حسین شریعتمداری، مدیر مسئول روزنامه کیهان طی یادداشتی از غیبت طولانی محمد بن سلمان و احتمال قتل وی رمزگشایی کرشت مهم به شرح ذیل است، متن کامل این یادداشت مهم به شرح ذیل است، شواهد فراوان و قابل توجهی در دست است که نشان می دهد غیبت نزدیک به 30 روزه «محمد بن سلمان» ولیعهد پادشاه عربستان طبیعی به نظر نمی رسد و از بروز حادثه ای حکایت می کند که تلاش می شود از میدان دید دیگران پنهان بماند


به گزارش گروه روی خط رسانه های خبرگزاری برنا؛ حسین شریعتمداری، مدیر مسئول روزنامه کیهان طی یادداشتی از غیبت طولانی محمد بن سلمان و احتمال قتل وی رمزگشایی کرشت مهم به شرح ذیل است:

متن کامل این یادداشت مهم به شرح ذیل است:

شواهد فراوان و قابل توجهی در دست است که نشان می‌دهد غیبت نزدیک به ۳۰ روزه «محمد بن‌سلمان» ولیعهد پادشاه عربستان طبیعی به نظر نمی‌رسد و از بروز حادثه‌ای حکایت می‌کند که تلاش می‌شود از میدان دید دیگران پنهان بماند.

بخوانید!

۱- شنبه‌شب اول اردیبهشت ماه جاری (۲۱ آوریل ۲۰۱۸ ) خبرگزاری‌ها از یک درگیری شدید در ریاض خبر دادند. فیلم‌ها و تصاویری که از محل درگیری مخابره شده بود به وضوح از تردد ‌تانک‌ها و زره‌پوش‌ها در اطراف کاخ سلطنتی آل‌سعود حکایت می‌کرد و صدای تبادل آتش با سلاح سنگین میان گارد سلطنتی و گروهی که هنوز هویت آنها فاش نشده است شنیده می‌شد. این درگیری برای چند ساعت پیاپی ادامه داشت. بعد از وقوع حادثه و با تاخیری سؤال‌برانگیز (فردای آن روز)، مقامات سعودی در یک گزارش رسمی اعلام کردند که یک «آی پهپاد» از نوع «هلی‌شات» که به عنوان اسباب‌بازی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد در آسمان اطراف کاخ دیده شده بود که با پدافند هوایی منهدم شد! و توضیح ندادند که آیا چند ساعت تیر‌اندازی با سلاح سنگین و حضور ‌تانک‌ها و زره‌پوش‌ها برای مقابله با یک اسباب‌بازی بوده است؟!

۲- محمد بن‌سلمان به حضور مداوم در رسانه‌ها و مصاحبه‌های پی در پی با شبکه‌های خبری شهرت داشت به گونه‌ای که تقریبا هیچ روزی نبود که تصویر و یا اظهار نظری از وی در رسانه‌ها نباشد. با این حال غیبت کامل ۲۷ روزه بن‌سلمان در رسانه‌ها و بی‌خبری مطلق از حضور او در بازدید از فلان مرکز یا افتتاح فلان ساختمان و... که تقریبا همه روزه مواردی از آن دیده و مخابره می‌شد را نمی‌توان تصادفی و عادی تلقی کرد!

