دولت از ٢١ فروردین ماه سال جاری، سیاست جدیدی در حوزه ارزی به مرحله اجرا درآورد که طی آن کنترل ورود و خروج ارز و نظارت بر جریان ارزی متفاوت از قبل انجام شود، بر این اساس مسیر عرضه و تامین ارزی تغییر کرده و از کانال های مشخص شده و خارج از روال قبلی که عمدتا از طریق بازار آزاد و صرافی ها بود، انجام می شود اما در این بین هستند تقاضاهای ارزی اغلب خردی که محلی برای تامین آن در سیاست فعلی پیش بینی نشده و بانک مرکزی به مرور در حال پوشش آن هاست


به گزارش جام جم آنلاین از ایسنا، دولت از ٢١ فروردین ماه سال جاری، سیاست جدیدی در حوزه ارزی به مرحله اجرا درآورد که طی آن کنترل ورود و خروج ارز و نظارت بر جریان ارزی متفاوت از قبل انجام شود، بر این اساس مسیر عرضه و تامین ارزی تغییر کرده و از کانال‌های مشخص شده و خارج از روال قبلی که عمدتا از طریق بازار آزاد و صرافی‌ها بود، انجام می‌شود اما در این بین هستند تقاضاهای ارزی اغلب خردی که محلی برای تامین آن در سیاست فعلی پیش‌بینی نشده و بانک مرکزی به مرور در حال پوشش آن‌هاست.

‌اخیرا بانک مرکزی حذف پرداخت ارز از سوی مسافران به سفارتخانه‌ها را برای هزینه ویزا در دستور کار قرار داده است، سیاستی که ابعاد آن در گفت‌وگو با مهدی کسرائی پور - مدیرکل سیاست‌های ارزی بانک مرکزی- مورد بررسی قرار گرفت.

‌مدیر کل سیاست‌های ارزی بانک مرکزی با اشاره به دلایل پیشنهاد اخیر این بانک به وزارت امور خارجه در رابطه با ارز تحویلی اتباع ایرانی به سفارتخانه‌ها و نمایندگی‌های کنسولی مقیم به منظور صدور ویزا یا سایر خدمات کنسولی گفت: پس از اجرایی شدن سیاست جدید ارزی دولت و بانک مرکزی و پیش‌بینی مصارف ارزی کشور در مقررات جدید، برخی نیازهای خرد، جزو مصارف پیش‌بینی نشده و از این رو پس از دریافت بازخوردهای ذیربط، بانک مرکزی حتی‌الامکان سعی کرده است راهکارهایی برای پاسخ به این تقاضاها بیابد. در ارتباط با این تقاضا پس از مذاکراتی با مسئولان وزارت امور خارجه، ابتدا تصمیم بر این بود که سفارتخانه‌های مقیم در ازای خدمات کنسولی خود، ریال دریافت کنند که این موضوع بنا به برخی دلایل اجرایی نشد.

از جمله به دلیل الزامات داخلی برخی کشورها، سفارتخانه مقیم‌ باید خدمات کنسولی خود را در قبال دریافت ارز ارائه کند که نمونه آن خدمات صدور ویزا است. از سوی دیگر مردم به دلیل الزامات جدید ارزی امکان خرید ارز از صرافی‌ها را نداشته و نمی‌توانند این گونه مصارف را به راحتی تامین کنند، پس باید به این تقاضاها پاسخ داده می‌شد.

‌کسرائی‌پور ادامه داد: بانک مرکزی راهکاری را پیشنهاد کرد و با در نظر گرفتن ابعاد مختلف آن، مذاکراتی را با وزارت امور خارجه انجام داد تا بتواند این مشکل را برطرف کند؛ به طوری که هم متقاضی خدمات کنسولی (صدور ویزا، ...) در تامین ارز کمترین مشکل را داشته باشد یعنی بتواند با پرداخت ریال، امور خود را در سفارتخانه مربوطه انجام دهد و هم اینکه چنانچه سفارتخانه ذیربط که مایل به دریافت ارز است، بتواند ارز خود را در قبال ارائه خدمات کنسولی دریافت کند.

‌وی با بیان این که نتیجه مذاکرات بانک مرکزی با وزارت امور خارجه که در قالب یادداشتی به سفارتخانه‌ها و نمایندگی‌های کنسولی مقیم ایران اعلام شد گفت: سیاست از این قرار است که ساز و کاری فراهم شده تا هر سفارتخانه که خواهان دریافت ارز بابت خدمات خود باشد، بتواند به بانک مرکزی و یا یکی از بانک‌های عاملی که این سرویس را ارائه می‌کند مراجعه کرده و یک حساب ارزی مثلا به ارز یورو افتتاح کند. این حساب به یک پایانه فروش (POS) ارزی متصل می‌شود که در اختیار سفارتخانه متقاضی قرار خواهد گرفت. هنگامی که متقاضی دریافت خدمات کنسولی (ویزا، تایید اسناد، ...) به سفارتخانه مراجعه می‌کند، برای پرداخت وجه خدمات مورد نظر، کارت بانکی ریالی وی که می‌تواند متعلق به هر بانک عضو شبکه شتاب باشد، در پایانه فروش با وارد کردن مبلغ ارزی استفاده می‌شود.

