تهران - احمد توکلی معتقد است: با همین مجلس و دولت هم می توان کار کرد، هرچند گلایه ها و ایراداتی وجود دارد ولی باید برای رفع ایرادات هشدار داد و مشکلات را حل کرد


خبرگزاري آريا - تهران - ايرنا - احمد توکلي معتقد است: با همين مجلس و دولت هم مي‌توان کار کرد، هرچند گلايه ها و ايراداتي وجود دارد ولي بايد براي رفع ايرادات هشدار داد و مشکلات را حل کرد.

رئيس هيئت‌مديره سازمان مردم‌نهاد ديده‌بان شفافيت و عدالت در جلسه ماهانه اين تشکل که با محوريت قوانين مرتبط با شفافيت ولي غير رايج برگزار شد، گفت: البته از دولت گله‌داريم؛ ولي وقتي نامه‌اي به آقاي جهانگيري معاون اول رئيس‌جمهور مي‌نويسيم؛ به آن توجه و دستور صادر مي‌کنند و به نتيجه کامل هم مي‌رسد و انشا الله اين کار را ادامه خواهيم داد.

عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام افزود: مجلس شوراي اسلامي دوره دهم اگر چه نسبت به دوره‌هاي قبلي با انتقادهاي بسياري به لحاظ عملکردي مواجه است و عملکردش نسبتا مثبت نيست؛ اما چند اقدام قابل تامل و مهم در جهت مبارزه با فساد انجام داده و تصويب کرده است.
وي افزود: يکي از اين مصوبات در مورد پرداخت حقوق مسوولان است. عموم مردم بايد به دريافتي مقامات؛ مديران و روسا به‌ صورت برخط و آنلاين دسترسي داشته باشند و حتي قبل از پرداخت حقوق فيش حقوقي مسئولان منتشر شود.
نماينده سابق مجلس شوراي اسلامي گفت: البته در مجلس دهم وقتي دسترسي به حقوق و مزاياي مقامات در کميسيون تلفيق تصويب‌شد و قرار بود براي تصويب نهايي در صحن بررسي شود؛ عبارت `عموم مردم` را حذف کردند؛ که ما متوجه آن شديم و پيگيري کرديم و دوباره اصلاح و عبارت `عموم مردم` اضافه شد و نمايندگان هم به آن راي دادند و تصويب کردند.
رئيس هيئت‌مديره سازمان مردم‌نهاد ديده‌بان شفافيت و عدالت تصريح کرد: در مبارزه با فساد اگر هيچ هم نگيريم و اثري هم نبينيم؛ بايد بازهم مبارزه کنيم و انشا الله قطعاً اثر هم خواهد داشت. بايد خود را به مقاومت و ايستادگي دعوت کنيم و موفق خواهيم شد؛ البته در همين مجلس دهم همچنين انتشار محاکمات علني و شفاف نيز تصويب شد و نمايندگان پاي آن ايستادند و ديده‌بان شفافيت و عدالت هم آن را پيگيري خواهد کرد.
توکلي در مورد جايگاه مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: قرار شده مجمع تشخيص نظام تغيير رويه دهد و به‌جاي گسترش کارها به تمرکز بر روي فعاليت برگردد . مقام معظم رهبري هم دستور آن را دادند و قرار شد نظارت بر اجراي سياست‌هاي کلي از شکل قبلي تغيير کند و نظارت بر امور مختلف به مجموعه‌اي انتخابي از اعضاي مجمع سپرده شود که البته روساي قوا در اين مجموعه عضو نيستند.
وي اضافه کرد: قرار شد مجمع تشخيص مصلحت نظام به‌جاي بررسي 770 بند کلي سياست‌ها در 39 موضوع، بر روي چند مورد از اين سياست‌ها متمرکز شود که اين موارد هم اجرايي است و تاثير زيادي خواهد داشت مانند بررسي برخي از بندهاي اقتصاد مقاومتي و؛ که بعداً دکتر رضايي دبير مجمع آن را اعلام خواهد کرد.
رئيس هيئت‌مديره ديده‌بان شفافيت و عدالت با بيان اينکه مبارز با فساد از مسير قانون موثر و به نتيجه خواهد رسيد، گفت: در ديده‌بان شفافيت و عدالت هر موضوعي را پيگيري کرديم به نتيجه مثبت رسيد و در مجموعه برخورد دولت در اين موضوع مثبت بود؛ البته از دولت گله‌داريم؛ ولي وقتي نامه‌اي به آقاي جهانگيري معاون اول رئيس‌جمهور مي‌نويسيم؛ به آن توجه و دستور صادر مي‌کنند و به نتيجه کامل هم مي‌رسد و انشا الله اين کار را ادامه خواهيم داد.
