دبیرخانه مجمع تعیین سرنوشت سپنتا را در دستور کار قرار نداد
 • مجید انصاری: در جلسه مجمع تشخیص تکلیف سپنتا نیکنام باز هم معلوم نشد/ طرح حضور اقلیت‌ها در شوراهای‌شهر در دستور کار مجمع قرار نگرفت/ کمیسیون حقوقی و قضایی با این طرح مخالف است
 • دبیرخانه مجمع تعیین سرنوشت سپنتا را در دستور کار قرار نداد
 • واکنش‌ها به شهادت عالم برجسته شیعه در غرب افغانستان
 • ◄ جزئیاتی از اولویت‌های حمل‌ونقل ریلی مسافری در سال 97
 • حضور ملی‌پوشان دوومیدانی در اردوی تیم ملی نجات غریق بانوان
 • پذیرش دانشجو برای بیش از 110 رشته مقاطع کارشناسی ارشد در واحد کرمان
 • تجمع مردم هرات در اعتراض به شهادت يک عالم شيعه
 • توزیع کارت آزمون سراسری از یکشنبه
 • توزیع کارت ورود به جلسه آزمون سراسری از فردا
 • توزیع کارت شرکت در آزمون سراسری از فردا
 • توزیع کارت آزمون سراسری از فردا
 • توزیع کارت آزمون سراسری 97؛ از فردا
 • کارت شرکت در آزمون سراسری فردا توزیع می‌شود
 • «محمد جعفر توکلی» یکی از علمای شیعه هرات ترور شد
 • احمد توکلی:دیده بان به همه ایرانیان ضد فساد تعلق دارد/اگر اطلاعات و اسنادی در مورد بدهی میلیاردی ایران مال با کمک آقای مهاجری به دست آید پیگیری می شود
 • ✔️ کنایه سنگین فعال سیاسی اصولگرا به احمد توکلی درباره ویلای لواسان