۳- محمد بن‌نایف، ولیعهد رسمی آل‌سعود که بن‌سلمان با پشتیبانی آمریکا و حمایت پدرش او را برکنار کرده و خود به جای او نشسته بود، بعد از برکناری، در قصر محل اقامت خود محبوس بود و هیچ خبری از وی به بیرون درز نمی‌کرد. اما بن‌نایف اخیرا در اقدامی دور از انتظار در صفحه توئیت خود، سیاست‌های محمد بن‌سلمان را به شدت محکوم کرده و ادامه آن را باعث نابودی حاکمیت چند ده ساله آل‌سعود دانسته است. در بخشی از توئیت بن‌نایف آمده است:
«۱۰۰ میلیارد دلار میزان سرمایه‌گذاران یمنی در عربستان است و اکثر آنان برای خروج از کشور و انتقال دارایی‌های خود به دیگر کشورها تلاش می‌کنند که علت آن سیاست‌های عقیمی است که بن‌سلمان بر سرمایه‌گذاران خارجی تحمیل کرده است. علاوه بر آن شاخص سرمایه‌گذاری امن در عربستان کاهش یافته است. سرزمین بدون مردم، کشور نیست. اعمال محدودیت و در تنگنا قرار‌ دادن مردم، ظلم و ستم به مردم و تلاش برای تغییر هویتی که جمع و متحد شده است و افراد بر اساس آن رشد و نمو یافته‌اند به معنای تهدید مستقیم برای کشور به عنوان یک منظومه کامل است». بن‌نایف در ادامه آورده است «بن‌سلمان به علت کوته‌فکری‌های سیاسی و شیوه تعامل با مردم در واقع با سرنوشت کشور بازی و موجودیت عربستان را تهدید می‌کند... اهمیت مسجد‌الاقصی به لحاظ دینی و وجدانی و سیاسی و عاطفی کمتر از حرمین شریفین نیست و تا‌کنون سابقه نداشته است که یکی از پادشاهان و شاهزادگان و سران کشورهای عربی و اسلامی در قبال قدس و مسجد‌الاقصی کوتاهی کرده و اقدام خود را هم علنی کنند ولی بن‌سلمان و اطرافیان او این کار را کرده‌اند. باید بدانیم که قدس پایتخت ابدی فلسطین است».
از محمد بن‌نایف که در محل اقامت خود محبوس بود و اجازه کمترین تماسی با دنیای بیرون از قصر خود نداشت، این اظهار نظر و حمله مستقیم و همه‌جانبه به محمد بن‌سلمان عجیب و غیر‌منتظره است آن‌هم بن‌سلمانی که به برخوردهای سخت و خشونت‌آمیز با مخالفان خود شهرت دارد، بنابراین توئیت محمد بن‌نایف تنها می‌تواند نشانه بیرون افتادن بن‌سلمان از چرخه قدرت در عربستان باشد.

۴- دو هفته قبل «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه ترامپ در سفری ناگهانی به ریاض رفت و خبرگزاری‌ها به نقل از مقامات سعودی از ملاقات و گفت‌و‌گوی او با محمد بن‌سلمان خبر دادند! اما برخلاف معمول هیچ تصویری از این ملاقات مخابره نشد! تا آنجا که برخی از منابع خبری در انجام این ملاقات تردید کردند!

۵- قطر در برخورد با عربستان از روش کج‌دار و مریز استفاده می‌کرد و در تلاش بود تا پیوندش با آل‌سعود به طور کامل گسسته نشود و راه بازگشت باز بماند ولی اخیرا با صراحت اعلام کرده است که هیچیک از شروط عربستان - بخوانید بن‌سلمان- را نمی‌پذیرد. این حرکت قطر نیز از حادثه‌ای در حاکمیت آل‌سعود خبر می‌دهد که می‌تواند حذف بن‌سلمان نتیجه آن باشد.

۶- نامه محرمانه ترامپ به سران برخی از کشورهای عربی خلیج‌فارس- که اطلاع رهبر معظم انقلاب از آن شگفتی غرب را در پی داشت- و صدور چندین و چند دستور‌العمل خطاب به آنان که با بایدها و نبایدها همراه بود، غیر‌منتظره به نظر می‌رسید چرا که مضمون و محتوای نامه ترامپ حاوی نکته‌ای نبود که پیش از آن به طور علنی خطاب به سران عرب خلیج‌فارس مطرح نشده باشد! از این روی ارسال محرمانه آن در عرف سیاسی معمول و قابل توجیه نبود، مگر اینکه اتفاق غیر‌قابل پیش‌بینی و تازه‌ای افتاده باشد که سران کشورهای یاد شده را با شوک و سردرگمی روبرو کرده و باعث شده که ترامپ دلگرمی دادن به آنان را ضروری بداند! سفر ناگهانی و بدون مخابره تصویر مایک پمپئو به عربستان نیز در همین جهت قابل ارزیابی است.

