دانشگاه به کنار؛ تاکنون هیچ اجازه اجتهادی از مراجع تقلید معتبر و صاحب سبک حوزه نیز به ایشان منتشر نشده است.

روزنامه ایران ارگان دولت نوشت:آقای رحیم‌پور ازغدی در سخنرانی‌اش رئیس ‌جمهوری را بی‌سواد و دروغگو خطاب کرده است. قبل از آنکه به نام اسلامی‌سازی علوم، به جوانان بسیجی آدرس نسبی‌گرایان و راه نئولیبرالیسم را بدهد، باید به این سؤال پاسخ بدهد که اگر این دقایق را نمی‌داند و به زبان می‌آورد، «بی‌سواد» است و اگر می‌داند و می‌گوید، یک «دروغگو» است

از چهره‌های تکراری صدا و سیما؛ خطبه‌های پیش از دستور نماز جمعه و حالا مسئول انتقاد از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی. سال‌هاست پول و امکانات خیلی از نهادهای حاکمیتی و از جمله دوربین‌های صدا و سیما، به صورت پیوسته در اختیار او است تا چنان که سایت رسمی انتشار آرایش نشان می‌دهد در موضوعات متنوعی از خانواده و سیاست خارجی گرفته تا سیاست داخلی و عدالت و اقتصاد و علوم انسانی و فقه و جنگ تحمیلی و انقلاب اسلامی و اندیشه‌های امام خمینی و توسعه و مهدویت هرچه می‌خواهد، بگوید.

«عقلانیت، بحثی در مبانی جامعه‌شناسی»، «فقه و تئوری دولت»، «محمد پیامبری برای همیشه» و «مجموعه گفتارهای طرحی برای فردا» عناوین برخی کتاب‌های او هستند که از جامعه‌شناسی تا فقه و تاریخ اسلام و آینده پژوهشی سرک کشیده‌اند.

نقل است که علمای برجسته سال‌ها پژوهش می‌کنند تا بتوانند در مورد یک موضوع، سخنی جدی بگویند. او اما تنها در یکی از سی‌دی‌های منتشر شده‌اش 70 ساعت درباره عدالت حرف زده است. هیچ ‌کس از او نمی‌پرسد حاصل بیش از یک دهه حضور در شورای انقلاب فرهنگی و بیش از چند هزار ساعت سخنرانی در حوزه‌هایی به این گستردگی چه بوده است؟

گستردگی و تخصصی شدن حوزه‌های مختلف دانش بشری و تواضع علمی، اولین اصل در علوم انسانی است که علمای حوزه‌های مختلف را به این سمت که تنها در یک شاخه معین، به تحقیق بپردازند، در همه حوزه‌ها حرف نزنند و بیش از حرف زدن بشنوند، مقید نبودن به پژوهش و جایگزین کردن پژوهش با سخنرانی، اما به این چهره پرنفوذ حوزه علوم انسانی این امکان را داده که درباره همه چیز سخن بگوید. حکیم دوران که مدرسه نرفته و خط ننوشته، با مدرک دیپلم، مسأله‌آموز صد مدرس شده است و البته قول مشهوری است که آن کس که درباره همه چیز سخن می‌گوید، در حقیقت درباره هیچ‌ چیز سخن نگفته است.

دانشگاه به کنار؛ تاکنون هیچ اجازه اجتهادی از مراجع تقلید معتبر و صاحب سبک حوزه نیز به ایشان منتشر نشده است.

حالا حسن رحیم‌پور ازغدی باز به میدان آمده و در سخنانی جنجالی، رئیس ‌جمهوری را به دلیل ناآشنایی با مبانی علوم انسانی نواخته است. آنچه اما عجیب می‌نماید، ارجاعات او به آرای سه نظریه‌پرداز غربی یعنی «تامس کوهن»، «پل فایبرآیند» و «ایمره لاکاتوش» برای دفاع از ایده علوم انسانی اسلامی است.

