ماجرا از آنجا شروع شد که قیمت ارز، به مرز 6000تومان رسید و واکنش ها نسبت به آن بالا گرفت


به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز؛ ماجرا از آنجا شروع شد که قیمت ارز، به مرز 6000تومان رسید و واکنش‌ها نسبت به آن بالا گرفت. به عنوان مثال، ولی‌الله سیف، رئیس بانک مرکزی، یکی از دلایل ایجاد التهابات بازار ارز را وجود استثنائات برای واردات کالا از کانال‌های رسمی و خارج از چارچوب سیاست‌های خارجی کشور همچون مناطق آزاد دانست.

چند روزی هم از این ماجرا نگذشته بود که پای گلایه بهارستان‌‌نشینان به نقش مناطق آزاد کشور در بروز اختلالات ارزی باز شد.

به چه مناطقی، مناطق آزاد می‌گویند؟

منطقه آزاد، محدوده حراست شده بندری و غیربندری است که در آن تجارت آزاد با سایر نقاط جهان با قوانین خاص و متفاوت از سرزمین اصلی صورت می‌گیرد. معافیت‌هایی همچون «حقوق گمرکی»، «کارت بازرگانی»، «ثبت سفارش»، «مالیات بر ارزش‌افزوده» و نیز «عدم وجود تشریفات اداری و قانونی» برای این مناطق در نظر گرفته شد تا مزیت‌هایی همچون تقویت تولید، توسعه صادرات غیرنفتی، جذب سرمایه‌گذاری خارجی، اشتغالزایی، محرومیت‌زدایی و غیره را در این مناطق شاهد باشیم. بر این اساس، سال 72 بود که مناطق آزاد تجاری-صنعتی کشور ما نیز به منظور دستیابی به این اهداف فعالیت خود را آغاز کردند.

قاچاق ارز چرا و چگونه انجام می‌شود؟

در راستای رسیدن به اهداف تعیین شده برای مناطق آزاد، حتی خرید و فروش ارز هم منعی نداشته و هر فردی قادر به انجام این کار است تا همانطور که از نام این مناطق برمی‌آید، آزادِ آزاد باشند. به عبارت دیگر، خرید و فروش ارز در سرزمین اصلی تنها از طریق بانک‌مرکزی و صرافی‌ها امکان‌پذیر است اما طبق ماده 10 آیین‌نامه اجرایی عملیات پولی بانکی، در مناطق آزاد کشورمان، نقل و انتقال همه ارزها از خارج کشور به این مناطق و نیز از مناطق آزاد به خارج از کشور توسط اشخاص حقیقی و حقوقی آزاد است و همین امر، موجب بروز مشکلاتی شده که نمونه آن، بروز بحران ارزی اخیر در کشور بود.

ادعای وجود قاچاق ارز در مناطق آزاد را می‌توان با توجه به بخشنامه ارزی دولت در 22فروردین سال جاری به اثبات رساند؛ در واقع، پس از بحران ارزی فروردین‌ماه امسال بود که بانک‌مرکزی طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد، وارد کنندگان در مناطق آزاد هم از این پس باید ثبت سفارش انجام دهند و همین امر، اهمیت وجود این مناطق را در بحران‌های ارزی دو چندان می‌کند.

ماجرا وقتی جالب‌تر می‌شود که بدانیم ابوالفضل حسن‌بیگی یکی از اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی هم پس از نابسامانی‌های اخیر بازار ارز، با سخنانی تند و گلایه‌آمیز، منطقه آزاد اروند را مکانی برای خروج ارز و ریال از مرزهای ایران به عربستان دانسته و می‌گوید که این منطقه، مقدار زیادی پول رایج ایران را به عربستان برده تا در بازار ایران اخلال ایجاد کنند.

قاچاق ارز در مناطق آزاد افزایش می‌یابد؟

به اذعان عبدالمجید شیخی، کارشناس اقتصادی، پیش از مصوبه جدید دولت برای کنترل بازار ارز، سالانه بیش از 8میلیارد دلار کالا از طریق مناطق آزاد، کوله‌بری و ته‌لنجی بدون نیاز به ثبت سفارش و بدون تامین ارز از طریق مراجع بانکی به کشور وارد می‌شد. از آنجایی هم که لایحه افزایش 8منطقه آزاد در آینده‌ای نزدیک در صحن علنی مجلس به رای گذاشته خواهد شد، این امکان وجود دارد که تعداد این مناطق افزایش یابد و اگر سیاست جدید بانک مرکزی موقتی باشد، «واردات کالا بدون ثبت سفارش» بسیار افزایش خواهد یافت.