‌کسرائی‌پور ادامه داد: متعاقب این امر معادل ریالی مبلغ ویزا به نرخ روز اعلامی بانک مرکزی از حساب متقاضی، به ریال کسر شده و در مقابل حساب سفارتخانه خدمات دهنده به ارز بستانکار می‌شود. برای مثال اگر هزینه صدور ویزای کشور سفارتخانه مورد نظر ۶۰ یورو باشد، با وارد کردن مبلغ ۶۰ یورو در پایان فروش معادل ریالی آن به نرخ روز اعلامی بانک مرکزی از حساب متقاضی (دارنده کارت) کسر شده و بلافاصله ۶۰ یورو به حساب سفارتخانه واریز می‌شود.

‌به گفته مدیر کل سیاست‌های ارزی بانک مرکزی، هرگاه که سفارتخانه بخواهد می‌تواند با مراجعه به بانک عامل، تا سقف مبلغ موجودی حساب ارزی درخواست صدور حواله یا دریافت اسکناس ارز کند.

منبع: جام جم آنلاین

خبر بعدی:

پرداخت ۵۹ میلیون تومان کمک‌هزینه ازدواج به مددجویان رامسری

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از ساری ، پرویز سرایی رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) رامسر گفت: ۵۹ میلیون تومان کمک هزینه ازدواج به ۳۵ نفر از مددجویان تحت حمایت در این شهرستان از آغاز امسال تاکنون پرداخت شد.

وی افزود: پرداخت کمک‌هزینه ازدواج به مددجویان با هدف تحکیم و تقویت بنیاد خانواده و ترویج ازدواج آسان بوده است.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) رامسر گفت: از آغاز امسال تاکنون کمک‌هزینه ازدواج به پسران مددجو، کمک‌هزینه جهیزیه برای دختران تحت حمایت و کمک موردی پرداخت‌شده است.

سرایی بابیان اینکه تمام نوعروسان از مشاوره‌های قبل از ازدواج بهره‌مند می‌شوند، افزود: قبل از ازدواج دوره‌های آموزشی متناسب ازجمله کلاس‌های مشاوره‌های فردی و گروهی، کلاس‌های آموزشی همسران جوان و مشاوره آموزش خانواده ارائه می‌شود.

وی گفت: کمک‌هزینه ازدواج برای تأمین جهیزیه مددجویان در مناطق محروم این شهرستان نیز پرداخت‌شده است.

ارائه خدمات عمرانی به ۳۱۲ خانوار مددجو

علی اکبر سیدی رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) تنکابن نیز با بیان اینکه یکی از اولویت‌های اصلی کمیته امداد، تامین، تعمیر و بازسازی مسکن مددجویان است، گفت:: به ۳۱۲ خانوار مددجو خدمات عمرانی به ارزش ۲۷۵ میلیون تومان ارائه شد.

وی افزود: ارائه خدمات عمرانی در قالب تعمیرات کلی و جزئی ساختمان، احداث و خرید مسکن روستایی و شهری، احداث سرویس‌های بهداشتی و حمام، حصارکشی و آشپزخانه و دریافت انشعابات و پروانه ساخت برای مددجویان بوده است.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) تنکابن گفت: تا کنون ۱۲۲ مورد انشعابات گاز و آب و برق، پروانه ساخت و نظام مهندسی و عوارض شهرداری مسکن مددجویی انجام شده است.

وی افزود: در شهرستان تنکابن چهار هزار و ۵۸ خانوار، معیشت بگیر کمیته امداد بوده و از خدمات این نهاد بهره‌مند هستند.

انتهای پیام/آ

 

لیاقت مردم خرگیری نیست/ همکاری نشود، اجازه خروج مرغ را نمی‌دهم

آیا FATF مانع فعالیت‌های سپاه و کمک ایران به حزب‌الله و نیروهای مقاومت سوریه می‌شود؟

خواهر جانسون به نشانه مخالفت با بریگزیت برهنه شد!

کلیدواژه: هزینه ویزا

منبع این خبر، وبسایت jamejamonline.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۸۵۶۱۸۲۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • جشنواره بزرگ قرعه کشی حساب های قرض الحسنه پس انداز بانک رفاه کارگران در سال 1397
 • قول بانک مرکزي براي پرداخت معوقات استادان اعزامي
 • سرنوشت گرانی ارزها چه خواهد شد؟
 • جزئیات تسهیلات بانک مرکزی برای صادرکنندگان
 • بازار ارز طی چند روز آینده دچار تحولاتی خواهد شد؟
 • داغِ آدم‌پرانی و مهاجرت در نمایشگاه گردشگری
 • گردشگران افغان، هند را به ایران ترجیح می‌دهند!
 • آیا نرخ ارز در هفته های آینده کاهش می یابد؟‌
 • حرف های تلخ مشاور وزارت فرهنگ افغانستان در رابطه با ایران
 • هزینه سفر به افغانستان چقدر است؟
 • حرف های تلخ مشاور وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در رابطه با ایران
 • چشم‌انداز کاهش نرخ ارز طی هفته‌های آینده
 • ارز صادرکنندگان باید برگردد
 • ارز صادرکنندگان باید برگردد/مصوبه‏‏‏ تشویقی اخیر گشایشی برای صادرکنندگان ایجاد نمی‌کند
 • قرعه‌کشی جوایز هشتواره بانک گردشگری برگزار شد
 • رشد 37 درصدی سپرده های شعب بانک توسعه صادرات
 • مشوق‌های جدید بانک مرکزی برای بازگشت ارز حاصل از صادرات
 • صدور اسناد مالکيت روستاهاي قرچک پيگيري مي‌شود
 • مشوق های جدید بانک مرکزی برای بازگردانندگان ارز صادراتی