توکلي در بخش ديگري از سخنانش به عملکرد بانک مرکزي در ساماندهي موسسات غيرمجاز پرداخت و گفت: عملکرد بانک مرکزي در خصوص موسسه‌هاي غير مجازي همچون ثامن الحجج و ميزان تاسف بار است. ادغام موسسه ثامن در بانک انصار در مدت 15 روز اجرايي شد ولي مسوولان بانک انصار با اعتقاد و ايمان آن را اعلام و اجرا کردند.
وي افزود: وقتي مردم براي دريافت وجوه خود اقدام کردند تا پول خود را از ثامن بگيرند؛ بانک انصار به هر سپرده‌گذار هر ميزان پول که مي‌خواست؛ مي‌کرد ؛ وقتي سپرده گذاران حتي مي گفتند ما سه ميليارد تومان از پولمان را مي خواهيم، مي گفتند مي دهيم و مردم وقتي مطمئن شدند که پولشان داده مي شود، پولها را برمي گرداندند . بعد از چند روز دخل‌وخرج اين بانک مثبت شد زيرا پولي که مي‌گرفت بيشتر از ميزاني بود که پرداخت کرد؛ در اين مورد سپاه مي‌تواند اين کار را انجام دهد ولي بانک مرکزي از انجام آن ناتوان است.
عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: قرار است بازديدي از بانک انصار و ادغام موسسه ثامن داشته باشم و در همين زمينه گزارشي به مطبوعات خواهم داد. فردي که مسئول اين کار شد آدم درستي است. به خدا، پيغمبر و معنويات توجه دارد.مسئول اين کار گفت ربا نجس است و نبايد بگيريم که به وي مي گفتند وضع خراب مي شود اما وي آن را قبول نداشت ولي چون به خدا توکل کردند؛ نتيجه گرفتند. نمي‌ترسند ومي‌گويند خداوند کمک و حمايت خواهد کرد؛ همين‌گونه و با همين اعتقاد خطر را پذيرفتند و نتيجه گرفتند. البته ممکن است به عملکرد خود بانک انصار هم ايراد باشد ولي در اين مورد نتيجه گرفتند.
عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره به اينکه رئيس‌کل بانک مرکزي از پرداخت 610 هزار ميليارد تومان تسهيلات خبر داده است؛ گفت: وقتي بانک مرکزي در جلسه‌اي گزارشي ارائه کرد، پرسيدم که چه ميزان از تسهيلات پرداختي در سال تبديل معوقات به تسهيلات جديد است، مثلاً شرکتي 100 ميليارد تومان به بانک بدهکار است؛ به اين شرکت 110 ميليارد تومان وام جديد مي‌دهند که 100 ميليارد تومان آن بابت بدهي و 10 ميليارد تومان براي سود از او مي‌گيرند يعني عملاً پولي و يا تسهيلاتي داده نمي‌شود و تسهيلات قديم با جديد تهاتر مي‌شود.
توکلي تصريح کرد: بانک مرکزي و بانک‌ها با اين اقدام دو کار انجام مي‌دهند که يکي در ستون پرداخت تسهيلات 110 ميليارد تومان اضافه و بخش معوقات هم همين ميزان وام داده‌شده، کم مي‌شود که اين شاخص را مثبت مي‌کند. اين اقدام، خيانت است. 70 درصد تسهيلات پرداختي بانک‌ها اين‌گونه است و اعلام هم مي‌شود که تسهيلات داده‌شده ولي اين تسهيلات پوچ است و نتيجه دروغ‌گويي معکوس خواهد بود و اگر صدق در کار باشد کارها درست خواهد شد.
پيش از سخنان دکتر توکلي از يک کارآفرين و برگزيده حامي شفافيت و عدالت با اهدا لوحي تقدير و تشکر شد.
3202**1553
انتهاي پيام /*

منبع: خبرگزاری آریا

خبر بعدی:

واکنش ها نسبت به نتایج اولیه انتخابات مجلس در کابل

کابل - ایرنا - کمیسیون انتخابات افغانستان عصر دیروز پس از سه ماه ، نتیجه ابتدایی انتخابات مجلس را در استان کابل که در 28 و 29 مهر ماه امسال برگزار شده بود، اعلام کرد که حدود 90 درصد چهره ها در این فهرست جدید هستند.

