تهران - احمد توکلی معتقد است: با همین مجلس و دولت هم می توان کار کرد، هرچند گلایه ها و ایراداتی وجود دارد ولی باید برای رفع ایرادات هشدار داد و مشکلات را حل کرد


خبرگزاري آريا - تهران - ايرنا - احمد توکلي معتقد است: با همين مجلس و دولت هم مي‌توان کار کرد، هرچند گلايه ها و ايراداتي وجود دارد ولي بايد براي رفع ايرادات هشدار داد و مشکلات را حل کرد.
image
رئيس هيئت‌مديره سازمان مردم‌نهاد ديده‌بان شفافيت و عدالت در جلسه ماهانه اين تشکل که با محوريت قوانين مرتبط با شفافيت ولي غير رايج برگزار شد، گفت: البته از دولت گله‌داريم؛ ولي وقتي نامه‌اي به آقاي جهانگيري معاون اول رئيس‌جمهور مي‌نويسيم؛ به آن توجه و دستور صادر مي‌کنند و به نتيجه کامل هم مي‌رسد و انشا الله اين کار را ادامه خواهيم داد.

عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام افزود: مجلس شوراي اسلامي دوره دهم اگر چه نسبت به دوره‌هاي قبلي با انتقادهاي بسياري به لحاظ عملکردي مواجه است و عملکردش نسبتا مثبت نيست؛ اما چند اقدام قابل تامل و مهم در جهت مبارزه با فساد انجام داده و تصويب کرده است.
وي افزود: يکي از اين مصوبات در مورد پرداخت حقوق مسوولان است. عموم مردم بايد به دريافتي مقامات؛ مديران و روسا به‌ صورت برخط و آنلاين دسترسي داشته باشند و حتي قبل از پرداخت حقوق فيش حقوقي مسئولان منتشر شود.
نماينده سابق مجلس شوراي اسلامي گفت: البته در مجلس دهم وقتي دسترسي به حقوق و مزاياي مقامات در کميسيون تلفيق تصويب‌شد و قرار بود براي تصويب نهايي در صحن بررسي شود؛ عبارت `عموم مردم` را حذف کردند؛ که ما متوجه آن شديم و پيگيري کرديم و دوباره اصلاح و عبارت `عموم مردم` اضافه شد و نمايندگان هم به آن راي دادند و تصويب کردند.
رئيس هيئت‌مديره سازمان مردم‌نهاد ديده‌بان شفافيت و عدالت تصريح کرد: در مبارزه با فساد اگر هيچ هم نگيريم و اثري هم نبينيم؛ بايد بازهم مبارزه کنيم و انشا الله قطعاً اثر هم خواهد داشت. بايد خود را به مقاومت و ايستادگي دعوت کنيم و موفق خواهيم شد؛ البته در همين مجلس دهم همچنين انتشار محاکمات علني و شفاف نيز تصويب شد و نمايندگان پاي آن ايستادند و ديده‌بان شفافيت و عدالت هم آن را پيگيري خواهد کرد.
توکلي در مورد جايگاه مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: قرار شده مجمع تشخيص نظام تغيير رويه دهد و به‌جاي گسترش کارها به تمرکز بر روي فعاليت برگردد . مقام معظم رهبري هم دستور آن را دادند و قرار شد نظارت بر اجراي سياست‌هاي کلي از شکل قبلي تغيير کند و نظارت بر امور مختلف به مجموعه‌اي انتخابي از اعضاي مجمع سپرده شود که البته روساي قوا در اين مجموعه عضو نيستند.
وي اضافه کرد: قرار شد مجمع تشخيص مصلحت نظام به‌جاي بررسي 770 بند کلي سياست‌ها در 39 موضوع، بر روي چند مورد از اين سياست‌ها متمرکز شود که اين موارد هم اجرايي است و تاثير زيادي خواهد داشت مانند بررسي برخي از بندهاي اقتصاد مقاومتي و؛ که بعداً دکتر رضايي دبير مجمع آن را اعلام خواهد کرد.