۷- و اما، آنچه شواهد و قرائن یاد شده را از احتمال به قطعیت نزدیک می‌کند یک خبر به کلی سرّی است که از سرویس اطلاعاتی و امنیتی یکی از کشورهای عربی منطقه درز کرده و به گونه‌ای در اختیار کیهان قرار گرفته است. این سرویس اطلاعاتی در گزارش محرمانه خود برای مقام عالی کشور متبوع خویش با قاطعیت آورده است که در جریان درگیری‌های شنبه شب ریاض- اول اردیبهشت/۲۱ آوریل- حداقل دو گلوله به محمد بن‌سلمان ولیعهد عربستان اصابت کرده و احتمال اینکه از دنیا رفته باشد نیز وجود دارد.

 

منبع: خبرگزاری برنا

خبر بعدی:

افزایش درخواست‌ها برای افشای گزارش سیا درباره پرونده قتل خاشقجی

به گزارش ایلنا به نقل از آناتولی، «جوش رجین» نویسنده و کارشناس امور سیاسی خارجی و امنیت ملی آمریکا با انتشار مقاله‌ای با عنوان «افزایش درخواست‌ها برای ارائه گزارش سازمان اطلاعات مرکزی (سیا) درباره پرونده قتل جمال خاشقجی روزنامه‌نگار منتقد سعودی» در روزنامه واشنگتن پست، دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری این کشور را به مخالفت با افشای اطلاعات این سازمان متهم کرد. 

رجین گفت: «دولت ترامپ با گذشت بیش از ۱۰۰ روز از حادثه قتل و ناپدید شدن خاشقجی با افشای اطلاعات سازمان سیا از این جنایت مخالفت می‌کند».

وی در ادامه افزود: «در حال حاضر درخواست‌های کنگره جدید برای بررسی این پرونده توسط یک سازمان غیر دولتی مهم و تحقیق در عدالت و شفافیت دو دولت عربستان و آمریکا از سر گرفته شده است».

مقاله مذکور به اظهارات «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا درباره قتل خاشقجی در سفر به ریاض پرداخت که بر لزوم محاکمه تمام عاملان این جنایت تأکید و از پایبندی و توجه «سلمان بن عبدالعزیز» و «محمد بن سلمان» پادشاه و ولیعهد سعودی به این محاکمه و تحقق چنین هدفی خبر داده بود.

رجین از نرمش پمپئو در قبال این موضوع انتقاد و وی را «احمق» توصیف کرد. 

وی در مقاله خود نوشت: «حماقت پمپئو در این که مظنونان قتل را به دستگیری قاتلان فرا می‌خواند،‌ بسیار بد است».

این نویسنده واشنگتن پست نوشت که دفاع دولت ترامپ از بن سلمان به طور کلی ارزیابی سیا از دخالت ولیعهد سعوی و صدور دستور قتل خاشقجی توسط او را انکار می‌کند. 

سیا از وجود ایمیل‌های بن سلمان به «سعود القحطانی» مشاور دربار سعودی و ناظر عملیات قتل خاشقجی مطلع شده است.

پمپئو با حمله به گزارش‌های سیا آن را غیر دقیق توصیف کرد و گفت که هیچ دلیل مستقیمی برای دخالت بن سلمان در این جنایت وجود ندارد. 

بر اساس این مقاله، در حال حاضر تلاش‌های روزافزونی برای دستیابی و  افشای گزارش سیا درباره قتل خاشقجی و علنی شدن آنها وجود دارد.