آقای رحیم‌پور ازغدی درحالی برای دفاع کردن از علوم انسانی اسلامی و «فرهنگی بودن این علوم» به این چهره‌ها ارجاع می‌دهد که هر دانشجوی لیسانس علوم اجتماعی هم می‌داند که هر سه چهره در زمره متفکرانی هستند که از دستگاه‌های معرفتی نسبی‌گرا دفاع می‌کنند. آنها اساساً قائل به وجود هیچ حقیقت غیر تاریخی و جهانشمولی نیستند و از این ‌رو نخستین مخالفت آنها نه با گفتارهای علمی که با گفتارهای دینی به عنوان مدعیان دستیابی به حقیقت است.

آقای رحیم‌پور ازغدی اگر به همان دروس آیت‌الله جوادی آملی بسنده می‌کرد و در همان‌ها متمرکز می‌شد، می‌دانست که مهم‌ترین انتقاد ایشان به علوم انسانی غربی نسبی‌گرایی و شک‌گرایی موجود در آن است و علوم انسانی اسلامی دقیقاً قرار است در خلاف جهت آرای کوهن و لاکاتوش و فایبرآیند، به سمت حقایق جهانشمول حرکت کنند.

به هر حال آنچه واضح است، اینکه کوهن و فایبرآیند و لاکاتوش به عنوان نسبی‌گرایان جدید، کاملاً در برابر هر پروژه فکری‌ای قرار می‌گیرد که دستیابی به حقیقتی را دنبال کنند. علاوه ‌بر آن، همه می‌دانیم نسبی‌گرایی از مقومات دستگاه‌های فکری نئولیبرال در جهان امروز است ، دستگاهی که سال‌هاست تلاش دستگاه فرهنگی نظام مبارزه با آن بوده است.آقای رحیم‌پور ازغدی در سخنرانی‌اش رئیس ‌جمهوری را بی‌سواد و دروغگو خطاب کرده است.

او اما قبل از آنکه به نام اسلامی‌سازی علوم، به جوانان بسیجی آدرس نسبی‌گرایان و راه نئولیبرالیسم را بدهد، باید به این سؤال پاسخ بدهد که اگر این دقایق را نمی‌داند و به زبان می‌آورد، «بی‌سواد» است و اگر می‌داند و می‌گوید، «دروغگو» است.

منبع: بیتوته

خبر بعدی:

سال ٩٨ تلویزیون را غافلگیر کرد!/ از اجراهای تکراری تا ابتکارهای خام

سال نو امسال هم گویی سیما درخصوص تهیه برنامه‌های تحویل‌ سال غافلگیر شده بود. نبود برنامه‌ریزی، برنامه‌های زنده تکراری و دم‌دستی و برخی به اصطلاح ابتکارات که واضح به نظر می‌رسید تنها در حد یک ایده خام ابتدایی است، موجب شد تا برنامه‌های امسال صداوسیما جذابیت آنچنانی نداشته باشد و حتی در برخی موارد مورد تمسخر کاربران شبکه‌های اجتماعی قرار بگیرد. در عوض بازار قرعه‌کشی‌های پیامکی و اعلام کدهای دستوری در شبکه‌های تلویزیونی داغ بود.

آیا‌ سال نو امسال صداوسیما را غافلگیر کرد؟ شواهد از این امر حکایت دارد. گویی صداوسیما درخصوص تهیه برنامه‌های تحویل‌ سال نو غافلگیر شده بود. نبود برنامه‌ریزی، برنامه‌های زنده تکراری و دم‌دستی و برخی به اصطلاح ابتکارات که واضح به نظر می‌رسید تنها در حد یک ایده خام ابتدایی است و به اندازه کافی پخته‌نشده، موجب شد تا برنامه‌های امسال تحویل ‌سال نو در صداوسیما جذابیت آنچنانی نداشته باشد و حتی در برخی موارد مورد تمسخر کاربران شبکه‌های اجتماعی قرار بگیرد. در عوض اما بازار قرعه‌کشی‌های پیامکی و اعلام کدهای دستوری در شبکه‌های تلویزیونی داغ بود.