رئيس هيئت‌مديره ديده‌بان شفافيت و عدالت با بيان اينکه مبارز با فساد از مسير قانون موثر و به نتيجه خواهد رسيد، گفت: در ديده‌بان شفافيت و عدالت هر موضوعي را پيگيري کرديم به نتيجه مثبت رسيد و در مجموعه برخورد دولت در اين موضوع مثبت بود؛ البته از دولت گله‌داريم؛ ولي وقتي نامه‌اي به آقاي جهانگيري معاون اول رئيس‌جمهور مي‌نويسيم؛ به آن توجه و دستور صادر مي‌کنند و به نتيجه کامل هم مي‌رسد و انشا الله اين کار را ادامه خواهيم داد.
توکلي در بخش ديگري از سخنانش به عملکرد بانک مرکزي در ساماندهي موسسات غيرمجاز پرداخت و گفت: عملکرد بانک مرکزي در خصوص موسسه‌هاي غير مجازي همچون ثامن الحجج و ميزان تاسف بار است. ادغام موسسه ثامن در بانک انصار در مدت 15 روز اجرايي شد ولي مسوولان بانک انصار با اعتقاد و ايمان آن را اعلام و اجرا کردند.
وي افزود: وقتي مردم براي دريافت وجوه خود اقدام کردند تا پول خود را از ثامن بگيرند؛ بانک انصار به هر سپرده‌گذار هر ميزان پول که مي‌خواست؛ مي‌کرد ؛ وقتي سپرده گذاران حتي مي گفتند ما سه ميليارد تومان از پولمان را مي خواهيم، مي گفتند مي دهيم و مردم وقتي مطمئن شدند که پولشان داده مي شود، پولها را برمي گرداندند . بعد از چند روز دخل‌وخرج اين بانک مثبت شد زيرا پولي که مي‌گرفت بيشتر از ميزاني بود که پرداخت کرد؛ در اين مورد سپاه مي‌تواند اين کار را انجام دهد ولي بانک مرکزي از انجام آن ناتوان است.
عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: قرار است بازديدي از بانک انصار و ادغام موسسه ثامن داشته باشم و در همين زمينه گزارشي به مطبوعات خواهم داد. فردي که مسئول اين کار شد آدم درستي است. به خدا، پيغمبر و معنويات توجه دارد.مسئول اين کار گفت ربا نجس است و نبايد بگيريم که به وي مي گفتند وضع خراب مي شود اما وي آن را قبول نداشت ولي چون به خدا توکل کردند؛ نتيجه گرفتند. نمي‌ترسند ومي‌گويند خداوند کمک و حمايت خواهد کرد؛ همين‌گونه و با همين اعتقاد خطر را پذيرفتند و نتيجه گرفتند. البته ممکن است به عملکرد خود بانک انصار هم ايراد باشد ولي در اين مورد نتيجه گرفتند.
عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره به اينکه رئيس‌کل بانک مرکزي از پرداخت 610 هزار ميليارد تومان تسهيلات خبر داده است؛ گفت: وقتي بانک مرکزي در جلسه‌اي گزارشي ارائه کرد، پرسيدم که چه ميزان از تسهيلات پرداختي در سال تبديل معوقات به تسهيلات جديد است، مثلاً شرکتي 100 ميليارد تومان به بانک بدهکار است؛ به اين شرکت 110 ميليارد تومان وام جديد مي‌دهند که 100 ميليارد تومان آن بابت بدهي و 10 ميليارد تومان براي سود از او مي‌گيرند يعني عملاً پولي و يا تسهيلاتي داده نمي‌شود و تسهيلات قديم با جديد تهاتر مي‌شود.
توکلي تصريح کرد: بانک مرکزي و بانک‌ها با اين اقدام دو کار انجام مي‌دهند که يکي در ستون پرداخت تسهيلات 110 ميليارد تومان اضافه و بخش معوقات هم همين ميزان وام داده‌شده، کم مي‌شود که اين شاخص را مثبت مي‌کند. اين اقدام، خيانت است. 70 درصد تسهيلات پرداختي بانک‌ها اين‌گونه است و اعلام هم مي‌شود که تسهيلات داده‌شده ولي اين تسهيلات پوچ است و نتيجه دروغ‌گويي معکوس خواهد بود و اگر صدق در کار باشد کارها درست خواهد شد.
پيش از سخنان دکتر توکلي از يک کارآفرين و برگزيده حامي شفافيت و عدالت با اهدا لوحي تقدير و تشکر شد.
3202**1553
انتهاي پيام /*