ثبت سفارش یکی از الزامات اولیه واردات کالا به کشور است که به منظور «کنترل مجوزها و صحت سنجی استانداردهای کالاهای وارداتی»، «شفافیت در تخصیص منابع و مصارف ارزی» و « تنظیم بازار مصرف داخل بوسیله واردات کالاهای خارجی» انجام می‌گیرد.

راهکار چیست؟

بارها و بارها از طریق رسانه‌های مختلف، هشدارهایی نسبت به افزایش نرخ ارز مطرح شد. اما متاسفانه این هشدارها نادیده گرفته شد تا آنکه سرانجام بحران دامان کشور را گرفت و مردم و مسئولان را برآشفت. با این وجود، تصمیم اخیر بانک مرکزی مبنی بر برداشتن ممنوعیت ثبت سفارش در مناطق آزاد، اگرچه امری مثبت قلمداد می‌شود اما این سیاست قطعاً بلندمدت نخواهد بود و با افزایش مناطق آزاد، مشکلات همچنان وجود خواهند داشت. بنابراین ریشه چنین مشکلاتی را باید در «تفکیک نظام ارزی مناطق آزاد از سرزمین اصلی» جست‌وجو کرد چراکه وجود محدوده‌های شهری در مناطق آزاد، کنترل تبادلات ارز در این مناطق را غیرممکن می‌سازد.

منبع: فارس

401

قیمت ارز لی‌الله سیف رئیس بانک مرکزی مناطق آزاد واردات سامانه ثبت سفارش

منبع: ایسکانیوز

خبر بعدی:

کاهش ۵۰ درصدی فروش مواد آرایشی و بهداشتی/ ارز نیمایی به واحدهای تولیدی مناطق آزاد تعلق نمی‌گیرد/ ۴ ماه انتظار برای ثبت سفارش مواد اولیه

علی رضا کیانی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، در خصوص کمبود مواد اولیه محصولات شوینده و آرایشی و بهداشتی گفت: با توجه به نوسانات ارزی ما شاهد کاهش مواد اولیه در این حوزه‌ها بودیم به گونه‌ای که در بخش شوینده‌ها ۸۰ درصد مواد اولیه در داخل کشور وجود دارد اما برخی از شرکت‌ها برای اینکه محصولاتشان کیفیت بهتری داشته باشد از نوع خارجی استفاده می‌کنند اما اکنون با مشکلات ارزی سراغ مواد اولیه داخلی رفتند و این مساله باعث شده فشار به این واحدها بیشتر شود.

وی با بیان اینکه در بخش آرایشی و بهداشتی ۸۰ درصد مواد اولیه وارداتی است، گفت: خلاهایی که در حوزه ثبت سفارش و تامین نقدینگی به وجود آمده که عملا باعث شده توان واحدهای تولیدی برای خرید مواد اولیه کاهش یابد.

عضو انجمن آرایشی و بهداشتی ایران یادآور شد: تا پیش از این ما به صورت اعتباری و یا ال سی هم می‌توانستیم کالای مورد نیاز را خریداری کنیم، ضمن آنکه دلار سه هزار تومان بود اما الان با سامانه نیما باید تمام بهای کالا را پرداخت کنیم و بعد چهار ماه منتظر بمانیم تا نوبت‌مان شود پس از آن هم باید منتظر بمانیم آیا صرافی دلار دارد یا خیر. اگر هم بخواهیم برای بهبود اوضاع و جواب دادن نیاز مشتری از بازار آزاد دلار تهیه کنیم، باید ۱۲ هزار تومان برای هر دلار پول بدهیم. ضمن آنکه واحدهای تولیدی که در مناطق آزاد قرار دارند، باید از سامانه شیما ارز آزاد دریافت کنند و اصلا به آنها ارز نیمایی تعلق نمی‌گیرد.

وی افزود: یکی دیگر از راه‌ها، وارادات بدون انتقال ارز است به این صورت که واردکننده علاوه بر اینکه دلار ۱۲ هزار تومانی تهیه می‌کند باید ۱۵ تا ۳۰ درصد ارزش محصول را در بانک سپرده بگذارد تا همان کالای ذکر شده و با همان ارزش را وارد و ترخیص کند،‌آن زمان می‌تواند این سپرده را از بانک بگیرند.