امسال شبکه‌های یک، دو، سه، چهار، پنج، افق و آی‌فیلم با ویژه‌برنامه‌هایی میهمان خانه‌های مردم بودند. با این حال، برآورد مجموعه برنامه‌های پخش‌شده این است که تلویزیون امسال نیز نتوانست جریانی تازه به راه انداخته و برنامه‌هایی با ایده‌های نو و خلاقانه را روانه آنتن کند، این درحالی است که چندی پیش مرتضی میرباقری، معاون سیما عنوان کرده بود تعدد برنامه‌های تحویل ‌سال تلویزیون به این دلیل است که هر شبکه بناست از زاویه‌ای خاص و منحصربه‌فرد به استقبال تحویل‌ سال برود و تکراری در کار نیست.

شبکه یک طبق روال چند ‌سال اخیر خود بار دیگر اجرای ویژه‌برنامه تحویل ‌سال را به علی ضیا سپرد، البته ویژه‌برنامه امسال به‌صورت مستقل و در قالب یک برنامه جدید روی آنتن نرفت و ضیا در قالب ویژه‌برنامه «فرمول یک» که در طول‌ سال نیز از شبکه یک پخش شده بود، از چند شب زودتر میهمان خانه‌های مردم شد.

او امسال با راه‌اندازی نظرسنجی درباره ۱۱ چهره مردمی موفق ‌سال ۹۷ تلاش کرده بود تا ایده‌ای نو و متفاوت را اجرا کند و برنامه نسبتا متفاوتی را در مقایسه با سال‌های گذشته به تماشا بگذارد که البته می‌توان گفت تا حدودی موفق بود، به همین دلیل بخش اعظمی از میهمانان تحویل‌ سال این برنامه نیز به همین بخش اختصاص داشتند.

در عین حال چهره‌های فرهنگی، هنری، ورزشی و … نیز در بخش‌های مختلف در برنامه حضور پیدا کردند که البته گفت‌وگوی چندان جذابی با ضیا نداشتند. همچنین تقلید نه‌چندان جالب از مسابقه یک برنامه تلویزیونی که این روزها هم درحال پخش است و شوخی‌های بی‌مورد مجری از دیگر نکات منفی این برنامه بود.

شبکه دو امسال نیز ویژه‌‌برنامه‌ای را با اجرای ژیلا صادقی با نام «پل فروردین» در روزهای گذشته پخش کرد که البته در ویژه‌برنامه تحویل‌ سال امیرحسین آرمان، بازیگر سینما و تلویزیون نیز در اجرا به صادقی ملحق شد تا برنامه تا حدودی از یکنواختی دربیاید که البته این‌طور از آب درنیامد و ناتوانی آرمان در اجرای یک برنامه تلویزیونی بشدت مشهود بود.

احسان علیخانی با وجود آن‌که خیلی تمایلی به اجرای ویژه‌برنامه تحویل ‌سال شبکه سه سیما نداشت، اما به اصرار مدیران شبکه سه این مسئولیت را پذیرفت. او سال‌های گذشته با ویژه‌برنامه‌هایی چون «سه ستاره» و «بهار نارنج» در لحظه‌ سال تحویل میهمان خانه‌های مردم می‌شد، اما امسال که مشغول پروژه «عصر جدید» بود، برنامه تحویل‌ سال را نیز در قالب قسمت ویژه این برنامه روانه آنتن کرد.

اما سبک و سیاق اجرای علیخانی در این برنامه هیچ تازگی و تفاوتی با برنامه‌های پیشین او نداشت و درواقع این برنامه هم کپی دیگری از برنامه‌های تحویل‌ سال شبکه سه سیما در سال‌های گذشته بود. گویی علیخانی تنها قصد دارد کاری انجام داده باشد، نه این‌که ابتکاری جدید به کار ببندد.

شبکه چهار میزبان سعدی و حافظ!
شبکه چهار به نظر می‌رسید که بنا داشت امسال خیلی از رقبایش عقب نیفتد، به همین دلیل مدیران شبکه برنامه ویژه‌ای را برای تحویل‌ سال در نظر گرفتند با نام «همیشه بهار» که امیرحسین مدرس اجرای آن را برعهده داشت.

در تیزرهای این برنامه اشاره شده بود از میهمانانی دعوت می‌شود که تا به امروز در تلویزیون حاضر نشده بودند و این مسأله کنجکاوی مخاطبان را برمی‌انگیزد تا پای برنامه نشسته و با میهمانان آشنا شوند، اما آن‌چه از قاب تلویزیون پخش شد، حسابی آنها را ناامید کرد، هر چند ایده نسبتا جدیدی بود.

