تهران - هیات دولت آیین نامه اجرایی ماده (5) قانون بیمه اجباری خسارات وارد شده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه را تصویب کرد


خبرگزاري آريا - تهران- ايرنا- هيات دولت آيين‌نامه اجرايي ماده (5) قانون بيمه اجباري خسارات وارد شده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشي از وسايل نقليه را تصويب کرد.
image
به گزارش روز چهارشنبه ايرنا از پايگاه اطلاع رساني دولت، هيات وزيران در جلسه 1397/02/16 به پيشنهاد بيمه مرکزي جمهوري اسلامي ايران و تأييد شوراي عالي بيمه و به استناد ماده (5) قانون بيمه اجباري خسارات وارد شده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشي از وسايل نقليه - مصوب 1395- آيين ­نامه اجرايي ماده يادشده را به شرح زير تصويب کرد:
ماده 1- در اين آيين نامه اصطلاحات زير در معاني مشروح مربوط به کار مي روند و ساير اصطلاحات تابع تعاريف مندرج در قانون است:
الف- قانون: قانون بيمه اجباري خسارات وارد شده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشي از وسايل نقليه - مصوب 1395-
ب- بيمه مرکزي: بيمه مرکزي جمهوري اسلامي ايران
پ- شرکت بيمه: هر يک از شرکت هاي بيمه در حال فعاليت يا در شرف تأسيس که تقاضاي مجوز فعاليت در رشته شخص ثالث را از بيمه مرکزي دارند.

ت - مجوز فعاليت: اجازه کتبي بيمه مرکزي براي فعاليت شرکت بيمه در رشته شخص ثالث که براساس اين آيين نامه صادر مي شود.
ث - توانگري مالي: نسبت توانگري مالي شرکت بيمه که براساس مصوبات شوراي عالي بيمه تعيين مي شود.
ماده 2- شرکت بيمه متقاضي فعاليت در رشته بيمه شخص ثالث جهت اخذ مجوز فعاليت در اين رشته بايد به تشخيص بيمه مرکزي واجد شرايط زير باشد:
الف- داشتن حداقل سرمايه پرداخت شده مطابق با آخرين مصوبه هيئت وزيران، موضوع ماده (36) قانون تأسيس بيمه مرکزي ايران و بيمه گري - مصوب 1350- .
ب- کفايت ذخاير بيمه اي رشته شخص ثالث براي شرکت هاي در حال فعاليت، بر اساس ضوابط موضوع ماده (58) قانون.
پ- دارا بودن حداقل توانگري مالي در سطح (2) آيين نامه مصوب شوراي عالي بيمه.
ت- داشتن امکانات سخت افزاري و نرم افزاري و سامانه هاي اطلاعاتي لازم براي صدور بيمه نامه و پرداخت خسارت و تبادل اطلاعات و امکان فروش الکترونيکي بيمه نامه شخص ثالث براساس دستورالعمل ابلاغي بيمه مرکزي.
ث- داشتن نيروي انساني واجد صلاحيت به تعداد مورد نياز در امور صدور بيمه نامه و کارشناس پرداخت خسارت متناسب با برنامه هاي اجرايي شرکت براساس دستورالعمل ابلاغي بيمه مرکزي.
ج- داشتن سابقه مناسب پرداخت خسارت براساس عواملي نظير پرداخت به موقع خسارت، رعايت حقوق بيمه گذاران و زيان ديدگان در رشته بيمه شخص ثالث براي شرکت هاي در حال فعاليت براساس دستورالعمل ابلاغي بيمه مرکزي.
ماده 3- شرکت بيمه متقاضي فعاليت در رشته شخص ثالث، بايد تقاضاي فعاليت در اين رشته را به همراه مدارک و مستندات لازم براي احراز شرايط مندرج در ماده (2) اين آيين نامه به بيمه مرکزي تسليم نمايد.
ماده 4- بيمه مرکزي موظف است پس از دريافت کليه مدارک و اطلاعات موضوع ماده (2) اين آيين نامه ظرف (40) روز در صورت احراز شرايط، مجوز فعاليت را صادر و در غير اين صورت نظر خود را با ذکر دلايل عدم احراز شرايط به شرکت بيمه متقاضي اعلام نمايد.
تبصره- بررسي مجدد درخواست شرکت بيمه پس از رفع نواقص امکانپذير است.
ماده 5- در صورتي که شرکت بيمه طبق تشخيص بيمه مرکزي هر يک از شرايط مندرج در اين آيين نامه را از دست بدهد موظف است در مهلت زماني که بيمه مرکزي تعيين مي نمايد (حداکثر يک سال) وضعيت خود را با ضوابط اين آيين نامه منطبق نمايد. در غير اين صورت بيمه مرکزي مطابق مفاد ماده (57) قانون و آيين نامه آن عمل خواهد کرد.
ماده 6- بيمه مرکزي موظف است ضوابط و اطلاعات مربوط به صدور، لغو، تعليق يا ابطال مجوز فعاليت هر يک از شرکت هاي بيمه در رشته شخص ثالث را به صورت مستمر در پايگاه اطلاع رساني خود جهت اطلاع عمومي منتشر نمايد.
سيام*3061*1449
انتهاي پيام /*