نماینده ولی فقیه در سپاه: حضور زنان در استادیوم‌ها خطر است| احتمالا در آینده بانوان و آقایان به صورت مختلط فوتبال را در استادیوم مشاهده خواهند کرد| باید غیرت دینی ما بجوشد| نباید اجازه این کار‌ها را بدهیم| دشمن می‌خواهد اسلام‌ بدون زهر حاکم شود

عکس/ وقتی اسناد ارتباط شریعتمداری با جاسوسان آمریکا منتشر شد

خودکشی مرگبار در مترو علم و صنعت

منبع: خبرگزاری آریا

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۸۵۵۰۸۴۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • اطلاع از وظایف مجمع تشخیص نیازمند مکاتبه با رئیس مجلس نیست / وزیر راه به بیراهه نرود
 • موسوی لاری: اصولگرایان در ماجرای ژن خوب خود را کنار کشیدند/ چرا اسامی آقازاده‌ها را معرفی نمی‌کنند؟
 • روایت وزیر دولت اصلاحات از سهم مخالفان دولت در مشکلات کشور
 • در واکنش به نامه آخوندی به لاریجانی؛ کدخدایی: اطلاع از وظایف مجمع نیازی به نامه‌نگاری با رئیس مجلس نیست/ وزیر بیراهه نرود
 • اطلاع از وظایف مجمع تشخیص نیازمند مکاتبه با رئیس مجلس نیست/ وزیر راه بیراهه نرود
 • اطلاع از وظایف مجمع تشخیص نیازمند مکاتبه با رئیس مجلس نیست
 • از نگاه منفی مجلس به انتخاب شریعتمداری برای وزارت کار تا آخرین وضعیت بررسی CFT در شورای نگهبان
 • آب سرد بر سر تابستان داغ/ معمای ترور ژنرال قندهار
 • اطلاع از وظایف مجمع تشخیص مصلحت نیازمند نامه نگاری به رئیس مجلس نیست/انتظار داریم وزیر راه به بیراه نرود
 • اطلاع از وظایف و اختیارات مجمع تشخیص مصلحت نیازمند نامه نگاری به رئیس مجلس نیست
 • عسگراولادی: تیم اقتصادی دولت باید خود را اصلاح کند
 • پاسخ نیلی به مقاله انتقادی عباس شاکری
 • نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی نابخردانه بود/ چینی‌ها از ما دلخور هستند/ به دولت گفتیم گول فرانسه و آلمان را نخورید/ تحریم ۱۳ آبان ترسی ندارد
 • مدیر جدید در میان گلایه های همگانی فعالیت خود را آغاز کرد
 • تطبیق اساسنامه مجمع نمایندگان ادوار مجلس با قانون جدید احزاب بررسی شد
 • توکلی: هرج و مرج قیمتی داریم
 • شاهد هرج‌ومرج قیمتی هستیم/ در بازار ایران هر کسی قیمت تعیین می‌کند و این مسئله عجیب است
 • دولت وزرای پیشنهادی کار و اقتصاد را شنبه یا یکشنبه به مجلس معرفی می‌کند
 • توکلی: هرج و مرج قیمتی داریم/ وزیر سابقی برای ۱۱ شرکتش سالی هزار میلیارد دلار رانت می‌آورد
 • روایت احمد توکلی از شرایط اقتصادی کشور