به گزارش ایرنا، کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان پس از آن که انتقادهای شدیدی را از سوی احزاب ، فعالان سیاسی و حتی مقامات ارشد دولت وحدت ملی بابت تاخیر در اعلام نتایج شنید و با هشدار و پیشنهاد عزل اعضای خود و اتهام عدم کفایت مدیریتی ، تقلب و فساد مالی و اخلاقی روبرو شد ، شامگاه دوشنبه نتایج نخست حوزه انتخابیه کابل و عشایر را اعلام کرد.
«علیرضا روحانی» سخنگوی کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی، بدنبال اعلام نتیجه نخست کابل به برخی رسانه های افغانستان گفت که تلاش می کند تا یک ماه دیگر نتیجه نهایی انتخابات مجلس را بگونه ای کامل اعلام کند.
وی گفت که نامزدان و افرادی که نسبت به نتیجه نخست اعتراض یا شکایت دارند، 48 ساعت فرصت دارند که شکایت هایشان را به کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی ارایه کنند تا به آنها رسیدگی شود.
روحانی همچنین تأکید کرد که نتیجه نخستین، معیار برنده و بازنده بودن در انتخابات نیست و احتمال تغییرات زیاد در نتیجه نهایی پس از رسیدگی به شکایات وجود دارد.
«یوسف رشید» رئیس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان موسوم به فیفا که یک نهاد مدنی داخلی برای نظارت بر انتخابات است ، اعلام نتیجه نخست را پس از سه ماه تأخیر یک پیشرفت در شکسته شدن بن بست دانست.
وی اما از کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی خواست که به شکایت های نامزدان و مردم به دقت کامل و به موقع رسیدگی کنند و اضافه کرد که سطح شکایت ها در کابل بالا خواهد بود.
رشید ماموریت بعدی کمیسیون رسیدگی به شکایت ها را سنگین عنوان کرد و گفت که همه انتظار تأمین عدالت دارند و کمیسیون رسیدگی به شکایات نتیجه آن را به مردم و رسانه ها اعلام می کند.
«عبدالبدیع صیاد» رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان هم پس از اعلام نتایج نخست حوزه کابل که در واقع تکمیل اعلام نتیجه نخست کل کشور بود، در واکنش به سخنان معاون دوم رئیس جمهوری که گفته بود کمیسیون با این انتخابات اعتبار دولت، انتخابات و مردم سالاری را برد و دیگر قابل تحمل نیست، گفت: دولت و مقامات باید به استقلال کمیسیون احترام بگذارند و از بیان هشدارها خودداری کنند.
اما علاوه بر نامزدان انتخابات، مقامات دولت ، طرف دیگری نیز به کمیسیون انتقاد داشت و آن مردمانی بودند که با تقبل خطرات ناشی از تهدید و حملات تروریست ها از نخستین دقایقی بامداد 28 مهر ماه در صفوف طولانی برای انداختن آرای خود به صندوق ایستادند و برخی نیز در حمله انتحاری و انفجار بمب جان باختند.
واکنش و انتقاد این مردم که اغلب فاقد رسانه بودند ، بیشتر در فضای مجازی و در صفحات اجتماعی خودنمایی می کرد و از دیروز که نتایج ابتدای انتخابات تکمیل شد حجم زیادی نظر مثبت و منفی در صفحات اجتماعی نشر یافته است.
نتیجه نخست انتخابات در 33 استان نشان می دهد که در این دوره ، حدود 90 درصد راه یافتگان به مجلس چهره های جدید هستند و نام افراد بانفوذ که در افکار عمومی از آنها به عنوان بانک رای یاد می شود و یا اقوام و منسوبین آنها در فهرست نیست و این وضعیت زمینه ساز تبادل طعنه و حرف و حدیث در صفحات اجتماعی شده است.
نتیجه اعلام شده بیشتر از هر زمان دیگر نام افراد سرمایه دار و بازرگانان را در خود جای داده است که باعث شده مردم به کمیسیون انتخابات به دیده شک و تردید نگاه کنند و آنها را متهم به فساد و دریافت رشوه در بدل رای می کنند.
