به گزارش پارس نیوز، 

دولت از ٢١ فروردین ماه سال جاری، سیاست جدیدی در حوزه ارزی به مرحله اجرا درآورد که طی آن کنترل ورود و خروج ارز و نظارت بر جریان ارزی متفاوت از قبل انجام شود، بر این اساس مسیر عرضه و تامین ارزی تغییر کرده و از کانال‌های مشخص شده و خارج از روال قبلی که عمدتا از طریق بازار آزاد و صرافی‌ها بود، انجام می‌شود اما در این بین هستند تقاضاهای ارزی اغلب خردی که محلی برای تامین آن در سیاست فعلی پیش‌بینی نشده و بانک مرکزی به مرور در حال پوشش آن‌هاست.

‌اخیرا بانک مرکزی حذف پرداخت ارز از سوی مسافران به سفارتخانه‌ها را برای هزینه ویزا در دستور کار قرار داده است، سیاستی که ابعاد آن در گفت‌وگو با مهدی کسرائی پور - مدیرکل سیاست‌های ارزی بانک مرکزی- مورد بررسی قرار گرفت.

‌مدیر کل سیاست‌های ارزی بانک مرکزی با اشاره به دلایل پیشنهاد اخیر این بانک به وزارت امور خارجه در رابطه با ارز تحویلی اتباع ایرانی به سفارتخانه‌ها و نمایندگی‌های کنسولی مقیم به منظور صدور ویزا یا سایر خدمات کنسولی گفت: پس از اجرایی شدن سیاست جدید ارزی دولت و بانک مرکزی و پیش‌بینی مصارف ارزی کشور در مقررات جدید، برخی نیازهای خرد، جزو مصارف پیش‌بینی نشده و از این رو پس از دریافت بازخوردهای ذیربط، بانک مرکزی حتی‌الامکان سعی کرده است راهکارهایی برای پاسخ به این تقاضاها بیابد. در ارتباط با این تقاضا پس از مذاکراتی با مسئولان وزارت امور خارجه، ابتدا تصمیم بر این بود که سفارتخانه‌های مقیم در ازای خدمات کنسولی خود، ریال دریافت کنند که این موضوع بنا به برخی دلایل اجرایی نشد.

از جمله به دلیل الزامات داخلی برخی کشورها، سفارتخانه مقیم‌ باید خدمات کنسولی خود را در قبال دریافت ارز ارائه کند که نمونه آن خدمات صدور ویزا است. از سوی دیگر مردم به دلیل الزامات جدید ارزی امکان خرید ارز از صرافی‌ها را نداشته و نمی‌توانند این گونه مصارف را به راحتی تامین کنند، پس باید به این تقاضاها پاسخ داده می‌شد.

‌کسرائی‌پور ادامه داد: بانک مرکزی راهکاری را پیشنهاد کرد و با در نظر گرفتن ابعاد مختلف آن، مذاکراتی را با وزارت امور خارجه انجام داد تا بتواند این مشکل را برطرف کند؛ به طوری که هم متقاضی خدمات کنسولی (صدور ویزا، ...) در تامین ارز کمترین مشکل را داشته باشد یعنی بتواند با پرداخت ریال، امور خود را در سفارتخانه مربوطه انجام دهد و هم اینکه چنانچه سفارتخانه ذیربط که مایل به دریافت ارز است، بتواند ارز خود را در قبال ارائه خدمات کنسولی دریافت کند.

‌وی با بیان این که نتیجه مذاکرات بانک مرکزی با وزارت امور خارجه که در قالب یادداشتی به سفارتخانه‌ها و نمایندگی‌های کنسولی مقیم ایران اعلام شد گفت: سیاست از این قرار است که ساز و کاری فراهم شده تا هر سفارتخانه که خواهان دریافت ارز بابت خدمات خود باشد، بتواند به بانک مرکزی و یا یکی از بانک‌های عاملی که این سرویس را ارائه می‌کند مراجعه کرده و یک حساب ارزی مثلا به ارز یورو افتتاح کند. این حساب به یک پایانه فروش (POS) ارزی متصل می‌شود که در اختیار سفارتخانه متقاضی قرار خواهد گرفت. هنگامی که متقاضی دریافت خدمات کنسولی (ویزا، تایید اسناد، ...) به سفارتخانه مراجعه می‌کند، برای پرداخت وجه خدمات مورد نظر، کارت بانکی ریالی وی که می‌تواند متعلق به هر بانک عضو شبکه شتاب باشد، در پایانه فروش با وارد کردن مبلغ ارزی استفاده می‌شود.