از هفته گذشته ابتکار عدالت اجتماعی باز (طرح غیر حزبی حقوق بشر) علیه برخی نهادهای دولتی آمریکا اقامه دعوا کرده و خواستار افشای اطلاعات سیا درباره پرونده خاشقجی شده است. 

 «امریت سینگ» مدیر طرح ابتکار امنیت ملی و مبارزه با تروریسم گفت: «افشای کامل این فایل‌های ضبط شده صرف نظر از قدرت عاملان جنایت و اجازه به مردم برای ارزیابی چگونگی واکنش دولت آمریکا به این نادیده گرفتن آشکار قانون اقدامی حیاتی برای محاکمه این قاتلان به شمار می‌رود».

هفته گذشته «نانسی پلوسی» رهبر اکثریت دموکرات در مجلس نمایندگان تصریح کرد که کنگره برای تحقق عدالت و محاکمه عاملان قتل خاشقجی تلاش خواهد کرد زیرا کاملا مشخص است که دولت ترامپ چنین اقدامی نخواهد کرد.

ماجرای ازدواج مجدد همسر شهید حججی+عکس

رئیس بنیاد مستضعفان: ماهیانه ۱۸ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنم| در بنیاد مستضعفان کمتر از ۳ میلیون حقوق دریافت نمی‌کنند| مراکز تفریحی خود را همچنان توسعه می‌دهیم، هم فایده اقتصادی دارد و هم برای مردم مفید است+فیلم

کلیدواژه: حسین شریعتمداری سرمایه قتل قطر کشورهای عربی

منبع این خبر، وبسایت www.borna.news است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۱۸۵۷۳۲۶۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • القحطانی همچنان آزاد است
 • بن سلمان و پایه‎های لرزان خاندان سعودی؛ آینده سیاسی عربستان چگونه رقم می‎خورد؟
 • اصلاحات عربستان تحت حاکمیت محمد بن سلمان سطحی و توخالی است
 • سی‌ان‌ان: اصلاحات عربستان تحت حاکمیت محمد بن سلمان سطحی و توخالی است
 • نفود مشاور اخراجی محمد بن سلمان در محافل عربستان
 • سعود القحطانی همچنان در نزد بن‌سلمان از نفوذ برخوردار است
 • رویترز: سعود القحطانی به نیابت از بن سلمان صحبت می‌کند
 • سعود القحطانی به رغم برکناری همچنان در نزد بن‌سلمان از نفوذ برخوردار است
 • رویترز: مشاور اخراجی محمد بن سلمان هنوز هم در محافل عربستان نفوذ دارد
 • هدیه عجیب سعودی‌ها به عمران خان +عکس
 • پیش‌بینی فعال توییتری سعودی درباره مجاز شدن فروش مشروب و احداث کلوب‌های شبانه در عربستان
 • اصلاحات جديد در عربستان؛ ايجاد کازينو و آزادي قمار و مشروبات الکي!/ بن سلمان بدنبال چيست؟
 • وقتی بن سلمان کمر به قتل اسلام می‌بندد
 • حمایت ولیعهد عربستان از دشمنان اسلام در اروپا
 • دوربين العالم؛ حملات رسانه اي عربستان و امارات عليه حشد الشعبي و تلاش رسانه هاي سعودي براي تمجيد از محمد بن سلمان
 • حمایت محمد بن سلمان از راست‌گرایان افراطی و دشمنان اسلام در اروپا
 • اختلاف در آمریکا بر سر برنامه فضایی ایران/طرح بن‌سلمان برای آزاد کردن فروش مشروبات الکلی/ درخواست سیاستمدار عراقی برای برقراری رابطه با اسرائیل/وام یک میلیارد دلاری فرانسه برای بازسازی عراق
 • افشاگری جدید مجتهد درباره طرح جنجالی بن‌سلمان
 • طرح بن‌سلمان برای آزاد کردن فروش مشروبات الکلی