کیانی با مقایسه میزان فروش در سال جاری با سال قبل گفت: فروش ریالی مواد آرایشی و بهداشتی بیش از ۵۰ درصد کاهش داشته است؛ زیرا خط چشم، رژ لب و کرم پودر و حتی کرم‌های ضد آفتاب و دست و صورت جزو سبد کالای اساسی مردم نیست و شاهد کاهش چشمگیر فروش آنها بودیم.

عضو انجمن آرایشی و بهداشتی ایران یادآور شد: قیمت خارجی این مواد نیز بسیار گران است و مشتری عملا این کالا را از سبد خرید خود حذف کرده است. اما در بخش فروش ارزی شاهد رشد چشمگیری بودیم که آن هم به دلیل کاهش ارزش پول ملی ما است، اما در بخش شوینده‌ها فروش ما بالاتر رفته است. ضمن آنکه با داشتن مشتری‌های خوب خارجی باز هم اولویت ما تامین بازار داخل است.

ماجرای ازدواج مجدد همسر شهید حججی+عکس

رئیس بنیاد مستضعفان: ماهیانه ۱۸ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنم| در بنیاد مستضعفان کمتر از ۳ میلیون حقوق دریافت نمی‌کنند| مراکز تفریحی خود را همچنان توسعه می‌دهیم، هم فایده اقتصادی دارد و هم برای مردم مفید است+فیلم

کلیدواژه: قیمت ارز رئیس بانک مرکزی مناطق آزاد واردات سامانه ثبت سفارش

منبع این خبر، وبسایت www.iscanews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۸۵۵۱۳۵۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • دلیل مخالفت رئیس کل بانک مرکزی با واردات برخی خودرو‌ها چیست؟ آیا ارز مورد استفاده از محل پولشویی و جرائم سازمان یافته است؟ خودرو‌های بیش از ۴۰ هزار دلار متعلق به کدام آقازاده است؟ تفکر احمدی نژادی در وزارت صنعت، معدن و تجارت
 • دلیل مخالفت رئیس کل بانک مرکزی با واردات برخی خودرو‌ها چیست؟ آیا ارز مورد استفاده از محل پولشویی و جرائم سازمان یافته است؟ خودرو‌های بیش از ۴۰ هزار دلار متعلق به کدام آقازاده است؟ تفکر احمدی نژادی در وزارت صنعت معدن تجارت
 • تصویب امکان واردات بدون انتقال ارز تا سقف ۳۰۰ میلیون دلار + سند
 • همتی: بانک مرکزی نیازهای ارزی را با قدرت تأمین می‎کند
 • همتی: بانک مرکزی نیازهای ارزی را با قدرت تأمین می‎کند/حواله‏‎های ارزی گسترش یافت
 • بانک مرکزی نیاز‌های ارزی مردم و فعالان اقتصادی را با قدرت تأمین می‌کند
 • بانک مرکزی نیازهای ارزی را با قدرت تأمین می کند
 • همتی:باید دنبال احیای اعتماد مردم به بانک مرکزی و ثبات بازار پول و ارز باشیم
 • باید دنبال احیای اعتماد مردم به بانک مرکزی و ثبات بازار پول و ارز باشیم
 • بودجه نئولیبرالی؛ فقیرسازی مردم و فربه‌تر کردن رانت‌خوارها/ میلیاردها دلار به حساب دوستان و رفقای درون قدرت واریز شد/تلاش دولت نجات بانک‌های غیرمسئول از جیب مردم است
 • ترخیص خودرو«بدون انتقال ارز» ابهام دارد
 • تخصيص ارز در زمان واردات کالاي صادراتي برگشتي منتفي شد
 • بانک مرکزی از تاسیس شرکت بازار متشکل معاملات ارز خبر داد
 • ترخیص خودروهای وارداتی «بدون انتقال ارز» ابهام دارد
 • تخصیص ارز به صادرکنندگان متوقف شد
 • مخالفت وزیر صنعت با نظر رئیس بانک مرکزی/ خودروهای مانده در گمرک اجازه ترخیص دارند
 • مخالفت وزیر صنعت با بانک مرکزی+سند
 • َشیوه جدید بانک مرکزی برای برخورد با صادرکنندگانی که تاکنون ارز نیاورده‌اند
 • بازار متشکل معاملات ارزی کارگزار محور است/ سیستم سفارشات و معاملات مبتنی بر سفارش است