«شاه حسین مرتضوی» معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان که در فیسبوک سهم فعال تری نسبت به دیگر همکارانش دارد ، در اولین ساعات پس از اعلام نتیجه نخست انتخابات کابل نوشت که به قدرت مردم باور داشته باشیم، مردم قدرت تغییر را دارند و دیگر از بانک های رای خبری نیست، بانک رای نزد مردم است.
هر چند مرتضوی در باره این نوشته توضیح بیشتری نداده است اما گفته های وی، ناظر به آن عده از رهبران با نفوذ است که در گذشته به بانک رای شهرت داشتند و این بار نتوانستند حتی اقوام خود را که نامزد مجلس بودند، به پیروزی برسانند.
این پیام مرتضوی بدون واکنش نماند و «عصمت فرزاد» در زیر آن نوشت که درست فرمودید دیگر بانک رای معنا ندارد و جای خود را به بانک پول داده است؛ که این سخن طعنه به فساد مالی و اتهام خرید و فروش رای در کمیسیون است.
«محمدعارف حیدری» نوشته است که از رای مردم خبری نیست کاش آرای مردم تعیین کننده سرنوشت انتخابات می بود، کاربری به نام «محمدرضا» هم نوشته است که شمارش و نتیجه کنونی خیالی است هر که پول بیشتر پرداخت کرد در فهرست جا داده شد.
«حسن خالقی» تنها کسی است که در بین صدها کنشگر فضای مجازی نسبت به نوشته مرتضوی واکنش مثبت داشته و نوشته است که مردم این بار ثابت کردند که به طرح و برنامه رای می دهند نه به پول و تعلقات گذشته که با افراد داشتند.
«خبرگاه» یک صفحه اجتماعی پر مخاطب نیز نوشته است که از میان پسران رهبران جهادی تنها نام فرزند «عبدالرب رسول سیاف» در فهرست برندگان انتخابات مجلس هست و از پسران «محمد کریم خلیلی»، «گلبدین حکمتیار» و «محمد محقق» و شماری زیادی دیگر خبری نیست.
صفحه خبرنگاران هرات افغانستان هم با نشر تصاویر پسران رهبران و افراد با نفوذ نوشته است که این افراد در ظاهر رای نیاوردند و خواستار نظرات مردم در این باره شده است که علت آن چه بوده است؟
هر چند تا اعلام نتیجه نهایی راه یافتگان به مجلس زمان زیادی مانده است و هنوز روشن نیست که اعلام نتیجه نهایی چند بار به تعویق خواهد افتاد .
«محمد سرور دانش» معاون دوم رئیس جمهوری نخستین مقام دولتی بود که صبرش لبریز شد و خطاب به کمیسیون گفت که اعتبار دولت، انتخابات و مردم سالاری را به خاک یکسان کردید و نسبت به عدم تحمل مردم هشدار داد و حتی خواستار اصلاحات جدی در جمع مسئولان کمیسیون انتخابات شد.
«عبدالله عبدالله» رئیس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان نیز دیروز دوشنبه در نشست شورای وزیران گفت که اگر افغانستان جمعیتی به اندازه چین داشت باید برای اعلام نتیجه انتخابات مجلس تا روز قیامت انتظار می کشیدیم.
این کنایه ها تا جایی دور از حقیقت هم نیست، شاید افغانستان تنها کشوری در جهان باشد که نتیجه انتخابات آن و شمارش حدود پنج میلیون رای ، نزدیک به چهار ماه زمان برده است.
برخی رسانه های محلی با توجه به فراخوان های غیر رسمی ، احتمال داده اند که امروز سه شنبه امکان دارد با توجه به اعلام نتایج ابتدایی انتخابات کابل ، این شهر شاهد تظاهرات معترضان باشد.
در حال حاضر با اعلام نتایج انتخابات در کابل که آخرین حوزه انتخابیه مانده از میان 33 استانی بود که در آنها انتخابات برگزار شد ، نگاه ها از کمیسیون انتخابات به کمیسیون رسیدگی به شکایت معطوف شده و باید دید نامزدان کابل به نتیجه اولیه چه واکنشی نشان می دهند و کمیسیون رسیدگی به شکایات چگونه به مشکل رسیدگی خواهد کرد.
آساق*291*1104**