ابراهیم فیاض: دورهمی کثیف‌ترین برنامه از لحاظ اخلاقی است/ مهران مدیری روابط جنسی خارج از خانواده را ترویج می‌کند/ او در حضور فردوسی پور تبلغ همجنس بازی کرد+فیلم

ترامپ در مسیر تکرار سناریوی عراق علیه ایران؟چه‌کسانی درباره ایران به آمریکا اطلاعات غلط می‎دهند؟

حادثه تلخ کتایون ریاحی را ویلچر نشین کرد (عکس)

منبع: خبرگزاری آریا

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۸۵۶۶۷۳۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • بررسی استیضاح وزیر علوم در کمیسیون آموزش
 • محور‌های دارای بیشترین تردد طی ۲۴ ساعت گذشته اعلام کرد+ جدول
 • توزیع لاستیک کامیون با نرخ دولتی در برخی استان ها
 • استیضاح وزیر علوم و بررسی افزایش قیمت‌ها در دستور کار کمیسیون‌های مجلس
 • سوال از وزرای آموزش وپرورش، نفت و امورخارجه دردستور کار نمایندگان
 • آخرین وضعیت پرداخت یارانه نقدی به احزاب
 • اعلام آخرین جزئیات ترافیکی جاده‌های کشور/ تردد انواع وسایل نقلیه در محور کندوان ممنوع
 • محور‌های دارای بیشترین تردد طی ۲۴ ساعت گذشته + جدول
 • با گذشت ۸ ماه از ابلاغ آیین نامه هنوز وامی برای اشتغال روستایی پرداخت نشده است/ هشدار نسبت به انحراف منابع و فساد+جدول
 • کشف وسایل نقلیه سرقتی در ۲۸ تیرماه ۱۳۹۷
 • پیوندهایمان با ایران، ارتباطی با طرف ثالث ندارد
 • خودداری رانندگان وسایل نقلیه عمومی بهارستان از روشن کردن سیستم سرمایشی خودرو/ گرما و تخلف رانندگان بهارستانی صدای مردم را درآورد
 • پیوندهایمان با ایران، ارتباطی با کشور ثالث ندارد
 • وسایل سفر به تایلند | در سفر به تایلند چه چیزی با خود ببریم؟
 • معاون پارلمانی رئیس‌جمهور: لوایح چهارگانه FATF برای ما بسیار حیاتی است / تصویب نشدن لوایح حتماً کشور را با خسارت‌های غیرقابل جبرانی مواجه می‌کند / ورود مجمع تشخیص به شکل فعلی ایراد حقوقی دارد؛ در قانون نداریم که مجمع به شورای نگهبان نظر مشورتی بدهد
 • جزئیات محدودیت‌های ترافیکی جاده‌ها
 • معاون رئیس‌جمهور: لوایح چهارگانه برای ما بسیار حیاتی است /تصویب نشدن لوایح حتماً کشور را با خسارت‌های غیرقابل جبرانی مواجه می‌کند
 • وسایل برقی را درحالت استندبای قرار ندهید
 • وسایل برقی در حالت استندبای، 3 تا 11 درصد برق مصرف می‌کنند
 • ضرورت ایجاد محدودیت واردات وسایل توانبخشی که مشابه داخلی دارند