‌کسرائی‌پور ادامه داد: متعاقب این امر معادل ریالی مبلغ ویزا به نرخ روز اعلامی بانک مرکزی از حساب متقاضی، به ریال کسر شده و در مقابل حساب سفارتخانه خدمات دهنده به ارز بستانکار می‌شود. برای مثال اگر هزینه صدور ویزای کشور سفارتخانه مورد نظر ۶۰ یورو باشد، با وارد کردن مبلغ ۶۰ یورو در پایان فروش معادل ریالی آن به نرخ روز اعلامی بانک مرکزی از حساب متقاضی (دارنده کارت) کسر شده و بلافاصله ۶۰ یورو به حساب سفارتخانه واریز می‌شود.

‌به گفته مدیر کل سیاست‌های ارزی بانک مرکزی، هرگاه که سفارتخانه بخواهد می‌تواند با مراجعه به بانک عامل، تا سقف مبلغ موجودی حساب ارزی درخواست صدور حواله یا دریافت اسکناس ارز کند.

منبع: پارس نیوز

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

بازار متشکل ارزی، انحرافی و جعلی است/هشدار به سران قوا در خصوص ابزارهای جدید تثبیت نرخهای آزاد ارز

سرپرست اسبق وزارت اقتصاد با بیان اینکه، تمام معاملات ارزی بایستی در سامانه نیما انجام شود و نیاز به تشکیل یک بازار جدید نیست، گفت: بازار متشکل ارزی به مانند بازار ثانویه به دلایل مختلف جعلی و انحرافی است. ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۳ اقتصادی اقتصاد ایران پول | ارز | بانک نظرات - اخبار اقتصادی -

حسین صمصامی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با بیان اینکه، بازار جدید ارزی (با عنوان بازار متشکل ) یک بازار جعلی است، گفت: عملا این مجموعه جدید یک بازار نبوده چراکه ابزارها و عناصر اصلی ایجاد یک بازار متشکل از طریق جمع شدن چند صراف و بانک مرکزی در شرایط موجود امکان پذیر نیست.

این کارشناس اقتصادی گفت: بعد از اطلاعیه شماره یک دولت (بانک مرکزی) در 21 فروردین ماه 97 درخصوص تعیین نرخ  4200 تومانی برای هر دلار، اعمال نامناسب این سیاست باعث شد تا ذینفعانی که به دنبال افزایش نرخ هستند به شدت به سیاست مذکور حمله کنند.

وی افزود، بعد از اجرای این سیاست به بدترین نحو ممکن، ذینفعان به دنبال رسمیت دادن به نرخ ارز آزاد، بحث بازار ثانویه را مطرح کردند.گام بعدی آنها نیز این است که نرخ ارز در بازار آزاد را رسمیت دهند. بر این اساس اکنون شاهد این هستیم که بازار ثانویه دو نرخی شده است (8700 تومان نیمایی و نرخ توافقی نزدیک به بازار آزاد)  با ایجاد بازار متشکل ارزی هم گام نهایی در رسمیت دادن به نرخ بازار آزاد و حذف نرخ نیمایی برداشته می‌شود.

بازار متشکل ارزی، مثل بازار ثانویه  یک بحث انحرافی است

وی افزود، پیش بینی می‌شود، سرنوشت این بازار جدید هم مثل بازار ثانویه خواهد بود. به عبارت دیگر هرچند (از اواخر بهمن ماه) تغییراتی در بازار ثانویه اعمال شده، نرخ در سامانه نیما هم توسط بانک مرکزی تعیین می‌شود.

به گفته این اقتصادان، بازار متشکل ارزی یک بحث انحرافی است چراکه طراحان آن متوجه مفهوم بازار نشده‌اند و این بازار نمی‌تواند به کشف قیمت هم کمک کند.

عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی در ادامه عنوان کرد؛ مفهوم بازار در مبانی علمی در اینجا نمی‌تواند شکل بگیرد و مفهوم بازار و بازار ارز بسیار عمیق‌تر از آن چیزی است که تحت عنوان بازار متشکل مطرح می‌شود. چراکه اساسا ثبت اطلاعات ارزی در یک بستر الکترونیکی اصلا به مفهوم شکل گیری یک بازار متشکل ارزی آنهم با معنای علمی آن نیست.

وی افزود؛ در یک بازار واقعی اولا نرخ از تلاقی عرضه و تقاضا کشف می‌شود، ثانیا عرضه و تقاضا نسبت به نرخ حساس هستند. اما سامانه‌های نیما و سنا تنها نظام‌های ثبت اطلاعات هستند، چراکه تشکیل یک بازار منسجم یک سری پیش فرض‌ها، اجزاء و عناصری دارد که در ساختار فعلی اقتصاد ایران، این اجزاء وجود ندارد.

سرپرست اسبق وزارت اقتصاد گفت: به همان دلیلی که بازار ثانویه شکست خورده، این بازار جعلی جدید هم شکست خواهد خورد، توجه کنید که صرافی‌های بخش خصوصی هم در کنار سایر بازیگران این بازار قرار است در بازار مذکور کشف قیمت انجام دهند اما مکانیزم کشف قیمت مشخص نیست.

وی افزود، به نظر می‌رسد، در این بازار عرضه کننده‌ای که بیشترین سهم را دارد تعیین قیمت می‌کند. در این صورت آیا شما اجازه می‌دهید صراف انحصارگر قیمت اسکناس ارز (نقد) را تعیین کند؟ از طرف دیگر ممکن است بگویند ما اجازه تعیین انحصاری قیمت را نمی‌دهیم، که در این صورت با مفهوم بازار مواجه نیستیم.

تفاوت مفهوم بازار با ثبت الکترونیکی اطلاعات در  سامانه نیما و سنا

صمصامی با بیان اینکه، نباید یک بستر جدید برای سفته بازی ایجاد شود، گفت: در همان زیرساخت سامانه نیما امکان معاملات نقدی ارز هم باید ایجاد می‌شد و نیازی به تشکیل بازار جدید نبود. همچنین  اگر نیما (نظام یکپارچه ارزی) است چرا کلیه مبادلات در آن ثبت نمی‌شود؟

این کارشناس اقتصادی گفت: ایجاد محدودیت در این مکانیزم‌ها به معنی این است که مفهوم بازار در آنها از بین رفته است. پس نتیجه این می‌شود که نهاد متولی در خصوص ارز، باید به انحصارِ دارندگان اصلی ارز تن بدهد. یعنی شخص، صراف یا شرکتی که ارز بیشتری دارد قرار است قیمت را تعیین کند.

با بسترهای نیما و سنا مخالف نیستیم

وی تاکید کرد، سنا ( یا سامانه نظارت ارز ) تنها سامانه ثبت اطلاعات صرافی است و مانند نیما تنها یک ابزار و بستر الکترونیکی برای ثبت  قیمت در معاملات خرد بازار ارز است و مشخصا با مفهوم بازار ارتباطی ندارد. ما با ثبت قیمت صرافیها در بستر الکترونیکی مخالفتی نداریم  اما استفاده از واژه بازار الزاماتی دارد، در واقع بازار ارز یک سری شاخصه‌هایی از جمله عرضه و تقاضا و کشف قیمت دارد که باید به آن توجه کرد.

صمصامی با اشاره به ابهامی در خصوص وجود بازارهای انحصاری گفت: بازار انحصاری، کارایی اقتصادی ایجاد نمی‌کند. ما به دنبال بازاری هستیم که ما را به شرایط کارایی اقتصادی(بهینه پَرِتو) برساند. اتفاقا انحصار دولتی بهتر از انحصار خصوصی است که باید به این نکته توجه شود. به طور کلی افرادی که مدعی هستند بازار ثانویه و امثالهم میتوانند در قالب بازار انحصاری فعال باشند مشخص است که اطلاعی از مفاهیم اقتصادی ندارند.