ماجرای ازدواج مجدد همسر شهید حججی+عکس

رئیس بنیاد مستضعفان: ماهیانه ۱۸ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنم| در بنیاد مستضعفان کمتر از ۳ میلیون حقوق دریافت نمی‌کنند| مراکز تفریحی خود را همچنان توسعه می‌دهیم، هم فایده اقتصادی دارد و هم برای مردم مفید است+فیلم

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۸۵۵۰۸۴۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • مهدی چمران: رتبه‌ی یک موفقیت را به دولت نهم می‌دهم
 • روحانی:آمریکایی‌ها به دنبال اعمال فشار حداکثری هستند، اما نتیجه نمی‌گیرند
 • چرا شاه رفت؟!
 • مهدی چمران: اقدامات دولت سازندگی قابل قیاس با قبل از انقلاب نیست/ رتبه‌ی یک موفقیت را به دولت نهم می‌دهم
 • واکنش مربی سپیده توکلی به حرفهای غیاثی: شنیدن این صحبت‌ها از زبان یک پیشکسوت تاسف‌بار است
 • بودجه 98 ریاضتی نیست
 • مروری بر ۴دهه داستان‌نویسی ایرانی؛ازسوررئالیسم تاسانتی‌مانتالیسم
 • آشنایی با کارگردانان جشنواره سی و هفتم/«بهرام توکلی» و «غلامرضا تختی»
 • جریان چپ "آیت‌الله هاشمی" را "نقد" کرد یا "تخریب"؟| پاسخ‎های صریح موسوی خوئینی
 • جریان چپ هاشمی را "نقد" کرد یا "تخریب"؟| پاسخ‎های صریح موسوی خوئینی
 • ادامه داستان لابیگری های پر غصه در ردیف های بودجه
 • موسوی خوئینی ها: جریان چپ هرگز هاشمی را تخریب نکرد
 • جریان چپ هرگز هاشمی را تخریب نکرد؛بخش پایانی
 • موسوی خوئینی: مگر هاشمی از ما دفاع کرد که از او دفاع کنیم؟​/ جریان چپ هرگز هاشمی را تخریب نکرد
 • بودجه نئولیبرالی؛ فقیرسازی مردم و فربه‌تر کردن رانت‌خوارها/ میلیاردها دلار به حساب دوستان و رفقای درون قدرت واریز شد/تلاش دولت نجات بانک‌های غیرمسئول از جیب مردم است
 • برای رهبری مناسب تر از آقای خامنه‌ای نداشتیم/ این تصور که اصولگرایان با حاکمیت و رهبری یکی هستند، تصور غلطی است/ آقای هاشمی، در دوران ریاست جمهوری اساسا با جناح چپ میانه خوبی نداشت
 • جریان چپ هرگز هاشمی را تخریب نکرد
 • موسوی‌خوئینی‌ها: هاشمی اگر می‌خواست کاری را انجام بدهد، هر مانعی را کنار می‌زد| او جلوی صف می‌ایستاد و از تهمت‌ها و فحاشی‌ها هراسی نداشت| ماجرای دیدار موسوی خویینی و کروبی با هاشمی پیش از انتخابات 76| منتظری و شهید بهشتی دفتر یادبود تسخیر لانه را امضا نکر
 • موسوی‌خوئینی‌ها: هاشمی اگر می‌خواست کاری را انجام بدهد، هر مانعی را کنار می‌زد/ او جلوی صف می‌ایستاد و از تهمت‌ها و فحاشی‌ها هراسی نداشت/ ماجرای دیدار موسوی خویینی و کروبی با هاشمی پیش از انتخابات 76