در این برنامه شخصیت‌های دو شاعر بزرگ ایران؛ حافظ و سعدی با گریم به‌عنوان میهمان به برنامه دعوت شدند. ابتکاری که تمسخر کاربران شبکه‌های اجتماعی و به راه افتادن هشتگ‌های بسیار را در پی داشت. انتقادها بسیار زیاد بودند از این‌که چرا ایرج میرزا را نبرده‌اند تا برایشان شعرهای منشوری بخواند تا این‌که سعدی با کتانی نایکی رفته شبکه چهار و بحث‌هایی درباره استفاده مواد صنعتی و سنتی!

اما چه شد خالق شاهنامه اساطیری و شاعران ایران قدیم به روی صفحه تلویزیون آمدند؟ امیرحسین مدرس شاعر، خواننده و مجری سیما در ابتدا تاکید کرد که از همان دیشب این هجمه‌ها را دیده است و سپس ادامه داد: «باستانی تعبیر نادرستی است. شاعران ادبیات کهن. باستانی مربوط به اوایل تاریخ می‌شود، مثل زمان داریوش، کوروش، کیومرث و جمشید. شاعران حاضر در این برنامه مربوط به پس از اسلام هستند.»

البته مدرس از ایده‌ای دفاع می‌کند که برای خودش نبوده، اما نمی‌خواهد تلاش همکارانش را نفی کند: «ایده این بخش‌ها از من نبود. نویسنده‌ای داشت که خود از نویسندگان موفق فیلم، سریال، رادیو و تئاتر است. تا جایی که من اطلاع دارم، قرار شد برخلاف برنامه‌های دیگر شبکه‌ها که چهره‌های مختلف رشته‌های هنری را دعوت می‌کنند، ما به مشاهیر تاریخی و فرهنگی و ادبی‌مان بپردازیم و جان‌بخشی کنیم و در تنظیم دیالوگ‌ها در قالب گفت‌وگویی بسیار کوتاه، با شخصیت و زندگی و مهمترین آثارشان آشنا شویم.»/ روزنامه شهروند

ظریف: به هیچ‌کس اعتماد نداریم اما می‌توانیم با همه مذاکره کنیم| مردم مبنای قدرت کشور هستند

فردوسی‌پور: اجازه پخش برنامه 90 را ندادند| فرزندم را با پست و مقام معاوضه نمی‌کنم

جزئیات شهادت ۲ مأمور ناجا در خیابان ارشاد مشهد

منبع این خبر، وبسایت beytoote.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۸۵۵۴۲۳۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • هت تریک رحیم استرلینگ مقابل چک (انگلیس ۴-۰ چک)
 • گل دوم زیبای رحیم استرلینگ به چک (انگلیس ۳-۰ چک)
 • گل رحیم استرلینگ به چک (انگلیس ۱-۰ چک)
 • دامن زن؛ خاستگاه ارزش‌های والای انسانی
 • موضع‌گیری تکراری هوک علیه ایران
 • روسیه ناتو را دروغگو خواند
 • هوک: حزب‌الله سازمانی تروریستی است!/ موضع‌گیری تکراری علیه ایران
 • سیگار، کاراکتر تکراری سینمای ایران
 • افزایش نسبی دما در گیلان
 • دبیرکل ناتو دروغگو است
 • انتقاد به تامین نیروی انسانی در مدارس استعداد‌های درخشان
 • افزایش نسبی دمای هوا در استان کرمانشاه/ورود سامانه بارشی از شنبه
 • ادعاهای تکراری و بی‌اساس پمپئو علیه ایران
 • پایدار نسبی هوای گیلان در روزهای پایانی هفته
 • معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری اصفهان منصوب شد
 • ویژه برنامه‌های تلویزیونی؛ تکراری و غیرجذاب
 • پیام تبریک ترامپ و ادعاهای تکراری درباره مردم ایران
 • فردوسی پور هم کینه ای است و هم دروغگو!
 • ادعاهای تکراری ترامپ در پیام نوروزی