صمصامی در انتها با اشاره به اینکه هدف نهایی از افزایش نرخ ارز  اضمحلال نظام اقتصادی کشور است، گفت: به اعتقاد اقتصادانان برجسته مثل فریدمن، اسمیت و... یکی از بهترین ابزارهای موثر و کارا برای مضمحل کردن اقتصاد یک کشور، تضعیف پول ملی آن کشور است.  پول ملی ما نیز طی یک سال ارزش خود را بشدت از دست داده است، بگونه‌ای که نرخ ارز از 3600 تومان به حدود 14 هزار تومان رسیده است.

بنابراین بنظر می‌رسد این ابزارهای جدید به روشی برای تثبیت نرخ‌های بازار آزاد تبدیل شده‌اند. بر این اساس با توجه در شرایط  جنگ اقتصادی قرار داریم سران قوا بایستی بسیار مراقب باشند و از بروز یک فاجعه اقتصادی جلوگیری کنند.

فهرست دریافت کنندگان ارز نیمایی و دولتی منتشر شد + سند"بی‌مبنایی تاریخی" مسئولان اقتصادی کشور در «تعیین نرخ برابری ارز»

انتهای پیام/

R1389/P/S7,77,79/CT2 واژه های کاربردی مرتبط قاچاق ارز

شوک قیمت در بازار نفت با تصمیم ترامپ علیه ایران| حالا چه خواهد شد؟

وزیر خارجه آمریکا ایران را تهدید کرد: هیچ معافیت نفتی تمدید نمی‌شود| قدرت ایران در اثر تحریم‌ها کم شده است |می‎خواهیم درآمد نفتی ایران را به صفر برسانیم

پناهندگی سردار نصیری؛ از شایعه تا واقعیت +تصاویر

کلیدواژه: ارز بانک مرکزی پوشش مسافران وزارت امور خارجه دولت امور خارجه ایران یورو ارز بانک مرکزی پوشش مسافران وزارت امور خارجه پارس پارس نیوز

منبع این خبر، وبسایت www.parsnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۸۵۶۹۲۳۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ششمین جلسه محاکمه مدیرعامل سابق شرکت بازرگانی پتروشیمی و ۱۳ متهم دیگر
 • کولاکوویچ: آمریکا دست از پیچیده کردن صدور ویزا بردارد
 • چقدر ذخایر ارزی به ریال تبدیل شده؟
 • کاهش ۲۰ درصدی وثیقه مورد نیاز رفع تعهد ارزی
 • جایگزین ریالی بودجه نفتی
 • رانت ٧٥,٠٠٠,٠٠٠,٠٠٠,٠٠٠ تومانی
 • نرخ واقعی دلار حدود ۴۳۰۰ تومان است/ حذف ارز ۴۲۰۰؛ به نفع سودجویان و به ضرر مردم/ رونق تولید با سیاست‌های بانک مرکزی ممکن نیست!
 • رانت ٧٥٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠ تومانی
 • روادید عراق رایگان است اما لغو نشده
 • مرده‌ای که دلار ٤٢٠٠ تومانی گرفت!‏
 • معاملات ارزی از کف خیابان جمع می‌شود؟
 • نوسان‌گیری دلار با راه‌اندازی «بازار متشکل ارزی»/ فشارهای اقتصادی آمریکا پیش‌خور شده‌اند
 • واکنش ها به راه اندازی بازار متشکل ارزی
 • رایگان شدن هزینه روادید عراق به معنای لغو روادید نیست/ جزییات کاهش هزینه‌ها
 • هزینه سفر به عتبات کاهش یافت
 • کاهش ۲۰درصدی هزینه سفرعتبات
 • کاهش هزینه سفر به عتبات / افزایش آمار زائران با رایگان شدن ویزا
 • کاهش ۲۰درصدی هزینه سفرعتبات/افزایش آمار زائران بارایگان شدن ویزا
 • سازوکار احتمالي پرداخت تسهيلات ارزي به زنجيره خودروسازي